مقالات

انتخاب رشته سرنوشت ساز ترین انتخاب ها

دانش آموزان عزیز آیا می دانید در یکی از سرنوشت سازترین دوران زندگی خود قرار دارید هرگزشوخی نگیرید بی تفاوت نباشید دهها سال باید با رشته ای که انتخاب می کنید زندگی کنید دچار احساسات نشوید و به حرفهای دوستان و آشنایان که هیچ گونه تخصصی ندارند زیاد خوش بین نباشید باور کنید ۱۲ سال زحمت خود و پدر و مادرتان در گرو یک انتخاب می باشد.
و دیگر قابل برگشت نیست! پس خوب بیندیشید، مطالعه کنید، ببینید کجا می روید. آینده این راه به کجا ختم می شود، نگویید حالا تا بعدا، اتفاقا آینده همین حالاست!!! بنا داریم اطلاعاتی هر چند کم که حاصل دهها سال تجربه است حضورتان تقدیم کنیم باشد که به شما کمک کند تا زیبا تصمیم بگیرید. در انتخاب رشته ها به مواردی باید حتما توجه گردد که در زیر به ۳۰ مورد آن اشاره می کنیم.
۱- در انتخاب رشته ها و دانشگاه های روزانه رشته ای را انتخاب کنید که قادر باشید ادامه تحصیل دهید و در این نوع رشته و دانشگاه حتما باید ثبت نام کرده و ادامه تحصیل دهید و گرنه دو سال از کنکور محروم می شوید.

2- در انتخاب رشته ها و دانشگاه های نیمه متمرکز رشته های خاص، تربیت معلم نیز دقت کنید اگر در این گونه رشته ها و دانشگاه ها پذیرفته شوید باید ادامه تحصیل دهید در غیر اینصورت دو سال از کنکور محروم می شوید.

۳- در صورت قبولی در رشته و دانشگاه های شبانه و ادامه تحصیل ندادن محرومیت از کنکور سال آینده ندارد و هیچ مشکلی برایتان پیش نمی آید.

۴- در صورت قبولی در رشته و دانشگاه های پیام نور و ادامه تحصیل ندادن محرومیت از کنکور سال آینده ندارید و هیچ مشکلی برایتان پیش نمی آید.

5- در صورت قبولی در رشته و دانشگاه های غیر انتفاعی و ادامه تحصیل و ادامه تحصیل ندادن محرومیت از کنکور سال آینده ندارید و هیچ مشکلی برایتان پیش نمی آید.

۶- در صورت قبولی در رشته و دانشگاه های نیمه حضوری و ادامه تحصیل ندادن محرومیت از کنکور سال آینده ندارید و هیچ مشکلی برایتان پیش نمی آید.

۷- تمام رشته ها و دانشگاه هایی که پسران در آن پذیرفته می شوند. معافیت تحصیلی دارند و هیچ مشکلی برای نظام وظیفه ندارد.

۸- اگر دانش آموز پسری در دانشگاه ها در رشته های غیر انتفاعی، پیام نور، نیمه حضوری، شبانه پذیرفته شود و از معافیت تحصیلی استفاده کند، دیگر نمی تواند انصراف دهد مگر اینکه به خدمت اعزام شود بعد از خدمت سربازی دوباره شروع کند.

۹- در رشته و دانشگاه های شبانه شهر خودتان دست به انتخاب رشته بزنید زیرا ۵۰ تا ۸۰% سهمیه اختصاص به افراد بومی منطقه دارد.

۱۰- در رشته و دانشگاه های پیام نور فقط در شهر و دانشگاه هایی می توانید انتخاب رشته کنید که دفترچه شماره ۲ راهنمای انتخاب رشته به شما اجازه داده باشد ( تقریبا پذیرش) در این نوع دانشگاه ها ۱۰۰% بومی می باشد.

۱۱- مطالعه ای در مورد شهرهای ناحیه خود داشته باشید زیرا احتمال قبولی شما در آنها بیشتر است و ۶۰ تا ۸۰% سهمیه ها رشته های ناحیه ای به شهرهای مورد نظر اختصاص دارد.

۱۲- مطالعه ای در مورد شهرهای قطبی خود داشته باشید زیرا احتمال قبولی شما در آنها بیشتر است و حدود ۶۰ تا ۸۰% سهمیه ها رشته قطبی به شهرهای مورد نظر اختصاص دارد.

۱۳- در انتخاب رشته ی خود اطلاعاتی در خصوص رشته های نیمه متمرکز داشته باشید زیرا شما می توانید در هر ۲ انتخاب رشته داشته باشید. روزانه دو رشته، غیر انتفاعی دو رشته، پیام نور نیز دو رشته که در مجموع حق انتخاب ۸ رشته در میان رشته های نیمه متمرکز دارید.

۱۴- در اولویت رشته ها به دانشگاه و شهر زیاد اکتفا نکنید. بیشتر به رشته ی مورد علاقه و کاربرد آن رشته توجه کنید. مثلا یک رشته خوب شبانه شهر خودتان را حتما قبل از رشته ی ضعیف یک دانشگاه در شهر دور دست انتخاب کنید، گرچه روزانه باشد.

15- انتخاب رشته و قبولی در شهرستانهای غیر از شهر خودتان را مورد بررسی قرار دهید، زیرا چهار سال رفت و آمد و دوری از خانواده واقعا کار آسانی نیست.

16- افرادی می توانند در رشته زبان انتخاب رشته کنند که قبلا ثبت نام کرده و فعلا مجاز به انتخاب رشته شده باشد.

۱۷- افرادی می توانند در رشته هنر اتخاب رشته کنند که قبلا ثبت نام کرده و فعلا مجاز به انتخاب رشته شده باشد.

۱۸- اولویت انتخاب رشته بستگی به علاقه شما دارد و هیچ محدودیتی از نظر آنها ندارید یعنی هیچ دوره یا رشته ای نباید به دلیل موقعیت و شرایط خاص در اولویت قرار بگیرد مگر رشته های خاص.

۱۹- تمام راههای ورود به دانشگاه در رشته زبان و هنر همانند رشته اصلی خودتان می باشد. یعنی برای پیام نور و غیر انتفاعی و تربیت معلم باید قبلا ثبت نام کرده باشد و فقط مجاز به انتخاب رشته شده باشد.

۲۰- برای انتخاب در هر رشته ای توجه کنید رشته برای آینده شما مهم است و کاربرد دارد و می توانید از آن استفاده کنید.

۲۱- برای انتخاب هر دانشگاه به غیر از شهر خودتان حتما توجه داشته باشید، زیرا تحصیل در دور از خانواده برای مدت چهار سال واقعا مشکل است و امکان انتقال بسیار مشکل است.

۲۲- هیچ موقع روی دوره ها توجه نکنید بلکه به رشته ها حساس باشید مثلا یک رشته شبانه در شهر خودتان چه بسا بهتر از رشته روزانه در شهر دیگر باشد.

۲۳- برای انتخاب رشته حتما به بومی بودن توجه کنید زیرا بومی بودن برای شما امکان قبولی را بالا می برد یعنی از ۶۰ تا ۷۰% سهمیه مربوط به بومی می باشد.

۲۴- در انتخاب رشته حتما به ناحیه توجه کنید زیرا انتخاب رشته و شهرهای مربوط به ناحیه برای شما ۶۰ تا ۷۰% سهمیه اختصاص دارد.

۲۵- در انتخاب رشته دبیری و تربیت معلم به معدل نیز نیاز می باشد اطلاع از کف معدل داشته باشید.

26- در درج رقم کنترل و کد رشته حتما توجه کنید با دقت فرم یا ورود به اینترنت را تکمیل کنید.

۲۷- ممکن است اطلاعیه های مختلفی در خصوص نمره و رتبه های سال قبل چاپ شود آنها را نیز مطالعه کنید، زیرا در خصوص رتبه و نمره خودتان می تواند به شما کمک کند.

۲۸- به شهرهای مربوط به انتخاب رشته پیام نور توجه کنید که هرکدام برای شما بهتر است انتخاب کنید. یعنی می توانید از شهرهای محل تولد یا شهرهای سال آخر تحصیل تان استفاده کنید.

۲۹- در صورتی که در این انتخاب رشته قبول نشدید، پیک سنجش را حتما مطالعه کنید زیرا ممکن است پذیرش ظرفیت های جدید امکان پذیر باشد.

۳۰- انتخاب رشته در هر رشته ای فقط باید از دفترچه مخصوص به خود باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.