مقالات

راههای موفقیت در کنکور

نیازهای تان را بشناسید برای رسیدن به موفقیت باید نیازها و ویژگی های شخصی خود را بشناسید و همه ی این ها بستگی به شما و نگاه تان به زندگی دارد.

در این زمینه به موارد زیر توجه کنید
تهیه و تنظیم : استاد فارغ التحصیل رتبه برتر مهندسی
از دانشگاه سراسری تهران برنامه ریز رتبه های : ۱،۲،۵،۸،۹،۱۷،۲۰،۲۱،۳۵ و . . .
در کنکورهای ۷۷،۸۰،۸۲،۸۳،۸۴،۸۵،۸۶،۸۷،۸۸،۸۹،۹۰،۹۱
نویسنده کتاب های کنکور از سال ۱۳۷۳ تا به امروز
اولین و تنها مشاور و برنامه ریز کنکوری از ایران دارای مقالات برگزیده در کنفرانس های
بین المللی آموزشی جهان: INTED2009 INTED2012 والنسیای اسپانیا، رم ایتالیا، بانکوک تایلند و . . .
تقدیر شده در بیش از ۲۰ منطقه آموزش و پرورش سراسر کشور

پیش نیازهای درسی
پیش نیازهای درسی اهمیت بالایی در موفقیت تحصیلی دارند، چرا که یادگیری های جدید بر پایه ی یادگیری های قبلی بنا نهاده می شوند.
دانش آموزی موفق عمل می کند که پیش نیازهای درس ها را به خوبی یادگرفته و برای یادگیری های جدید آمادگی دارد، اما دانش آموزی که پیش نیازهای درسی را ناقص فرا گرفته و برای یادگیری های جدید آمادگی مناسبی ندارد، با وجود هوش و استعداد دچار مشکل می شود.
البته با استفاده از سی دی های درسی تولید شده، می توان با کمترین هزینه بهترین معلم خصوصی را به منزل آورد و ضعف های گذشته را اصلاح کرد.
بنابراین برای موفقیت باید ضعف های خود را در درس های مختلف پیدا کرد و برای رفع آن ها از افراد متخصص کمک بگیرید.
هر دانش آموزی بر اساس وضعیت خود درس بخواند و برنامه ریزی کند. اگر به این موضوع توجه نکنید، به احتمال زیاد وقت و هزینه های زیادی را از دست خواهید داد.

آمادگی های انگیزشی
دومین عامل مهم موفقیت تحصیلی، آمادگی روانی و انگیزشی است. منظور از آمادگی های روانی علاقه به درس خواندن و انگیزه برای یادگیری و پیشرفت تحصیلی است.
پیش نیازهای درسی و آمادگی روانی بر یکدیگر تاثیر متقابل دارند. دانش آموز قوی برای موفقیت انگیزه ی بسیار زیادی دارد و زمانی که احساس پیشرفت کند علاقه اش به درس و یادگیری بیشتر می شود.
بنابراین برای موفقیت تحصیلی هر دو عامل باید تغییر کنند.
یعنی هم باید پیش نیازها به خوبی کسب شوند و هم باید علاقه ایجاد و تقویت شود. برنامه ریزی برای درس خواندن تا حد زیادی وابسته به انگیزه های شماست.
انگیزه های افراد نیز با یکدیگر متفاوت است. اگر منطقی باشید، مطمئنا می توانید با تشخیص قوت و ضعف انگیزه های تان به شکلی مناسب و موثر برنامه ریزی کنید. یکی از بهترین تکنیک ها برای رفع موانع ذهنی و ایجاد انگیزه، تکنیک “آلفای ذهنی” است. برای دریافت سی دی های آلفای ذهنی می توانید با ما تماس بگیرید. شماره های تماس در آخر مقاله اعلام شده است.

برنامه های آموزشی
متاسفانه از آن جایی که بیشتر دانش آموزان در پیش نیازهای درسی و آمادگی های انگیزشی مشکل دارند، آموزش و برنامه های آموزشی را مقصر می دانند.
اگر چه معلم در پیشرفت تحصیلی نقش دارد، اما این نقش به اندازه ی دو عامل پیش نیازها و علاقه موثر نیست.
این نگرش باعث می شود دانش آموزان به جای پذیرش ضعف های خود در پیش نیازها و انگیزه ها، معلم و سیستم آموزشی را مقصر ببینند و از واقعیت ها فرار کنند.
برای پیشرفت و موفقیت باید بخش عمده ای از مسئوولیت ها را خود به گردن بگیرید و بپذیرید اگر چه عوامل متعددی در موفقیت شما نقش دارند، اما نقش خودتان از هر چیزی مهم تر است. تا زمانی که وضعیت، شرایط و آمادگی های خودتان را نشناسید تضمینی برای پیشرفت و موفقیت وجود نخواهد داشت.
در حال حاضر قبولی در یک دانشگاه و رشته ی تحصیلی خوب فضایی تنش زا برای دانش آموزان فراهم می کند و این وضعیت باعث نگرانی و حساسیت والدین و خود دانش آموزان می شود.
از طرفی کم کاری های سال های قبل نیز بر این استرس می افزاید. تعداد زیاد کتاب های کمک درسی، آموزشگاه ها، دبیران و . . . بسیاری از دانش آموزان را جوگیر و این تصویر را برای آنها ایجاد می کند که اگر از فلان کتاب یا آموزشگاه استفاده نکنند موفق نخواهند شد، اما نکته ی مهم این جاست بیشتر کسانی که رتبه های برتر کنکور را در سال های مختلف
کسب کرده اند رمز اصلی موفقیت خود را “تلاش” و استفاده از توانایی های شان می دانند.
بنابراین توانایی با استعداد و انگیزه های خود را بشناسید و بر اساس آن ها عمل کنید، چرا که از نظر روانشناسی عامل اصلی پیشرفت و موفقیت در درون شماست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.