مقالات

مدیریت استرس امتحان به روش امیر مسعودی

مدیریت استرس امتحان به روش امیر مسعودی

فصل امتحانات می‌تواند برای بسیاری از دانش‌آموزان به تجربه‌ای بسیار ناخوشایند تبدیل شود؛ زیرا این دوران، برای برخی از دانش‌آموزان، با اضطراب و استرس فراوانى همراه است. ترس از خود جلسه امتحان، ترس از ارزیابی شدن، استرس عواقب و نتایج امتحان، همه و همه، سبب مى‌شوند که برخی از افراد، به تناسب میزانى که در این زمینه تلاش کرده‌اند و مستحق آن هستند، نتوانند نتایج مطلوبی را از امتحان خود کسب کنند. اینکه بدانید چگونه استرس خود را در دوران امتحانات مدیریت کنید، به میزان زیادی می‌تواند تجربه و نتایج شما را در امتحانات بهبود بخشد. جهت مطالعه مقاله مدیریت استرس امتحان به ادامه مطلب مراجعه فرمایید.
بسیار مهم است که بدانید در هنگام درس خواندن و مرور مطالب، باید روی موضوعی که مطالعه می‌کنید تمرکز کنید؛ نه آن مطالبی که هنوز برای خواندن باقی مانده است. اگر در فهم موضوعی دچار مشکل شده و روی موضوعى خاص، مدت زمان زیادی وقت گذاشته‌اید، آن را موقتاً رها کنید و هنگامى که دوباره سر حال هستید و ذهنی تازه دارید به سراغش بروید؛ در ضمن می‌توانید، در صورت نیاز، از سایر همشاگردی‌ها یا معلم خود نیز کمک بگیرید.
اگر به طور کلی هنگام درس خواندن، استرس روی شما تاثیر می‌گذارد، سعی کنید هنگام مرور مطالبی که مطالعه کرده‌اید، راه‌هایی را پیدا کنید که به شما انرژی مثبت می‌دهند و روحیه شما را بهتر می‌کنند؛ مواردی مانند:
⁃ انجام ورزش‌هایی که دوست دارید و از آنها لذت می‌برید؛
⁃ امتحان کردن فعالیت‌های آرام بخشی مانند: مدیتیشن؛
⁃ داشتن تغذیه‌ای خوب و سالم؛
⁃ خواب کافی داشتن؛
⁃ داشتن برنامه درست و اختصاص دادن زمان استراحت در حین درس خواندن؛
⁃ دادن انرژی مثبت و افتخار کردن به خودتان به دلیل عملکرد خوبتان؛
⁃ پاداش دادن گاه و بی‌گاه به خود.
در ذهن خود، ایده‌ای واضح و مشخص داشته باشید؛ از اینکه زمان کوتاه قبل از امتحان را چگونه می‌خواهید بگذرانید، و تفکراتی را در آن بگنجانید که به شما دیدگاهی کلی و مثبت مى‌دهد. شاید بهتر باشد این فکر را مدام با خود تکرار کنید که امتحان، تنها موضوع پر اهمیت در زندگی شما نیست، و در اصل توانایی‌های شماست که در زندگی‌تان اثرگذار است. گاهی صحبت کردن با دوستان و همشاگردی‌ها، درست قبل از امتحان، می‌تواند استرس شما را افزایش دهد؛ در این صورت، بهتر است تا زمان شروع امتحان، به دور از جمع دوستان، به موسیقی آرامی گوش دهید.
در حین امتحان، اگر دچار استرس و اضطراب شدید، برای لحظه‌ای توقف کنید ، به پشتی صندلی خود تکیه دهید، چشم‌هایتان را ببندید و چندین نفس آرام و عمیق بکشید تا حالتان بهتر شود و سپس ادامه دهید

با خود گفت و گو کنید

همه ما همواره در حال تجزیه و تحلیل و فکر کردن به آنچه در طول روز برایمان اتفاق افتاده است، هستیم. به این عمل، که هم می‌تواند منطقی و کمک کننده باشد و هم مخرب، و مانند یک صدای درونی است، «گفت و گو با خود» یا «حدیث نفس» می‌گویند.
به تجربیات گذشته خود و امتحاناتی که در گذشته انجام داده‌اید و مکالمات درونی‌تان رجوع کرده و به نکات زیر توجه کنید:
⁃ چه چیزی را با خود مدام تکرار می‌کردید؟
⁃ آیا گفت و گوهای شما با خودتان مثبت بوده است یا منفی؟
⁃ احساس شما چگونه بوده است؟
⁃ از این احساسات چه چیزی را یاد گرفته‌اید؟
اگر مدام به خود انرژی و تفکرات منفی القا کرده‌اید (به عنوان مثال، در درون خود مدام تکرار کرده‌اید که «من اطمینان دارم در امتحان موفق نمی‌شوم»)، تلاش کنید این مکالمات درونی را به گفت و گویی مثبت تغییر دهید و افعال مثبت را جایگزین افعال منفی کنید. به خود باور داشته باشید و بدانید که گفت و گو با خود، ابزاری بسیار قوی است، و در صورت استفاده درست از آن، از اثرات مثبت آن شگفت زده خواهید شد.

تکنیک‌های آرام بخش

تکنیک‌های آرام بخش، از راه‌های بسیار مؤثر برای مدیریت اضطراب و استرس هستند. از جمله تکنیک‌های کاهش استرس، تکنیک تجسم است. ایجاد تصاویر آرامش دهنده در ذهن یا همان «تجسم کردن»، می‌تواند در این مسیر، بسیار کمک کننده باشد. متدهای زیر را امتحان کرده و آنها را مدام تمرین کنید تا در صورت نیاز بتوانید آنها را به خوبی به کار گیرید.
روش اول
خود را در حال امتحان دادن و در یک حالت آرام تصور کنید. شما احساس هدفمندی و اعتماد به نفس دارید. خود را روی صندلی امتحان و در محیط و اتاق امتحانات تصور کنید و کاملاً خود را رها کنید؛ در حالی که تمرکز کافی دارید و کاری را که قصد انجام آن را دارید به صورت مؤثر انجام می‌دهید.
اکنون این تصویر را مدام به صورت واضح، واقعی و مثبت، تمرین و تکرار کنید.
روش دوم
یک صحنه آرام‌بخش را در ذهن خود خلق کنید. به صحنه‌ای واقعی یا تخیلی فکر کنید. این صحنه می‌تواند مربوط به هر زمانی باشد که به شما احساس امنیت، صلح، گرما و ایمنی بدهد. تصویر را واضح‌تر کنید (نسیم را حس کنید، رنگ‌ها را ببینید و صداها را بشنوید). این صحنه را هر چند مرتبه‌ای که می‌توانید در ذهن خود تکرار کنید و سپس ذهن خود را به سوی کاری که انجام می‌دهید، برگردانید. آن حس آرامش، با شما باقی خواهد ماند و به شما کمک خواهد کرد که در شرایط پراسترس، بسیار آرام‌تر و راحت‌تر عمل کنید.

به امتحانی که تمام شده است، فکر نکنید

به محض تمام شدن هر امتحان، سعی کنید که آن را فراموش کنید و تمرکز خود را روی سایر امتحاناتی که پیشِ‌رو دارید، بگذارید. بعد از امتحان، به انجام کاری بپردازید که از آن کار لذت می‌برید. با دوستانتان قرار بگذارید که بعد از امتحان، بیشتر از پنج دقیقه راجع به امتحان صحبت نکنید. فکر کردن به نتیجۀ امتحان و نگران بودن در مورد آن، کمکی به شما نخواهد کرد. در آخر به یاد داشته باشید که هر نتیجه‌ای که در امتحان بگیرید، باز هم همچنان می‌توانید در زندگی‌تان فرد موفقی باشید؛ پس اگر در امتحان خاصی، آن طور که انتظار داشتید، عمل نکردید، بدانید که سرنوشت شما تنها به یک امتحان وابسته نیست؛ بلکه توانایی‌ها و مهارت‌های شماست که آینده شما را می‌سازد.

 

امیر مسعودی مدرس برتر فیزیک کنکور

مقالات

تستی بخونم یا تشریحی از امیر مسعودی

تستی بخونم یا تشریحی از امیر مسعودی

با سلام خدمت همه دوستان عزیزم:

امیدوارم همه کسایی که دارن این متن رو می خونن حالشون و وضعیت درسیشون عالی باشه.

میخوام باهاتون در مورد نحوه کنکوری خوندن صحبت کنم دوستان.
یه نکته ای که خیلی از دوستانمون هنوز هم که هنوزه درگیرش هستن اینه که هنوز هم تو فاز امتحانات نهایی هستن…عزیز من!

حفظ کردن محض رو فراموش کن

حفظ کردن یه پاراگراف پنج خطی به صورت واو به واو رو فراموش کن

وسواس تو حفظ کردن رو فراموش کن

تو الان باید جملات کوتاه از اون پاراگراف و مفهوم کل اون پاراگراف رو حفظ باشی.تو الان نباید وقت زیادی واسه خوندن صرف کنی دوست خوبم بلکه باید با زدن تست های زیاد به مفهوم اون درس تسلط پیدا کنی…با خوندن،قراره ۶٠ درصد مطالب رو بفهمی و با تست برسونیش به ٨٠ درصد و با مرور نهایی متن کتاب به همراه نکات تست ها برسونیش به ١٠٠ درصد

ولی خیلی از دوستامون دلشون میخواد تو همون مرحله اول به شرایط آرمانی و ایده آل برسن که این امر شدنی نیست

با یکم صبر و حوصله و یکم تمرین کردن و جا نزدن به تمام خواسته هامون خواهیم رسید پس عجله نکن دوست خوبم
تو هرکاری عجله کنی و منتظر یه نتیجه عالی تو زمان کم باشی، نتیجه اش برعکس میشه

کنکور یعنی انجام کار زیاد در زمان کم

پس اینو تو خونه تمرین کن…یعنی چی

یعنی زماندار کار کن…حجم زیادی از مطالبو تو زمان کم بخون یا تست بزن. البته نمیگم از همون هفته اول بهش میرسیا ولی بهت قول میدم آروم آروم به قدری سرعتت زیاد میشه که حتی باورت نمیشه…
اینارو رو هوا نمیگم بهت…تجربه کار کردن با چندصد شاگردِ کنکوریمه.

پس به خودت عادت بده وسواس تو مطالعه رو واسه همیشه کنار بذاری تا با چشمای خودت پیشرفت بزرگت رو در طی هفته های بعدی مشاهده کنی

حس خوبیه مگه نه؟

امیر مسعودی مدرس برتر فیزیک کنکور

مقالات

برای امتحان چگونه درس بخوانیم؟

مقاله ای در مورد روش صحیح مطالعه عربی از موسسه آموزشی اوج یادگیری

برای امتحان چگونه درس بخوانیم؟

امتحان نقطه‌ی عطفی در نشان دادن میزان موفقیت شما است. هرچند روش‌های موجود برای امتحان، نمی‌تواند گویای دقیق و واقعی از میزان اندوخته‌های علمی دانش‌آموز به حساب آید، اما ملاک مهمی تلقی می‌شود و به تبع آن «نمره» نیز اهمیت خود را در این راستا به نمایش می‌گذارد.

اگر شما دروس خود را مرتب مطالعه کرده باشید فقط احتیاج به خواندن نکات مهم مبحثها را خواهید داشت و و به برنامه ریزی فشرده و منسجمی نیاز نخواهید داشت، در غیر این صورت یک برنامه‌ریزی کامل می‌تواند شما را در دستیابی به موفقیت، همراهی کند. لذا برای مواجهه با امتحان، می بایست برنامه ریزی کرد.

توجه به تاریخ امتحان و مدت زمانی باقیمانده تا آن زمان، مقدار بخش‌ها و فصول هر درس، رفع سؤالات و اشکالات موجود پیش از امتحان و انجام یک امتحان فرضی برای آزمودن اطلاعات خود، از اقدامات مقدماتی است که می تواند در برنامه ریزی شما مدنظر قرار گیرد. پس از اینکه برنامه امتحانی را به شما دادند و از تاریخ آن آگاه شدید در اولین فرصت و بدون اتلاف وقت، برنامه مطالعه خود را تنظیم کنید. برنامه را باید طوری طرح کنید که فرصت کافی برای مطالعه مستمر داشته باشید.

در بین ساعات مطالعه باید سه نکته را رعایت کنید:

 • زمانی را برای مرور نکته ها و جمع بندی مطالب خوانده شده، درنظر بگیرید زیرا هرچه بیشتر معلومات خود را مرور کنید بیشتر قادر به جذب مطالب جدید و نکات تازه خواهید بود.
 • زمانی (مثلاً ده دقیقه) را برای استراحت درنظر بگیرید، چراکه هرچه زمان پیش می رود، یادآوری مطالب خوانده شده به نحو رو به افزایشی، کاهش می یابد، مگر اینکه به حافظه خود استراحت منظم بدهید.
 • در برنامه ریزی خود چند درس مختلف اعم از عمومی- پایه (اختصاصی) را بگنجانید و یا حداقل بکوشید که موضوع مطالعه خود را عوض کنید. زیرا خواندن یک درس خاص بیش از چند ساعت باعث خستگی خواهدشد.

نکات تکمیلی:

 • اگر در حین مطالعه خسته شدید، تنفسهای عمیق، راه رفتن در هوای آزاد و چند لحظه چشم برهم نهادن و به چیزی فکر نکردن، در برطرف کردن خستگی و فشار فکری شما موثر خواهد بود.

 • پس از اینکه چارچوب برنامه درسی خود را تنظیم و ساعتها و درسها را مشخص کردید فوراً شروع به مطالعه کنید و برای شروع به کار وسواس بخرج ندهید. فقط فوراً شروع کنید. هر فکر مزاحمی را که به مغزتان خطور کرد با قاطعیت از خود دور کنید و به خود تلقین کنید که آدم با اراده ای هستید.

 • در حین مطالعه، زیر نکات مهم خط بکشید و پس از پایان هر بخش، فرمولها و تعریفهای کلیدی و مهم را به صورت خلاصه در یک ورق کاغذ یادداشت کنید چراکه برای مرور دوباره، همین یادداشتها کافی هستند.

 • اگر در درسی ضعیف هستید نگویید آن درس سخت است. به همشاگردیهای خود نگاه کنید، کسانی هستند که این درس برایشان سهل و آسان است و بالعکس درسی که برای شما آسان است برای آنها مشکل است، پس به دنبال نقاط ضعف و اشکالات خوددر آن درس بگردید و اشکالات خود را با کمک دوستان و دبیرانتان رفع کنید.

 • اگر در طول روز به دلیل سهل انگاری و کم کاری موفق نشدید مطابق برنامه آن روز پیش بروید، به عنوان جریمه از وقت خواب خود بزنید و برنامه خود را به اتمام برسانید چراکه در غیر این صورت تمام برنامه تان دچار مشکل خواهد شد (چون شما برنامه تان را با توجه به روحیات، عادات و برنامه زندگی، میزان ضعف و قوت در دروس تنظیم کرده اید پس الزاماً نباید وقت برای مطالعه کم بیاورید.)

 • قبل از اینکه فرصت کافی را از دست بدهید چنان مطالعه کنید که در آخرین لحظات دچار پشیمانی و استرس نشوید. بعد از اینکه طبق برنامه عمل کردید و به روز امتحان نزدیک شدید باید سعی کنید چند ساعت قبل از امتحان دست از مطالعه بردارید و استراحت کنید. عاقلانه ترین راه، یک خواب راحت و استراحت طولانی در شب قبل از امتحان است. البته قبل از استراحت، یک نگاه جنگی و فوری به رئوس مطالب بیندازید و با اطمینان کامل از موفقیت خود و با اعتماد به نفس فراوان- که حتماً به بهترین نحو از عهده امتحان برخواهید آمد- به استراحت بپردازید و روز بعد وارد جلسه امتحان شوید.

 • در سر جلسه امتحان نیز به خود قوت قلب دهید و تلقین کنید که می‌توانید به تمامی سؤالات پاسخ دهید پس نام و مشخصات خواسته شده را بنویسید. آن گاه نگاهی سریع اما دقیق بر تعداد سؤالات و زمان داده شده و کیفیت سؤالات و بارم هر کدام بیندازید و سعی کنید ابتدا به سؤالاتی پاسخ دهید که: اولاً مطمئن هستید خوب می دانید و ثانیاً بارم بیشتری دارند. دقت کنید سؤالها را کامل بخوانید، درست خواندن فعل جملات بسیار مهم است. بدون وقفه به سؤالات پاسخ دهید، البته خونسردی خود را نیز حفظ کنید. اگر جواب پرسشی را نمی دانید و یا فراموش کرده اید، دست و پای خود را گم نکنید؛ فقط یک علامت کنار آن بگذارید و به سراغ سؤال بعدی بروید. پس از پاسخ دادن به سایر سؤالات اگر وقت داشتید به آن سؤال برگردید.

 • سعی کنید با خط خوانا بنویسید، شکل‌ها را نیز با دقت رسم کنید.

 • اگر از ورقه پاسخ دیگری نیز استفاده کردید حتماً در روی برگه دوم اسم و مشخصات خود را بنویسید و همچنین برروی برگه اول نیز متذکر شوید که «برگه دوم دارد.»

 • اگر امتحان را زود تمام کردید مغرور نشوید و در دادن ورقه عجله نکنید چراکه اغلب بعد از خروج از سالن امتحان یادمان می آید که یک تست را جواب نداده ایم و… پس با دقت سؤالات و جوابها رابررسی کنید شاید فاصله قبولی و ردی فقط یک صفر زیادی در ریاضی و یا علامت اشتباه (مثبت و منفی) در جبر و… باشد.

 • پس از مرور سؤالات و جواب‌ها با خیال راحت ورقه خود را به مراقبتهای جلسه امتحان بدهید

البته میتونید برنامه ریزی دقیق برای امتحاناتتون را از ما بصورت رایگان دریافت کنید

مهندس احمد سلام مشاور برتر موسسه آموزشی اوج یادگیری
برای دریافت مشاوره و برنامه ریزی رایگان با شماره‌های
۴۰ ۹۶ ۴۰ ۶۶ – ۰۲۱
۳۸۸۹ ۷۵۲ ۰۹۱۲
۰۹۱۲۸۳۷۵۷۴۷
تماس بگیرید