مقالات

ملاک ها و متغیرها در انتخاب رشته با امیر مسعودی

ملاک ها و متغیرها در انتخاب رشته با امیر مسعودی

علم تصمیم‌گیری بر پایه‌ی معیارها و متغیرها بنا شده است. در واقع تعیین ملاک‌ها یا متغیرها و اولویت‌بندی‌ آن‌ها از عوامل مهم تصمیم‌گیری‌های موفق است. پس اگر می‌خواهید به هنگام انتخاب رشته، تصمیم‌گیری درستی داشته باشید، باید معیارهای صحیحی را پیدا کنید و با اولویت‌بندی‌ آن‌ها تصمیم درست را بگیرید.

علم تصمیم‌گیری بر پایه‌ی معیارها و متغیرها بنا شده است. در واقع:

تعیین ملاک‌ها یا متغیرها و اولویت‌بندی‌ آن‌ها از عوامل مهم تصمیم‌گیری‌های موفق است. پس اگر می‌خواهید به هنگام انتخاب رشته، تصمیم‌گیری درستی داشته باشید، باید معیارهای صحیحی را پیدا کنید و با اولویت‌بندی‌ آن‌ها تصمیم درست را بگیرید.

انتخاب رشته از مهم‌ترین و حساس‌ترین مراحل زندگی هر شخص به شمار می‌آید و مسیر زندگی آینده‌ی او را تعیین می‌کند، به همین دلیل این مسئله از اهمیت بالایی برخوردار است. بنابراین، بهتر است قبل از هر چیزی با معیارها و ملاک‌هایی ضروری انتخاب رشته شوند، آشنا شویم.

هرکس بنابه شخصیت و نوع زندگی و اهداف خود معیار‌ها و ملاک‌های مهمی برای انتخاب رشته دارد، اما باید گفت این معیار‌ها برای بسیاری از دانش‌آموزان تا حدودی یکسان است، فقط میزان اهمیت آن با یکدیگر متفاوت و متغیر است.

برای مثال دانش آموزی به دنبال شغل پردرآمد است و آینده‌ی شغلی رشته‌ی انتخابی برای او از اهمیت بالایی برخوردار است، اما دانش‌آموز دیگری علاقه‌ی شدیدی به طراحی و گرافیک دارد و صرفا ادامه‌ی تحصیل را به عنوان مسیری جهت رسیدن به علاقه‌ی خود انتخاب می‌کند. ما در این مطلب سعی داریم چندین نمونه از این معیار‌های اصلی و مهم را برای دانش آموزان عزیز شرح دهیم تا در انتخاب رشته‌ی خود و رسیدن به موفقیت از آن‌ها بهره ببرند.

۱) به علایق شخصی خود اهمیت دهید

یکی از اصلی‌ترین و مهم‌ترین معیار و ملاک‌ها، علاقه‌ی فرد به رشته و زمینه‌ی خاص است. شخصیت افراد با یکدیگر متفاوت است به همین دلیل همه‌ی افراد حتی اعضای یک خانواده نیز از علایق متفاوتی برخوردارند.

باید بدانید علاقه یک شرط اساسی و مهم در انتخاب رشته است، چه بسا افرادی که از روی توصیه و یا تقلید از دیگران رشته‌ای را انتخاب کرده‌اند و زمان زیادی را نیز صرف تحصیل کرده‌اند، اما بعد از مدت‌ها به دلیل نداشتن علاقه، آن را کنار گذاشته‌اند.

پس ابتدا با تحقیق و بررسی و با استفاده از منابع و کتاب‌های معتبر، علایق خود را به صورت صحیح و شفاف بشناسید. نام رشته‌هایی را که به علایق شما نزدیک است، یادداشت کنید و با در نظر داشتن رتبه ‌و علاقه‌ی خود آن‌ها را انتخاب کنید.

۲) استعداد ذاتی خود را بشناسید

با این‌که اغلب، استعداد را مترادف با هوش، علاقه و مهارت می‌دانند، اما استعداد، میزان نسبی پیشرفت یک فرد در یک حوزه یا فعالیت خاص است. در این مطلب می‌توانید به صورت کامل در مورد شناسایی استعدادها و تبدیل آن‌ها به مهارت بخوانید.

یک فرد با داشتن مهارت در انجام دادن یک کار می‌تواند موفق شود و آینده‌ی شغلی خوبی داشته باشد. استعداد از مهم‌ترین ملاک‌های انتخاب رشته‌ی دانشگاهی محسوب می‌شود، اما متاسفانه بیشتر دانش آموزان به این نکته‌ی مهم توجه نمی‌کنند و بعد از گذشت سال‌ها نتایج آن را لمس می‌کنند، زمانی که دیگر دیر شده است.

پس قبل از دیر شدن بهتر است در کنار علایق، استعدادهای خود را کشف کنید و آن‌ها را با رشته‌های انتخابی خود مطابقت دهید.

۳) تعداد واحدها و دروس رشته‌ی مدنظر خود را بررسی کنید

بسیاری از افراد و دانش‌آموزان بدون این‌که اطلاع دقیقی از یک رشته‌ی تحصیلی داشته باشند، به انتخاب آن اقدام می‌کنند. در حالی‌که، قبل از انتخاب رشته می‌بایست اطلاعات کامل از آن رشته داشته باشید.

تعداد و عناوین دروسی که برای‌تان انتخاب شده است؟
چرا این دروس برای این گرایش انتخاب شده‌اند؟
پس از پایان دوران تحصیل چه تخصص‌ها و مهارت‌هایی باید داشته باشید و … .

۴) به خواسته‌ها و نظر اعضای خانواده‌تان اهمیت دهید

اعضای خانواده نزدیک‌ترین افراد به شما هستند و هیچ‌ مشاوری همانند آن‌ها نمی‌تواند به اندازه‌ی آن‌ها دلسوز شما باشند. با دقت به حرف‌ها و خواسته‌های آن‌ها توجه کنید، خصوصا در مورد انتخاب دانشگاه و آینده‌ی شغلی باید با آن‌ها به توافق برسید.

این موضوع به هیچ وجه به معنای فدا کردن خواسته‌های خودتان و انجام خواسته‌های والدین‌تان نیست. با خانواده‌ی جلسه‌ای ترتیب دهید و تمام دلایل خود را برای انتخاب‌های خود شرح دهید و از آن‌ها بخواهید تا نظرشان را بگویند، مطمئنا اگر جلسه را منطقی و با عشق برگزار کنید، جلسه به خوبی پیش خواهد رفت و بهترین تصمیم اتخاذ خواهد شد.

۵) آینده‌ی شغلی رشته‌ای را که انتخاب می‌کنید، در نظر بگیرید

سال‌ها قبل شاید این نکته زیاد برای دانش آموزان اهمیت پیدا نکرده بود، اما با گذشت سال‌ها و افزایش تعداد فارغ التحصیلان هر رشته و کمبود فرصت‌های شغلی امروزه این ملاک به عنوان یک ملاک مهم برای افراد تبدیل شده است.

علاوه بر استعداد و علاقه باید آینده‌ی شغلی خود را نیز در نظر بگیرید. در این راه از افرادی که در این رشته تحصیل کرده‌اند، دوستان و آشنایان و افراد با تجربه و مشاوران تحصیلی کمک بگیرید، تا کامل با جوانب مثبت و منفی آینده‌ی شغلی رشته‌ی انتخابی خود آگاه شوید.

۶) هزینه‌ها و مشکلات احتمالی را مدنظر قرار دهید

هزینه‌ها شاید یکی از معیار‌های اصلی نباشد اما در طول تحصیل، دانشجو را با مشکلات زیادی روبرو می‌کند. قبل از انتخاب رشته و تطابق آن با معیار‌های گفته شده، اندکی نیز به هزینه‌ها و مشکلات احتمالی پیش رو توجه داشته باشید.

بعضی از رشته‌های دانشگاهی دارای واحدهای عملی‌اند و این واحدها نیازمند صرف هزینه و تلاش و پشتکار دانشجو است. برای مثال رشته‌ی معماری یکی از رشته‌های پرهزینه است که برای انجام پروژه‌ها باید ابزار و امکانات زیادی را تهیه کنید، این امر می‌تواند برای افرادی که از وضعیت مالی مناسبی برخوردار نیستند مشکل ساز شود، یا بعضی از رشته‌ها نیازمند آمادگی جسمانی حضور در بعضی نقاط خارج از شهر را دارند. دانش آموزان باید در انتخاب رشته‌ی خود این موارد را نیز درنظر بگیرند.

برای آگاهی از این مسائل می‌توان از افراد تحصیل کرده در این رشته پرس و جو کرد.

۷) به مکان جغرافیایی دانشگاهی که انتخاب می‌کنید، توجه کنید

شما می‌توانید در دورترین مکان از محل زندگی خود تحصیل کنید و یا این‌که تصمیم بگیرید، در همان شهر زادگاه خود بمانید. همه چیز بستگی به خواست شما دارد.

اگر درشهرستان کوچکی زندگی می‌کنید، احتمالا برای پیشرفت و زندگی در شهرهای بزرگ برنامه‌ریزی کنید. یا ممکن است رشته‌ای که دوست دارید، فقط در دانشگاه‌های خاصی ارائه شوند و … . باید این موضوع را به صورت شفاف برای خود مشخص کنید، این‌که می‌خواهید در بهترین دانشگاه‌ها درس بخوانید یا می‌خواهید در رشته‌ی مورد علاقه‌ی خود شروع به تحصیل کنید و برای‌تان فرقی ندارد که کدام دانشگاه باشد! در این مطلب می‌توانید مزایا و معایب تحصیل در شهرهای دیگر را بخوانید.

نتیجه‌گیری

در انتها باید گفت تمام تلاش ما در زندگی برای رسیدن به رضایت درونی و احساس آرامش است. پس قبل از هر تصمیمی عواقب آن را بسنجید و ببنید که آیا در نهایت رضایت درونی شما را به ارمغان می‌آورد یا خیر؟

از سر اجبار یا برای عقب نماندن از سایر دوستان رشته‌ای را انتخاب نکنید. صرفا برای به یدک کشیدن نام و نشان خاص مانند دکتری یا مهندسی زندگی و آینده‌ی خود را تباه نکنید.

ابتدا قبل از هرکاری با افراد آگاه مشورت کنید، صرفا به خاطر این‌که تحصیلات دانشگاهی داشته باشید، وارد دانشگاه نشوید. به خود و آینده‌ی خود بها دهید، این مرحله یکی از حساس ترین مراحل زندگی یک فرد است که سرنوشت او را تغییر خواهد داد.

 

امیر مسعودی مدرس برتر فیزیک کنکور

مقالات

بیان عواقب انتخاب رشته نادرست از نظر امیر مسعودی

بیان عواقب انتخاب رشته نادرست از نظر امیر مسعودی

اهمیت انتخاب رشته‌ی سال نهم بر کسی پوشیده نیست حتی کسانی که انتخاب خود را سال‌ها پیش انجام داده‌اند بهتر از هر کسی می‌دانند که انتخاب آن‌ها در آن سال چقدر توانسته مسیر زندگی آن‌ها را تعیین کند.
اهمیت انتخاب رشته‌ی سال نهم بر کسی پوشیده نیست حتی کسانی که انتخاب خود را سال‌ها پیش انجام داده‌اند بهتر از هر کسی می‌دانند که انتخاب آن‌ها در آن سال چقدر توانسته مسیر زندگی آن‌ها را تعیین کند. دانش‌آموزانی که در سال نهم می‌خواهند یکی از رشته‌های دبیرستانی را برای ادامه‌ی تحصیلات خود انتخاب کنند، احتمالاً کمتر از دیگران از اهمیت آن اطلاع دارند چراکه احساس می‌کنند در هرجایی که بخواهند، می‌توانند آن را تغییر دهند.

البته باید بگوییم که می‌توان مسیر انتخابی را تغییر داد، فردی که بعد از چند سال متوجه انتخاب نادرست خود می‌شود می‌تواند تا حدودی آن را تغییر دهد و اگر بااراده باشد می‌تواند مسیر خود را به‌کل عوض کند اما باید در نظر داشته باشد که این بازگشت و تغییر، عواقب زیادی خواهد داشت و هزینه و زمان فرد را تلف خواهد کرد. به‌هرحال موفقیت در جهت علایق و خواسته‌ها ارزش آن را دارد که انسان برای رسیدن به آن تلاش کند.

مخاطب امروز مطلب ما دانش‌آموزانی هستند که انتخاب رشته و تعیین مسیر شغلی و تحصیلی و اگر اغراق نکنیم حتی مسیر زندگی خود را می‌خواهند تعیین کنند.
انتخاب رشته درست یا نادرست

هیچ‌کس نمی‌تواند با اطمینان کامل بگوید که این رشته انتخاب درست و یا نادرستی برای یک فرد است. تلاش ما برای آگاهی بیشتر دانش‌آموزان به این منظور است که میزان خطای خود را کاهش دهند و بتوانند مسیری تعیین کنند که مطابق ویژگی‌های فردی و روحی آن‌ها باشد.

عواقب انتخاب رشته‌ی نادرست

همان‌طور که انتخاب رشته‌ی درست می‌تواند در تعیین مسیر زندگی و شغلی فرد مؤثر باشد و زودتر او را به موفقیت برساند، انتخاب نادرست نیز می‌تواند موجب:

افت تحصیلی
دلسردی نسبت به درس و تحصیل
عدم رضایت از شغل و زندگی
هدر رفتن انرژی، زمان و عمر
بی‌انگیزگی
سرخوردگی
استرس، افسردگی و مشکلات روحی
و …

شود. این‌ها تنها بخشی از عواقبی بودند که یک انتخاب نادرست می‌تواند برای یک فرد به وجود آورد.

علایقتان را دنبال کنید

بهترین توصیه و مشورتی که می‌توان برای دانش‌آموزان سال نهم انجام داد این است که آن‌ها را با علایقشان آشنا کنیم تا بتوانند تصمیم درستی بگیرند. زمانی که شخصی رشته و شغل متناسب با علایق و خواسته‌هایش در پیش نمی‌گیرد از انجام آن لذت نخواهد برد و به‌مرورزمان نسبت به انجام آن دلسرد خواهد شد و همیشه در حسرت شغل‌هایی خواهد بود که به آن‌ها علاقه داشت، حتی اگر بازار کار و درآمد فعلی وی از آن بالاتر هم باشد.

پس در نظر داشته باشید که علایق، بیشتر از هر چیزی باید موردتوجه قرار گیرد و باید مهم‌ترین معیار انتخاب رشته‌ی تحصیلی فرد باشد.

علایق و استعدادتان را تطابق دهید

دیگر انتخاب رشته مانند گذشته نیست، علم و تکنولوژی آن‌چنان پیشرفت کرده که افراد می‌توانند به‌راحتی استعدادها و شخصیت خود را بشناسند و انتخاب‌های خود را بر اساس آن انجام دهند.

تست‌های معتبر و آزمون‌های زیادی در این زمینه وجود دارند تا افراد بتوانند استعدادهای خود را کشف کنند، شخصیت خود را بشناسند و متناسب با آن‌ها حرکت کنند. رشته‌ای که متناسب با استعداد شما انتخاب شده باشد و با علایق شما تطابق داشته باشد مطمئناً موفقیت و رضایت بیشتری برای شما جلب خواهد کرد. هرچقدر هم آن رشته بازار کار یا درآمد خوبی نداشته باشد، تلاش شما برای رسیدن به اهدافتان تمامی موانع و مشکلات مسیر را پشت سر خواهد گذاشت.

مشورت را فراموش نکنید

دانش‌آموزان سال نهم به دلیل اینکه در بازه‌ی نوجوانی قرار دارند، مشورت و گوش دادن به نصیحت‌های دیگران را دوست ندارند و احساس می‌کنند مشورت کردن نوعی دخالت در کار آن‌هاست. ازاین‌رو بهتر است مشورت‌ها حالت نصیحتی نداشته باشد، بلکه باید اطلاعات صحیح و درست در اختیار دانش‌آموزان قرار گیرد تا آن‌ها با اراده‌ی خود تصمیم نهایی را بگیرند.

مشورت می‌تواند با خانواده، دوستان، فامیل، مربیان و مشاوران صورت گیرد اما به شما توصیه می‌کنیم برای گرفتن بهترین نتیجه حتماً با مشاوران خبره و باتجربه درزمینه‌ی آموزشی و تحصیلی مشورت کنید چراکه آن‌ها بیشتر از هر کسی در مورد انتخاب رشته، عواقب و پیامدهای انتخاب درست و نادرست آشنایی دارند و بر اساس تجاربی که دارند می‌توانند شما را بهتر راهنمایی کنند.

تحت تأثیر سخنان دیگران قرار نگیرید

توصیه می‌کنیم در انتخاب رشته‌ی خود به حرف دیگران اهمیت چندانی ندهید. برخی از افراد به علت انتخاب رشته‌ی نادرست و پشیمانی که برای آن‌ها به بار آورده سعی می‌کنند شما را به سمت رشته‌هایی سوق دهند که خودشان قصد داشتند در آن تحصیل کنند.

بعضی از خانواده‌ها نیز با دیدن بازار کار و رونق برخی از رشته‌ها می‌خواهند شما را به سمت رشته‌هایی بکشانند که بتوانید درآمد و پول خوبی در آینده به دست آورید. فضای جامعه نیز گهگاه می‌تواند روی انتخاب افراد تأثیر بسزایی داشته باشد. شما باید در فضایی کاملاً بی‌طرفانه و بدون در نظر گرفتن سخنان دیگران انتخاب خود را انجام دهید و به‌غیراز افراد آگاه، باتجربه و موفق با افراد دیگری مشورت نکنید.

انتخاب نهایی

هرچقدر رشته‌ی تحصیلی که شما انتخاب می‌کنید با علایق، خواسته‌ها، ویژگی‌های فردی، ویژگی‌های روحی، جسمی، خانوادگی، استعدادها، مهارت‌ها، شخصیت و… شما هماهنگ باشد و تناسب بیشتری داشته باشد، انتخاب رشته‌ی موفق‌تر و بهتری خواهید داشت و در آینده مشکلات کمتری پیرامون شغل خود پیدا خواهید کرد.

انتخاب رشته، مسیر زندگی شما را تا حدودی تعیین می‌کند البته می‌توانید هنگام شرکت در کنکور نیز تا حدودی این مسیر را تغییر دهید حتی اگر در دانشگاه نیز احساس کردید به رشته‌تان علاقه ندارید می‌توانید آن را تغییر دهید. باید بگوییم راه برای تغییر رشته و مسیر زندگی هیچ‌گاه بسته نمی‌شود اما عمر، انرژی و هزینه‌هایی که در این راه صرف می‌شود موجب می‌شود هر کسی نتواند ریسک برگشت را به جان بخرد و دوباره از نو شروع کند.

همین حالا که شما در این مرحله و این موقعیت قرار گرفته‌اید کمی در مورد انتخاب رشته مطالعه کنید و اطلاعات به دست آورید تا بتوانید بهترین انتخاب را متناسب با زندگی خود داشته باشید.

برای آینده‌ی خود برنامه‌ریزی داشته باشید

بعد از گرفتن تصمیم نهایی و توجه کردن به تمامی نکاتی که در یک انتخاب درست مؤثر هستند، شما باید یک برنامه‌ریزی دقیق برای خود داشته باشید. این برنامه‌ریزی شما باید دارای اهداف کوتاه‌مدت و بلندمدت باشد و تا مسیر شغلی ادامه داشته باشد، یعنی این‌طور نباشد که امروز تصمیم بگیرید تا در آینده یک مهندس کامپیوتر شوید اما در انتخاب رشته‌ی دانشگاهی خود حسابداری را انتخاب کنید.

اگر می‌خواهید در آینده موفق شوید و از زندگی شغلی و تحصیلی خود رضایت داشته باشید بهتر است از همین امروز برنامه‌ی دقیقی برای آینده‌ی خود بریزید؛ مانند یک صخره‌نورد باتجربه، قدم‌های بعدی خود را قبل از پا گذاشتن در مسیر، تعیین کنید تا در زندگی کمتر شکست بخورید و طعم موفقیت را بچشید.

 

امیر مسعودی مدرس برتر فیزیک کنکور

مقالات

چگونه امیر مسعودی در انتخاب رشته خوب کمک میکند؟

چگونه امیر مسعودی در انتخاب رشته خوب کمک میکند؟

از اولین روزی که بچه ها برای کنکور آماده می شن و در ماراتن کنکور قرار می گیرن ، مدام از دبیر و مشاور و دوست و بقال سر کوچه و…. می پرسن

برای فلان رشته چه رتبه ای لازمه ؟

چند درصد باید بزنم؟

سهمیه منطقه 1 یا …..؟

پازسال بچه ها با چه رتبه ای قبول شدن؟ و….

اما بعد از کنکور تا یه چند روزی تو شوک هستن و نمی خوان یا نمی تونن به کنکور و انتخاب رشته فکر کنن

بعد از یه مدت که آبها از آسیاب افتاد حالا دنبال این هستن که خودشون انتخاب رشته کنن یا برن پیش فلان مشاور ویا از مامان و بابا و عمو و….. کمک بگیرن

من سعی می کنم کمکتون کنم تا اگه می شه خودتون انتخاب رشته کنید

اما چی کار باید بکنیم

 

قدم اول انتخاب رشته – کدوم شهر

انتخاب رشته

 

یه کاغذ بردار و شهرهایی رو که می تونی بری ( یا بهتره بگم بهت اجازه می دن بری ) رو بنویس

و بعد این شهرها رو اولویت بندی کن

مثلا برای اون کسی که تو تهران زندگی می کنه می شه اینطوری باشه

1- تهران

2- کرج ( چون نزدیکه و میشه با مترو رفت )

3- قزوین ( زیاد نزدیک نیست حدود دوساعت راهه اما وسایل حمل و نقل عمومی و سرویس داره )

4- شهرک های اطراف تهران و کرج ( دانشگاه هاش زیاد آنچنانی نیستن اما از شهرستان رفتن بهتره )

5- تبریز یا… ( چون اهل اونجاییم و امکانات و فامیل و…. داریم)

و….

قدم دوم انتخاب رشته – کدوم دانشگاه

کدوم دانشگاه ها رو دوست داری ؟ این علاقه بر اساس معیارهای زیر اولویت بندی کن

1-تحقیقات خودت

2- اون چیزی که همه می گن ( کدوم معروف تره )

3-رتبه بندی جهانی و کشوری ( اگه وجود داشته باشه!!! تو همین سایت یه چیزهایی هست )

4- مراجعه به سایت دانشگاه ها و search در گوگل و…

 

قدم سوم انتخاب رشته – کدوم رشته

 

حالا باید بدونی چه رشته ای می خوای

رشته ها رو هم باید اولویت بندی کنی اما بر اساس چی ؟

1- خودت چی دوست داری ( از بچگی به چه رشته ای علاقه داشتی؟)

2- چی مده؟( یعنی همه چی می زنن و میرن رو مخت که این رشته بهترینه!!!!)

3- آرزوهای پدرومادرت چی بوده ( اونی که دوست داشتن خودشون برن اما حالا نمی خوان اینو بگن می گن این رشته بهترین رشته ی دنیاست)

5- تحقیق کن (تو سایت من قسمت معرفی رشته ها یا با اینترنت گردی)

 

قدم چهارم انتخاب رشته – کدوم اولویت داره

 

حالا سه تا لیست شماره گذاری شده داری ، اولویت برای تو چیه ؟

شهر؟ رشته ؟ دانشگاه؟

اون لیستی که برات مهم تره ، اساس انتخاب میشه ، یعنی مثلا اگه شهر درجه ی اول اهمیت رو برات داره ( که بهتره اینطور باشه )

چند تا کاغذ بر می داری و روی هر کدوم یه شهر رو می نویسی با شماره اولویت

حال بعد شهر رشته برات مهمه یا دانشگاه؟ مثلا اگه رشته برات مهم باشه ( که درستش هم همینه )

تو هر کاغذ (هر شهر ) رشته ها رو به ترتیب شماره می نویسی و زیر هر کدوم چند تا خط جا می ذاری که بعد دانشگاه ها رو وارد کنی

حالا نوبت دانشگاه می رسه که تو هر کاغذ زیر هر رشته اسم دانشگاه هایی که می خوای رو به ترتیب بنویسی

انگار تونستیم یه انتخاب انجام بدیم اما کار تموم نشده

از لیست 1 شروع کن و به ترتیب رشته ها رو بنویس تا 150 تا جا داری

 

قدم پنجم – دلم چی می خواد

 

تا اینجا یه لیست نوشتیم بر اساس منطق و اصول جاری

اما همه چی منطق نیست !! احساس و علاقه ی خاص من چی میشه!

لیست رو بزار جلوت

تو لیست نگاه کن چه رشته هایی هست که اگه قبول شی میری و اصلا به چیز دیگه ای فکر نمی کنی؟

اونا رو انتخاب کن و بیار بالای لیست

اصلا مهم نیست چه رتبه ای می خواد یا …. مهم اینه که تو دوست داری بری ( فقط حواست باشه خیلی تخیلی و رویایی فکر نکنی )

رشته هایی هم که فقط اگه مجبور شی میری ببر آخر لیست ( مثل پیام نورو غیر انتفاعی و…)

 

امیر مسعودی مدرس برتر فیزیک کنکور

مقالات

7 اصل اساسی انتخاب رشته از امیر مسعودی

7 اصل اساسی انتخاب رشته از امیر مسعودی

آخرین مرحله، این غولی که برای تو ساخته‌اند یعنی کنکور انتخاب رشته است. مهم نیست در حال حاضر چه رتبه‌ای کسب کرده‌ای! و به هدفی که برای خودت تعیین کرده بودی رسیده‌ای یا نه؟! بلکه تصمیم‌های توست که در حال حاضر آینده‌ات را می‌سازد

زیرا به گفته امیرمومنان، حضرت علی (ع): مهم نیست برای تو چه اتفاقی می‌افتد، مهم این است که تو چه تصمیمی می‌گیری. پـــس پیشنهاد من به تو این است، با هر رتبه‌ای که کسب کرده‌ای باید انتخاب رشته کنی؛ زیرا می‌توانی شانس خودت را برای قبولی در رشته‌ای که دوست داری امتحان کنی.

من در این مقاله قصد دارم به 7 نکته اصلی که باید در انتخاب رشته اصولی به آن توجه کنید را به شما بگویم:

شناخت کامل رشته‌ها

شاید این جملات را از بسیاری مشاوران شنیده باشید که در رابطه با رشته‌ها تحقیق کنید، اما اساساً اینکه تحقیق در باب رشته‌ها باید از چه منابعی باشد و چه پارامترهایی را باید در نظر بگیریم را، کسی به ما نمی‌گوید. چهار پارامتر در رابطه با شناخت هر رشته‌ را ما باید در نظر بگیریم: 1- فرصت‌های شغلی 2- جایگاه اجتماعی 3- امکان ادامه تحصیل در آن رشته 3- آینده‌ی رشته موردنظر؛ اما کسانی که ما می‌توانیم از آن‌ها به‌عنوان، منبع معتبر برای شناخت رشته موردنظر خود استفاده کنیم عبارت‌اند از: دانشجویان آن رشته، افراد فارغ‌التحصیل از آن رشته و مهم‌تر از همه شاغلین در آن رشته. پیشنهاد من این است که اگر می‌توانید با موفق‌های رشته موردنظر خود مشورت کنید.

ویژگی‌های شخصیتی

بسیاری از داوطلبان بدون توجه به خصوصیات شخصیتی‌شان اقدام به انتخاب رشته‌هایی می‌کنند که بعد‌ها منجر به پشیمانی‌های آن‌ها می‌شود. به‌عنوان‌مثال شخصی که رشته پزشکی را انتخاب می‌کند باید فردی صبور و دلسوز باشد تا نتواند در آینده به موفقیت‌های زیادی برسد. یا به‌عنوان‌مثال کسی که رشته مهندسی نفت را انتخاب می‌کند باید تحمل گرما و سختی‌های کار را داشته باشد تا بتواند در مناطق نفت‌خیز دوام بیاورد.

توانایی‌های علمی

نکته‌ای که اکثر افراد به آن توجه ندارند توانایی‌های علمی ما در رشته‌ای است که می‌خواهیم آن را انتخاب کنیم. به‌عنوان‌مثال شخصی که درصد پایینی در ریاضیات کسب کرده، می‌گوید من عاشق رشته مهندسی برق هستم و این نشان می‌دهد که ما هیچ توجهی به توانایی‌های خودمان نداریم زیرا پایه‌ی رشته مهندسی برق را ریاضیات و انتگرال تشکیل می‌دهد.

شرایط دانشگاه‌ها

برخی از دانشگاه‌ها شرایط خاصی برای پذیرش دانشجو دارند. به‌عنوان‌مثال تعهد خدمت از شما می‌گیرند و یا شما باید بعد از فارغ‌التحصیلی کارمند آن سازمان شوید. از شما خواهش می‌کنم که به این موارد در دفترچه انتخاب رشته توجه کنید.

امکان معیشت

این توصیه‌ را به شما می‌خواهم برادرانه بگویم که تمام جوانب انتخاب شهر محل تحصیل خود را در نظر بگیرید. شرایطی نظیر آب‌وهوا، شلوغی شهر، اسکان و غیره. شما قرار است حداقل 4 سال و بعضاً تا 7 سال در آن شهر زندگی کنید پس اصلاً موضوع شوخی‌برداری نیست. من کسانی را می‌شناسم که در سال اول دانشجویی خود در شهری دیگر، بسیار خوشحال بودند چون در حال تست کردن تجربه جدیدی بودند اما بعد از ترم سوم دوری از خانواده، تنهایی، مسائل مالی آن‌ها را بسیار عذاب می‌داد و خودشان را بابت انتخابشان سرزنش می‌کردند. نمی‌خواهم شما را بدبین به ادامه تحصیل در شهر‌‌هایی غیر از محل سکونت خودتان کنم بلکه می‌خواهم دید شما را نسبت به آینده سکونتتان بازتر کنم.

شانس قبولی

متأسفانه اولین سؤالی که داوطلبان در زمان انتخاب رشته می‌پرسند این است که با این رتبه کجا قبول می‌شوم؟! و ازنظر ما مشاوران این اشتباه‌ترین و حتی بهتر است بگوییم گمراه‌کننده‌ترین سؤالی است که شما می‌توانید از یک مشاور بپرسید؛ و اشتباه بزرگ‌تر این است که افراد این شانس‌های قبولی را در اولین انتخاب‌های خود قرار می‌دهند! در مقالات بعدی در این رابطه به‌تفصیل صحبت خواهم کرد.

هیچ‌گاه از علاقه خود دست نکشید!

اگر می‌خواهید در 10 سال آینده به موفقیت‌هایی برسید که دیگران را به حیرت درآورد باید به دنبال علاقه خود بروید. هرچند علاقه، شرط کافی برای انتخاب رشته اصولی نیست اما بی‌شک شرط اولیه و لازم این ماجرا است. به این فکر کنید که صبح وقتی از خواب بیدار می‌شوید دوست دارید چه حسی داشته باشید؟ دوست دارید بگویید خدا را شکر می‌خواهم بروم سرِ کاری که عاشقش هستم و یا بگویید خدا به خیر کند صبح شده و دوباره همان کار تکراری! رشته‌ای که می‌خواهید انتخاب کنید باید در شما شور، هیجان و امید ایجاد کند تا شما بتوانید در آن به موفقیت‌های مختلف دست پیدا کنید؛ و خلاقیت از خود بروز دهید.

لطفاً تمامی این پارامتر‌هایی که در این مقاله به شما عزیزان گفته شد را مدنظر قرار دهید و با تفکر، تحقیق و مشورت با سایرین، آینده‌ی بهتری را برای خودتان رقم بزنید.

امیر مسعودی مدرس برتر فیزیک کنکور

مقالات

معرفی رشته پزشکی

دیباچه:

در حال حاضر، نظام آموزش پزشکی عمومی‌، شامل ۴ دوره علوم پایه، فیزیوپاتولوژی، کارآموزی بالینی و کارورزی بالینی است .دوره علوم پایه دوره علوم پایه پزشکی ۵ ترم تحصیلی است که با اتمام آن،‌ دانشجویان مجاز به ورود به دوره بعدی(فیزیوپاتولوژی) هستند و پیش از ورود به دوره بعدی،‌ امتحان جامع علوم پایه پزشکی از تمام دانشجویان به طور سراسری و همزمان، توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در تمام دانشگاه‌های علوم پزشکی به عمل می‌آید و قبول‌شدگان،‌مجاز به ورود به دوره فیزیوپاتولوژی خواهند بود. این امتحان، در بردارنده‌ی مباحث تدریس شده در دوره علوم پایه است.

 

درس‌های این رشته در طول تحصیل

دروس علوم پایه

بیوشیمی، بافت‌شناسی،، تشریح (نظری- عملی)، تشریح (آناتومی) (نظری ـ عملی)، فیزیولوژی(نظری ـ عملی)، ایمونولوژی(نظری)،اپیدمیولوژی، روانشناسی، جنین‌شناسی، تغذیه، ژنتیک، زبان تخصصی، آسیب‌شناسی عمومی، انگل‌شناسی، میکروب‌شناسی دوره فیزیوپاتولوژی این دوره شامل ۳۱ واحد درسی است که دو ترم تحصیلی طول خواهد کشید. در پایان این دوره معدل دانشجو از دروس فیزیوپاتولوژی، باید دست‌کم ۱۲ باشد، در غیر این صورت دانشجو باید درس‌هایی را که در آنها نمره کمتر از ۱۲ آورده است،‌ مجدداً بخواند. حداکثر مدت مجاز،‌در مراحل اول و دوم (علوم پایه و فیزیوپاتولوژی) ۵ سال است. در پایان این دو دوره دانشجویانی که همه‌ی واحدها را با موفقیت بگذرانند، به دوره‌ی کارآموزی بالینی راه می‌یابند. باید توجه داشت که ملاک قبولی در امتحانات این مرحله، کسب حداقل نمره ۱۲ از ۲۰ است؛ در حالی که در دروس پایه، ملاک کسب نمره ۱۰ از ۲۰ می‌باشد.

 

 

دروس فیزیوپاتولوژی

آسیب‌شناسی اختصاصی، فارماکولوژی، سیمیولوژی، دوره‌های فیزیوپاتولوژی ارگان‌ها .دوره ‌کارآموزی بالینی دانشجویان پزشکی در این مرحله قادر هستند تا آموخته‌های خود را از دروس مختلف با یافته‌های بالینی از بیماران بستری در بیمارستان‌ها تطبیق داده و با بهره‌گیری مناسب از روش‌های تشخیص آزمایشگاهی، بیماری را تشخیص دهند و اقدامات مناسب درمانی را برای بیمار انجام دهند. این دوره شامل ۹۷ واحد درسی است که در چهار بخش اصلی ارائه می‌گردد و عمدتاً مسائل رایج در پزشکی عمومی را شامل می‌شود که عبارتند از داخلی، جراحی، زنان و کودکان. در سایر بخش‌ها که بخش‌های فرعی محسوب می‌شوند نیز بیماری‌های شایع در آنها آموزش داده می‌شود. با توجه به این مطلب، چهار رشته اصلی جراحی، داخلی، زنان و کودکان زمان بیشتری را به خود اختصاص می‌دهند.

 

در دوره کارآموزی، دانشجویان باید روش برخورد با بیمار، تهیه شرح حال بیمار و نحوه تشخیص و درمان را فرا بگیرند تا در دوره‌ بعدی – کارورزی- که خود تصمیم گیرنده خواهند بود، بتوانند به کمک بیماران بشتابند و تصمیمات لازم را اتّخاذ نمایند. در دوره کارآموزی نمره قبولی در دروس عملی و نظری ۱۲ است و معدّل کلّ دوره کارآموزی باید بالای ۱۴ باشد و چنانچه کمتر از ۱۴ باشد، باید واحدهای با نمره کمتر از ۱۴ تکرار شود تا معدل کل به ۱۴ برسد. در پایان این دوره، دانشجویان قبل از ورود به دوره کارورزی در امتحانی به نام امتحان جامع کارورزی شرکت می‌نمایند و پس از قبولی به دوره کارورزی وارد می‌شوند. چنانچه دانشجویی در امتحان مربوط قبول نگردد، حداکثر ۴ مرتبه می‌تواند در این امتحان شرکت نماید.

 

 

دروس کارآموزی بالینی

بیماری‌های اعصاب، بیماری‌های عفونی، کارآموزی داخلی، بیماری‌های جراحی، بیماری‌های ارتوپدی، بیماری‌های عفونی، کارآموزی جراحی، تاریخ و اخلاق پزشکی، بیماری‌های کودکان، پزشکی قانونی و مسمومیت‌ها، فارماکولوژی بالینی،‌ کارآموزی چشم،‌ کارآموزی پوست، کارآموزی بهداشت، کارآموزی بخش کودکان،‌ بهداشت، کارآموزی گوش و حلق و بینی، کارآموزی ارتوپدی. بیماری‌های زنان و زایمان، کارآموزی رادیولوژی، بیماری‌های روانی، کارآموزی روانپزشکی.

 

دوره کارورزی بالینی این دوره آخرین مرحله آموزش پزشکی است و آن را دوره انترنی نیز می‌گویند. این دوره ۶۴ واحد درسی است و ۱۸ ماه به طول می‌انجامد. در دوره کارورزی،‌دانشجویان مسؤولیت معاینه‌ی بیماران و تشخیص و اقدامات درمانی را در بیمارستان بر عهده خواهند داشت و آموخته‌های خود را در دوره‌های قبل به طور عملی انجام خواهند داد تا آماده پذیرش شغل پزشکی در جامعه شوند و بتوانند به طور مستقل به درمان بیماران بپردازند. در پایان این دوره و قبل از فراغت از تحصیل، کارورزان باید درس پایان‌نامه را که ۶ واحد درسی است، آغاز کنند.

 

 

دروس کارورزی بالینی

کارورزی بخش جراحی، کارورزی بخش چشم، کارورزی بخش سوانح و سوختگی، کارورزی بخش ارتوپدی، کارورزی بخش ارولوژی، کارورزی بخش اطفال، کارورزی بخش بهداشت، کارورزی بخش گوش و حلق و بینی،‌ کارورزی بخش داخلی، کارورزی بخش زنان و زایمان، کارورزی بخش اورژانس، کارورزی بخش نفرولوژی، کارورزی بخش پوست، کارورزی بخش روانپزشکی .

 

 

توانایی‌های لازم

تصور بسیاری از داوطلبان ورود به دانشگاه به خصوص داوطلبان علاقه‌مند به رشته پزشکی این است که دانشگاه مثل یک قیف برعکس است که ورود به آن مشکل و خروج از آن بسیار ساده است. در حالی که به گفته‌ دانشجویان این رشته، یک دانشجوی پزشکی باید آمادگی مطالعه، تحقیق و پژوهش را در حد بسیار گسترده و فراگیر داشته باشد؛ یعنی اگر دانشجو بسیار کوشا و علاقه‌مند نباشد و تنها برای عنوان "دکتری" وارد این رشته شده باشد، حتی نمی‌تواند مدرک دکترای عمومی خود را به دست بیاورد. زیرا دوره پزشکی عمومی نسبت به رشته‌های دیگر، طولانی‌تر است و در طی این مدت دانشجو باید درس‌های متعدد، متنوع، حجیم و نسبتاً پیچیده و دشواری را مطالعه کند.

 

 

موقعیت شغلی در ایران

امروزه از گوشه و کنار می‌شنویم که برای فارغ‌التحصیلان پزشکی بازار کار مناسبی وجود ندارد. در حالی که هنوز در بسیاری از شهرهای کوچک و مناطق محروم با کمبود پزشک مواجه هستیم. از سوی دیگر فارغ‌التحصیل پزشکی حتماً نباید در مطب بنشیند و نسخه بنویسد، بلکه در زمینه پزشکی شغل‌های مختلفی هست که می‌توان انجام داد. برای مثال زمینه‌های تحقیقی بسیاری در این رشته وجود دارد. امّا متأسفانه تعداد فارغ‌التحصیلانی که مایلند در این زمینه کار کنند، بسیار انگشت‌شمار است.

محصولات

خدمات مشاوره ای

برای دریافت خدمات مشاوره ای تحصیلی برای موفقیت در کنکور و ارتقا معدل در امتحانات شامل:

۱٫مشاوره و برنامه ریزی (تلفنی و انلاین)

۲٫پشتیبانی تحصیلی(تلفنی و انلاین)

۳٫ازمون انلاین

۴٫انتخاب رشته

۵٫تعیین سطح علمی

و ….

کافیست در سایت زیر درخواست مشاوره ثبت کنید

سایت درخواست مشاوره : moshavereonline.org

ویا با شماره های

۰۲۱۶۶۴۰۹۶۴۰

۰۹۱۲۱۰۰۱۳۹۲

۰۹۱۲۸۳۷۵۷۴۷

تماس حاصل فرمایید