مقالات

نحوه صحیح درس خواندن از زبان امیر مسعودی

نحوه صحیح درس خواندن از زبان امیر مسعودی

حقیقت این است که بسیاری از ما درست درس خواندن را نمی دانیم. بسیاری از ما کلی تلاش میکنیم وزحمت میکشیم اما زمان یادآوی مطالب دچار مشکل می شویم.در یک مطالعه خوب و سازگار با کشفیات علمی بهتر است، موارد زیر را مد نظر داشته باشیم تا ضمن یادگیری صحیح، فراموشی را به حداقل برسانیم.

درک معنای مطالب:مطالبی که فهمیده و استنباط می شود بهتر در حافظه می ماند. لذا باید روی معنا و مفهوم مطالب تمرکز شده و تفکر صورت گیرد.

درک کل و جزء:دانش آموز هر مطلبی را که می خواند ممکن است جزئی از یک کل باشد. لذا مطالبی که زیر مجموعه یک عناوین کلی هستند باید ارتباط ذهنی داده شوند و دانش آموز بتواند بفهمد، مطالبی را که می خواند مربوط به کلیتی است که این بخش مربوط به آن است.

بازگویی مطالب برای خود:مطالبی که از حفظ برای خود بازگو می کنیم ماندگاری بیش تری پیدا می کند.

تمرین و تکرار:این شیوه ای است که مطالب حتی اگر برای شخصی بی معنی باشد از حافظه کوتاه مدت به حافظه بلند مدت انتقال پیدا می کند. تمرین و تکرار باید به تدریج و با فاصله های زمانی خاص صورت گیرد.

استراحت قبل از یادگیری و بعد از یادگیری:تحقیقات نشان داده است که بعد از یک استراحت و خواب آرام انسان مطالب را بهتر یاد می گیرد. هم چنین اگر بعد از یادگیری مطلبی کمی استراحت کنیم یادگیری با دوام تر است.

یاد گیری تدریجی:تحقیقات نشان می دهد که یادگیری باید تدریجی و در زمان های مختلف باشد. سعی در یادگیری مطالب زیاد در وقت کم منجر به فراموش می شود. برخی از دانش آموزان از این که سعی می کنند مطالب انباشته شده را بدون استراحت و در وقت کوتاه بخوانند جز فراموشی چیزی عایدشان نمی شود.

ایجاد تصویر ذهنی:از آن جایی که انسان ها خالق تصاویر ذهنی هستند می توانند در دنیای ذهن خود برای مطالب آموخته شده تصاویر ذهنی خلق کنند که خود مبتکر آن هستند.

ارتباط آموخته ها به هم:انسان هرمطلبی را که می آموزد می تواند دردنیای آموخته های ذهنی خود مفاهیم و مطالب به آن ها مرتبط سازد.

وجود نظم و آهنگ:اگر برخی از مطالب درسی را به صورت شعر و آهنگ موزون در بیاوریم یادگیری و ماندگاری آن هم آسان و هم طولانی می شود. انسان ذاتا گرایش به هارمونی و نظم و آهنگ دارد برای همین است که بچه ها خیلی زود مطالب را که درقالب شعر و آهنگ باشند یاد گرفته و به خاطر می سپارند.
البته تمام مطالبی گفته شد فرض بر این بود که انسان برای یادگیری انگیزه و علاقه کافی داشته باشند و گرنه بدون انگیزه و علاقه مطالب بالا هم جایگاه خود را از دست خواهند داد.هم چنین اضطراب و نگرانی و ترس اجازه نمی دهد که انسان به درستی مطالب را یاد بگیرد و در صورت یادگیری زود فراموش می شوند. بنابراین انگیزه و آرامش روحی و روانی مقدمه ای برای طی فرایندی یادگیری است.

امیر مسعودی مدرس برتر فیزیک کنکور

مقالات

امیر مسعودی و موفقیت در درس خواندن

امیر مسعودی و موفقیت در درس خواندن

مطالعه بخش مهمی از موفقیت تحصیلی است. اما گاهی اوقات پیدا کردن وقت کافی برای مطالعه‌، سخت به نظر می‌رسد. مخصوصا خواندن بخش‌هایی که به مرور بیشتری نیاز دارند. یکی از راه‌های مطمئن برای موفقیت در مطالعه، داشتن یک برنامه‌‌ ریزی درسی منسجم است. یک برنامه‌ی درسی مناسب می‌تواند راه‌گشا باشد، حتی اگر انجامش خیلی از آن چیزی که ما فکر می‌کنیم سخت‌تر به نظر برسد. شما نه‌تنها باید بر اساس اولویت مطالب برنامه‌ریزی کنید، بلکه باید آن‌قدر هوشمندانه عمل کنید که از مسئولیت‌های دیگرتان در قبال خانواده و دوستان غافل نشوید و در ضمن لازم نباشد سرگرمی‌هایتان را کنار بگذارید. در نهایت با کمی فکر و کمی فعالیت بیشتر، هیچ مشکلی برای انجام یک برنامه‌ریزی درسی مناسب و رسیدن به همه‌ی اهداف تحصیلی خود نخواهید داشت. با این نوشته همراه باشید تا گام به گام یاد بگیریم چگونه برنامه ریزی درسی کنیم و با صرف انرژی مناسب و وقت کافی، به تمام اهداف مطالعاتی خود برسیم.

گام اول: برنامه‌‌‌هایتان را بنویسید

1. لیستی از تمام مواردی که نیاز به مطالعه دارند، تهیه کنید

اولین گام برای برنامه ریزی درسی، تهیه‌ی فهرستی از تمام موضوعات و دروسی است که شما نیاز به مطالعه‌ی آنها دارید. تعهدات خود و کارهایی را که باید انجام بدهید، روی کاغذ بیاورید. این به شما کمک خواهد کرد تا ایده‌هایتان در رابطه با کارهایی که باید انجام شوند، پرورش یابند. اگر شما امتحاناتی پیش رو دارید، آنها را در اولویت مطالعه قرار بدهید.

۲. بررسی کنید برای هر کلاس درس یا امتحان چه کارهایی باید انجام بدهید

ابتدا همه‌ی موضوعاتی را که باید مطالعه کنید، یادداشت کنید. حالا ببینید برای هر موضوع چه کارهایی باید انجام بدهید. شاید زمان‌هایی که شما باید برای یک درس اختصاص بدهید یا روند برگزاری یک کلاس درسی خاص در هر هفته تغییر کند. این تغییرات، شانس‌ شما برای پیدا کردن زمان‌های سوخته‌ای است که می‌توانید برای مطالعه از آنها استفاده کنید.

اگر یک کتاب راهنمای درسی یا یک کتاب برای مرور کردن دروس دارید، از آن برای کامل کردن لیستی که تهیه کرده‌اید، استفاده کنید.
زمان‌هایی را برای مطالعه ذخیره کنید.
زمان‌هایی را برای مرور یادداشت‌هایتان در نظر بگیرید.
زمان‌هایی را برای راهنمایی گرفتن و مطالعه درباره‌ی امتحان مورد نظرتان اختصاص بدهید، (البته اگر احتیاج به راهنمایی گرفتن دارید).

3.لیست‌تان را اولویت‌ بندی کنید

پس از آنکه یک لیست از تمام موضوعات یا امتحانات پیش روی‌تان تهیه کردید، سعی کنید بفهمید برای هر کدام چه کارهایی لازم است انجام بدهید، حالا وقت آن رسیده است که لیست‌تان را بر اساس اولویت‌ها مرتب کنید. درس‌ها را به نسبت اهمیتی که دارند رتبه‌بندی کنید، این کار به شما کمک می‌کند بفهمید چه موضوعاتی نیاز به زمان بیشتری برای مطالعه دارند. همین‌طور اینکه چه موضوعاتی برای پر کردن زمان‌های خالی شما مناسب‌تر هستند.

برای همه‌ی موضوعات و امتحانات یک شماره در نظر بگیرید. مثلا اگر به زمان بیشتری برای درس ریاضی نیاز دارید، عدد ۱ را برای ریاضی در نظر بگیرید و اگر کمترین زمانی‌ که احتیاج دارید مربوط به درس تاریخ است (فرض کنید ۵ موضوع برای مطالعه در نظر گرفته‌اید) شماره ۵ را به تاریخ اختصاص بدهید.
برای هر موضوع درسی یا امتحان یک ضریب سختی قرار بدهید.
برای هر موضوع درسی یا امتحان مقدار زمان مشخص و مورد نیاز را در نظر بگیرید.
برای هر موضوع درسی یا امتحان مقدار زمانی‌ را که نیاز به مرور کردن دارد، اختصاص بدهید.

۴. یک جدول با ستون‌ها و خانه‌های مشخص برای تقسیم‌بندی زمان‌های مفید درس خواندن طراحی کنید

پیش از آنکه ادامه بدهید، نیاز است زمان‌های‌ در دسترس در طول هفته‌ را، به‌صورت یک جدول با خانه‌های اختصاصی برای هر درس تقسیم‌بندی کنید. پس از انجام این کار می‌توانید هر ستون جدول را به یک موضوع اختصاص بدهید.

یک ترفند برای ایجاد برنامه ریزی درسی، طراحی زمان مطالعه روزانه یا هفتگی هر درس است. با این کار شما یک برنامه دارید و دیگر لازم نیست مدام روند درس خواندن‌تان را کنترل کنید. با ایجاد یک برنامه‌ی روتین، شما به مطالعه کردن عادت می‌کنید.
چک کنید چه زمان‌ها و روزهایی در طول هفته هست که می‌توانید همیشه در این اوقات مطالعه کنید. به‌عنوان مثال ممکن است شما بین ساعت ۳ تا ۴ بعد از ظهر، وقت‌تان آزاد باشد یا مثلا هر سه‌شنبه یا پنج‌شنبه وقت آزادتان بیشتر باشد. در صورت امکان سعی کنید برنامه ریزی درسی خود را پس از جمع‌آوری این اطلاعات انجام بدهید؛ چون معمولا چینش یک برنامه‌ی روتین و منظم به شما کمک می‌کند یک ذهن درس‌خوان داشته باشید و مطالب با سرعت بیشتری در ذهن‌تان جا بیفتد.
بهتر است برای هر خانه‌ی جدول‌تان بین ۳۰ تا ۴۵ دقیقه زمان در نظر بگیرید. خانه‌های با زمان کوتاه‌تر معمولا از خانه‌های با زمان طولانی‌ مناسب‌تر هستند. این‌طوری شما برای درس خواندن بیشتر ترغیب می‌شوید و درس‌ها به نظرتان خسته‌کننده نمی‌آیند.
برای تمام زمان‌های قابل استفاده‌تان خانه‌هایی را در نظر بگیرید.
اگر شما مقدار مشخصی وقت قبل از امتحان‌تان دارید، به جای یک برنامه‌ی هفتگی روتین یک تقویم متغیر برای خودتان درست کنید. به‌طوری‌ که بتوانید مقداری زمان قبل از هر امتحان در نظر بگیرید.

۵. زمان‌هایی را برای فعالیت‌های غیر درسی‌تان در نظر بگیرید

در حالی‌که برای هر موضوع درسی زمانی را در نظر می‌گیرید، باید مطمئن شوید که اوقاتی را به خانواده، دوستان و استراحت‌تان اختصاص داده‌اید. اگر نتوانید بین زندگی شخصی و زندگی علمی خود تعادل ایجاد کنید، هرگز در تحصیل‌تان موفق نخواهید شد.

زمان‌هایی را برای رویداد‌هایی که نمی‌توانید هرگز دوباره تجربه‌شان کنید (مثلا تولد مادربزرگ‌تان، یک مراسم مخصوص فامیلی، یا قرار ملاقات با پزشک‌تان) در نظر بگیرید.
ستونی را برای زمان‌بندی کارهایی که ملزم به انجام آنها هستید در نظر بگیرید. تعهداتی مثل جلسات تمرینی شنا، زمان‌های مربوط به برنامه‌های خانوادگی یا انجام مراسم مذهبی.
یادتان نرود مقدار مناسبی وقت برای استراحت، خواب و ورزش اختصاص بدهید.
اگر تنها زمان محدودی قبل از امتحان فرصت دارید، فعالیت‌های غیر‌درسی‌ و فوق‌برنامه‌تان را لغو کنید یا به تعویق بیندازید.

۶. جدولی را که در مرحله‌ی قبل طراحی کردید، پر کنید

زمانی‌ که ستون‌ها و خانه‌های جدول برنامه ریزی درسی‌ خود را طراحی کردید با توجه به آنچه که نیاز دارید، ستون‌ها را پر کنید. موضوعی را که هر جلسه باید مطالعه کنید، بنویسید. این کمک می‌کند که در مسیر درست باشید و به شما اجازه می‌دهد کتب و مطالب درسی‌تان را جلوتر از زمانی که پیش‌بینی کرده‌اید، پیش ببرید.

یک چارت روزانه‌ی آماده یا چیزی شبیه به این تهیه کنید. می‌توانید از یک دفتر یادداشت ساده استفاده کنید.
اگر تلفن همراه هوشمند دارید، می‌توانید برنامه‌ریزی خود را روی تلفن‌تان ذخیره کنید.
در ابتدا فقط برای یک هفته برنامه طراحی کنید، تا زمانی‌ که کاملا روی برنامه‌ریزی مسلط شوید.
اولویت مطالعه را برای نزدیک‌ترین امتحانات‌تان در نظر بگیرید. همه‌ی مطالب خود را برای محدودترین زمانی‌ که می‌توانید داشته باشید در نظر بگیرید و ببشتر به موارد اساسی قبل از امتحان مورد نظر بپردازید.
دوره‌های درسی‌تان را اولویت‌بندی کنید. به اینکه در ابتدا در انجام این‌ کار ضعیف هستید فکر نکنید؛ شما مصمم هستید که بزنید وسط خال.

گام دوم: برنامه‌‌ریزی مخصوص به خودتان را آماده کنید

1. برنامه ریزی درسی فعلی خود را ارزیابی کنید

اولین قدم برای ایجاد یک برنامه ریزی درسی خوب این است که برنامه‌ریزی قبلی و چگونگی گذراندن زمان‌هایتان را تا این لحظه، بررسی کنید. ارزیابی برنامه‌ریزی فعلی‌تان کمک می‌کند که نگاه مناسب‌تری برای چگونگی استفاده از زمان داشته باشید، شما را قادر می‌سازد که بفهمید کدام زمان‌ها و روش‌ها برای اهداف مطالعاتی شما مناسب‌تر هستند و انجام کدام فعالیت‌ها را باید متوقف کنید.

معین کنید در حال حاضر چند ساعت در هفته مطالعه می‌کنید.
ببینید در حال حاضر چند ساعت در هفته به سرگرمی‌هایتان اختصاص می‌دهید.
بررسی کنید تا الان چند ساعت در هفته را با دوستان و خانواده وقت می‌گذراندید.
با یک حساب سرانگشتی ببینید کدام فعالیت‌ها را برای ذخیره زمان بیشتر می‌توانید حذف کنید. می‌دانم افراد علاقه‌ی زیادی دارند که وقت بیشتری را صرف سرگرمی کنند، اما چاره‌ای نیست شروع کنید.
اگر شاغل هستید، دقت کنید که برنامه ریزی درسی‌ تان با برنامه‌ریزی شغلی شما هماهنگی داشته باشد.

۲. سبک مطالعه‌ای را که برای‌تان مناسب‌تر است، پیدا کنید

درست است دانستن این مطلب که «زمان‌هایتان را چگونه سپری می‌کنید» برای ایجاد یک برنامه ریزی درسی خوب مهم است؛ اما در عین حال اینکه دقیقا بدانید کدام شیوه و سبک مطالعاتی برای شما مناسب‌تر است موضوع مهم‌تری است. همین‌طور به شما کمک می‌کند تا زمان‌هایی را که به‌طور معمول به هدر می‌رفته است کشف و از آنها برای مطالعه استفاده کنید. از خودتان چند سؤال بپرسید:

آیا شما جزو کسانی هستید که یادگیری شنیداری‌تان بهتر است؟ اگر این‌طور باشد، می‌توانید از زمان‌هایی که مشغول رانندگی هستید یا اوقاتی که در حال ورزش یا پیاده‌روی هستید هم استفاده کنید.
آیا شما به لحاظ بصری راندمان بهتری در یادگیری دارید؟ با مرور تصاویر یا دیدن فیلم بهتر مطالب را می‌فهمید و به خاطر می‌سپارید؟ اگر این‌طور است سعی کنید از طریق دیدن فیلم‌های مرتبط با مطالبی که باید بیاموزید، هم آموزش ببینید و هم سرگرم شوید.

3. خودتان را ملزم به اجرای برنامه‌تان کنید

اگرچه ممکن است شما یک برنامه‌‌ی بسیار جذاب برای خودتان طراحی کنید، اما توجه داشته باشید که طراحی برنامه تضمین نمی‌کند که آن برنامه حتما اجرا شود. برای گرفتن نتیجه‌ی مناسب از برنامه‌ریزی‌تان، باید کمی وقت صرف کنید و سعی کنید خودتان را به اجرای برنامه‌ریزی طراحی شده «وادار» کنید. برای انجام این کار:

باید بدانید برنامه‌ریزی شما چگونه عمل می‌کند؛ این یک نکته اساسی است. اگر معمولا تمرکزتان را از دست می‌دهید و زمان‌های زیادی از دست می‌رود سعی کنید در برنامه‌ریزی خود وقت‌های اضافه‌ای برای خودتان در نظر بگیرید.
اگر می‌دانید که اهل وقت تلف کردن هستید و اصطلاحا کسی هستید که دقیقه‌ی نود به فکر درس خواندن می‌افتید، در جدول‌تان مقداری وقت اضافه قبل از پایان مهلت درس خواندن‌تان در نظر بگیرید. این وقت مثل یک ضربه‌گیر عمل می‌کند و باعث می‌شود ناگهان با پایان مهلت‌تان مواجه نشوید. این کار در واقع مقداری وقت برای‌ شما ذخیره می‌کند.
اگر شما کسی هستید که انعطاف کمی در انجام کارها و برنامه‌ها دارید، خودتان را عادت بدهید تا بتوانید سرعت عمل بیشتری داشته باشید. می‌توانید این کار را با در نظر گرفتن پاداش یا تشویق در صورت سر وقت و دقیق انجام دادن برنامه ریزی درسی‌ تان انجام بدهید.

گام سوم: از برنامه‌ریزیتان پیروی کنید

1. از وقت‌های آزادتان به بهترین شیوه استفاده کنید

یکی از بزرگ‌ترین چالش‌‌ها در دنبال کردن برنامه ریزی درسی، وسوسه شدن است. وسوسه‌ی اینکه با خودتان بگویید به جای اجرای برنامه استراحت کن، تفریح کن. یا اینکه خودتان را به نحوی سرگرم کنید. در هر صورت باید در برابر این وسوسه‌ها مقاومت کنید و فقط از زمان‌هایی که در برنامه ریزی درسی‌تان برای سرگرمی در نظر گرفته‌اید، استفاده کنید.

وقت آزاد را به‌عنوان پاداش درس خواندن‌تان بدانید.
از وقت آزاد به‌عنوان یک راه شارژ کردن دوباره‌ی خودتان استفاده کنید. می‌توانید چرت زدن در وقت آزاد را امتحان کنید. پیاده‌روی کنید یا برای آرامش‌ خود تمرینات یوگا انجام بدهید. یوگا کمک می‌کند برای برگشتن دوباره به فضای درس خواندن، تمرکز لازم را به‌دست آورید.
در وقت‌های آزادتان از محلی که در آنجا درس می‌خوانید خارج شوید؛ این باعث می‌شود حال و هوایتان عوض شود و کسل نشوید.

۲. برای خودتان زنگ تفریح‌های کوتاه در نظر بگیرید و بیش از آن وقت‌تان را هدر ندهید

مطمئن شوید که برای هر کدام از خانه‌های جدول مشخص شده در برنامه‌‌ریزی، یک زنگ تفریح در نظر گرفته باشید، تا بتوانید در زمان مناسب به استراحت بپردازید. مهمترین عنصر در پیروی از برنامه‌ریزی‌تان این است که مطمئن شوید کاملا همه‌ی موارد برنامه‌ را رعایت می‌کنید و تنها از همان مقدار زمان استراحت که در برنامه گنجانده شده است، استفاده می‌کنید. تلف کردن زمان، بیشتر از آن مقداری که در برنامه‌ریزی به‌عنوان زنگ تفریح در نظر گرفته شده است، می‌تواند باعث تخریب برنامه‌ریزی شما شود و در این صورت در درس‌تان موفق نخواهید شد.

برای هر کدام از خانه‌های مربوط به جدول برنامه‌ریزی‌تان یک زنگ تفریح بین ۵ تا ۱۰ دقیقه در نظر بگیرید. این زمان نباید از این مقدار بیشتر شود.
در ابتدای کار می‌توانید از زنگ هشداردهنده روی ساعت یا تلفن همراه‌تان برای شروع و اتمام زنگ تفریح استفاده کنید. این کار باعث می‌شود زمان را رعایت کنید.
از زنگ تفریح‌تان آگاهانه استفاده کنید. مطمئن شوید که از این وقت برای بازسازی خودتان بهره می‌برید. حرکات کششی انجام بدهید، به یک پیاده‌روی کوتاه بروید، یک میان وعده مختصر میل کنید، یا خوتان را با شنیدن موسیقی سرحال بیاورید.
از مواردی که ممکن است حواس‌تان را پرت کند تا زمان استراحت‌تان را رعایت نکنید و وقت زیادتری به آن اختصاص بدهید اجتناب کنید.

3. به برنامه‌ریزی‌تان پایبند باشید و از آن سرپیچی نکنید

مهم‌ترین نکته درباره‌ی برنامه‌‌ریزی این است که شما باید آن‌ را درست اجرا کنید. هیچ موضوعی نباید باعث شود که شما از برنامه‌ریزی خودتان سرپیچی کنید.

سعی کنید به‌طور منظم به تقویم یا برنامه‌تان نگاه کنید تا برای‌تان عادت شود. چون معمولا چیزی که جلوی چشم نیست، فراموش می‌شود. پس یادتان باشد که برنامه‌تان باید همیشه جلوی چشم‌تان باشد.
هنگامی‌ که چیزی برای شما به روال عادی زندگی‌تان تبدیل شود، ذهن شما شروع به هماهنگی با آن می‌کند و اتوماتیک به انجام آن کارها عادت می‌کنید، مثل عادت به نشستن پشت میز یا مطالعه کردن. به‌عبارت دیگر، وقتی شما این کارها را انجام می‌دهید چون ذهن‌تان آماده شده است، ناخودآگاه برای درس خواندن متمرکز می‌شوید.

۴. دیگران را در جریان برنامه‌ریزیتان قرار بدهید

گاهی اوقات اجرای برنامه‌ها سخت می‌شود؛ چون افراد مهم زندگی‌مان باعث می‌شوند ما از اهداف‌مان فاصله بگیریم. این اتفاق از طرف آنها عمدی نیست، آنها دوست دارند وقت‌شان را با شما بگذرانند. پس ناچارید برای جلوگیری از این اتفاق، برای افرادی که در زندگی‌تان هستند درباره‌ی برنامه‌‌ریزی‌تان توضیح بدهید. از آنها بخواهید خود را با برنامه‌‌ریزی شما هماهنگ کنند.

یک کپی از برنامه‌ریزی روزانه‌تان را روی در یخچال خانه بچسبانید و یک کپی دیگر از برنامه‌ریزی‌تان را برای دوستان‌تان که مدام با آنها وقت می‌گذرانید ایمیل کنید.
اگر کسی برنامه‌ای برای وقت گذراندن با شما ترتیب داده‌ است که با برنامه‌ریزی شما و زمان‌های مطالعه‌تان تداخل دارد، مؤدبانه از او بخواهید که اگر مقدور است برای زمان دیگری برنامه‌ریزی کند.

 

امیر مسعودی مدرس برتر فیزیک کنکور

مقالات

اصول برنامه ریزی درسی قسمت دوم از امیر مسعودی

اصول برنامه ریزی درسی قسمت دوم از امیر مسعودی

اصل دوم: میزان ساعت مطالعه روزانه

رایج‌ترین سؤال داوطلبان از من و سایر مشاورین به‌طورقطع این است که: روزی چند ساعت بخونیم خوبه؟! و من هم اولش به شوخی میگم هرچی بیشتر بهترJ اما بهتر است به این سؤال از راه اثبات بازگشتی پاسخ دهیم! یعنی اینکه؛ بگوییم ما چند ساعت در روز زمان در اختیارداریم و از این‌زمانی که در دست داریم چند ساعتش را باید مطالعه کنیم؟ لطفاً به نمودار‌های زیر توجه کنید:

البته این ساعت‌ها با توجه به ساعت مدرسه شما می‌تواند متغیر باشد یعنی؛ ممکن است مثلاً شما در یک روز فقط دو زنگ (3 ساعت) به مدرسه بروید پس می‌توانید در این روز ساعت مطالعه خود را به بیشتر از شش ساعت برسانید و همواره یک نکته را به خاطر داشته باشید: شاه‌کلید موفقیت، استفاده بهینه از زمان می‌باشد.

روزهای تعطیل: حدود 10 تا 12 ساعت مطالعه روزانه
روزهای مدرسه: حدود 5 تا 6 ساعت مطالعه روزانه

و یک نکته مهم: اگر فکر می‌کنید که این مقدار ساعت مطالعه زیاد است، باید بدانید که: موفقیت در هر مرحله از زندگی نیازمند تمرکز بر روی یک موضوع خاص است. ویلیام متیوس می‌گوید: «نخستین قانون موفقیت تمرکز کردن است. همه انرژی خود را مصروف یک نقطه کنید، مستقیماً به سروقت این نقطه بروید، نه به راست نگاه کنید و نه به چپ»

یادمان نرود که اشعه خورشید تا متمرکز نشود نمی‌سوزاند.

و برای رسیدن به این مقدار ساعت مطالعه در روز، ابتدا 2 هفته ساعت مطالعه خود را ثبت کنید و در عرض 3 هفته، ساعت مطالعه خود را به حد استاندارد نزدیک کنید. البته به‌صورت تدریجی!

اصل سوم: تنوع مطالعاتی

یکی از مهارت‌های لازم برای داوطلبان کنکور توانایی انتقال ذهنی (Mental transition) است. شما باید توانایی پاسخ به چندین درس را در کنار هم داشته باشید. بهترین راهکار برای ایجاد این مهارت، ایجاد تنوع در مطالعه دروس است. این کار سبب دفعات مرور بیشتر دروس در هفته نیز می‌شود که نتیجه آن یادآوری بهتر دروس می‌باشد. در روزهایی که مدرسه می‌روید حداقل 2 عنوان و در روزهایی که تعطیل هستید حداقل 4 عنوان درس بخوانید.

روزهای تعطیل: 4 عنوان
روزهای مدرسه: 2 عنوان

اصل چهارم: ایجاد شناوری در برنامه

لطفاً به این دو سؤال صادقانه پاسخ دهید!

سؤال اول: چند بار تا به امروز برای خود برنامه‌ریزی کرده‌اید؟
سؤال دوم: (سؤال مهم‌تر!) چقدر از این برنامه‌ریزی که انجام داده‌اید را اجرا کرده‌اید؟!

به نظرم بهتره سؤالم را این‌طوری بیان کنم: چرا برنامه‌ها روی کاغذ فقط قشنگ‌‌اند اما وقتی پای عمل می‌رسد نه؟! شاید بعد از پاسخ به این سؤالات ناراحت شوید و احساس ناکامی به شما دست داده باشد و یاد شکست‌های گذشته خود بیفتید اما نکته مهم این است که با استفاده از اصل ایجاد شناوری در برنامه تا حدود زیادی مشکل شما در اجرای برنامه حل خواهد شد. ما باید زمانی را در برنامه پیش‌بینی کنیم که اگر حوادث غیرمترقبه‌ای باعث شد که نتوانستید برنامه‌ی پیش‌بینی‌شده خود را انجام دهید، بتوانید آن را بعداً جبران کنید.

در برنامه هر هفته 10% از کل برنامه مطالعاتی را به واحد مطالعه (جبرانی/درس ضعیف) اختصاص دهید و نام یکی از درس‌های ضعیف خود را زیرخط کسری بنویسید. اگر در طول هفته و قبل از مطالعه‌ی جبرانی، تمام پیش‌بینی‌های خود را اجرا کردید، در واحد مطالعه جبرانی، درس ضعیف خود را بخوانید. وجود واحد جبرانی در برنامه نباید باعث اهمال‌کاری و تنبلی در شما شود بلکه واحد جبرانی وظیفه‌اش فقط سبب ایجاد آرامش خاطر در شما برای اجرای کامل برنامه است.
10% از کل برنامه مطالعاتی را به واحد مطالعه (جبرانی/درس ضعیف) اختصاص دهید.

اصل پنجم: واحد مرور روزانه

حتماً شنیده‌اید که باید در برنامه روزانه خود دروس را مرور کنید؛ اما مرور داریم تا مرور! همه به ما فقط می‌گویند مرور کن، اما نمی‌گویند به چه شکل مرور کنیم؟ در چه ساعتی؟ هرچند وقت یک‌بار؟ از روی چه منبعی مرور را باید انجام دهیم؟ آیا از روی جزوه و کتاب بخوانیم یا باید کار دیگری انجام دهیم؟ روانشناسی در رابطه با مرور چه می‌گوید؟ داوطلبان برتر چگونه مرور انجام دادند؟ و …

در فصل بعد در رابطه با مرور به تفضیل به شما خواهم گفت. ما فقط در این حد بدانید که یک بازه 30 دقیقه‌ای را هر شب باید به مرور اختصاص دهیم.

هر شب 20 الی 60 دقیقه مرور ذهنی!

اصل ششم: ز نیرو بود …

حتماً متوجه شدید از تیتر این اصل که می‌خواهم در رابطه با چه چیزی با شما صحبت کنم. بله ورزش. ما شاید خیلی‌ها اینجا در برابر من گارد گرفته‌اند که آقا ما فقط می‌خواهیم درس بخوانیم، وقت این‌جور کار‌ها را نداریم. بله من هم با شما موافقم. شما نباید وقتتان را تلف کنید؛ اما ورزش روزانه اتلاف وقت نیست، بلکه یک سرمایه‌گذاری جهت افزایش اعتمادبه‌نفس و کارایی بدن ما می‌باشد. چرا؟ چون انجام فعالیت جسمی منجر به تشدید فشار وارده بر بدن می‌شود و همین عامل باعث افزایش طبیعی ترشح هورمون آندروفین می‌گردد که در صورت ورود فشار به بدن ترشح می‌شود.

آندروفین هورمونی است که در فرد ایجاد سرخوشی کرده و احساس درد را به شکل چشمگیری کاهش می‌دهد، به همین دلیل پس از انجام حرکات ورزشی بخصوص از نوع هوازی شخص ورزشکار احساس شادابی می‌کند.

درواقع آندروفین یک نوع ماده مخدر طبیعی در بدن انسان است که فعالیت جسمی، ترشح این ماده را تشدید کرده و با این وصف فرد با بهره‌مند شدن از این هورمون احساس شادابی و امیدواری می‌کند و نشانه‌های افسردگی به شکل چشمگیری کاهش می‌یابند.

پس روزانه به مدت 30-20 دقیقه در میانه روز و یا عصر (نه شب!) به انجام ورزش‌های هوازی ساده (مثل پیاده‌روی سریع، طناب زدن، جاگینگ، دراز و نشست و …) بپردازید.
در میانه روز 20 دقیقه ورزش هوازی ساده

اصل هفتم: (مهم‌تر از همه، البته ازنظر شما!) تفریح

در ماه‌های بهمن و اسفند یک مریضی در بین داوطلبان کنکور شایع می‌شود که ما اسمش را گذاشتیم سرماخوردگی روحی! این سرماخوردگی را می‌توان ناامیدی و افسردگی داوطلبان کنکور گفت! یکی از مهم‌ترین دلایل این سرماخوردگی روحی یکنواخت شدن شرایط و خستگی مزمن است؛ زیرا حدود 7 ماه شرایط یکنواخت بوده! اما یکی از بهترین راه‌ها برای جلوگیری از این سرماخوردگی این است که: هفته‌ای 6-4 ساعت به تفریح و کار موردعلاقه خود بپردازیم. این تفریح برای کنکوری‌ها استراحت قسمتی از برنامه درسی آن‌ها است و در اصل مدیریت بهتر انرژی تا روز کنکور می‌شود. لطفاً به خاطر تفریح کردن احساس گناه نکنید. هر کس با توجه به امکانات، روحیات و نیاز خود می‌تواند چگونگی استراحتش را تعیین و مدیریت کند.

یک نکته مهم: در این زمان باید «بدون کنکور» زندگی کنید و کاری انجام دهید که از آن لذت می‌برید.
تقسیم انرژی و حفظ آن تا روز کنکور، هنر بسیار مهمی است که می‌توانید آن را با 4-6 ساعت تفریح در هفته ایجاد کنید.

خب تا به اینجا در رابطه با 7 اصل برنامه‌ریزی میان‌مدت صحبت کردیم که به طور خلاصه عبارتند از:

دونده ماراتن نباشید
ساعت مطالعه روزانه
تنوع مطالعاتی
ایجاد شناوری در برنامه
واحد مرور
ورزش هوازی ساده
تفریح هفتگی

مهمترین گام برنامه ریزی درسی، برقراری تعادل و چینش دروس در برنامه است. که در بسته برنامه ریزی به سبک یک مشاور، با گام های عملی این را به شما عزیزان آموزش داده ایم.

امیر مسعودی مدرس برتر فیزیک کنکور

مقالات

اصول برنامه ریزی درسی قسمت اول از امیر مسعودی

اصول برنامه ریزی درسی قسمت اول از امیر مسعودی

برنامه‌ریزی هفتگی حکم راهنمای مسیر برای شماست، ذهن ما اساساً عادت ندارد به موارد کلی پاسخ بدهد این یعنی؛ اگر ما به هرروز به خودمان بگوییم که تو آدم موفقی باید بشوی، ذهن ما هیچ عکس‌العملی به این گفته نشان نمی‌دهد و مطمئناً ما هم هیچ کاری در راستای موفق شدن برنمی‌داریم پس باید دقیق و کوتاه به او بگوییم که چه‌کاری را باید انجام دهد. برنامه‌ریزی هفتگی برای ما هم حکم موارد دقیق و کوتاه را دارد زیرا وقتی یک استراتژی کلی به ذهنمان می‌گوییم او نمی‌داند که الآن باید چه‌کار کند، پس برای اینکه این موضوع را برای او مشخص کنیم باید پس از تعین استراتژی، برنامه جزئی را بر اساس مباحثی که در برنامه کلی تنظیم‌شده است تهیه کنیم. راستی تا یادم نرفته؛ یک فیل را لقمه، لقمه می‌خورند! (ضرب‌المثل انگلیسی)

برای برنامه‌ریزی هفتگی باید 3 مرحله را انجام دهیم، این 3 مرحله عبارت‌اند از:

شناخت و رعایت اصول برنامه‌ریزی هفتگی
برقراری تعادل در برنامه
چینش برنامه

اصل اول: دونده‌ ماراتن نباشید!

در این مقاله قصد دارم اولین اصل برنامه ریزی درسی را به شما بگویم. تقریباً اکثر دانش‌آموزان سخت‌کوش در جلسه اول مشاوره با من به یک نکته مشترک اشاره می‌کنند و آن این است که: آقای مطلبی نمی‌دانیم چرا باوجود 8-7 ساعت درس خواندن در روز، به نتیجه دلخواه خود نمی‌رسیم. خب مطمئناً در این مورد عامل کمیت یعنی؛ ساعت مطالعاتی داوطلب تقریباً در سطح مطلوبی است پس عامل مهم‌تری را باید مدنظر قرارداد و آن کیفیت مطالعه است.

یکی از مهم‌ترین دلایلی که اکثر دانش‌آموزان با ساعت مطالعه بالا نتیجه نمی‌گیرند این است که: معمولاً روزی 10-8 ساعته به‌طور پیوسته و بدون بازیابی انرژی مطالعه می‌کنند و این‌یکی از بزرگ‌ترین دام‌ها در درس خواندن می‌باشد. این فعالیت‌های طولانی و بی‌وقفه باعث کاهش بازده و نرسیدن به هدف مطلوبمان می‌شود بنابراین؛ بدن انسان برای داشتن بیشترین عملکرد باید مانند دونده دوی سرعت باشد یعنی؛ انرژی زیادی را در یک بازه مصرف کند و سپس به بازیابی انرژی بپردازد. در این اصل مفصل‌ به این موضوع خواهیم پرداخت.
روز خود را مانند ورزشکاران دوی سرعت شروع کنید و به همین شکل نیز ادامه دهید! نه مثل دوندگان ماراتن!!!

از طرفی مطابق تحقیقات صورت گرفته مطالبی که در ابتدا وانتها‌ی واحد زمانی مطالعه می‌شوند، دارای حداکثر یادآوری خواهند بود.

بنابراین: اگر داوطلبی بدون وقفه بیش از 3 ساعت مطلبی را مرور و مطالعه کند دارای دو زمان حداکثر یادآوری خواهد بود. درحالی‌که اگر همین حجم در 3 زمان یک‌ساعته مطالعه شود، دارای 6 زمان حداکثر یادآوری خواهد بود.

پس ما باید در بازه‌های معینی درس بخوانیم، سپس استراحت کنیم و دوباره شروع به درس خواندن کنیم؛ اما دوست دارم قبل از گفتن بهترین زمان برای یک واحد مطالعاتی، یک آزمایش علمی جالب را برای شما مطرح کنم. در سال 1950 دو دانشمند بسیار معروف به نام‌های کلیت‌من و اسنیسکی در مورد خواب انسان تحقیق کردند و به این نتیجه رسیدند که خواب انسان به بازه‌های زمانی کوتاه‌تری تقسیم می‌شود که هر بازه زمانی حدود 90 تا 120 دقیقه است؛ بنابراین کسی که فکر می‌کند 8 ساعت در خواب بوده، درواقع 4 یا 5 بخش 90 تا 120 دقیقه‌ای را خوابیده است. بدن انسان طوری است که بین این زمان‌ها با کوچک‌ترین اتفاق می‌تواند بیدار شود و سپس باز به خواب عمیق می‌رود و باز به حالت بیداری بر‌می‌گردد؛ بنابراین خوابیدن فرآیندی تناوبی است که در بازه‌های زمانی 90 تا 120 دقیقه‌ای تکرار می‌شود.

اما شاید فکر کنید که می‌خواهم در رابطه با خواب برای شما صحبت کنم اما متأسفانه باید بگویم سخت در اشتباهید!

داستان در این جالب می‌شود که در سال 1970 یعنی 20 سال بعد دانشمندان به نتیجه شگفت‌انگیزتری می‌رسند و متوجه می‌شوند که این دوره تناوبی 90 تا 120 دقیقه‌ای در زمان بیداری هم تکرار می‌شود و این آغاز یک تحول در کشف راز کارایی و عملکرد انسان بود.

به‌عبارت‌دیگر، وقتی بیدار هستیم زمان‌های بیداری ما به دوره‌های 90 تا 120 دقیقه‌ای تقسیم می‌شود که در آغاز هر دوره ترشح هورمونی، ضربان قلب، فعالیت مغزی و تمامی موارد در بهترین حالت ممکن خودشان هستند. بعد از حدود 60 دقیقه عملکرد شروع به کاهش می‌کند و زمانی می‌رسد که در نقطه‌ای بین 90 تا 120 دقیقه، بدن انسان به‌شدت احساس می‌کند نیاز به بازیابی انرژی و استراحت دارد. اگر ما در این شرایط، یعنی زمانی که بدن تشخیص می‌دهد نیاز به بازیابی و استراحت دارد کاری را ادامه بدهیم، معمولاً نتیجه اضطراب شدید، عدم تمرکز، خستگی و حتی گرسنگی بی‌موقع خواهد بود. در این صورت عملکرد ما کاهش می‌یابد.

سؤال مهم آن است که این بازه‌های زمانی در چه زمانی از روز آغاز می‌شوند؟ یعنی ما در چه زمانی از روز در حداکثر کارایی خود هستیم؟

وقتی ما از خواب بیدار می‌شویم و یک صبحانه مفید و مقوی می‌خوریم، در شرایط حداکثر کارایی هستیم و می‌توانیم یک کار مهم و سخت را آغاز کنیم و این کار مهم ما چیزی نیست جز مطالعه برای موفقیت در آزمون‌سراسری.

البته ممکن است خیلی‌ها بگویند ما نمی‌توانیم 90 دقیقه یکجا بنشینیم! برای این افراد یک پیشنهاد دارم، این افراد بهتر است واحد‌های مطالعاتی خود را از 50 دقیقه مطالعه، 10 دقیقه استراحت شروع کنند و به‌صورت تدریجی به 90 دقیقه مطالعه و 20 تا 30 دقیقه استراحت برسانند.

البته ممکن است خیلی‌ها مبحث آهنگ مطالعه، توان هر شخص و… را پیش بکشند و به این تحقیقات ایراد بگیرند اما در طی این سال‌ها نتیجه افزایش کارایی این تحقیق از طریق تجربه به من اثبات‌شده و به‌صراحت می‌توانم بگویم برای تمامی دانش‌آموزان و داوطلبان کاربردی است. ضمناً این بازه بهترین حالت ممکن برای مطالعه است که در آن فرصت تمرکز و انجام تکالیف وجود دارد و با استفاده از این اصل می‌توان از موضوع «ورود به حوزه خاکستری ممنوع» که در بحث برنامه‌ریزی روزانه به آن اشاره خواهم کرد، بهترین استفاده را برد.

بازه مطالعاتی = 90 دقیقه مطالعه + 20 الی 30 دقیقه استراحت و بازیابی انرژی
یا
بازه مطالعاتی = 75 دقیقه مطالعه + 15 دقیقه استراحت و بازیابی انرژی

 

امیر مسعودی مدرس برتر فیزیک کنکور

مقالات

بهترین استراتژی برنامه ریزی درسی از امیر مسعودی

بهترین استراتژی برنامه ریزی درسی از امیر مسعودی

مدیریت زمان دروغی بیش نیست!

دو سؤال می‌خواهم از شما بپرسم:

سؤال اول: شما در یک شبانه‌روز چند ساعت زمان در اختیاردارید؟
سؤال دوم: رتبه 1 کنکورهای سال گذشته در یک شبانه‌روز چند ساعت زمان در اختیار داشتند؟ و شاید بهتر است بگوییم رتبه 1 امسال در رشته شما در یک شبانه‌روز، چند ساعت زمان در اختیار دارد؟

احتمالاً متوجه شده‌اید که می‌خواهم در رابطه با چه موضوعی با شما صحبت کنم، بله عدالت زمانی. همه افراد روی این کره خاکی در طول یک شبانه‌روز یک مقدار زمان معینی را در اختیاردارند همگی 24 ساعت؛ یعنی اینشتین، ادیسون بیل گیتس‌ و همه‌کسانی که به موفقیت‌های چشمگیری رسیدند همگی ازنظر در اختیار داشتن زمان با سایرین در یک رده بودند اما آن‌ها دید بهتری نسبت به استفاده از زمان داشتند. پس تا به الآن راستش را بخواهید، داشتند به شما دروغ می‌گفتند! بله یک دروغ به‌ظاهر راست. مگر می‌شود چیزی را که ثابت است مدیریت کرد؟! اما می‌توان از آن به بهترین شکل ممکن استفاده کرد؛ یعنی در اصل می‌توان بهره‌وری را بالا برد اما نمی‌توان آن را مدیریت کرد، شاید این تفکر با تفکر عموم مردم در تناقض باشد. البته یادم می‌آید یک‌بار این موضوع را دریکی از کلاس‌هایم مطرح کردم و یکی از شاگردانم گفت آقا ما صبح یک ساعت زودتر از خواب پا می‌شویم که بتوانیم روزی 25 ساعت مطالعه کنیم! و در اون نقطه بود که مسیر زندگی من به‌کلی عوض شد J فکر می‌کنم عدالتی بزرگ‌تر از این وجود نداشته باشد که همه‌ی ما یک‌زمان ثابت در اختیارداریم، اما مهم نحوه‌ی استفاده از آن است که می‌تواند تفاوت میان افراد موفق و ناموفق را مشخص می‌کند. در این مقاله به شما آموزش خواهم داد که چگونه مانند یک رتبه برتر کنکور به زمان نگاه کنید و الگوی فکری و مدل ذهنی خود را شبیه آنان کنید تا بتوانید مانند آنان رفتار کنید و به نتیجه‌ی مطلوب خود یعنی؛ قبولی در شهر و رشته‌ی موردعلاقه خود برسید.

شما نمی‌توانید زمان را مدیریت کنید؛ بلکه فقط می‌توانید کارهای خود را الویت بندی کنید! و برای آن‌ها برنامه ریزی …

1 نفر بجای 10 نفر

حتماً شما هم مثل خیلی‌های دیگر فواید برنامه‌ریزی را می‌دانید اما من می‌خواهم به شما فقط یک نکته در باب اهمیت زمان بگویم و آن این است: به ازای هر یک‌دقیقه‌ای که برای برنامه‌ریزی خود وقت می‌گذارید، 10 دقیقه در اجرا صرفه‌جویی می‌کنید. راستش را بخواهید این جمله من نیست، این جمله از برایان تریسی مدرس و نویسنده در حوزه فنون مدیریت زمان می‌باشد و فکر می‌کنم توضیح بیش از این در این رابطه، حوصله شما را سر ببرد. اگر آماده‌اید بریم سر اصل مطلب …

برنامه‌‌ریزی بعد چهارم در آزمون سراسری

همیشه این سؤال از من پرسیده می‌شود که بزرگ‌ترین تفاوت میان برنده‌ها و بازنده‌ها در کنکور چیست؟ و پاسخ من همیشه به این سؤال این است: برنامه‌ریزی برای بعد چهارم و مهتر از آن اجرای آن برنامه. البته این مسئله فقط در کنکور مطرح نیست بلکه برنامه‌ریزی یکی از بارزترین تفاوت افراد موفق و ناموفق در کل جهان است در تمامی مراحل زندگی کسی در کارش موفق است که برنامه مشخصی برای کارهایش داشته باشد در غیر این صورت واضح است که عملکرد به‌شدت افت می‌کند و اصطلاحاً باری به هر جهت است؛ اما به نظرم بهتر است از این مقدمه‌ها در این کتاب پرهیز کنیم چون اکثر شما اهمیت برنامه‌ریزی را می‌دانید، پس برویم سراغ اصل مطلب.

برنامه‌ریزی برای کنکور از سه بخش اصلی تشکیل‌شده است:

برنامه‌ریزی بلندمدت (سالیانه و فصلی)
برنامه‌ریزی میان‌مدت (هفتگی)
برنامه‌ریزی کوتاه‌مدت (روزانه)

قسمت اول: برنامه‌ریزی بلندمدت

در ایم مقاله قد دارم در رابطه با قسمت اول برنامه ریزی یعنی استراتژی درسی با شما صحبت کنم. دورنمای هر کاری در زندگی است که‌ سبب کسب موفقیت‌های بزرگ می‌شود. آقای برایان تریسی در کتاب معروف «قورباغه‌ات را قورت بده» به نقل از دکتر ادوارد بن فیلد، استاد دانشگاه هاروارد می‌گوید: «دید بلندمدت» دقیق‌ترین عامل حرکت اقتصادی و اجتماعی روبه رشد در آمریکاست. یکی از مشکلات عمده داوطلبان این است که دید بلندی نسبت به آینده تحصیلی خود ندارند اما برنامه‌ریزی کلان به ما مثل یک کبریت در یک مکان تاریک کمک می‌کند که کلیات مسیر خود را بدانیم. برنامه‌ریزی بلند‌مدت پایه برنامه‌ریزی‌های آتی ما را یعنی؛ برنامه‌ریزی هفتگی و روزانه تشکیل می‌دهد.

در یک‌کلام: خشت اول موفقیت یعنی پیش رفتن با یک استراتژی و برنامه بلندمدت صحیح

برنامه‌ریزی کلان و یا همان برنامه‌ریزی بلندمدت، دورنمای کار ما در برنامه‌ریزی است. برنامه‌ریزی بلندمدت از دو بخش تشکیل‌شده است:

استراتژی درسی
برنامه‌ریزی فصلی

آیا می‌دانید در جنگ چه کسی پیروز می‌شود؟

شاید جواب شما این باشد: طرفی که نیروی بیشتری (سرباز بیشتری) در اختیار دارد یا سلاح‌های پیشرفته‌تر؛ اما این‌‌ها دلایل فرعی پیروزی‌ یک کشور در جنگ‌ است. در جنگ گروهی موفق می‌شود که استراتژی بهتری داشته باشد. استراتژی در اصل یعنی شیوه‌ی چینش نیرو‌ها و برنامه‌ی کلی برای پیروزی. راستش را بخواهید کنکور هم به دلیل وجود رقابت در آن به یک جنگ تبدیل‌شده است و همین موضوع باعث می‌شود عده‌ای برنده این جنگ بشوند که استراتژی بهتری داشته باشند.

تعیین نقشه درسی اولین و مهم‌ترین اقدام در برنامه‌ریزی اصولی است. الکس مک‌کنزی متخصص مدیریت زمان می‌گوید: عمل بدون فکر، موجب شکست است. برای برنامه‌ریزی بلندمدت دو گام را باید طی کرد:

قدم اول: تعیین استراتژی درسی است؛ که پایه برنامه‌ریزی‌های کوتاه‌مدت‌تر ما را تشکیل می‌دهد.
قدم دوم: مدت پس از تعیین استراتژی مناسب با هر شخص پیشبرد برنامه‌ای متناسب با هر زمان است (برنامه‌ریزی فصلی).

قدم اول:

برای تعیین استراتژی درسی شما سه انتخاب ساده وجود دارد که می‌توان گفت استراتژی درسی هر دانش‌آموز دریکی از این سه گروه باید خلاصه شود:

گروه اول: در یک مدرسه یا آموزشگاه که همه درس‌های پیش‌دانشگاهی و پایه را تدریس می‌کنند، ثبت‌نام کنید.
گروه دوم: در یک آزمون ثبت‌نام کنید و یا از یک مشاور برنامه بگیرید.
گروه سوم: از برنامه تلفیقی استفاده کنید.

گروه اول را اکثراً دانش‌آموزان در‌حال‌تحصیل تشکیل می‌دهند، این دانش آموزان الویت پیشروی برنامه‌شان، بر اساس تدریس دروس دبیرانشان می‌باشد جلوتر توضیح خواهم داد که این دانش‌آموزان چگونه به سرفصل‌ها و بودجه‌بندی آزمون‌های آزمایشی که در آن شرکت کرده‌اند برسند و پیشرفت قابل‌توجهی در آن‌ها داشته باشند.

گروه دوم را غالباً داوطلبان فارغ‌التحصیل تشکیل می‌دهند، برنامه‌ریزی برای این گروه از چند جنبه از حساسیت بیشتری برخوردار است زیرا؛ اولاً ممکن است این عزیزان در این دام این توهم بیفتند که وقت زیادی در اختیاردارند و بدون برنامه‌ریزی پیش بروند و به نتیجه‌ای که می‌خواهند نرسند دوماً اگر به‌صورت دلبخواهی بخواهند درس بخوانند در پایان سال با مشکل عدم جمع‌بندی دروس مواجه خواهند شد. ای افراد بهتر است در یک آزمون آزمایشی استاندارد با جامعه آماری مناسب شرکت کنند و مبنای پیشروی دروس خود را بر بودجه‌بندی آزمون قرار دهند.

گروه سوم را داوطلبانی تشکیل می‌دهند که در مدرسه (و یا آموزشگاهشان) تمامی دروس سال‌های پایه و سال چهارم به‌طور کامل تدریس نمی‌شود. این افراد باید از برنامه تلفیقی استفاده کنند یعنی؛ دروسی که دبیر تدریس می‌کند را با سرفصل‌های تدریس شده پیش ببرند و دروسی را که درجایی به آن‌ها تدریس نمی‌شود را با برنامه آزمون مطالعه کنند. گام اول برنامه شما دریکی از سه گروه برنامه بالا قرار خواهد گرفت.

قدم دوم:

در هر مقطع زمانی و یا تقریباً هر فصل شما باید یک برنامه ویژه‌ای داشته باشید؛ که در رابطه با این موضوع جداگانه در مقاله‌های بعدی صحبت خواهم کرد.

پس ما تا به این‌جا استراتژی درسی خود را معین کردیم. مرحله بعدی که مهمتر است؛ نوشتن برنامه هفتگی و شخصی برای خودمان می‌باشد.

امیر مسعودی مدرس برتر فیزیک کنکور