مقالات

آموزش تکنیک های برتر تندخوانی به روش امیر مسعودی قسمت دوم

آموزش تکنیک های برتر تندخوانی به روش امیر مسعودی

در بخش اول آموزش تند خوانی سه تصور غلط را بررسی کردیم. همچنین فواید تندخوانی و معایب کندخوانی را شمردیم و در نهایت فرمول محاسبه سرعت مطالعه را معرفی کردیم. قبل از خواندن بخش دوم آموزش تندخوانی، حتما سرعت مطالعه خود را حساب کنید. زیرا اگر ندانید که چه سرعتی در مطالعه خود داشته اید و بعد از انجام روش های تندخوانی، الان به چه سرعتی رسیده اید، میزان پیشرفت خود را متوجه نخواهید شد.

 

دلایل کندخوانی

1- کلمه خوانی

از ابتدای دبستان به دانش آموزان آموزش می دهند که کلمه کلمه بخوانند. برای مثال بابا، آب، داد. سارا، انار، دارد. باگذشت زمان به جای خواندن تک تک کلمات دو یا سه کلمه را با هم خواندیم.خیلی ها یادشان رفته که کلمات در جملات معنی پیدا می کنند. مثلا کلمه شیر چندین معنی دارد. شیر جنگل. شیر آب. شیر آشامیدنی! تا زمانی که لغت شیر در جمله به کار نرود نمی توانیم بفمیم که منظور از شیر کدام معنی آن است. بسیاری از افراد به کلمات توجه بیشتری دارند تا جملات. این خود موجب کندخوانی می شود. اولین قدم برای یادگیری تند خوانی، پرهیز از کلمه خوانی است.

2- بلند خوانی

متاسفانه بسیاری از مشاوران تحصیلی به اشتباه به داوطلبان می گویند، اگر می خواهید مبحثی را خوب بفهمید آن را بلند بلند بخوانید. زیرا وقتی بلند بلند تکرار کنید یکبار می گویید و یکبار هم می شنوید. همین باعث درک بهتر می شود. این روش کاملا اشتباه است. زیرا اثبات شده است که بلندخوانی یکی از موانع مهم تند خوانی است.

3- لب خوانی

بعضی از افراد بلند بلند نمی خوانند. اما زمانی که کتابی را مطالعه می کنند لب هایشان دائما تکان می خورد. این روش هم اشتباه است.

4- درون خوانی

مانع جدی دیگر تند خوانی، درون خوانی است. به این شیوه که یکبار می خوانند و یکبار دیگر در دلشان آن را تکرار می کنند.

5- برگشت غیر ارادی چشم به عقب

اکثر افراد هنگام مطالعه ناخودآگاه چشم هایشان به عقب بر می گردد و مطالب قبلی را نگاه می کنند. یا به یکباره چشم هایشان آن خط را گم می کند. سرگردانی چشم بین خطوط هم دلیل دیگر کندخوانی است.

6- عدم علاقه به موضوع

آخرین دلیل کندخوانی علاقه نداشتن به موضوع مطالعه است. خیلی ها با اکراه و بی میلی مطالعه می کنند. با خودشان می گویند اصلا چرا باید این درس ها را بخوانیم. اصلا این ها به چه درد ما می خورد. انتگرال به چه کاری می آید. عربی به چه دردی می خورد. با گفتن اینها علاوه بر اینکه به آن موضوع بی علاقه هستند، بلکه روز به روز بی علاقه تر هم می شوند و همین باعث می شود که از سرعت مطالعه آنها کم شود.

اما بپردازیم به پنج تکنیک مهم و کاربردی تند خوانی که باعث افزایش 50 الی 100 درصد سرعت مطالعه می شود.
تکنیک های تندخوانی و آموزش روش های تند خوانی برای کنکور

1- به جای کلمه خوانی جمله خوانی کنید.

لطفا از این به بعد بجای اینکه کلمه خوانی، جمله خوانی کنید. همانطور که گفتیم کلمات در جملات معنی پیدا می کنند. این کار نیاز به تمرین خاصی ندارد بلکه یک تصمیم ذهنی است. از این به بعد روی کلمات مکث نکنید و جمله ها را بخوانید.

برای اطلاع از کلمه خوان بودن یا جمله خوان بودن خودتان ببینید که هنگام زیر کلمات را خط می کشید یا زیر جملات! اگر زیر کل جملات خط می کشید نشان دهنده جمله خوان بودن شماست.

در ابتدای انجام این روش ممکن است سرعت مطالعه تان افت کند. اما بعد از یک هفته سرعت مطالعه تان افزایش خواهد یافت. بنابراین منتظر نباشید به محض انجام تکنیک های تند خوانی سرعت مطالعه تان سریعا بالا رود. بلکه با صبوری و مداومت در انجام آن کم کم آن را افزایش دهید.

 

2- استفاده از خط بر

تکنیک خط بر دومین روش آموزش تند خوانی است. در دوران دبستان، موقع مطالعه کتاب های درسی با چیزی شبیه خودکار یا انگشت مان خطوط کتاب را دنبال می کردیم تا چشم هایمان خط را گم نکند.

وقتی که انگشت یا یک قلم چشم ها را هدایت کند، سرعت مطالعه بالاتر خواهد رفت. همچنین دیگر برگشت غیر ارادی چشم به عقب را نخواهید داشت. شاید اگر دیگران شما را ببینند برایشان عجیب باشد. اما بدانید همین حرکت به ظاهر ساده کمک شایانی به تند خوانی می کند.

 

3- به جای لب خوانی،بلندخوانی و درون خوانی،چشم خوانی کنید.

سرعت چشم ها خیلی بیشتر از سرعت زبان است. گفتار انسان تقریبا بین 100 تا 200 کلمه در دقیقه است. اما چشم ها می توانند تا هزار کلمه حتی بیشتر را مطالعه کنند. زمانی که صحبت، لب خوانی، درون خوانی و بلند خوانی کنید، سرعت مطالعه تان بسیار پائین می آید. اگر از این به بعد سعی کنید با چشم هایتان بخوانید سرعت مطالعه تان به طرز چشم گیری افزایش خواهد یافت. این راه شروع بسیار خوبی برای یادگیری تند خوانی است.

 

4- قانون پارکینسون

چهارمین تکنیک تند خوانی، قانون پارکینسون است. بسیاری از افراد وقتی تحت فشار قرار می گیرند راندمان و کارایی شان بالاتر خواهد رفت. قانون پارکینسون به این شرح است که” مدت زمان انجام یک کار در یک بازه ی زمانی که برای آن مشخص شده است می تواند منقبض یا منبسط شود”

اگر به شما بگویند شش روز دیگر امتحان زیست شناسی دارید، روز پنجم به مطالعه مشغول می شوید. اما اگر بگویند شش ساعت دیگر امتحان دارید، در این شش ساعت تمام مباحث زیست را مطالعه خواهید کرد.

این موضوع را در یک نمودار که محور عمودی آن تلاش و محور افقی آن زمان است، وارد می کنیم. اگر زمان خیلی کم باشد تلاش هم کم است. اگر زمان خیلی زیاد باشد باز هم تلاش کم است. می گویید وقت برای مطالعه هست! اما اگر زمان در یک حد معقول باشد و در شما ایجاد ترس و انگیزه کند، باعث می شود تلاش تان بالاتر برود. دیگر آن کار را در همان بازه زمانی مشخص انجام می دهید.

پس اگر مطالعه حجمی زمانی تعیین کنید، از اتلاف وقت تان جلوگیری خواهدکرد. اگر قبلا چهار صفحه از یک درس را در نیم ساعت می خواندید الان در نیم ساعت می توانید شش صفحه بخوانید.

 

5- علاقه مند شدن به موضوع مطالعه

فرض کنید ده عنوان درس برای مطالعه در برنامه درسی خود دارید. ممکن است از این ده عنوان تنها هفت عنوان آن را دوست دارید. دلیل دوست داشتن آن هر چیزی می تواند باشد. به هر دلیلی ممکن است به مابقی عناوین درسی علاقه نداشته باشید. اما بدانید لحظه لحظه مطالعه و تمرین هر درسی، همیشه لذت بخش نیست.

ورزشکاری که در حال تمرین کردن و وزنه برداشتن است، از لحظه لحظه تمرینش لذت نمی برد. او به خاطر هدفی که برای خودش تعیین کرده است حاضر است سختی های تمرین را تحمل کند. شما هم هدفی تعیین کرده اید که قرار است به آن برسید. هدف شما ممکن است پزشکی، دندان پزشکی، وکالت، موسیقی دان، گرافیست یا هر چیز دیگری باشد. برای رسیدن به آن هدف باید سختی هایی تحمل کنید تا زودتر به آن برسید.

شاید بعضی درس ها برایتان جذاب نباشد اما بالاخره مطالعه آنها جز برنامه درسی و لازمه رسیدن به هدف تان است. اول و آخر باید تمام دروس رشته خود را مطالعه کنید تا به هدف دلخواهتان برسید.

پس غر زدن و بهانه تراشی را کنار بگذارید. دنبال راهی باشید تا درس ها را بهتر متوجه شوید و به آنها علاقه مند شوید. با خود بگویید” این دروس وسیله رسیدن به هدفم است پس آن ها را دوست می دارم و با دقت و علاقه مطالعه خواهم کرد.” این تغییر دیدگاه کمک خواهد کرد تا سختی های مسیر برایتان لذت بخش تر و ساده تر شود. انتخاب با شماست. از آن درس لذت ببرید یا آن را مانعی برای رسیدن به هدف های بزرگ تان قرار دهید!

امیر مسعودی مدرس برتر فیزیک کنکور

مقالات

آموزش تکنیک های برتر تندخوانی به روش امیر مسعودی قسمت اول

آموزش تکنیک های برتر تندخوانی به روش امیر مسعودی

داوطلبان زیادی شاکی اند که وقت کم می آورند. به سر فصل های آزمون نمی رسند. احتمالا نمی دانند که واقعا وقت کم می آورند یا خودشان ناخواسته اتلاف وقت می کنند. اگر دقیق تر شویم متوجه خواهیم شد بسیاری از این داوطلبان سرعت مطالعه پائینی دارند. مثلا در نیم ساعت تنها دو صفحه از یک مبحث را می خوانند. همین سرعت مطالعه کم باعث می شود که نتوانند درس ها را کامل بخوانند.

آموزش تکنیک ها و روش های تندخوانی کاری است که برای این دسته از داوطلبان انجام می دهیم. این بخش آموزش تند خوانی رایگان است. با انجام تکنیک های تندخوانی می توانید سرعت مطالعه خود را حداقل 50% افزایش دهید. اگر این تمرینات را جزء عادات مطالعه خود قرار دهید، تا بیش از 50% نیز سرعت مطالعه تان افزایش خواهد یافت.

سه تصور غلط در رابطه با تندخوانی

1- اولین تصور غلط این است که خیلی ها گمان می کنند برای یادگیری و مطالعه مبحثی، باید آن را آرام آرام بخوانند. با طمانینه. فکر می کنند اگر آرام آرام بخوانند، بهتر آن مبحث را یاد می گیرند.

2- دومین تصور غلط این است که بسیاری از افراد می گویند زمانی که سرعت مطالعه بالاتر برود، تمرکزمان کمتر می شود. نمی توانیم مطالب را درست متوجه شویم.

3- سومین تصور غلط این است که گمان می کنند برای موفق شدن در کنکور و آوردن یک رتبه خوب، باید تمام مطالب کتاب درسی را کامل و با جزئیات مطالعه کنند. حتی پاورقی ها و بیشتر بدانید های کتاب درسی را هم مطالعه می کنند. می گویند در غیر این صورت رتبه خوبی نخواهیم آورد!

این سه تصور غلط، شایع ترین و رایج ترین تصورات در رابطه با روش های مطالعه و تندخوانی است که در مقاله تک تک آنها را بررسی می کنیم.

آرام آرام خواندن

روانشناسان تعریف جالبی از ذهن و فضای آن ارائه کرده اند. می گویند ذهن انسان در هر کسری از ثانیه یک فضایی دارد. اگر در این فضا بیش از ظرفیت آن اطلاعات وارد کنیم، نمی تواند در خود جای دهد. اگر کمتر از ظرفیت آن اطلاعات وارد کنیم بخشی از آن فضا خالی می ماند. که ذهن دوست دارد آن فضای خالی را پر کند. این همان قانون خلاء است که ذهن انسان دوست دارد با هر چیزی که اطراف آن است و به آن دسترسی دارد فضای خالی اش را پر کند.

زمانی که سرعت مطالعه تان پایین است ذهن تان این فرصت را دارد تا به عوامل حواس پرتی فکر کند. همین باعث می شود تمرکزتان از بین برود و نتوانید از زمان مطالعه به شکل مفید استفاده کنید.

سرعت مطالعه مطلوب نه خیلی تند است که هیچ چیزی متوجه نشوید و نه خیلی کند است که حواس تان را پرت کند. سرعت مطالعه مطلوب سرعتی است که ذهن شما را در بهینه ترین حالت ممکن قرار دهد تا بتوانید بیشترین بهره را از آن ببرید.

 

سرعت بالا تمرکز پائین

فرض کنید در یک مسیری با سرعت بیست کیلومتر بر ساعت رانندگی می کنید. در این وضعیت فرصت خواهید داشت به عوامل حواس پرتی زیادی فکر کنید. برای مثال شیشه ماشین خود را تمیز کنید. با بغل دستی خود صحبت کنید. آهنگ عوض کنید. اما اگر به جای سرعت بیست کیلومتر بر ساعت با سرعت صد و بیست کیلومتر بر ساعت در حال رانندگی باشید، قطعا فرصت صحبت با بغل دستی، چک کردن گوشی و یا پاک کردن شیشه را نخواهید داشت. در آن وضعیت تمام تمرکز و حواس تان روی یک چیز است. آن هم رانندگی و مسیری است که پیش روی شماست.

معنای تمرکز هم همین است که در آن واحد تنها به یک چیز فکر کنیم و تنها یک کار را انجام دهیم. برعکس تمرکز موازی کاری است. موازی کاری به معنای انجام همزمان چند کار با هم است. موازی کاری با تمرکز در تناقض است. بنابراین می توان نتیجه گرفت که اگر سرعت مطالعه به یک حد مطلوبی برسد که نه ماکسیمم باشد و نه مینیموم، در واقع در یک نقطه بهینه و مشخص باشد، تمرکز به بالاترین سطح خود خواهد رسید. پس بالا رفتن سرعت مطالعه با بالاتر رفتن سطح تمرکز مرتبط است.

 

خواندن جزئیات

این تصور یکی از کشنده ترین تصورات در رابطه با موفقیت در کنکور است. خیلی ها که در امتحانات مدرسه یا امتحانات نهایی معدل های بالایی گرفتند، نتوانستند در کنکور مانند امتحانات مدرسه موفق شوند. زیرا آنها تشریحی خوان بودند. برای مثال فردی که در مدرسه معدل 19/5 داشت، در کنکور رتبه 19 هزار کسب کرد. آنها عادت کرده بودند مانند مدرسه همه مطالب را ریز به ریز و با جزئیات مطالعه کنند.

اگر برای کنکور 80% درصد مطالب دو بار خوانده شود بهتراست یا 100% مطالب یکبار؟! قطعا دوبار مرور کردن مطالب درسی خیلی موثرتر است. در بخش تقویت حافظه گفتیم زمانی که یک مطلب وارد ذهن می شود بیست و چهار ساعت بعد از یادگیری 80% آن فراموش خواهد شد. پس قطعا اگر مطالب درسی هم تنها یکبار خوانده شوند فراموش خواهند شد.

اینک با آگاهی از تصورات غلطی که در رابطه با روش های مطالعه وجود دارد به موضوع اصلی این قسمت، یعنی تندخوانی (تند خوانی) می پردازیم. به علت حجم بالا مطالب آن به دو بخش تقسیم شده است. که در این بخش ابتدا معایب کندخوانی را بررسی و سپس توضیح می دهیم که تندخوانی چیست و فواید آن چیست. در نهایت به محاسبه سرعت مطالعه می پردازیم.

معایب کندخوانی

1- خستگی و دلزدگی از درس خواندن

2-بی علاقگی

3-ایجاد وسواس در مطالعه(شک کردن به اینکه آیا مطالب را فهمیده ایم؟آیا دوباره بخوانیم؟)

4-حواس پرتی و از بین رفتن تمرکز در حین درس خواندن

5- کاهش فهم و درک از مطالعه

6-عدم پیشرفت مطالعه طبق برنامه درسی پیش بینی شده

فواید تند خوانی

1-کمک به صرفه جویی در وقت و انرژی

2-فعالیت کمتر چشم ها

3-استفاده بهینه از مغز

4-کمک به افزایش اعتماد به نفس

5-کمک به افزایش تمرکز و درک شما از مطلب

اگر تکنیک های تندخوانی را انجام دهید، سرعت مطالعه و سطح تمرکزتان در مطلوب ترین حالت ممکن قرار می گیرد.

محاسبه سرعت مطالعه

قبل از یادگیری و آموزش تند خوانی باید از سرعت مطالعه خود آگاهی پیدا کنید. تا بدانید که در چه سطحی هستید و به چه سطحی باید ارتقاء پیدا کنید. محاسبه سرعت مطالعه را با استفاده از یک فرمول جهانی می توان بدست آورد. از طریق این فرمول سرعت مطالعه خودتان را محاسبه کنید و ببینید در کدام دسته قرار خواهید گرفت.
نحوه محاسبه

ابتدا کتابی را که متن دارد انتخاب کنید. یک زمان مشخص در نظر بگیرید و آن را مطالعه کنید. طبق فرمول اعداد خود را در آن قرار دهید و سرعت مطالعه تان را محاسبه کنید. برای مثال کتاب دین و زندگی یا زیست شناسی را باز کنید. ابتدای یک پاراگراف را مشخص کنید. دو دقیقه زمان بگیرید. شروع کنید به خواندن. بعد از دو دقیقه نقطه پایانی را مشخص کنید. برای مثال از خط دوم یک صفحه شروع به خواندن کرده اید و در دو دقیقه به خط دهم آن صفحه رسیده اید. حالا کلمات محدوده ای را که در دو دقیقه مطالعه کرده اید را بشمارید و بر عدد سه تقسیم کنید.

عددی که از این تقسیم به دست می آید میانگین کلمات یک خط است. حالا تعداد خطوط خوانده شده را بشمارید و میانگین کلمات یک خط را در آن ضرب کنید. عدد بدست آمده در این مرحله صورت کسر می شود. حالا باید این عدد را بر زمان بر حسب ثانیه تقسیم کنید. مثلا اگر دو دقیقه صرف خواندن تان شده بر حسب ثانیه صد و بیست می شود. بعد از این مرحله کل این کسر را تا اینجا در عدد 60 ضرب کنید.

در اینجا عددی که بدست می آید تعداد کلمه بر دقیقه است و واحد آن wpm است که می شود(word per minutes)

 

 

شما جزو کدام دسته اید؟

اکنون باید ببینیم که عدد بدست آمده که سرعت مطالعه شما می باشد در کدام دسته قرار می گیرد.

سرعت مطالعه 10 کلمه بر دقیقه تا حدود 150 کلمه در دقیقه سرعت مطالعه پائین محسوب می شود.
سرعت مطالعه ی 150 کلمه بر دقیقه تا 400 کلمه بر دقیقه سرعت مطالعه متوسط محسوب می شود.
سرعت مطالعه 400 کلمه بر دقیقه تا 600 کلمه بر دقیقه سرعت مطالعه مطلوب و مفهومی محسوب می شود.
سرعت مطالعه 600 کلمه بر دقیقه به بالا سرعت مطالعه ی تندخوان های حرفه ای است.

در هر کدام از این دسته ها که باشید باز هم می توانید پیشرفت کنید و خود را ارتقاء دهید. اگر سرعت مطالعه تان بالای ششصد کلمه بر دقیقه است نیاز به آموزش های حرفه ای تری دارید.

جالب است بدانید آماری از سرعت مطالعه تحصیل کرده های ایرانی منتشر شده است. افرادی که دیپلم به بالا بوده اند سرعت مطالعه 90 تا 130 کلمه بر دقیقه داشتند. این فاجعه بزرگی است!

متاسفانه در کشور ایران سرانه ی مطالعه بین 1 الی 3 دقیقه در روز است. همین دلیل اصلی مطالعه کم می باشد. در بخش دوم آموزش تندخوانی، به ادامه دیگر نکات و تکنیک های تندخوانی خواهیم پرداخت.

امیر مسعودی مدرس برتر فیزیک کنکور

پاک شود

دلایل کندخوانی

مقاله ای در مورد روش صحیح مطالعه عربی از موسسه آموزشی اوج یادگیری

برخی دانش‌آموزان با مشکل کندخوانی در مطالعه‌ی مطالب درسی مواجه هستند. دلیل آن می‌تواند برخی یا حتی همه‌ موارد زیر باشد:

عدم تعادل مطالعاتی (دانش‌آموز نمی‌تواند بین کمیت و کیفیت مطالعه تناسب و تعادل ایجاد کند.)

روش‌های مطالعه‌ی اشتباه (دانش‌آموز شناخت خوبی از شخصیت مطالعاتی خود ندارد و نمی‌تواند روش مطالعه‌ی مناسب خود را در هر درس پیدا کند.)

وسواس مطالعاتی (دانش‌آموز حساسیت بیش از حد در مورد یادگیری و به خاطر سپردن مطالب درسی دارد و تنها به حفظ کردن و تکرار بی‌هدف و چندین‌باره‌ی جملات و جزئی‌خوانی می‌پردازد.)

عدم توجه به ارزش سؤالی و اهمیت مباحث درسی (دانش‌آموز به دلیل نداشتن آمار و اطلاعات کافی و تحلیلی در مورد بودجه‌بندی و تیپ‌بندی سؤال‌های کنکور و بارم‌بندی امتحانات مدارس نمی‌تواند مطالب درسی را اولویت‌بندی کند.)

توجه بیش از حد به نتیجه‌ی امتحان (دانش‌آموز بیش از حد لازم نسبت به گرفتن نمره‌ی کامل در مدرسه و داشتن تراز بالا در آزمون حساسیت نشان می‌دهد و این مورد باعث دوباره‌خوانی و تکرار زیاد و غیر ضروری مطالب درسی و درنهایت ایجاد استرس می‌شود.)

نداشتن انگیزه‌ی کافی برای مطالعه (دانش‌آموز در مورد امتحان و کنکور سراسری ذهنیت منفی دارد و آن را بسیار دشوار تصور می‌کند و رسیدن به نتیجه‌ی ایده‌آل را غیر ممکن می‌داند و این مورد باعث بی‌انگیزه شدن و کند بودنش در مطالعه می‌شود.)

راهکارهای زیر برای رفع کندخوانی و بهبود سرعت مناسب مطالعه مؤثر خواهند بود:

برای ایجاد تعادل مناسب بین کمیت و کیفیت مطالعه نباید آن‌قدر مطالعه‌ی جزئی و کند داشته باشید که حجم پیشروی مطالعه‌ی مطالب کم باشد و نه آن‌قدر استرس تمام کردن مطالب را داشته باشید که سرسری مطالعه کنید؛ البته باید در نظر داشته باشید که همواره دانش‌آموزان سخت‌کوش با ساعت مطالعه‌ی بالا موفقیت بیش‌تری کسب کرده‌اند.

روش‌های مطالعه‌ی خود را تصحیح کنید. برای بهبود آن توجه به موارد زیر می‌تواند تأثیرگذار باشد:

تنها به حفظ کردن مطالب نپردازید، سعی کنید مطالعه‌ی مفهومی و تحلیلی داشته باشید.

مطالب درسی را از طریق حل مسئله یاد بگیرید (به‌ویژه در درس‌هایی مانند ریاضی و فیزیک).

از کلی‌خوانی شروع کنید و به‌تدریج روی جزئیات مطالب کار کنید و تسلط خود را افزایش دهید.

محدوده‌ی زمانی مشخص کنید. مطالب درسی را بین چند وعده‌ی مطالعاتی تقسیم کنید.

تمرکز حواس داشته باشید. افکار مزاحم را روی برگه یادداشت کنید و کم کم آن‌ها را از ذهن خود حذف کنید.

برای درس‌هایی که برای شما دشوارند زمان مطالعه‌ی کوتاه و مفید داشته باشید. هر زمان متوجه شدید که مطالعه‌ی شما بازدهی ندارد ادامه ندهید یا استراحت کوتاهی داشته باشید یا درس دیگری را مطالعه کنید.

اعتمادبه‌نفس داشته باشید و توانایی‌های خود را باور کنید و ویژگی‌های مثبت خود را ببینید.

اطلاعات و آمار خود را در مورد بودجه‌بندی‌ها و ویژگی‌های مباحث درسی افزایش دهید. 

ذهن آرام داشته باشید و به نتیجه‌ی امتحان فکر نکنید .

ذهنیت مثبت داشته باشید. امتحان و کنکور سخت نیست. به جای این افکار مهارت درس خواندن خود را افزایش دهید. سعی کنید ابتدا با خودتان رقابت کنید و نسبت به خود پیشرفت درسی داشته باشی

مهندس احمد سلام مشاور برتر موسسه آموزشی اوج یادگیری
برای دریافت مشاوره و برنامه ریزی رایگان با شماره‌های
۴۰ ۹۶ ۴۰ ۶۶ – ۰۲۱
۳۸۸۹ ۷۵۲ ۰۹۱۲
۰۹۱۲۸۳۷۵۷۴۷
تماس بگیرید