مقالات

نتیجه بهتر با توصیه های علمی امیر مسعودی قسمت (2)

نتیجه بهتر با توصیه های علمی امیر مسعودی قسمت (2)

۱۱. با یک تیم درس بخوانید

برخی افراد با قرار گرفتن در یک تیم می توانند بهترین عملکرد را از خود نشان داده و بهتر درس بخوانند. این افراد می‌توانند با عضو شدن یا تشکیل دادن یک گروه مطالعه این ویژگی را دنبال کرده و شرایط بهتری برای مطالعه‌شان فراهم کنند.

۱۲. برنامه ریزی کنید

وقت گذاشتن برای برنامه ریزی به تنهایی مسئله مهمی به شمار می رود و این مسئله تنها به برنامه‌ ریزی اول هفته محدود نمی‌شود. اگر بتوانید برای هر ساعت از خود برنامه بگذارید و انجام آنها را در اولویت قرار دهید، قادر خواهید بود به دستاورد‌های بی شماری در درس خواندن دست بیابید.

۱۳. ذهن خود را آرام کنید

پیش از آنکه هر امتحانی را شروع کنید، به مدت ۳ دقیقه به دیوار زل بزنید. محققان باور دارند که مدیتیشن می‌تواند اضطراب را کاهش داده و توجه افراد را افزایش دهد. حتی آرام بودن ساده هم می تواند تاثیرات مطلوبی بر فعالیت شما بگذارد.

۱۴. ورزش کنید

پژووهشگران باور دارند نیم ساعت ورزش هوازی روزانه می‌تواند سرعت پردازش ذهن را بالا ببرد. پس با بهره گرفتن از مسئله می‌توانید هر روز به طور همزمان باهوشتر و قویتر شوید.

۱۵. امگا ۳ بخورید

اسید چرب امگا ۳ که به عنوان یکی از مواد تقویت کننده‌ی ذهن معروف است، در ماهی‌ها، دانه های روغنی و روغن زیتون وجود دارد. علاوه بر این، به گفته محققان مصرف امگا ۳ و امگا ۶ می‌تواند استرس پیش از امتحان را از بین ببرد.

۱۶. به خود زنگ تفریح بدهید

دانشمندان اثبات کرده‌اند که زنگ تفریح دادن به خود و ترک کردن محل مطالعه می‌تواند بهره‌وری و توانایی شما برای تمرکز را بالا ببرد.

۱۷. بیدار نمانید

محققان باور دارند که شب بیداری و درس خواندن شبانه نه تنها مفید نیست بلکه می‌تواند تاثیر منفی در عملکرد یک شخص بگذارد و باعث شود استرس بیشتری را تجربه کند. پس بهتر است در فصل امتحانات هر شب ۷ تا ۹ ساعت بخوابید تا تمامی زحماتتان بیهوده به باد نرود.

۱۸. اینترنت را قطع کنید

بهترین کار این است که در حین مطالعه سراغ کامپیوتر نروید تا فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی نتوانند تمرکزتان را از بین ببرند. اگر برای مطالعه به کامپیوتر شخصیتان احتیاج دارید می‌توانید از اپلیکیشن‌های به خصوصی کمک بگیرید تا بتوانید اینترنت را به مدت کوتاهی قطع کنید.

۱۹. از نرمش روزانه، یوگا، ماساژ یا صرفا طبیعت بهره ببرید

تحقیقات نشان می‌دهد که نرمش یا کشش عضلات می‌تواند بر انگیزه و انرژی افراد تاثیر شگرفی بگذارد. علاوه بر این، فعالیت‌های یاد شده و حتی تنفس در طبیعت می‌تواند استرس ناشی از امتحان را به صفر برساند.

۲۰. بهترین توصیه علمی و روش درس خواندن را برای خود برگزینید

برخی صبح‌ها بهتر درس می‌خوانند، برخی شبها. برخی در گروه توانمند‌ترند و برخی در تنهایی. به همین دلیل بهتر است که گزینه‌های موجود را به درستی امتحان کرده و بهترین راه را برای خود برگزینید.

 

امیر مسعودی مدرس برتر فیزیک کنکور

 

مقالات

نتیجه بهتر با توصیه های علمی امیر مسعودی قسمت (1)

نتیجه بهتر با توصیه های علمی امیر مسعودی قسمت (1)

با فرا رسیدن فصل امتحانات و نزدیک شدن به کنکور، بسیاری از دانش آموزان و دانش جویان آنچنان نگران وقت از دست رفته و نتیجه‌ی امتحاناتشان می‌شوند که به تمامی رسانه‌های در دسترسشان سر زده و تمامی راه‌ها را برای موفق شدن در این مسئله امتحان می‌کنند.

با این حال بسیاری از مطالب پشتوانه‌ی علمی ندارند و بیشتر راهکار‌هایی هستند که برخی روانشناسان به طور کلی برای این مبحث مطرح می‌کنند اما در این میان یک سری توصیه به خصوص به چشم می خورند که کارشناسان موفق شده‌اند با بررسی و آزمایش‌های فراوان به آنها دست یافته و داده‌هایی علمی و عملی درباره‌ی کاربردی بودن آنها وجود دارد.

این توصیه‌ها به علت قطعیتی که دارند بدون شک می‌توانند به بسیاری از دانش آموزان و دانش‌جویان در راستای رسیدن به نتایج مطلوب در امتحانات کمک کنند. در این مقاله ۲۰ حقیقت و توصیه‌ علمی به چشم می‌خورند که می توانند شما را در فصل امتحانات یاری دهند؛

۱. زمانی که خوابتان می‌آید، درس بخوانید

زمانی که خوابتان می‌آید به جای آنکه کتاب غیر علمی در دست بگیرید، سعی کنید چند دقیقه به مطالعه بپردازید. محققان کشف کرده‌اند که مغز در حین خواب، حافظه را تقویت می‌کند و به همین دلیل احتمال دارد که تمام مسائلی را که پیش از خواب به آنها فکر می‌کنید را بهتر به یاد آورید.

۲. در فواصل زمانی کوتاه مطالب را مرور کنید

یک روش یادگیری جدید به نام« تکرار با فاصله» وجود دارد که بر اساس آن باید اطلاعات را به قسمت‌های کوچکتر تقسیم کرده و آنها را طی یک مدت طولانی دوره کرد. این روش به طور قطع بهتر جواب می‌دهد چرا که حفظ کردن یک مقاله‌ بلند به صورت کلی بسیار سخت‌تر است از به ذهن سپردن تعداد زیادی مطلب کوتاه.

۳. از جزییات مطالب داستان بسازید

جزییاتی موجود در یک مبحث را به صورت یک داستان عجیب درآورید تا بتوانید با بازگو کردن آن در ذهنتان، تمامیشان را به یاد آورید.

۴. حرکت کنید

تحقیقات زیادی نشان می‌دهد که درس خواندن در مکان‌های مختلف می‌تواند احتمال به یاد سپاری آنها را بالا می‌برد چرا که با هر تغییر مکان، ذهن مجبور می‌شود که در یک فضای جدید، مباحث را دوباره به یاد بسپارد.

۵. هر وقت خسته شدید مباحث درسی را عوض کنید

تمام انرژی خود را صرف یک مبحث نکنید. در عوض سعی کنید مطالب متفاوت زیادی در یک روز بخوانید. این تکنیک باعث می‌شود که استراتژی مناسبی در راستای حل مسائل و پاسخ دادن به سوالات در پیش بگیرید.

۶. از خودتان سوال بپرسید

سوال پرسیدن از خود می‌تواند بهترین گزینه برای مرور مطالب خوانده شده باشد. نگران نباشید و سعی کنید در آرامش مطالب خوانده شده با یک سری سوال ساده مرور کنید.

۷. مطالب را روی کاغذ بنویسید

پژوهشگران باور دارند که ذهن در هنگام نوشتن یک مطالب، آن را در محلی بسیار امنتر ذخیره می‌کند و به یاد آوردنش آسانتر می‌شود. سعی کنید همه‌ی یادداشت‌های مهم خود را دوباره بنویسید تا بتوانید تمامی آنها را به ذهن بسپارید.

۸. بلند بلند بخوانید

بلند بلند خواندن درس نیز می‌تواند به فرآیند یادگیری کمک کند چرا که شما یکبار مطلب را می‌خوانید و یک بار آن را می‌شنوید.

۹. قهوه و چای بنوشید
همه از تاثیر کافئین بر درس خواندن خبر دارند اما باید مراقب بود که یادگیری و هوشیاری شما به این نوع نوشیدنی‌ها وابسته نشود.

۱۰. برای خودتان جایزه بگذارید

این جایزه می‌تواند یک شیرینی یا پیاده روی شبانه یا حتی ۵ دقیقه پرسه در شبکه‌ی اجتماعی محبوبتان باشد. اینکه بدانید پس از تمام شدن بخشی از مطالعه‌ی شما، یک جایزه انتظارتان را می‌کشد، می‌تواند اشتیاقتان را برای به اتمام رساندنش بالا ببرد.

امیر مسعودی مدرس برتر فیزیک کنکور

مقالات

راهکار امیر مسعودی برای تمرکز هنگام درس خواندن

راهکار امیر مسعودی برای تمرکز هنگام درس خواندن

«عدم تمرکز حواس»، موضوعی است که بسیاری از جوانان از آن رنج می ‏برند و دلایل مختلف و متعددی دارد. این سوال که چگونه هنگام درس خواندن تمرکز داشته باشم را مشاوران به دفعات از آن ها می شنوند. به همین دلیل در این مطلب ما به عوامل مخرب تمرکز حواس و تکنیک هایی برای افزایش آن می پردازیم.

همان طور که خود می ‏دانید، تمرکز حواس در هر کاری از جمله مطالعه و درس خواندن – از ضروریات قطعی است. تمرکز حواس، حالتی ذهنی و روانی است که در آن حالت، تمام قوای حسی، روانی و فکری انسان روی موضوع خاصی متمرکز می‏ شود و تضمین کننده امر یادگیری و انجام صحیح کارها و رهایی از خطرات احتمالی است.

عوامل مخرب تمرکز حواس

تا سال 1987 عوامل مخرب تمرکز را فقط عوامل بیرونی می دانستند؛ یعنی عواملی که حواس پنج گانه را تخریب می کند؛ مانند صدا، بو و تصویر. تحقیقی در این زمینه انجام شد و تعدادی از افراد را در اتاق آکوستیک (کاملا ساکت) قرار دادند و تمام عوامل مخرب را حذف کردند و چون افزایش تمرکز را فقط در عوامل بیرونی می دانستند، انتظار داشتند که تمرکز افراد افزایش پیدا کند. تمرکز بیشتر افراد به جای این که افزایش پیدا کند کمتر هم شده بود و در این جا بود که تمرکز درونی هم کشف کردند. در واقع دریافتند یکی از بزرگترین عوامل مخرب تمرکز حواس افراد، مغز انسان است. حذف عوامل مخرب بیرونی زیاد سخت نیست و با رعایت نکات مطالعه برای کنکور، می توانید به راحتی عوامل مخرب بیرونی را حذف نمایید.

به دام انداختن اولین فکر انحرافی که وارد ذهن می شود، به شدت مهم است. اگر ما بتوانیم خودمان را شرطی کنیم و اولین فکر انحرافی که وارد ذهنمان می شود را به دام بیاندازیم، می توانیم تمرکز حواس داشته باشیم. بنابراین بهتر است قبل از شروع به مطالعه کارهای نیمه تمام خود را به اتمام برسانیم.

به هر حال در یک جمع‏ بندی کلی، می ‏توان گفت: بیشتر افراد به دلایل عمده زیر، با عدم تمرکز فکر و حواس مواجه می‏ شوند:

1. کسانی که خود را به انجام دادن کار یا مطالعه درسی مجبور می‏ کنند؛ در حالی که تمایل درونی چندانی به آن ندارند. در این صورت تمام قوای ذهنی و روانی‏شان به طور خودکار از آن موضوع پرت می‏ شود و دچار حواس‏پرتی می‏ گردند. چنین افرادی ممکن است مدت‏ها با بی ‏علاقگی کارهایی انجام دهند یا به دنبال درس یا رشته تحصیلی خاصی، تلاش‏هایی کنند و به عبارت دیگر خود را مجبور به انجام دادن آن کار یا مطالعه ببینند.

2. فشارهای روانی نیز از عوامل عمده تشتت فکری است. بیشتر افراد زمانی که با مسأله‏ ای مواجه می‏ شوند، اگر معتقد باشند زمان کافی برای حل آن ندارند و یا توانایی حل مسأله و کسب توفیق را در خود نبینند، دچار نگرانی و اضطراب می‏ شوند و در نتیجه این نگرانی‏ها، ترس از شکست، افکار منفی عدم اعتماد به نفس و خیال‏بافی‏های منفی‏ گرایانه، توان عمل و ابتکار و خلاقیت را از آنان سلب می‏ کند و به جای اینکه روی موضوع خاص تمرکز کنند، بر ترس و احتمال شکست خود تمرکز می ‏کنند و یأس و ناامیدی بر آنها چیره شده و موجب حواس‏پرتی می ‏شود.

3. گاهی برخی حوادث و اتفاقات، فضای روانی فرد را دچار اختلال می‏ کند (نظیر آنچه در زندگی شخصی، تحصیلی، خانوادگی، اجتماعی و اقتصادی و… رخ می‏ دهد) و امکان تمرکز حواس را از بین می‏ برد.

4. گاهی عدم رعایت بهداشت مطالعه و اصول و قوانین آن و بهره نگرفتن از روش مناسب مطالعه، باعث خستگی جسمی و روانی شده و آمادگی روانی لازم برای مطالعه و درس خواندن از بین می ‏برد. در نتیجه احساس بی ‏علاقگی و به دنبال آن عدم تمرکز حواس بر او مستولی می‏ شود.

5. تکثر و تعدد فعالیت‏های فرد مخصوصاً اگر در توان انسان نباشد، باعث عدم تمرکز حواس می ‏شود.

البته این امر میسر نیست مگر با استفاده از تکنیک هایی که می خواهیم در ادامه در مورد آن صحبت کنیم.
راه کارهای افزایش تمرکز حواس

برای مقابله با هر یک از عوامل فوق که هر کدام به گونه‏ ای مانع تمرکز حواس می‏ شود – باید به راه‏کار خاص و مناسب با آن توجه نمود. در عین حال نکات زیر می‏ تواند به عنوان راه‏کارهای کلی، مؤثر واقع شود:

1. در ابتدا و قبل از هر چیز، برای تمام فعالیت‏های درسی و غیردرسی برنامه‏ ریزی کنید. اوقات شبانه‏ روز را در یک جدول زمان‏بندی شده از هنگام بیداری تا موقع خواب، یادداشت نموده و برای هر کاری، زمان خاص و مناسب آن را معین نمایید، سعی کنید طبق همان برنامه تنظیم شده به انجام دادن همان فعالیت مشخص (کلاس، مطالعه، استراحت، عبادت، ورزش و…) بپردازید. حتی زمان معین و مشخصی را در طول روز، برای اندیشیدن درباره موضوعات مختلف با تخیلات و افکار مزاحم، اختصاص دهید. این کار حداقل دو فایده مهم دارد: الف. نظم و انضباط در تمام فعالیت‏ها -حتی در اندیشه‏ ها و افکارتان – راه پیدا می‏ کند که خود بسیار ارزشمند است. ب. اگر افکار مزاحم در غیر زمان معین، به سراغتان آمد و باعث حواس‏پرتی شما شد، می‏ توانید به خود وعده بدهید که زمان اندیشیدن در این باره، فلان زمان خاص و معین است. تأکید می‏ کنیم برای هر کار و فعالیتی وقت مشخص معین کنید و در آن وقت به هیچ امری غیر از آن کار نپردازید.

2.اصول و قوانین لازم برای یک مطالعه سودمند را بشناسید و آن را به دقت رعایت فرمایید. ما نیز در اینجا به چند مورد اشاره می‏ کنیم:

الف. با مد نظر قرار دادن هدف خویش از مطالعه و درس خواندن، احساس نیاز به مطالعه را در خودتان شعله‏ ور سازید.

ب. به هنگام مطالعه یا حضور در کلاس، از افکار ناامیدکننده، کسل کننده و غیرمنطقی بپرهیزید و همواره امید، قدرت و توانایی را در ذهن خود حفظ کنید.

ج. همیشه برای مطالعه یا سر کلاس، کاغذ و قلمی داشته باشید و نت‏ برداری کنید یا خلاصه‏ ای از مطالب را یادداشت کنید تا در فضای روانی درس و مطالعه قرار داشته باشید، نه اینکه به دنبال افکار و ذهنیات خود باشید.

د. با پیش ‏مطالعه وارد کلاس شوید و پرسش‏هایی که درباره درس به ذهنتان می رسد، بلافاصله از استاد بپرسید و به خود اجازه ندهید سؤال مطرح شده، ذهنتان را به خود مشغول دارد و به تدریج از فضای روانی کلاس خارج شوید. با این روش ساده، می‏ توانید فرایند تدریجی و محتوای درسی کلاس را پی‏گیری کنید و خود را در فضای درسی یا مطالعه قرار دهید.

ه. زمان و مکان مطالعه، باید از نظر فیزیکی و روانی از شرایط مناسب برخوردار باشد و هرگونه عاملی را که می ‏تواند باعث حواس‏پرتی شود (نظیر سر و صداها، سرما و گرما، نور کم یا خیلی شدید و…) از محیط مطالعه خود حذف کنید.

3. در صورتی که تعدد کارها و فعالیت‏های غیردرسی، باعث عدم تمرکز می ‏شود، آنها را به حداقل ممکن برسانید و به خود بگویید: در این دوره و زمان، مهم‏ترین وظیفه و کار من مطالعه و درس‏ خواندن و ارتقای سطح علمی است و فعالیت‏های جانبی متعدد، مزاحم وظیفه اصلی من است. اگر مشکلات شخصی، اجتماعی، خانوادگی و… باعث عدم تمرکز حواستان می‏ شود؛ بدانید که: الف. زندگی فردی هیچ‏کس، خالی از مشکل نیست و ذهن هیچ فردی خالی محض نیست. از طرف دیگر با صرف فکر کردن و مشغولیت ذهنی درباره چنین مشکلاتی، هیچ دردی دوا نخواهد شد. پس به خود تلقین کنید که هنگام درس یا مطالعه، ذهن خود را از آن مسائل برهانید. ب. به هنگام مزاحمت آن افکار، به خود قول بدهید در این باره خواهم اندیشید (و زمانی را برای این کار در شبانه‏ روز اختصاص دهید). ج. در صورت امکان به اتفاق یکی از دوستان خود، مطالعه یا مباحثه کنید.

4. در صورتی که موضوع یا موضوعات خاص و محدودی، باعث حواس‏پرتی شما می‏ شود، به دنبال راه حل مناسب آن باشید؛ چرا که آن موضوع خاص، در حکم علت عدم تمرکز حواس شما است. پس برای مقابله با آن باید ابتدا علت و عامل اصلی را شناسایی کنید و در پی حذف یا تقلیل آن برآیید، ولی اگر موضوعات متعدد مختلف باعث حواس‏پرتی می‏ شود، به نکات چهارگانه بالا توجه نمایید. راهکارها و نکات زیر می تواند در تقویت حافظه مؤثر باشد:

با قصد و نیت قبلی اقدام به یادگیری کنید. همه آزمایش ها نشان می دهد که یادگیری ارادی مؤثرتر از یادگیری اتفاقی است. منظور از یادگیری اتفاقی این است که شما بدون انگیزه و بدون نیت قبلی چیزی را یاد بگیرید پس باید با انگیزه قوی و نیت یادگیری مطالعه کنید یا در کلاس درس حاضر شوید.
به هنگام مطالعه و خواندن یک مطلب، سعی کنید تمرکز حواس داشته باشید اگر در کلاس یا هنگام مطالعه حواس خود را جمع کنید و به مطالب کتاب یا گفته های استاد خوب گوش دهید یادگیری شما بهتر خواهد شد. هرگز چیزی را همراه با چرت زدن و به خواب رفتن مطالعه نکنید یا چند کار را با هم انجام ندهید. همچنین مکانی را انتخاب کنید که کمترین محرک مزاحم را برای شما داشته باشد. ت‌. سعی کنید از آنچه می خوانید یک تصویر ذهنی برای خود بسازید. ث‌. بین آموخته های خود ارتباط برقرار کنید.
هرگاه چیز تازه ای را می آموزید آن را با آموخته های پیشین خود مرتبط نمایید با انجام این کار، شما اطلاعات تازه را چنان دسته بندی خواهید کرد که به سادگی می توانید آنها را بازیابی کنید.
مطالب را با فاصله زمانی یاد بگیرید تا از پراکندگی وقت شما در اثر خستگی جلوگیری شود. آزمایش ها نشان می دهد که یادگیری با فاصله زمانی بهتر از یادگیری بدون فاصله زمانی است.
پس از آن که مطلبی را یاد گرفتید سعی کنید در فرصت های مناسب آن را برای خود تکرار کنید.
آموخته های خود را به همکلاسی های خود منتقل کنید و برای آنها بازگو نمایید.
مطالب یاد گرفته شده را در قالب پرسش از هم کلاسی های خود یا دیگران مطرح کرده و از آنها بپرسید.
ذهن خود را با مطالب غیر ضروری انباشته نکنید.
هنگام مطالعه یک فصل یا یک کتاب، اول به کل آن نظر بیاندازید و سپس به مطالعه جزئیات و زیر عنوان ها بپردازید نه آن که از همان آغاز فصل، پاراگراف به پاراگراف و بدون یک نگاهی کلی به تمام فصل یا کتاب مطالعه را شروع کنید.
پس از مطالعه هر فصلی، خلاصه فصل را به دقت بخوانید، عنوان های درشت را از نظر بگذرانید آنها را روی یک صفحه کاغذ بنویسید.
به مقدار کافی بخوابید زیرا در هنگام خواب است که اطلاعات جدید پردازش و اندوزش می شوند.

روش ایست (استپ) : در این تکنیک داوطلبان در هنگام مطالعه باید یک ورقه A4 بردارند و با خودکار قرمز در وسط صفحه کلمه ایست را بزرگ بنویسند و هنگام مواجه با افکارانحرافی، آن ها را بر روی این برگه یادداشت نمایند تا بعد از مطالعه به آن ها فکر کنند. این تکنیک باعث می شود که اولا اولین فکر انحرافی را به دام بیاندازند و ثانیا خیالشان بابت عدم فراموشی افکار انحرافی راحت باشد.

روش ضربه : در این تکنیک داوطلبان باید هنگام مواجه با افکار انحرافی، با ته خودکار یا کشی که به دور دست خود می بندن، سه ضربه آرام به دست خود وارد کنند. این عمل مانند زمانی است که شما در فکر فرو رفته اید و شخص دیگر با زدن ضربه حواس شما را متوجه خودش می کند؛با این تفاوت که در این جا شما خودتان این عمل را انجام می دهید.

روش کوتاه کردن زمان مطالعه: برخلاف تصور برخی از افراد که مطالعه سریع را باعث حواس پرتی و عدم تمرکز می دانند ولی تکنیک کوتاه کردن زمان مطالعه، باعث افزایش تمرکز حواس می شود. دلیل آن این است که 100% ذهن باید اشغال باشد و اگر فرد از کمتر از 100 درصد ذهن خود استفاده کند، ان درصد باقی مانده با موضوعات دیگر می پردازد. به عبارتی بهتر است داوطلبان با یک حس اورژانسی مطالعه نمایند، یعنی مطالعه همراه با دقت و سرعت. یکی از دلایکی که برنامه ریزی باعث افزایش تمرکز در افراد می شود، محدودیت زمان مطالعه در بازه های زمانی مختلف است. برنامه ریزی داوطلب را ملزم میکند که در زمان تعیین شده مطالعه خود را به اتمام برسانند و همین مسئله باعث افزایش تمرکز در داوطلبان می شود. به داوطلبانی هم که اهل کند خوانی هستند توصیه می شود جهت افزایش تمرکز هنکام مطالعه، تکنیک های تندخوانی را تمرین نمایند.
معنادار کردن: این روش بهتر از هر شیوه دیگر به حافظه کمک می‏ کند و هر چه معنا عمیق‏تر یا با جزئیات بیش‏تری رمزگردانی شود، مطلب بهتر به یاد می ماند. بنابراین، وقتی می‏خواهید نکته ‏ای را از کتابی به خاطر بسپارید، احتمال یادآوری آن در صورتی بیش‏تر است که توجه خود را بیش‏تر بر معنای آن متمرکز کنید. هر چه عمیق‏تر و کامل‏تر به معنا توجه کنید، بهتر آن را به یاد می آورید.
سازماندهی: با سازماندهی مطالب می ‏توان به راحتی آن‏ها را یاد گرفت، حفظ کرد و سپس به یاد آورد؛ برای یادگیری و حفظ موضوع و مطلبی که دارای زیر مجموعه و زیرشاخه‏ های متعدد و متکثر است، آن را در سلسله مراتبی منطقی قرار دهید و از کل به جزء و از بالا به پایین به زیرشاخه ‏های جزئی‏تر تقسیم کرده، به خاطر بسپارید.
بافت: ما معمولاً مطالب را در شرایط زمانی، مکانی و… خاص یاد می‏ گیریم. مجموعه شرایط حاکم بر فضای یادگیری بافت نام دارد. ما وقتی می‏ توانیم به آسانی مطالب را بازیافت کنیم که بافت حاکم بر بازیابی همان بافت زمان وقوع یادگیری باشد؛ مثلاً اگر قرار باشد شما نام همکلاسی‏ های دوران راهنمایی خود را به یاد آورید، گردش در راهروهای مدرسه‏ ای که دوره راهنمایی را در آن گذرانیده‏ اید بازیابی اسامی دوستان همکلاسی را آسان‏تر می‏ سازد.
روش پس ختام: نام این روش متشکل از حروف اول شش مرحله آن است: پیش‏خوانی، سؤال کردن، خواندن، تفکر، حفظ کردن و مرور کردن. فرض کنید می‏ خواهید بخشی از یک کتاب را به خاطر بسپارید و سپس بازیابی کنید. ابتدا باید با پیش‏خوانی برداشت کلی از موضوعات مهم انجام دهید. این نوع پیش‏خوانی سبب می‏ شود مطالب مهم فصل را سازماندهی کنید. در مرحله دوم، باید درباره هر بخشی پرسش‏هایی طرح کنید. در مرحله سوم، باید هر بخش را باهدف پاسخ دادن به پرسش‏های طرح شده بخوانید. در مرحله چهارم، باید هنگام خواندن، ساختن پرسش و ایجاد ارتباط بین دانسته ‏های خود درباره مطلب بیندیشید و به مطالب خوانده شده معنا دهید. سپس در مرحله پنجم و ششم، یعنی مراحل از حفظ گفتن و مرور کردن، باید بکوشید واقعیت‏های اصلی مطالب خوانده شده را به یاد آورید و به پرسش‏هایی که خود طرح کرده‏ اید، پاسخ دهید.
اگر می خواهید اعداد را به حافظه خود بسپارید از روش تقطیع استفاده کنید به این گونه که اعداد و ارقام را به اعداد معنادار تبدیل کنید. مثلاً زنجیره عددی 83، 619، 2177، 149 را به زنجیره 1492، 1776، 1983 که سال های میلادی است تبدیل کنید.
از مواد حاوی گلوکز (خرما، عسل و شیرینی‏جات طبیعی)، مواد دارای کلسیم و فسفر و ویتامین‏های D، C،B و A؛ مانند لبنیات، روغن ماهی، پرتقال، گوجه فرنگی، سبوس گندم، سبزیجات تازه، هویج و جگر به مقدار کافی استفاده کنید.

امیر مسعودی مدرس برتر فیزیک کنکور

مقالات

امیر مسعودی و برترین راه درس خواندن

امیر مسعودی و برترین راه درس خواندن

سوال چالش‌برانگیزی که برای دانش‌آموزان پیش می‌آید این است که چگونه درس‌ها را مطالعه کنیم تا در آن‌ها به تسلط کافی برسیم ؟

تسلط بر درس‌ها برای هر آزمون و به خصوص آزمونی مانند کنکور در مطالعه‌ی اولیه به دست نمی‌آید و دانش‌آموز نباید به این فکر باشد که با یک‌بار مطالعه، کل مبحث را یاد گرفته و تسلط ۱۰۰ درصد پیدا کند. بلکه باید با برنامه‌ریزی صحیح و به صورت مرحله‌ای مطالب را به خاطر بسپارد و الگوی صحیح یادگیری را طی کند. تسلط کافی بر مطالب درسی و حل صحیح تست‌ها در روز کنکور مستلزم طی کردن چرخه‌ی کامل مطالعه می‌باشد:

۱_مطالعه‌ی اولیه

۲_خواندن پاراگرافی و طرح سوال برای هر مطلب (خود را طراح در نظر بگیرید) و خلاصه‌نویسی (با استفاده از کلیدواژه‌ها)

۳_ یادگیری مفاهیم و مباحث

۴_مرور و دوره (بازیابی صحیح)

۵_حل تست (استفاده از تست‌های شناسنامه‌دار)

۶_ رفع اشکال اولیه

۷_ جمع‌بندی با استفاده از کتاب‌های جمع‌بندی

۸_رفع اشکال نهایی با استفاده از تحلیل دقیق

در هر مرحله دانش‌آموز به نقاط ضعفی از خود پی می‌برد و با برطرف نمودن این نقاط ضعف به تسلط ۱۰۰ درصد در مباحث می‌رسد و همین مساله باعث ایجاد انرژی مثبت و در نتیجه انگیزه‌ی بیشتر در او می‌شود. بر اصول گفته شده تمرکز کنید و خود را بسنجید و ببینید که برای هر مبحث از هر درس در کدام مرحله هستید.

 

تستی یا تشریحی، کدام نوع مطالعه بهتر است؟

این روزها این سوالات ذهن شما را، به ویژه اگر کنکوری‌ باشید، درگیر می‌کند. اهمیت دادن و فکر کردن به این موضوع خوب است، اما شما یک دانش‌آموز هدفمند هستید و برای رسیدن به هدف اصلی یعنی موفقیت در کنکور، حساسیت و وسواس نسبت به نمره را کنار بگذارید.

دی ماه زمان جمع‌بندی نیم‌سال اول است و سوالات آزمون به شکل جنع‌بندی مطرح می‌شود. برای کسب نیجه‌ی بهتر در آزمون باید تست کار کنید و پیش‌نیاز حل تست، طی کردن مرحله‌ی مطالعه به صورت مفهومی و تشریحی است. پس باید اهمیت مکمل بودن مطالعه‌ی تستی و تشریحی را به‌خوبی بدانید.

برای درس‌های حل کردنی مثل ریاضی، فیزیک و مسائل شیمی باید راه حل تشریحی را کامل طی کنید تا به راه حل تستی برسید. بنابراین بعد از یادگیری کامل روش تشریحی و حل چند سوال تشریحی به سراغ حل تست بروید و روند یادگیری و تثبیت را در حل تست کامل کنید. این نکته را در نظر داشته باشید که فقط تست کار کردن بدون تسلط بر کتاب درسی و حل تشریحی، می‌تواند آسیب جدی به روند مطالعه‌ی شما بزند. پس در کمال آرامش بعد از تشریحی‌خوانی به سراغ حل تست بروید تا هم جمع‌بندی را به خوبی انجام داده باشید و هم در آزمون نتیجه‌ی مطلوبی کسب کنید.

 

نکاتی در مورد نحوه‌ی مطالعه

بسیاری از دانش‌آموزان این سؤال را مطرح می‌کنند که برای مطالعه از چه روشی استفاده کنند. درس خواندن روش‌های عجیب و غریبی ندارد و هر کس می‌تواند بر اساس ویژگی‌های شخصی و هدف‌گذاری‌ مختص به خودش، مطالعه کند. روش معمول مطالعه به این صورت است که ابتدا باید کتاب‌های درسی را به صورت موضوعی و پاراگراف به پاراگراف بخوانید؛ سپس با مطالعه‌ی جزوه‌ی درسی یا کتاب‌های کمک‌درسی یادگیری را تثبیت کنید. مطالب را به صورت مفهومی بخوانید تا از یادتان نروند. برای مطالعه‌ی مفهومی نیاز است که کلمات کلیدی متن را پیدا کرده و آن‌ها را تحلیل کنید. اگر متوجه معنای دقیق کلمات کلیدی متن شوید، مفهوم مطلب را خواهید آموخت. در مطالعه‌ی مفهومی باید تا جایی که می‌توانید برای خودتان مثال بزنید. اگر مثال‌های شما بی‌ربط به موضوع متن باشد، باید بدانید که مفهوم مطلب را درنیافته‌اید و باید وقت بیش‌تری برای درک و یادگیری آن بخش از کتاب صرف کنید.

هنگام مطالعه، خود را به جای طراح سؤال بگذارید و از خودتان بپرسید که اگر طراح سؤال بودید از کدام قسمت‌های کتاب چه سؤالاتی طرح می‌کردید. بدین ترتیب می‌توانید قسمت‌های مهم کتاب را پیدا کرده و این قسمت‌ها را با دقت و تمرکز بیش‌تری مطالعه کنید.

توجه داشته باشید که برای درس خواندن باید ابتدا یک شروع قوی و در ادامه تلاش مستمر داشته باشید. در درس خواندن برای خود انگیزه ایجاد کنید و با امید به موفقیت تلاش کنید. طوری عمل کنید که بلافاصله پس از برنامه‌ریزی و تصمیم به خواندن یک موضوع، دست به کار شوید. هر چه فاصله‌ی برنامه‌ریزی و تصمیم‌گیری شما با اجرای کار بیش‌تر باشد، امکان تردید در انجام آن بیش‌تر می‌شود. در ابتدای مطالعه، به هیچ ‌وجه کتاب را سرسری ورق نزنید و با وسایلی مانند خودکار، مداد و… بازی نکنید. برای شروع مطالعه جدی باشید و فرصت حواس‌پرتی به خودتان ندهید. از مطالب ساده‌تر شروع کنید و با نظم مطالعه کنید و از یک بخش کتاب به بخش دیگر نپرید. مطالب مشابه را به یکدیگر پیوند دهید و تفاوت‌ها و تشابه‌ها را تعیین و نکات مهم را دسته‌بندی و در دفتر خلاصه‌نویسی خود یادداشت کنید. در پایان روز به ساعات مطالعه‌ی خود در دفتر برنامه‌ریزی نگاهی بیندازید و در صورت نیاز برنامه‌ی فردا را تغییر دهید.

 

چگونگی مطالعه در ایام امتحانات

دانش‌آموزان در روزهای امتحانات در تکاپوی مطالعه و درس خواندن هستند. از آن‌جا که مطالعه برای بعضی کاری پراسترس است ممکن است برخی دانش‌آموزان به آن علاقه‌ای نداشته باشند. هر کس برای مطالعه روش خاص خودش را دارد. بعضی هنگام مطالعه به موسیقی گوش می‌دهند، بعضی به خوردن چیزی مشغول می‌شوند و برخی هم در محیطی بسیار آرام و ساکت بهتر مطالعه می‌کنند. سعی کنید هنگام مطالعه با استفاده از روش‌های زیر نتیجه‌ی بهتری کسب کنید.

کتاب درسی را به طور کامل و مفهومی مطالعه کنید. تمرکز هنگام مطالعه سبب می‌شود قسمت‌هایی را که مطالعه می‌کنید به‌خوبی یاد بگیرید تا اگر وقت برای مرور نداشتید بتوانید آن‌ها را به‌راحتی به یاد بیاورید.

بعد از یک ساعت مطالعه، ۱۰ تا ۱۵ دقیقه به مغزتان استراحت دهید. البته منظور از یک ساعت شصت دقیقه‌ی کامل است نه این‌که کارهای متفرقه را هم در این یک ساعت انجام دهید. فراموش نکنید که مغزتان برای کارایی بهتر نیاز به استراحت دارد.

غذای خوب و ورزش در دوران امتحانات بسیار اهمیت دارد. باتری بدن شما را فقط غذاهای سالم می‌تواند شارژ کند. پس سعی کنید شارژ بدنتان را کامل کنید تا هنگام درس خواندن پرانرژی باشید.

هدفتان از درس خواندن چیست؟ اگر می‌خواهید موفق باشید و نمرات خوبی کسب کنید باید هدفتان را از درس خواندن بدانید و با رغبت به سراغ کتاب بروید. برای خود هدفی قرار دهید که به امید برآورده شدن آن درس‌های‌تان را با دقت بیش‌تری بخوانید.

هر کس روش درس خواندن خودش را دارد. روشی را کشف کنید که با استفاده از آن بتوانید درس‌ها را بهتر بفهمید. به این ترتیب موفقیت‌تان را تضمین خواهید کرد.

تشریحی خواندن در ایام امتحانات
برخی از دانش‌آموزان گمان می‌کنند ایام امتحانات دی‌ماه، به دلیل این‌که شامل امتحانات تشریحی است، باعث می‌شود تا فرصتی برای حل تست نداشته باشند. این تصور، یک تصور اشتباه است؛ زیرا اگرچه مطالعه‌ی تستی، بیش‌تر روی نکات تکیه دارد و مطالعه‌ی تشریحی، بیش‌تر روی کلیات، اما باید بدانید که برای تست زدن، دانستن همان کلیات هم لازم است. تشریحی خواندن از طریق کتاب‌های درسی، جزوه‌ی معلم و… تأثیر شگرفی در بهبود یادگیری دانش‌آموزان دارد. در ایام امتحانات، خوب درس خواندن و تشریحی خواندن کتاب درسی، نتیجه‌ی آزمون‌ها را بهبود می‌بخشد؛ به‌علاوه، بارها دیده شده است که دانش‌آموزان در جلسه‌ی آزمون، در پاسخ دادن به سؤالات ساده نیز دچار اشتباهات قابل توجهی می‌شوند. این موضوع نشان می‌دهد که آن‌ها به کتاب درسی و مفاهیم پایه‌ای آن، توجه کافی نکرده‌اند. یکی از راه‌های حل این مشکل، استفاده از فرصت‌های مطالعه در ایام امتحانات است. اگر شما در روزهای امتحان و در مطالعه‌ی هر درس به‌خوبی در مطالب عمیق شوید، مطمئن باشید که بخش بزرگی از مشکلات شما در تست‌زنی در همان درس‌ها نیز از بین خواهد رفت.

روش پیشنهادی مطالعه در ایام امتحانات
چند روز دیگر، امتحانات نیم‌سال اول آغاز می‌شود و باید برای این دوره تدارک لازم را ببینید. هدف این است که با یادگیری عمیق مباحث، در درس‌ها پیشرفت کنید. برای این موضوع، امروز، با پدر و مادر و پشتیبان خود گفت‌وگو کنید و برنامه‌ای مشخص برای این دوره طراحی کنید. ویژگی این دوره این است که معمولاً بیشتر درس می‌خوانید و روی کارتان متمرکزتر هستید. ابتدا منابع خود را مشخص کنید. امتحاناتی را که در طول نیم‌سال در کلاس‌هایتان برگزار شده است، درس‌به‌درس طبقه‌بندی کنید. حالا تصمیم بگیرید که هر درس را از کجا شروع کنید. از کارنامه‌ی اشتباهات و سؤالات امتحانی کلاسی، اشتباهات خود را پیدا کنید و ابتدا روی آن مباحث، بر کتاب درسی و جزوه‌ معلم متمرکز شوید. برای تسلط بیشتر، ‌سؤالات آن مباحث را حل کنید. این کار را برای هر مبحث تکرار کنید.

امیر مسعودی مدرس برتر فیزیک کنکور

مقالات

روش هایی برای افزایش مهارت درس خواندن از امیر مسعودی

روش هایی برای افزایش مهارت درس خواندن از امیر مسعودی

اگر به درس خواندن علاقه داری، روش های مطالعه صحیح را یاد بگیر.

آیا تا به حال به این فکر کرده ای که برای درس خواندن، به غیر از کتاب های درسی ات به چه چیزهایی نیاز داری؟

شخصی که به مطالعه علاقه دارد، تقریبا می تواند با روال ثابتی در هر روز ساعاتی را به مرور درس هایی که برای قبولی در کنکور لازم است، صرف کند. هم چنین در دانشگاه به راحتی می تواند میزان مطالعه خود را نسبت به دوران دبیرستان افزایش دهد، پس اگر می بینی که به میزان لازم برای درس خواندن اشتیاق و علاقه نداری، باید هر چه زودتر دلیل آن را پیدا کنی؛ چون در اینده به این مهارت بسیار احتیاج خواهی داشت. شاید برایت جالب باشد، کسانی که توانسته اند رتبه های برتر را در کنکور های سال گذشته کسب کنند، چگونه و با چه تکنیکی ساعت های طولانی را به مطالعه اختصاص داده اند؟ شاید فکر کنی که حتما آنها عاشق درس خواندن بوده اند و یا تمام تفریحات و جنبه های دیگر زندگی خود را به حداقل رسانده اند تا بتوانند به برنامه ریزی درسی خود عمل کنند، ولی حقیقت این است که آنها مهارت صحیح خواندن را آموخته اند و هر درسی را با تکنیک مخصوص به خودش مطالعه کرده اند. مهارت مطالعه صحیح، با تمرین و تکرار به دست می آید و تو به راحتی می توانی بفهمی که هر درس را چگونه بخوانی تا بهتر یاد بگیری. برای مثال:

پژمان شهبازی، رتبه یک گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی آزمون سراسری سال 94 در مورد نحوه درس خواندن خود می گوید:

برای یادگیری و مطالعه ریاضی، تست زدن روش مناسبی می باشد، از این طریق می توان راه های مختلف پاسخگویی را پیدا کرد و از میان آنها کوتاه ترین روش را انتخاب کرد. در اکثر مواقع از موارد مشخصی سؤال طرح می‌شود؛ یعنی یک نشانه‌هایی در سؤال هست که می‌شود از آنها برای پیدا کردن راه حل استفاده نمود. برای پیدا کردن نشانه‌ها هم باید زیاد تست زد و مساله‌های بسیاری را حل کرد. در بسیاری از اوقات نیز، سؤالات کنکور به سؤال‌های کتاب شباهت دارد، پس استفاده از روش تست زنی می تواند راهی مفید برای فهمیدن درس ریاضی باشد.»

البته باید بگوییم که شیوه ی درس خواندن برای دروس مختلف متفاوت می باشد؛ زیرا تحت تاثیر مواردی مثل میزان دشواری و پیچیدگی، تخصصی بودن و تئوری یا تحلیلی بودن نوع درس می باشد؛ پس به میزان تفاوتی از تمرکز برای یادگیری احتیاج دارد. حتما شنیده ای که بسیاری از دانش آموزان می گویند درس ریاضی سخت است، ولی مثلا در مورد ادبیات چنین نظری ندارند. علت این است که برای مطالعه ریاضی باید از تکنیک های ویژه خودش استفاده کرد. به طور کلی روش خواندن درس های تئوری با درس های تحلیلی و حل کردنی فرق دارد و تو باید این تفاوت را بدانی و یاد بگیری که هر درس را چگونه بخوانی.
پیشنهاداتی برای افزایش مهارت مطالعه و درس خواندن

دوست خوبم، سعی کن که درس ها را با صدای بلند نخوانی و با حرکات چشمت خطوط را دنبال کنی، به این روش تمرکز بیشتری خواهی داشت و انرژی کمتری نیز صرف می کنی، سرعت مطالعه نیز افزایش می یابد.
وقتی می خواهی یک پاراگراف را بخوانی، نگاهی سریع و کلی به آن بینداز. سعی کن که مطالب را جمله به جمله بخوانی و به ذهن بسپاری نه کلمه به کلمه. تو برای قبولی در کنکور نیاز به مدیریت زمان خود داری و اگر بتوانی در یک نگاه مفهوم یک پاراگراف را درک کنی، سرعت درس خواندن خودت را افزایش داده ای.
اگر احساس می کنی آنچه را که می خوانی به راحتی متوجه نمی شوی، می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. اولین دلیل عدم تمرکز است. تو باید در ابتدا نسبت به موضوع درسی که می خواهی مطالعه کنی، آموزش دیده باشی تا بتوانی آن را درک کنی؛ پس سعی کن در کلاس های مدرسه و کلاس های کنکور مطالب را یاد بگیری تا زمانی که می خواهی مطالعه کنی، زمینه ی قبلی داشته باشی. معمولا این حالت زمانی ایجاد می شود که موضوعات درسی برای ما جدید باشند. هر چیز ناشناخته ای سخت و پیچیده به نظر می رسد.
یادگیری تکنیک های تند خوانی باعث می شود که بتوانی سرعت خواندن مطالب را با میزان دشواری و تخصصی بودن آنها هماهنگ کنی.

معجزه مرور سطحی در افزایش سرعت درس خواندن

یک روش جالب این است که از مرور سطحی مطالب شروع کنی. مرور سطحی یا اصطلاحا مطالعه روزنامه وار مطالب باعث می شود تا با موضوع درس آشنایی پیدا کنی و ذهنت کنجکاو شود. می توانی در ابتدا سرفصل های کتاب را ببینی و یا عناوین پاراگراف های هر فصل را بخوانی تا بفهمی که این فصل در مورد چه موضوعی است. مرور سطحی یکی از روش های افزایش تمرکز و انگیزه و کنجکاوی برای مطالعه مطالب جدید و درس خواندن می باشد. به یاد داشته باش که در کوتاه ترین زمان، بیشترین مطلب را یاد بگیری؛ بنابراین پس از انجام مرور سطحی موضوع اصلی آن فصل را متوجه می شوی و در موقع درس خواندن می توانی تشخیص دهی که کدام جمله مهم است و زیر نکات مهم خط بکشی، اگر این مرور را انجام نمی دادی به علت اینکه موضوع برایت نا آشنا بود، احساس می کردی تمامی جملات کلیدی و مهم هستند و پیچیده به نظر امدن انها موجب کاهش سرعت مطالعه و سردرگمی ات می شد.
یکی از روش های مرور سطحی در هنگام درس خواندن، این است که بتوانی از یک پاراگراف کلمات کلیدی را استخراج کنی، کلمات به دلیل مختصر بودن قابلیت ماندگاری بیشتری در حافظه دارند. هر زمان که مجدد با آن کلمه مواجه شدی، سعی کن که مفهوم و معنای آن را در حد چند جمله توصیف کنید.
برای دروس تئوری لازم است که جزییات موضوع مربوط به هر پاراگراف را تشخیص بدهی، معمولا این جزییات در سوالات به صورت جاهای خالی و یا سوالات تستی استفاده می شود. توجه به این جزییات نشان دهنده ی دقت تو در درس خواندن است.
وقتی یک مبحث درسی را می خوانی، آن را تحلیل کن و به مطالب مشابهی که قبلا خوانده ای، ارتباط بده؛ به این صورت با ایجاد ارتباطات مفهومی، مطالب بیشتر در ذهنت باقی خواهند ماند.

اگر در حال خواندن درس زبان هستی و با کلمه ای مواجه می شوی که برایت آشناست ولی معنای دقیق ان را به یاد نمی آوری، همان لحظه از طریق یک فرهنگ لغت معنا و یا مترادف های آن را پیدا کن. معمولا در این شرایط امکان فراموش کردن مجدد آن کلمه به میزان بسیار زیادی کاهش می یابد. حتی می توانی آن را بر روی برگه کوچکی بنویسی و همیشه همراه داشته باشی تا در طول روز مرور کنی. این روش برای مرور فرمول های دروسی مثل ریاضی، فیزیک و شیمی نیز بسیار کاربردی است و وقتی که با سوالات، تمرین ها و تست ها مواجه می شوی، می توانی راحت تر تشخیص دهی که اکنون باید از کدام فرمول استفاده کرد.

 

امیر مسعودی مدرس برتر فیزیک کنکور

مقالات

افزایش انرژی مثبت برای درس خواندن از امیر مسعودی

افزایش انرژی مثبت برای درس خواندن از امیر مسعودی

در مقاله پیش از این با عنوان –روش های مفید برای افزایش انرژی درس خواندن – به چند روش کوتاه ، اما موثر اشاره شد. در ادامه به چند راه کار برای افزایش انرژی مثبت فردی در هنگام تحصیل اشاره می کنیم.

برای مطالعه خود بازه‌های زمانی مشخص در نظر بگیرید. منظور این است که مثلاً 90 دقیقه درس بخوانید و 30 دقیقه استراحت کنید. اینکار موجب می‌شود که بتوانید یک ساعت و نیم بر روی درس خود تمرکز کنید و قبل از اینکه به خستگی و خواب آلودگی برسید، انرژی خود را تأمین خواهید کرد. در آن 30 دقیقه می‌توانید خوراکی‌های مفید بخورید و یا یک چرت کوتاه بزنید، اندکی حرکات کششی انجام دهید و چند نفس عمیق و آرام بکشید.
فکر نکنید که با نوشیدن قهوه در طول روز می‌توانید انرژی خود را بیشتر کنید؛ بلکه این انرژی از طریق نوشیدن آب و آب میوه‌های تازه بهتر تأمین شده و اثر آن ماندگارتر خواهد بود.
تماشای تلویزیون را به حداقل برسانید و به جای آن می‌توانید ساعتی را در طبیعت بگذرانید و پیاده روی کنید
با دوستانی معاشرت کنید که علاوه بر اینکه با شما هدف یکسانی دارند، به هدف و برنامه ریزی درسی روزانه شما احترام بگذارند، افراد خوش بین و انرژی بخشی باشند و شما را تشویق کنند.
بر روی میز تحریر خود یک گلدان گل طبیعی قرار دهید تا هر روز شاهد رشد آن باشید. می‌توانید جملات مثبت را نیز بر روی کاغذ بنویسید و در معرض دید خود بگذارید. بهترین جملات، جمله‌ای است که خودتان به خودتان می گویید و بیانگر آرزویتان است. برای مثال قبولی در کنکور برای من آسان است.
ورزش را فراموش نکنید.
بهانه گیری ممنوع: آیا اگر از سخت بودن درسی اعتراض کنید، آن درس آسان می‌شود؟ آیا شما می‌توانید ضریب اهمیت دروس در کنکور را تغییر دهید یا مثلاً یک درسی را حذف کنید؟ آیا اگر روزانه بهانه بگیرید و موجب ناراحتی خود و اطرافیانتان شوید می‌توانید تاریخ امتحانات و یا کنکور را تغییر دهید؟

بهانه گیری را فراموش کنید و واقعیت‌ها را بپذیرید و به جای غر زدن، انرژی خود را به این موضوع معطوف کنید که چگونه می‌توانید در بهترین شرایط با این واقعیت ها مواجه شوید؟ چگونه می‌توانید در درسی که برایتان سخت است پیشرفت کنید یا چگونه می‌توانید بر درسی که دارای ضریب بالاتری است مسلط شوید؟

مثبت بیندیشید.

انسان به طور طیبیعی به اتفاقات منفی می‌اندیشد. اکثر دانش آموزان به این فکر می‌کنند که شاید در کنکور قبول نشوم اما چند درصد واقعاً این جمله را باور کرده‌اند ” من می‌توانم در کنکور قبول شوم “

اغلب نگران اتفاقاتی هستیم که شاید هیچ وقت اتفاق نیفتد. پس عقل حکم می‌کند که مثبت بیندیشیم. نگرش مثبت و منفی هر کدام عملکرد و کیفیت زندگی فعلی ما را تحت تأثیر قرار می‌دهند. اما چه تاثیری؟

قطعاً افکار منفی که ناشی از استرس بیهوده هستند، تأثیر مثبتی نخواهند داشت.

وقتی مطالعه را شروع کردید فقط به درس خواندن فکر کنید. اگر افراد دیگری در محیط منزل شما مشغول صحبت هستند، شما چرا باید حرف‌های آنها را در مغز خود تجزیه و تحلیل کنید؟! می‌توانید از هندزفری استفاده کنید، تا صداهای محیط را واضح نشنوید و بتوانید با تمرکز به کاری که در حال انجام دادن آن هستید، فکر کنید. اگر در هنگام در س خواندن یادتان افتاد که انجام کاری را فراموش کرده اید فقط کافی است آنرا بر روی یک کاغذ یادداشت کنید تا ذهن شما از پرداختن به این موضوع رها شود. قطعاً بعد از پایان مطالعه، کار ناتمام و فراموش شده خود را انجام خواهید داد.
عبادت، مراقبه و یاد خداوند یک راه مفید همیشگی برای افزایش انرژی و تقویت روحیه است.
به اهداف برتر خود بیندیشید، قطعاً بزرگترین هدف شما قبولی در کنکور نیست، به بعد از آن بیندیشید. سعی کنید موفقیت خود را تا ده سال آینده تصور کنید. یک چشم انداز طولانی برای خود داشته باشید.

انرژی بیشتر برای شرکت کردن مجدد درکنکور

نکاتی قابل توجه برای دانش آموزانی که می‌خواهند برای بار دوم در کنکور شرکت کنند:

اگر قبلاً در این آزمون شرکت کرده‌اید و نتوانسته‌اید موفق شوید و اکنون برنامه ریزی درسی جدیدی برای رسیدن به هدف خود دارید، علاوه بر اینکه رعایت کردن تمامی موارد گفته شده می‌تواند برای شما بسیار مفید و کاربردی واقع شود، یک واقعیتی وجود دارد که باید آن را بپذیرید و آن هم زمانی است که گذشته و غیر قابل بازیابی است.

اول از همه به شما تبریک می گوییم؛ زیرا اکنون که مجدداً برنامه ریزی کرده‌اید، نشان می‌دهد که گذشته را پذیرفته و از آن رد شده‌اید. اینکه سال پیش در کنکور شرکت کردید و به هر دلیلی قبول نشدید، باید از شما شخصی با تجربه ساخته باشد که اکنون با آگاهی بر کاستی‌ها و ضعف‌هایش سعی در برطرف سازی آنها خواهد داشت. به جای اینکه افسوس زمان از دست رفته خود را بخورید سعی کنید از زمانی که اکنون دارید، بهترین استفاده و بهره را ببرید و این یعنی یک فرصت فوق العاده برای دانش آموزی فوق العاده.

آینده‌تان را در دست بگیرید و سعی کنید آن را آنگونه که می‌خواهید بسازید، شما اکنون انرژی و قدرت تغییر آینده خود را دارید ولی قدرت تغییر گذشته را هرگز نخواهید داشت؛ زیرا زمان باز نمی‌گردد.

 

امیر مسعودی مدرس برتر فیزیک کنکور