مقالات

حل مشکلات با دانش بیشتر از امیر مسعودی

حل مشکلات با دانش بیشتر از امیر مسعودی

فاصله خودت را تا مطالعه صحیح و اصولی، اندازه بگیر

دوست خوبم، اگر برای درس خواندن به اندازه کافی احساس راحتی نمی کنی و با مشکلی در یادگیری ات مواجه هستی، به یک مشاور تحصیلی مراجعه کن و با کمک وی مشکلت را به میزان حداقل برسان. برای رفع کردن هر یک از موانعی که بر سر یادگیری تو وجود دارد، به تحلیل، بررسی و ریشه یابی دقیق نیاز است تا بتوانی هر چه زودتر مشکلات یادگیری و یا عادت های اشتباه مطالعه ات را برطرف کنی و فرصت بیشتری برای عمل کردن به برنامه ریزی درسی ات داشته باشی.

پس اگر قبولی در کنکور هدف توست، باید برای آن برنامه ریزی و تلاش کنی و یادگیری تکنیک های تند خوانی و مطالعه صحیح هم یک تلاش بزرگ محسوب می گردد.

رایج ترین موانع مطالعه صحیح

آوای زیر

اگر از آن دسته دانش آموزانی هستی که در موقع درس خواندن کلمات را زیر لب زمزمه می کنی و کمتر می توانی بدون صدا و با تمرکز چشم هایت بر روی نوشته ها مطالعه کنی؛ باید به تو بگویم که همین کار از سرعت مطالعه ات کم می کند. معمولا این حالت در دانش آموزانی دیده می شود که در سال های اولیه تحصیل در حال یادگیری خواندن هستند، پس برای تو که در آستانه ی قبولی در کنکور قرار داری روش مناسبی نخواهد بود. توصیه ی ما این است که این عادت را به مرور در خود از بین ببری. اگر بخواهی مدام در ذهنت تکرار کنی که من نباید کلمات را زمزمه کنم و خودت را موظف به اجرای آن کنی، تمرکز و انگیزه ات را برای مطالعه از دست می دهی، پس سعی کن به مرور عوامل کاهش سرعت درس خواندن را ریشه کن کنی. تو تنها کسی نیستی که موقع خواندن، آوای زیر تولید می کند اما می توانی یکی از کسانی باشی که هوشیارانه سعی دارند به مرور زمان این عادت را کاهش دهند.

البته زمزمه کردن کلمات در هنگام مرور یک درس می تواند مفید باشد؛ زیرا باعث می شود که نکات مهم را به صورت تاکیدی برای خودت بازگو کنی و چون صدای خودت را می شنوی، مغز اهمیت آن قسمت از پاراگراف یا موضوع درسی را بهتر درک می کند.

استفاده از انگشت

بسیاری از دانش آموزان برای گم نکردن خطوط و, بیشتر در هنگام درس خواندن، انگشت خود را زیر خطوط قرار داده و با حرکت چشم آن را دنبال می کنند. همانطور که قبلا گفتیم ابزارهای راهنما برای هدایت حرکات چشمی بهتر است، باریک و بلند باشند تا محدوده دید شخص را کم نکنند و در یک نگاه بتوانی تعداد کلمات بیشتری را ببینی، پس استفاده از یک مداد بلند را به عنوان ابزار راهنما توصیه می کنیم.

برگشت به عقب

در حال درس خواندن هستی و مدام این احساس را داری که پاراگراف یا جمله قبلی را خوب متوجه نشدی، به همین دلیل سعی می کنی عبارات را مجدد بازخوانی کنی. اینکار اگر به صورت عادت در بیاید و یا با اضطراب و دلهره درک نکردن و عدم یادگیری همراه شود تو همیشه آن را تکرار خواهی کرد و انرژی و وقت زیادی را هدر خواهی داد. این کار یک برگشت آگاهانه به مطالب خوانده شده است اما زمانی که انجام این کار نا آگاهانه باشد و نتوانی آنرا کنترل کنی، پرش به عقب به وجود می آید، برخی از افراد برای مطالعه دچار این تیک بصری هستند، یعنی بدون اینکه متوجه باشند مدام به کلمه قبل، جمله قبل و یا خط قبل مراجعه می کنند و مطالب را از اول می خوانند، با این باور که اینگونه حتما یاد می گیرند؛ اما در حقیقت این عادات تعداد مکث ها و توقف چشم تو بر روی مطالب را افزایش می دهد و در نتیجه سرعت درس خواندن و تمرکز به میزان زیادی کم می شود.

راه حل: ابتدا چند خط یا یک پاراگراف را بخوان و بعد چشمانت را ببند و با تمرکز هر آنچه در ذهنت ماند را برای خودت بازگو کن.

دقت کن که حرکت چشمانت بر روی خطوط با ریتم و سرعت ثابتی همراه باشد. در پایان اگر که نیاز داشتی می توانی کل مبحث را دوباره خوانی کنی.

روش های افزایش قدرت تمرکز برای درس خواندن

آیا تا به حال فکر کرده ای که چه عواملی باعث می شود که در هنگام مطالعه تمرکزت را از دست بدهی؟ آیا تا به حال به دنبال شناسایی دلیل به وجود آمدن این حالت بوده ای؟ قطعا اگر بتوانی این دلایل را بشناسی،

می توانی راه های رفع آنها را نیز پیدا کنی. در ادامه به برخی از مواردی که باعث تضعیف تمرکز می شود اشاره شده است:

زمانی که در حال مطالعه متن یا مطلبی تخصصی هستی و معنای بیشتر واژگان و اصطلاحات را نمی دانی، دچار عدم تمرکز می شوی؛ زیرا برای درک مطالب لازم است که وقفه ایجاد شود و به احتمال زیاد به دنبال پیدا کردن معنای آن کلمات می روی.

راه حل: زیر کلماتی که نمیدانی خط بکش و اگر تا پایان پاراگراف متوجه مفهوم آنها نشدی، از فرهنگ لغت یا کتاب های تخصصی استفاده کن.

زمانی که در حال مطالعه دروس سخت باشی، در هر جمله با مفاهیم زیادی برخورد می کنی که ممکن است خیلی از آنها برای تو جدید باشند و همزمان با حرکت چشمانت بر روی متن نتوانی مفهوم آنها را درک کنید. در چنین شرایطی مثلا برای خواندن دروسی مثل فیزیک، شیمی و ریاضی تو نیاز به ادغام روش های مختلف مطالعه خواهی داشت و باید اینکار را در چند مرحله انجام بدهی؛ در ابتدا نگاهی اجمالی به متن بیندازی و سپس هر پاراگراف را جداگانه بخوانی و تحلیل کنی، ارتباطات موضوعی بین آنها را کشف نمایی و هم چنین فرمول ها را با استفاده از روش تصویر یا نقشه ی ذهنی به خاطر بسپاری.
سرعت درس خواندن خودت را ارزیابی کن. در هر دقیقه چند کلمه می خوانی، سرعت مطالعه تو باید با موضوع و حجم درسی که در حال خواندن آن هستی، هماهنگی داشته باشد.(البته این خواندن باید همراه با درک باشد). همیشه آرام خواندن نشان دهنده دقت زیاد نیست. در برخی موارد باید درس هایی سخت را سریع بخوانی؛ یعنی یک پاراگراف یا مبحث را به صورت سریع مرور کنی تا ذهن تو برای یادگیری عمیق مطالب آمادگی و پیش زمینه داشته باشد.

درس خاصی را دوست نداری و خود را مجبور به خواندن آن می کنی؛ اول از همه این باور را بپذیر که برای رسیدن به موفقیت باید از این مسیر عبور کنی حتی اگر آنچنان مورد علاقه ات نباشد. به جای اینکه تمرکزت را بر روی این قرار می دهی که من مثلا درس ریاضی را دوست ندارم ولی مجبورم آن را بخوانم، بهتر است که تکنیک مناسبی را برای مطالعه در نظر بگیری و در ساعت مناسب و در مکان مناسب مطالعه داشته باشی. با این روش تا حد زیادی می توانی حواست را بر روی عوامل دیگری به جز اینکه، آیا آن درس را دوست داری یا خیر متمرکز کنی.

بعد از هر 30 تا 40 دقیقه درس خواندن، به چشم ها و مغزت استراحت بده و به موضوعی به جز درس فکر کن. اگر این کار را با کنترل خودت انجام دهی نه تنها موجب کاهش تمرکزت نمی شود، بلکه فرصتی را برای استراحت ذهنی فراهم می کند.

فائزه قایم دوست، نفر سوم کنکور تجربی سراسری سال 94 می گوید:

در حالی که روزانه ۱۲ ساعت برای کنکور درس می خواندم ولی به سلامتی ام هم اهمیت می دادم. در کنار مطالعه، خواب کامل و مناسب در هر روز را داشتم و سعی کردم در کنار درس و تحصیل به سلامت بدن نیز اهمیت دهم، اعتقاد دارم نباید برای به دست آوردن چیزی، دیگر داشته های زندگی را از بین برد.

برخلاف تصور اشتباه اکثر افراد، ایجاد وقفه های کوتاه بین زمان های درس خواندن نتایج مثبتی به همراه خواهد داشت، همانطور که کسی که به ورزش می پردازد و به سلامتی جسمی اش اهمیت می دهد از اعتماد به نفس، انگیزه و آمادگی ذهنی بیشتری برخوردار است.

امیر مسعودی مدرس برتر فیزیک کنکور

مقالات

الفبای مطالعه از امیر مسعودی

الفبای مطالعه از امیر مسعودی

زمان و مکان مطالعه ازجمله اصول اولیه در مطالعه است که باید با دقت بیشتری به آن‌ها پرداخته شود. در ادامه به ذکر نکاتی در مورد این مهم می‌پردازیم.

مکان مطالعه:

عده‌ای از دانش‌آموزان پارک و فضاهای باز خارج یا داخل خانه را برای مطالعه انتخاب می‌کنند. تعدادی اتاق گرم‌ونرم با تمام امکانات رفاهی را برای درس خواندن در اختیاردارند و گاه در این اتاق تمام وسایل سرگرمی نظیر تلویزیون، رادیو، ضبط و وسایل موسیقی نیز وجود دارد، اما سؤال اینجاست که چه محلی برای درس خواندن مناسب است؟

در فضای باز عوامل مانند پارک حواس‌پرتی زیاد است. اتاق گرم‌ونرم با تمام امکانات رفاهی، پیش از آمادگی برای درس خواندن برای سرگرمی‌های غیر‌درسی مناسب است و اگر خیلی راحت باشد، صفحه اول یا دوم کتاب که مطالعه شد، خواب فرامی‌رسد. در اتاقی که پدر، مادر یا دیگران حضور دارند، خواندن به همراه توجه کردن به‌ صحبت‌های دیگران بازده یادگیری را کاهش می‌دهد و امکان آن‌که ذهن در چند نقطه کار کند و در تمام موارد تمرکز داشته باشد، غیرممکن است. جمع شدن برای درس خواندن نیز معمولاً به حرف‌های خارج از درس می‌انجامد و موجب اتلاف وقت می‌شود.

در مورد انتخاب بهترین مکان برای مطالعه به نکات زیر توجه کنید. مکان مطالعه باید:

آرام و بی‌سروصدا باشد و عوامل مزاحم همانند رفت‌وآمد یا صدای تلفن و تلویزیون در آن، کمترین حد خود را داشته باشد.

لطفاً شرطی نشوید!

متأسفانه بعضی از داوطلبان به صدای تیک‌تیک ساعت هم واکنش نشان می‌دهند و آن‌ را عامل مزاحمی در مطالعه خود می‌دانند. یادتان باشد سکوت محض نه‌تنها کمک‌کننده نیست بلکه یک عامل مخرب نیز محسوب می‌شود.

تحقیقات دانشمندان نشان داده است که سروصدا در محیط بر تمرکز حواس تأثیر زیادی ندارد و تنها تأثیر آن بر سرعت مطالعه خواهد بود و به اعتقاد آنان هر فردی می‌تواند با همان کیفیتی که در محیط‌های آرام به فعالیت می‌پردازد در محیط‌های پرسروصدا هم کار کند؛ بنابراین شما در زمان رفت‌وآمد در تاکسی و یا اتوبوس نیز می‌توانید به مطالعه یک مبحث ساده بپردازید، برای مثال واژگان زبان را مرور کنید.

نور کافی داشته باشد.

هوای تازه در آن مکان جریان داشته باشد.
اتاق منظم باشد. آشفتگی فضای اتاق منجر به آشفتگی فکر و عدم توانایی در تمرکز کافی خواهد شد.
سعی در انتخاب مکان ثابت و راحت برای مطالعه داشته باشید. ثابت بودن مکان مطالعه یکی از عوامل مهم در ایجاد تمرکز، هنگام درس خواندن است.

زمان مطالعه:

مطالعه، زمان خاص ندارد. از هر فرصتی برای یادگیری باید استفاده کرد. عاشقان مطالعه، می‌نشینند، راه می‌روند، دراز می‌کشند، قبل از خواب، حتی زمان خواب نیز درباره مطالب موردعلاقه خود بررسی و تفکر می‌کنند. بااین‌همه در سال کنکور، بهتر است به نکات زیر در مورد زمان مطالعه توجه کنید:

معمولاً تا یک ساعت پس از بیدار شدن از خواب هوشیاری افراد پایین است، بهتر است مطالعه خود را پس‌ازاین زمان شروع کنید. از طرف دیگر، خوابیدن بلافاصله پس از پایان مطالعه هم به فراموش کردن مطالب در کمترین زمان کمک می‌کند. پس سعی کنید حتی اندک زمانی بین پایان مطالعه و خواب بگنجانید؛ اما همین زمان پیش از خواب مناسب‌ترین زمان برای مرور دروس است که قبلاً مطالعه شده‌اند.
بهترین ساعت مطالعه بدن خود را شناسایی کنید. اینکه شما در چه ساعاتی از روز بیشترین بازده مطالعاتی رادارید، کاملاً شخصی و منحصربه‌فرد است. از این زمان‌ها برای مطالعه مطالب سخت و مباحث جدید استفاده کنید.
مرور مطالب بلافاصله پس از پایان کلاس هم تأثیر زیادی در بهبود کیفیت آموزش دارد چراکه ذهن شما آماده تثبیت مطلبی است که تازه فراگرفتید.

امیر مسعودی مدرس برتر فیزیک کنکور

مقالات

متن انگیزشی امروز از امیر مسعودی

متن انگیزشی امروز از امیر مسعودی

سلام. امیدوارم که حالت عالی باشه و هر روز عالی تر از قبل …

امروز قراره که در مورد موضوعی مهم باهات صحبت کنم. موضوعی که روش تصمیم‌گیری تو رو تو زندگی به کلی تغییر میده و انگیزش زیادی برای درس خوندن بهت میده. نمی‌دونم این افسانه قدیمی رو در مورد عقاب، شنیدی یا نه اما داستانی در رابطه با این موجود وجود داره که واقعاً مو به تن آدم سیخ می‌کنه!

عمر عقاب 70 سال است ولی وقتی به 40 سالگی که می‌رسد چنگال‌هایش بلند شده و انعطاف گرفتن طعمه رو دیگه نداره. نوک‌تیزش، کند و بلند و خمیده می‌شه و شهبال‌های کهن‌سالش براثر کلفتی پر، به سینه‌اش می‌چسبه و پرواز رو براش جهنم می‌کنه. در این هنگام عقاب بر سر دوراهی مهمی قرار می‌گیره. اینکه مثل مرغ روی زمین فقط راه بره و یا دوباره متولد شود و مثل قدیم آسمون رو زیر پر و بالش بگیره؟! انتخاب با عقاب است که به زندگی خود را همان جور که می‌خواد ادامه بده و یا اینکه …

اما چگونه ممکنه که دوباره متولد شود؟ عقاب به قله‌ای بلند می‌رود نوک خود را آن‌قدر بر صخره‌ها می‌کوبد تا کنده شود و منتظر می‌ماند تا نوکی جدید بروید با نوک جدید تک تک چنگال‌هایش را از جای می‌کَند تا چنگال نو دربیاد و بعد شروع به کندن پرهای کهنه می‌کنه. این روند دردناک حدود 150 روز طول می‌کشه ولی … پس از 5 ماه عقابی تازه متولد می‌شه که می‌تواند 30 سال دیگه با زندگی کنه ولی این بار عقابی باعظمت.

کاری ندارم که این افسانه، واقعی هست یا نه! از لحاظ علمی اثبات شده که همچین اتفاقی می‌افته یا نه؟! اما من می‌خوام از این داستان یه درس مهم برای خودم و خودت بگیرم، درسی از جنس تغییر. عقاب می‌تونست انتخاب کنه که زنده باشه و به همون وضع قدیمی به زندگیش ادامه بده، اما یادت باشه در اینصورت، فقط زنده بوده و زندگی نمی‌کرده! زنده بودن با زندگی کردن از زمین تا آسمون فرق دارن با هم. اما فقط انسان‌های کمی این فرق رو متوجه میشن و خوش به حال اونایی که، اونجور که دلشون می‌خواد زندگی میکنن. این جمله رو همیشه با خودت بگو: یا چیزهایی رو که دوست دارم رو بدست میارم، یا چیزهایی رو که دارم باید دوست داشته باشم. انتخابش با خودته. آدم‌های موفق اجازه نمی‌دن که هیچکس برای آینده‌شون تصمیم بگیره. اونا معمار آینده و زندگی خودشون هستن.

امروز روز تصمیم‌گیری توست روزی که قراره تصمیم بگیری که عادت‌های غلط خودتو اصلاح کنی و برای آینده و آرزوهای بزرگی که تو ذهنت داری بجنگی. امروز، روز تحول توست. روزی که قراره دوباره متولد بشی و با خودت و خدای خودت عهد ببندی که برای رسیدن به هدفت هیچی کم نذاری. من هم به تو قول میدم تا آخرین لحظه (تاخود کنکور و حتی بعدش!) در کنارت باشم و روش مطالعه، برنامه‌ریزی و انگیزش لازم برای رسیدن به هدفت رو بهت یاد بدم. امروز روز تولد دوباره توست پس …
تولدت مبارک!

امیر مسعودی مدرس برتر فیزیک کنکور

مقالات

علت خستگی در هنگام مطالعه از دید امیر مسعودی

علت خستگی در هنگام مطالعه از دید امیر مسعودی

کم نیستند تعداد کسانی که خیلی زود از مطالعه خسته می شوند، این خستگی از درس خواندن می تواند حتی به قیمت از دست دادن کنکور باشد.
اساسا میزان کارایی مغز افراد به عوامل متعددی بستگی دارد، اما یک موضوع خیلی مهم این است که از هر چقدر که مغزمان توانایی دارد، نهایت استفاده را ببریم.
ممکن است برخی از افراد از هوش بالایی برخوردار باشند اما پس از اندکی مطالعه دچار خستگی شوند و برعکس ممکن افرادی نیز باشند که از هوش کمتری برخوردارند، اما توانایی مطالعه در ساعتهای بیشتری را داشته باشند.

اما برای مبارزه با خستگی هنگام مطالعه چه کار می توانیم بکنیم؟
بهترین ماشین دنیا را هم که داشته باشد، حتی بوگاتی! اگر یک ساعت تخته گاز بروید موتورش از کار خواهد ایستاد.
بهترین کاری که می توانیم انجام دهیم تا از مطالعه خسته نشویم، حد اکثر بکارگیری از توان مغزمان است. اما چگونه می توانیم این کار را نجام دهیم؟
پاسخش یک کلمه است “برنامه ریزی”.
شما با یک برنامه ریزی دقیق می توانید بدون اینکه از مطالعه خسته شود، می توانید از درس خواندن لذت ببرید. یادتان باشد این برنامه ریزی چند رکن اصلی دارد اما مهمترین آن شما هستید. شما بهتر از هر کسی می دانید توانایی مغزتان چه میزان است، اما اینکه از این توانایی چگونه استفاده کنید، نیازمند یک مشاور کاردان است.
اساسا شما می بایست از تکنیکهای خاصی برای مطالعه استفاده کنید، تکنیکهایی که با ترکیب درسهای اختصاصی و عمومی در طول شبانه روز از یکنواختی درسهای شما کاسته و تنوع را به آن بی افزاید.
نکته ی دیگری که باید به آن توجه کنید، عادت دادن ذهنتان به درس خواندن است، برای این کار باید توجه کنید که روزهای نخست روی درسهایی که تسلط بیشتری در آن دارید تمرکز کنید، این موضوع باعث می شود ذهنتان خاطره خوشی از درس خواندن به دست آورده و ادامه درس خواندن را برایتان خوش آیند کرده و در نتیجه اطمینان به نفستان را افزایش خواهد یافت.
نکته بعد اینکه از خوردن غذاهای خواب آور و کسل کننده پرهیز کنید، و محیط مطالعه خود را از یکنواختی بیرون کنید.
اگر این اقدامات را انجام دهید، نه تنها مطالعه برایتان خسته کننده نخواهد بود، بلکه هر روز علاقه تان به مطالعه دروس بیشتر و بیشتر خواهد شد.

 

امیر مسعودی مدرس برتر فیزیک کنکور

مقالات

بررسی آسیب های مطالعه با استفاده از لوازم صوتی و تصویری از امیر مسعودی

بررسی آسیب های مطالعه با استفاده از لوازم صوتی و تصویری از امیر مسعودی

برخی از دانش آموزان و دانشجویان به استفاده از لوازم صوتی و تصویری در هنگام مطالعه عادت دارند

این فعالیت به میزان یادگیری فرد آسیب می رساند زیرا در چنین زمانی ذهن انسان به دو بخش تقسیم می شود.

بخشی از آن به فراگیری مطالب درسی و بخشی دیگر به یادگیری از طریق وسایل صوتی و تصویری اختصاص می یابد ذهن انسان زمانیکه به مطالعه می پردازد دیگر نمی تواند مطالب در حال پخش از وسایل صوتی و تصویری را بادقت بشنود و اگر به صدا و تصویر نگاه کند نمی تواند به مطالعه بپردازد

دانش آموزانی که در محله ای ساکت بودند از تمرکز خوبی برخوردار بودند ولی با انتقال مدرسه به محله شلوغ از تمرکز

حواس آن ها کاسته شد و پس از بازگشت به محل قبلی نیز تمرکز خود را باز نیافتند.

توجه داشته باشید که برای مطالعه یا فقط از کتاب و جزوه یا فقط از ابزارهای صوتی و تصویری استفاده کنید و از ترکیب این دو روش مطالعه با یکدیگر پرهیز کنید.

امیر مسعودی مدرس برتر فیزیک کنکور

مقالات

مطالعه موفق به روش امیر مسعودی

مطالعه موفق به روش امیر مسعودی

در این مقاله به راهکارهایی برای داشتن یک مطالعه موفق پرداخته ایم …

١ – تنظیم وقت:

ابتدا برای مطالعه در هر درس باید مشخص کنیم چه مقدار زمان لازم داریم. بعضی افراد در این زمینه مشکل دارند و نمی دانند چقدر باید وقت بگذارند و چگونه برنامه ریزی کنند. دوم اینکه گاهی دانش آموزان وقت برای مطالعه می گذارند اما بهینه نیست. بعنوان مثال ۲ ساعت کتاب در دستشان است اما در واقع، وقت بهینه او ۱ ساعت است. یعنی در هنگام خواندن حواسش نیست و زمان زیادی را به خیال پردازی می گذارند و منجر به انجام نادرست یا ناقص تکالیف می شود.

بنابراین تنظیم وقت یعنی اختصاص دادن زمان موثر برای انجام تکالیف . فرد برای ارزیابی تنظیم وقت، باید زمان بهینه و پرت خود را مشخص کند و در رفع زمان پرت ت ش کند تا نتیجه مطلوب را بدست آورد.

٢ – کنترل رفتار خود :

علاوه بر تنظیم فرد مطالعه کننده باید یاد بگیرد، در خلال درس رفتار خود را اداره و مدیریت کند. رفتارهای نادرستی مانند حواسپرتی، فکرکردن به مسائلی غیر از درس می تواند مشکلاتی برای او بوجود آورد.بنابراین کنترل رفتار روشی موثر، برای کاهش زمان مطالعه و افزایش بهره وری. در کنترل رفتار خود باید مشک تی که برای ما بوجود می آید از پیش روی خود برداریم تا بتوانیم رفتار خود را به بهترین شکل کنترل کنیم. بعنوان مثال اگر چیزی فکر ما را مشغول می کند، ابتدا آنرا روی کاغذ بنویسیم و راه حلی برای آن ارایه دهیم بعد به مطالعه بپردازیم.

٣ – خود نظارتی یا ارزیابی خود:

لازم است فرد با نظارت بر نحوه ی مطالعه خود پیشرفتش را وارسی کند تا ببیند عملکرد او در هنگام مطالعه و آزمون به چه شکلی بوده است. البته در برنامه خود نظارتی بهتر است چند نکته را برای خود یادداشت کند و به آنها پاسخ دهد تا عملکرد خود را بهبود بخشد. هدف من از مطالعه این درس چیست؟ مشخص کردن هدف، کارآمدی فرد را در هنگام مطالعه با می برد. در هر درس میزان ع قه من چقدر است : از ۱ تا ۲۰ به خود نمره بدهید. سعی و ت ش من در این درس چقدر است: از ۱ تا ۲۰ به خود نمره بدهید. میزان گوش دادن و درک کردن این درس، در ک س چگونه است: از ۱ تا ۲۰ به خود نمره بدهید. نمره ای که در این درس می خواهم بگیریم چیست؟ با پاسخ گویی به سئوا ت با و مشخص کردن نقاط ضعف خود به برطرف کردن آن بپردازید تا بتوانید پیشرفت و خود کارآمدی خود را افزایش دهید.

۴ – خودگویی ها:

بعضی افراد در انجام تکلیف از خودگویی های منفی استفاده می کنند مانند: ” من در این درس موفق نمی شوم “. ” اگر درس در کلاس بلد نباشم، معلم و دانش آموزان مرا مسخره می کنند “. یعنی بجای اینکه بر انجام تکلیف متمرکز شوند، افکار منفی را در ذهنش مرور می کند. تفکر منفی راهی برای جلوگیری از موفقیت است. بنابراین برای انجام درست تکلیف و کنترل رفتار خود سعی کنید از خود گویی مثبت استفاده کنید. بعنوان مثال ” من خوب درس می خوانم و نتیجه خوبی بدست می آورم”. صحبت کردن با خود به طور مثبت، به دانش آموز کمک می کند تا به توان کامل خود برسد. کسانی در تحصیل موفق می شوند که خود را باور داشته باشند و قبول دارند، می توانند و برای این توانس برنامه ریزی انجام دهند.

۵ – استراحت :

هدف از استراحت بدست آوردن انرژی زم برای فعالیتهای جسم و ذهن است تا به نوعی بهداشت مغز را تامین کند و موجب بهتر کار کردن مغز شود و یادگیری کارآمدتر و موثرتر شود. بهترین زمان بندی برای مطالعه بین ۴۰ تا ۴۵ دقیقه است و بین هر جلسه حدود ۱۵ دقیقه استراحت کنید. بیدار ماندن تا نیمه های شب و تماشای برنامه های تلویزیون باعت دیر خوابیدن، خستگی زودرس و موجب کمتر یادگیری شما می شود. کسی که پس از مطالعه می خوابد از فردی که بعد از مطالعه بیدار می ماند، محفوظات خود را بهتر یاد می گیرد. بنابراین با رعایت موارد با ، کسب مهارت در مطالعه، برنامه ریزی، خودباوری و پشتکار در مطالعه می توانیم جزء افراد موفق باشید .

 

امیر مسعودی مدرس برتر فیزیک کنکور