مقالات

هفت نکته مهم برای موفقیت در کنکور

هفت نکته مهم برای موفقیت در کنکور از زبان امیر مسعودی

وقتی صحبت از رمز و راز موفقیت در کنکور می شود، اکثر افراد می گویند شرط لازم برای موفقیت در کنکور تلاش است. درست است که تلاش شرط اصلی موفقیت در کنکور است و بدون آن نمی توان هیچ نتیجه ای گرفت. اما نکته بسیار مهم این است که تلاش شرط لازم برای موفقیت هست اما کافی نیست. بلکه این تلاش هوشمندانه است که نتیجه را اثربخش خواهد کرد.

بسیاری از افراد با افزایش ساعت درس خواندن گمان می کنند که موفقیت شان در کنکور تضمین شده است. ساعات مطالعه بالا به تنهایی ملاک موفقیت در کنکور نیست. آنچه که مهم است ساعات مفید مطالعه است که باعث افزایش کیفیت مطالعه شود و موفقیت را بدنبال آن بیاورد.

اما چگونه کیفیت مطالعه را افزایش دهیم؟

زمانی که برای کنکور ارشد درس می خواندم به علت مشغله کاری فرصت بسیار کمی برای درس خواندن داشتم. در طول روز تنها سه ساعت می توانستم مطالعه کنم. اما به خودم قول داده بودم که همان سه ساعت را مفید مطالعه کنم. در این سه ساعت تمام تکنیک ها و تمرین هایی که مربوط به روش صحیح مطالعه بود، اجرا کردم. وقتی نتیجه کنکور آمد رتبه من در مقایسه با دوستانم که در کلاس های بسیاری شرکت کرده بودند و روزی 8 ساعت مطالعه می کردند، بسیار متفاوت بود. در نهایت توانستم در رشته و دانشگاه بهتری نسبت به دوستانم موفقیت در کنکور کارشناسی ارشد را کسب کنم.

اگر همواره تلاش کنید به موفقیت خواهید رسید. اگر برای داشتن معلم خصوصی پول کم دارید، بیشتر تلاش کنید. اگر به نظرتان IQ پائینی دارید، باز هم تلاش کنید. هر چیزی که کم داشته باشید را می توانید با تلاش بیشتر جبران کنید. اما جبران کردن زمانی اثربخش خواهد بود که تلاش تان هوشمندانه باشد تا بتوانید نقاط ضعف تان را بهبود ببخشید.

7 ابزار موفقیت در کنکور

1- آشنایی با روش صحیح مطالعه

فرق یک تعمیرکار حرفه ای و یک تعمیر کار مبتدی در آچاری که دست شان می گیرند نیست. بلکه نحوه استفاده از آچار است! شاید بگویید روش صحیح مطالعه را بلد هستید. اگر فرض کنیم بلد هستید اما آیا از آن استفاده هم می کنید؟

روش صحیح مطالعه، مطالعه ای است که به بهترین روش و مناسب ترین روش که منطبق با هر درس باشد، انجام شود. برای مثال روش مطالعه درس عربی با روش مطالعه درس دینی فرق می کند. روش مطالعه زیست ژنتیک با روش مطالعه زیست گیاهی فرق می کند. حتما روش صحیح مطالعه را یاد بگیرید. برای اطلاع از روش های صحیح مطالعه می توانید به دیگر مقالات سایت مراجعه کنید.

2- مطالعه مفید

مطالعه مفید مطالعه ای است که با تمرکز انجام شود. داشتن تمرکز در هر کاری مهم ترین اصل بازدهی می باشد. عده ای از افراد زمانی که مشغول مطالعه هستند همزمان با آن غذا می خوردند. تلوزیون تماشا می کنند. گوشی خود را چک می کنند. فکرهای مختلفی می کنند. انجام همه این ها با هم قطعا هیچ نتیجه ای نخواهد داشت. با یادگیری تکنیک ها و راه های افزایش تمرکز رشد سریع تری نسبت به رقیب هایتان خواهید داشت.

 

3- استفاده از تکنیک ها و راه های تقویت حافظه

آیا راهبردهای تقویت حافظه را می دانید و در روش مطالعه تان استفاده می کنید؟ ممکن است مطلبی را که در یک روز خوانده اید دو روز بعد به سختی یادآوری کنید. تنها بخشی از کلیات آن در خاطرتان مانده باشد. در جلسه کنکور هم علاوه بر اینکه باید بر مفهوم دروس تسلط داشته باشید، باید تمرکزتان را هم در یادآوری جزئیات مباحث به کار گیرید. برای مثال داوطلبان کنکور ریاضی درس هندسه تحلیلی را که ساده به نظر می رسد در جلسه کنکور فراموش می کنند. اگر به خوبی مطالعه نکرده باشید، فرمول های آن را به سختی به خاطر می آورید.

برای حل این مشکل باید قبل از مطالعه مباحث را به خوبی دسته بندی کنید و بعد به شکلی منظم مطالعه کنید. سپس با مرور منظم، آنها را در ذهن ثبت کنید.

 

4- افزایش سرعت مطالعه در کنکور

سرعت در مطالعه، مهم ترین رکن در صرفه جویی زمان مطالعه است. ممکن است زمان زیادی را که در مدرسه می گذرانید باعث شود نتوانید در طول روز تمام دروس خود را مطالعه کنید. اما اگر هنگام مطالعه در منزل بتوانید سرعت مطالعه تان را افزایش دهید مطمئنا نتیجه ای متفاوت تر نسبت همیشه خواهید گرفت.

قبل از هر چیز باید سرعت مطالعه فعلی تان را دقیق محاسبه کنید تا مشخص شود جزء تندخوان ها به حساب می آیید یا باید سرعت مطالعه تان را ارتقاء بخشید. با یادگیری تکنیک های تندخوانی و راه های افزایش سرعت مطالعه می توانید مطالعه مفیدتری را تجربه کنید.

 

5- آزمون آزمایشی

آزمون آزمایشی یکی از ابزارهایی است که به تخمین رتبه تان در کنکور کمک بسیاری می کند. در ابتدا باید در یک آزمون آزمایشی خوب و معتبر شرکت کنید و بعد از هر آزمون حتما آن را تحلیل و ارزیابی کنید. تا بتوانید از نقاط ضعف تان آگاه شوید. شرکت در آزمون به تنهایی پیشرفتی حاصل نخواهد کرد. اگر در هر آزمون از هنر آزمون دادن و تکنیک های مختص آزمون دادن استفاده کنید، کمک می کند نتیجه تان را روز به روز متفاوت تر و عالی تر رقم بزنید. به این فکر کنید که هر آزمون یک پیام مهم برای تان دارد. آنوقت باید از تمام تکنیک ها و ابزارهای موفقیت در کنکور استفاده کنید، تا به هدف مورد نظرتان برسید.

اگر در هر مرحله ای از آزمون نتیجه مطلوبی نگرفتید، به این امید ننشینید که در آینده درست خواهد شد! باید علت آن را بیابید. ممکن است اطلاعات خوبی داشته باشید و خوب مطالعه کرده باشید. اما اگر ندانید چگونه آن را مدیریت کنید، نمی توانید موفقت در کنکور را کسب کنید.

6- استفاده از منابع کمک آموزشی

استفاده درست از منابع کمک آموزشی نیز جز ابزار های لازم برای موفقیت در کنکور است. چه بخواهید موفقیت در کنکور تجربی را بدست بیاورید. چه موفقیت در کنکور ریاضی و انسانی را. باید از بهترین منابع کنکور استفاده کنید. اما چرا استفاده درست از منابع کمک آموزشی مهم است؟ منابع کمک آموزشی شامل موارد زیر است:

بهتری کتاب کمک آموزشی،

کتاب های تست،

کلاس خصوصی یا بهترین کلاس کنکور،

بهتری دی وی دی های آموزشی،

شرکت در همایش ها و وبینار ها و..

نکته مهم این است که از این منابع به درستی استفاده شود. بسیاری از افراد با شرکت در کلاس های گران یا همایش های دو روزه ای که کل یک کتاب را آموزش می دهند، گمان می کنند موفقیت در کنکورشان تضمین خواهد شد. در واقع خود را گول می زنند. این منابع را خریداری می کنند اما آنطور که باید از آنها استفاده نمی کنند. تا زمانی که خودتان با دقت و تمرکز مباحث را مطالعه نکنید، نخواهید توانست به درس ها مسلط شوید. نقش دبیران علاقه مند کردن به دروس و کمک کردن در روند یادگیری است. کار اصلی بر عهده ی خود شما می باشد. حتی اگر بهترین معلم را داشته باشید تا وقتی که خودتان مشغول به کار نشوید نمی توانید در کنکور موفق شوید.

7- برنامه مطالعاتی خوب منسجم و حرفه ای

برنامه ریزی درسی یکی از مهمترین راز های موفقیت در کنکور است. یک برنامه مطالعاتی استاندارد، برنامه ای منسجم و حرفه ای و اصولی است. همچنین یک برنامه مطالعاتی خوب برنامه ای است که باعث انگیزه برای درس خواندن شود.

نقشه راه موفقیت در کنکور یک برنامه جامع و سپس یک برنامه ی خرد شده هفتگی، روزانه و ساعتی است. اگر برنامه ای وجود نداشته باشد و ندانید که در هر روز قرار است چه کاری انجام دهید، نمی توانید در کنکور موفقیت بزرگی کسب کنید. شاید بدون برنامه بتوانید یک رتبه معمولی را بدست بیاورید. اما انتظار یک رتبه عالی را از سر بیرون کنید.

برنامه ای اصولی و کاربردی است، که توسط یک مشاور تحصیلی خبره که به وضعیت تان آگاه است، ریخته شود. مشاوره تحصیلی از اساسی ترین اقداماتی است که در سال های قبل از کنکور باید انجام دهید. بسیاری از افراد بسیار مغرورانه مخالفت می کنند. گمان می کنند مشاوره برای شان مفید نخواهد بود! درصورتیکه تجربه ثابت کرده مشاوره تحصیلی مهم ترین نقش موفقیت در کنکور است. همچنین برای بسیاری از داوطلبان که با پیچ و خم های مسیر کنکور نا آشنا هستند و تجربه ای در این زمینه ندارند، مشاور تحصیلی می تواند سرعت موفقیت را افزایش دهد.

امیر مسعودی مدرس برتر فیزیک کنکور

مقالات

انتخاب اهداف درست برای کنکور

انتخاب اهداف درست برای کنکور از دیدگاه امیر مسعودی

 

مهندسی معکوس در کنکور

یک هدف در کنکور تعیین کنید. برای مثال می خواهم رتبه سه رقمی کنکور را کسب کنم. بعد از آن ببینید افرادی که رتبه سه رقمی آورده اند چه کارهایی کرده اند. چه مسیری را رفته اند. چه قطعات و پیش نیازهایی تهیه کرده اند. تا شما هم با رعایت همان پیش نیازها و تولید همان قطعات، به رتبه مورد نظرتان برسید.

در این بخش قطعاتی که در کنکور مورد نیاز است را بررسی می کنیم. در بخش اول دقیقا مشخص کردیم که چه چیزی را می خواهید تولید کنید. هدف ما تنها تولید یک محصول خوب یا یک رتبه خوب نیست. هدف ما این است که دقیقا مشخص کنیم که به چه رتبه ای می خواهید برسید. پس بیایید در این کلیپ انگیزشی کنکور بررسی کنیم که چگونه انگیزه برای درس خواندن را در خود ایجاد کنیم؟

نکته مهم این است که هر تقلیدی لزوما خوب و اثربخش نیست. متاسفانه بعضی از داوطلبان می گویند یکی از اقوام آنها در فلان دانشگاه فلان رتبه را آورده. تمام کتاب های او را برای مطالعه می گیرند. روش مطالعه خود را عینا مانند آن شخص می کنند. از او می پرسند که دقیقا چه کارهایی را انجام داده است. تا خودشان نیز همان کارها را انجام دهند تا دقیقا به رتبه او دست یابند!

بدانید کفشی که برای شخص دیگری مناسب است، ممکن است برای شما مناسب نباشد. پس هر تقلیدی را نباید انجام دهید. در ادامه مشخص می کنیم که چه تقلیدی خوب است. باید هوشمندانه از رتبه های برتر تقلید کنید. زیرا ممکن است آنها کارهایی انجام داده باشند که نه تنها برای تان مفید نیست، بلکه مضر هم باشد. پس منظور ما در این بخش تقلید هوشمندانه است.

مراحل رسیدن به رتبه برتر کنکور

اولین قطعه و پیش نیاز برای رسیدن به هر هدفی در زندگی، این است که قبل از اینکه چیزی را بدست آورید، باید یک چیزی را از دست بدهید. این یک قانون است.

یعنی برای رسیدن هر هدفی باید یک بهایی را پرداخت کنید. این بها فقط پول نیست! برای مثال در آینده ازدواج خواهید کرد. ازدواج کردن مزایایی دارد. از جمله آرامش بیشتری در کنار همسرتان را تجربه می کنید و خیال تان نسبت به زندگی راحت تر می شود. اما در کنار آن یکسری از آزادی هایی که در دوران مجردی دارید را از دست خواهید داد.

یا قصد دارید برای ادامه تحصیل به خارج از کشور بروید. در آنجا می توانید درس بخوانید و کار کنید و مدرک معتبری هم بگیرید. اما برای رسیدن به این مزایا باید سختی هایی را هم تحمل کنید. یکی از آنها دوری از خانواده است.
رسیدن به هر هدفی بهایی دارد…

هر هدفی در زندگی بهایی دارد. در کنکور هم همین است. برای موفقیت در کنکور هم باید بهایی را پرداخت کنید. کدام رتبه برتر کنکوری را دیده اید که یکی از عوامل موفقیت اش تفریح با دوستان، رفتن به مهمانی ها در سال کنکور بوده باشد؟ آنها همه چیز را حذف نمی کردند. اما نه افراط می کردند و نه تفریط. امکان ندارد موفقیتی رایگان بدست آورده شود. اگر موفقیتی رایگان بدست آمد بدانید پنیر مجانی فقط در تله موش است!

با خودتان حساب کنید که هزینه های رسیدن به هدفتان چیست؟ آیا چیزهایی که از دست می دهید برایتان با ارزش تر است یا چیزهایی که بدست می آورید؟ آیا قیمت هدف تان گران است یا اتفاقا ارزان! قطعا می دانید منظور از هزینه پول نیست. منظور این است که حاضرید چه بهایی را برای رسیدن به رشته مورد نظرتان بدهید؟

لیست موارد و هزینه های موفقیت در کنکور

مرحله اول

تمامی داوطلبان موفق در کنکور هفته ای حداقل بین 40 الی 50 ساعت مطالعه مفید دارند.

رتبه های برتر کنکور تفریح را به طور کامل حذف نکردند اما آن را محدود کردند. حذف کردن تفریح درست نیست. کم کردن ساعت خواب مفید درست نیست. نباید روند طبیعی زندگی تان را بهم بریزید. برای مثال خیلی از داوطلبان در سال کنکور رفت و آمد با فامیل را هم قطع می کنند. حذف کامل اینها لازم نیست فقط باید کمی محدودتر شوند.

رتبه های برتر در تمام آزمون های آزمایشی شرکت کردند. هیچ غیبتی در جلسات آزمون نداشته اند. متاسفانه بعضی از داوطلبان آزمون های آزمایشی را زنگ تفریح می دانند و اهمیتی برای آن قائل نیستند. در صورتی که آزمون های آزمایشی کمک می کنند تا انگیزه برای درس خواندن در شما افزایش یابد.

رتبه های برتر هفته ای حداقل 600 تا 700 تست آموزشی در برنامه ریزی درسی شان قرار داده اند. حل تست های آموزشی از مهم ترین پیش نیازهای موفقیت در کنکور است..

این ها بخشی از هزینه هایی است که باید برای رسیدن به هدفتان پرداخت کنید. آیا حاضرید آنها را انجام دهید؟ 80 درصد موفقیت تان بستگی به شما دارد و تنها 20% آن بخاطر عوامل دیگر است. آیا حاضرید بهای موفقیت تان را بدهید؟ با خودتان محاسبه کنید و ببینید آیا می ارزد برای امسال بخشی از خوشی هایتان را کمتر کنید و در عوض حرفه ای تر درس بخوانید؟ اگر حاضر نیستید که این کار ها را انجام دهید و تنها بهانه تراشی می کنید، بدانید فقط خودتان را توجیه می کنید. وقتی نتایج اعلام شود و همه چیز روشن خواهد شد!

مرحله دوم

دومین قطعه و پیش نیاز، خرد کردن اهداف است. برای مثال کسی که خواهان رشته حقوق دانشگاه تهران است، باید رتبه اش زیر 100 یا 200 باشد. ممکن است در حال حاضر تراز 4500 را در آزمون های آزمایشی اش کسب کند. برای رسیدن به هدفش باید 9000 تا ترازش را بالاتر ببرد.

در اینجا باید هدفتان را خرد کنید. ببینید چه اقداماتی لازم است تا به هدف اصلی برسید. مثلا تلاش کنید در آزمون بعدی ترازتان را 300 تا بالاتر ببرید. یک ساعت و نیم به ساعت مطالعه تان اضافه کنید. آزمون های قبلی تان را تحلیل کنید. تست های بیشتری حل کنید. اگر لازم است دو جلسه با معلم خصوصی اشکالاتتان را برطرف کنید. به همین شکل اهدافتان را خرد کنید.

با خود بگویید الان در اوج نیستم اما می خواهم به اوج برسم. نگویید دیگر نمی توانم به هدفم برسم. بلکه بگویید الان نمی توانم به موفقیت برسم اما چگونه می توانم برسم؟

پس اجازه ندهید بزرگی هدف شما را بترساند. بزرگ فکر کنید اما کوچک شروع کنید. اینکه در حال حاضر هدف تان را نمی بینید به این معنی نیست که وجود ندارد. باید قدم قدم جلو بروید و در نهایت می بینید به هدفتان رسیده اید. عمل کردن به اقدامات کوچک در دراز مدت نتایج عالی برایتان رقم خواهد زد.

مرحله سوم

سومین قطعه برای موفقیت در کنکور برنامه ریزی درسی دقیق و اصولی است. خیلی از کسانی که از مرکز مشاوره برنامه درسی می گیرند، بعد از گذشت یک الی دو هفته می گویند نمی توانیم صبح ها به موقع برنامه را شروع کنیم. چون خواب می مانیم! می شود برنامه درسی دیگری را تنظیم کنید؟!

این افراد در یک چرخه ای افتاده اند که فقط علاقه به برنامه ریزی دارند. در واقع از ذات برنامه ریزی خوششان می آید. اما اجرای آن را در نظر نمی گیرند. چه خودتان برنامه ریزی درسی تان را انجام دهید چه از مشاوره تحصیلی کمک بگیرید، بدانید برنامه ریزی به تنهایی هیچ کاری را از پیش نمی برد. اجرای برنامه و پایبند بودن به آن است که باعث پیشرفت تان خواهد شد.

شاید همه رتبه های برتر کنکور مشاور تحصیلی نداشتند. اما برنامه ریزی درسی و اجرای دقیق آن را قطعا جدی گرفته اند. در قسمت های بعدی بخشی از اصول برنامه ریزی درسی را آموزش می دهیم. با مشاهده و اجرای آن انگیزه تان برای درس خواندن افزایش خواهد یافت. پس برنامه درسی که ریخته شود اما عملی نشود هیچ ارزشی نخواهد داشت. قدر زمان و هزینه هایی را که متحمل می شوید بدانید و هرچه زودتر برنامه درسی تان را آغاز کنید.

 

امیر مسعودی مدرس برتر فیزیک کنکور

مقالات

حل مشکلات با دانش بیشتر از امیر مسعودی

حل مشکلات با دانش بیشتر از امیر مسعودی

فاصله خودت را تا مطالعه صحیح و اصولی، اندازه بگیر

دوست خوبم، اگر برای درس خواندن به اندازه کافی احساس راحتی نمی کنی و با مشکلی در یادگیری ات مواجه هستی، به یک مشاور تحصیلی مراجعه کن و با کمک وی مشکلت را به میزان حداقل برسان. برای رفع کردن هر یک از موانعی که بر سر یادگیری تو وجود دارد، به تحلیل، بررسی و ریشه یابی دقیق نیاز است تا بتوانی هر چه زودتر مشکلات یادگیری و یا عادت های اشتباه مطالعه ات را برطرف کنی و فرصت بیشتری برای عمل کردن به برنامه ریزی درسی ات داشته باشی.

پس اگر قبولی در کنکور هدف توست، باید برای آن برنامه ریزی و تلاش کنی و یادگیری تکنیک های تند خوانی و مطالعه صحیح هم یک تلاش بزرگ محسوب می گردد.

رایج ترین موانع مطالعه صحیح

آوای زیر

اگر از آن دسته دانش آموزانی هستی که در موقع درس خواندن کلمات را زیر لب زمزمه می کنی و کمتر می توانی بدون صدا و با تمرکز چشم هایت بر روی نوشته ها مطالعه کنی؛ باید به تو بگویم که همین کار از سرعت مطالعه ات کم می کند. معمولا این حالت در دانش آموزانی دیده می شود که در سال های اولیه تحصیل در حال یادگیری خواندن هستند، پس برای تو که در آستانه ی قبولی در کنکور قرار داری روش مناسبی نخواهد بود. توصیه ی ما این است که این عادت را به مرور در خود از بین ببری. اگر بخواهی مدام در ذهنت تکرار کنی که من نباید کلمات را زمزمه کنم و خودت را موظف به اجرای آن کنی، تمرکز و انگیزه ات را برای مطالعه از دست می دهی، پس سعی کن به مرور عوامل کاهش سرعت درس خواندن را ریشه کن کنی. تو تنها کسی نیستی که موقع خواندن، آوای زیر تولید می کند اما می توانی یکی از کسانی باشی که هوشیارانه سعی دارند به مرور زمان این عادت را کاهش دهند.

البته زمزمه کردن کلمات در هنگام مرور یک درس می تواند مفید باشد؛ زیرا باعث می شود که نکات مهم را به صورت تاکیدی برای خودت بازگو کنی و چون صدای خودت را می شنوی، مغز اهمیت آن قسمت از پاراگراف یا موضوع درسی را بهتر درک می کند.

استفاده از انگشت

بسیاری از دانش آموزان برای گم نکردن خطوط و, بیشتر در هنگام درس خواندن، انگشت خود را زیر خطوط قرار داده و با حرکت چشم آن را دنبال می کنند. همانطور که قبلا گفتیم ابزارهای راهنما برای هدایت حرکات چشمی بهتر است، باریک و بلند باشند تا محدوده دید شخص را کم نکنند و در یک نگاه بتوانی تعداد کلمات بیشتری را ببینی، پس استفاده از یک مداد بلند را به عنوان ابزار راهنما توصیه می کنیم.

برگشت به عقب

در حال درس خواندن هستی و مدام این احساس را داری که پاراگراف یا جمله قبلی را خوب متوجه نشدی، به همین دلیل سعی می کنی عبارات را مجدد بازخوانی کنی. اینکار اگر به صورت عادت در بیاید و یا با اضطراب و دلهره درک نکردن و عدم یادگیری همراه شود تو همیشه آن را تکرار خواهی کرد و انرژی و وقت زیادی را هدر خواهی داد. این کار یک برگشت آگاهانه به مطالب خوانده شده است اما زمانی که انجام این کار نا آگاهانه باشد و نتوانی آنرا کنترل کنی، پرش به عقب به وجود می آید، برخی از افراد برای مطالعه دچار این تیک بصری هستند، یعنی بدون اینکه متوجه باشند مدام به کلمه قبل، جمله قبل و یا خط قبل مراجعه می کنند و مطالب را از اول می خوانند، با این باور که اینگونه حتما یاد می گیرند؛ اما در حقیقت این عادات تعداد مکث ها و توقف چشم تو بر روی مطالب را افزایش می دهد و در نتیجه سرعت درس خواندن و تمرکز به میزان زیادی کم می شود.

راه حل: ابتدا چند خط یا یک پاراگراف را بخوان و بعد چشمانت را ببند و با تمرکز هر آنچه در ذهنت ماند را برای خودت بازگو کن.

دقت کن که حرکت چشمانت بر روی خطوط با ریتم و سرعت ثابتی همراه باشد. در پایان اگر که نیاز داشتی می توانی کل مبحث را دوباره خوانی کنی.

روش های افزایش قدرت تمرکز برای درس خواندن

آیا تا به حال فکر کرده ای که چه عواملی باعث می شود که در هنگام مطالعه تمرکزت را از دست بدهی؟ آیا تا به حال به دنبال شناسایی دلیل به وجود آمدن این حالت بوده ای؟ قطعا اگر بتوانی این دلایل را بشناسی،

می توانی راه های رفع آنها را نیز پیدا کنی. در ادامه به برخی از مواردی که باعث تضعیف تمرکز می شود اشاره شده است:

زمانی که در حال مطالعه متن یا مطلبی تخصصی هستی و معنای بیشتر واژگان و اصطلاحات را نمی دانی، دچار عدم تمرکز می شوی؛ زیرا برای درک مطالب لازم است که وقفه ایجاد شود و به احتمال زیاد به دنبال پیدا کردن معنای آن کلمات می روی.

راه حل: زیر کلماتی که نمیدانی خط بکش و اگر تا پایان پاراگراف متوجه مفهوم آنها نشدی، از فرهنگ لغت یا کتاب های تخصصی استفاده کن.

زمانی که در حال مطالعه دروس سخت باشی، در هر جمله با مفاهیم زیادی برخورد می کنی که ممکن است خیلی از آنها برای تو جدید باشند و همزمان با حرکت چشمانت بر روی متن نتوانی مفهوم آنها را درک کنید. در چنین شرایطی مثلا برای خواندن دروسی مثل فیزیک، شیمی و ریاضی تو نیاز به ادغام روش های مختلف مطالعه خواهی داشت و باید اینکار را در چند مرحله انجام بدهی؛ در ابتدا نگاهی اجمالی به متن بیندازی و سپس هر پاراگراف را جداگانه بخوانی و تحلیل کنی، ارتباطات موضوعی بین آنها را کشف نمایی و هم چنین فرمول ها را با استفاده از روش تصویر یا نقشه ی ذهنی به خاطر بسپاری.
سرعت درس خواندن خودت را ارزیابی کن. در هر دقیقه چند کلمه می خوانی، سرعت مطالعه تو باید با موضوع و حجم درسی که در حال خواندن آن هستی، هماهنگی داشته باشد.(البته این خواندن باید همراه با درک باشد). همیشه آرام خواندن نشان دهنده دقت زیاد نیست. در برخی موارد باید درس هایی سخت را سریع بخوانی؛ یعنی یک پاراگراف یا مبحث را به صورت سریع مرور کنی تا ذهن تو برای یادگیری عمیق مطالب آمادگی و پیش زمینه داشته باشد.

درس خاصی را دوست نداری و خود را مجبور به خواندن آن می کنی؛ اول از همه این باور را بپذیر که برای رسیدن به موفقیت باید از این مسیر عبور کنی حتی اگر آنچنان مورد علاقه ات نباشد. به جای اینکه تمرکزت را بر روی این قرار می دهی که من مثلا درس ریاضی را دوست ندارم ولی مجبورم آن را بخوانم، بهتر است که تکنیک مناسبی را برای مطالعه در نظر بگیری و در ساعت مناسب و در مکان مناسب مطالعه داشته باشی. با این روش تا حد زیادی می توانی حواست را بر روی عوامل دیگری به جز اینکه، آیا آن درس را دوست داری یا خیر متمرکز کنی.

بعد از هر 30 تا 40 دقیقه درس خواندن، به چشم ها و مغزت استراحت بده و به موضوعی به جز درس فکر کن. اگر این کار را با کنترل خودت انجام دهی نه تنها موجب کاهش تمرکزت نمی شود، بلکه فرصتی را برای استراحت ذهنی فراهم می کند.

فائزه قایم دوست، نفر سوم کنکور تجربی سراسری سال 94 می گوید:

در حالی که روزانه ۱۲ ساعت برای کنکور درس می خواندم ولی به سلامتی ام هم اهمیت می دادم. در کنار مطالعه، خواب کامل و مناسب در هر روز را داشتم و سعی کردم در کنار درس و تحصیل به سلامت بدن نیز اهمیت دهم، اعتقاد دارم نباید برای به دست آوردن چیزی، دیگر داشته های زندگی را از بین برد.

برخلاف تصور اشتباه اکثر افراد، ایجاد وقفه های کوتاه بین زمان های درس خواندن نتایج مثبتی به همراه خواهد داشت، همانطور که کسی که به ورزش می پردازد و به سلامتی جسمی اش اهمیت می دهد از اعتماد به نفس، انگیزه و آمادگی ذهنی بیشتری برخوردار است.

امیر مسعودی مدرس برتر فیزیک کنکور

مقالات

مدل ذهنی رتبه های برتر کنکور از امیر مسعودی

مدل ذهنی رتبه های برتر کنکور از امیر مسعودی

همه‌ی ما عاشق این هستیم که راز و رمزهای افراد موفق را بدانیم. گاهی این افراد، میلیاردرهایی هستند که از صفر شروع کرده‌اند، بعضی وقت‌ها ورزشکارانی که از زمین خاکی و گاهی اوقات هم‌رتبه‌های برتر کنکور؛ اما دانستن این راز و رمزها به‌تنهایی کمک خاصی به ما نمی‌کند؛ بلکه فقط اطلاعات ما را بالا می‌برند. در این مقاله قصد دارم در رابطه با 7 عامل مشترک بین رتبه‌های برتر کنکور برای شما صحبت کنم. اگر هدف شما برای کنکور به‌اندازه کافی بزرگ است، خواندن این مقاله، شما را با مدل ذهنی رتبه‌های برتر آشنا می‌کند و می‌تواند نقشه موفقیت شما هم باشد.

از ابتدا می‌دانستند که از آنچه می‌خواهند!

اگر همین‌الان، از بسیاری از دوستان خود بپرسید که می‌خواهند چه رشته و چه دانشگاهی قبول شوند؟ به‌احتمال‌زیاد این پاسخ را خواهید شنید: که حالا بگذار برای بعد کنکور! اول ببینیم رتبه‌مان چند می‌شود، تازه آن موقع تصمیم می‌گیریم که کجا برویم! یادتان باشد افراد موفق به‌صورت تصادفی موفق نشده‌اند، بلکه آن‌ها از میان صدها گزینه پیش‌روی خود موفقیت را انتخاب کرده‌اند. حال شما فرض کنید رتبه کنکورتان 1 شده! شاید فرض عجیبی باشد؛ اما اگر رتبه شما 1 بود چه رشته و چه دانشگاهی را انتخاب می‌کردید؟ اولین چیزی که به ذهن شما رسید، آرزوی شماست. آرزوی خود را در یک خط واضح و دقیق بنویسید تا بدانید قرار است تا روز کنکور برای چه چیزی بجنگید.

عجیب باورش کرده بودند!

یکی از مهم‌ترین مشترکات بین اکثر رتبه‌های برتر این بود که همگی این باور را در خود پرورش داده بودند که به هدفشان خواهند رسید؛ یعنی اگر مصاحبه‌های آن‌ها را موردبررسی قرار دهید این مورد حتماً به چشمتان خواهد خورد که من می‌دانستم رتبه‌ام زیر 20 می‌شود. یا این جمله که گرچه در چند آزمون‌های آزمایشی ترازم افت کرد اما من می‌دانستم که رتبه‌ام خوب می‌شود. پس بعد از تعیین هدف، مهم‌ترین کار شما، ایجاد باور رسیدن به هدف است. شما لایق آن هدف یک‌خطی که بالا نوشتید هستید.

بهانه ممنوع بود!

واقعیتش بعضی وقت‌ها صحبت کردن با برخی از افراد، باعث می‌شود که آدم به این فکر کند که خودش چقدر بهانه‌گیر و تنبل است! شاید عجیب باشد اما برخی از رتبه‌های تک‌رقمی و دورقمی کنکور، دچار حوادث بسیار تلخی شده بودند که می‌توانستند راه افسردگی را انتخاب کنند. به‌عنوان‌مثال یکی از این عزیزان پدر و برادر خود را در یک سانحه ازدست‌داده بود. شخصی دیگر، یکی از دست‌هایش، در یک تصادف با اتومبیل قطع‌شده بود و دیگری به دلیل کوچک بودن منزل، مجبور بود که شب‌ها با نور راه‌پله درس بخواند! آیا شما بهانه‌هایی بزرگ‌تر از این‌ها هم دارید! ژان پل سارتر جمله عجیبی دارد که می‌گوید: اگر یک افلیج قهرمان دو نشود، مقصر صد در صد خود اوست! پس تا اطلاع ثانوی بهانه‌گیری ممنوع و همیشه این جمله را به خود بگویید که مهم‌ترین عامل موفقیت، فقط من هستم …

عاشق بودند!

شما دو راه بیشتر ندارید: راه اول، یا اینکه باعلاقه به مدرسه و کلاس بروید و هرروز به این فکر کنید که قرار است بامطالعه این کتاب‌ها و اجرای این برنامه به آرزو و هدفم برسم پس این‌ها وسیله رسیدن من به هدفم هستند. راه دوم، این است که هرروز غر بزنید و وقتی هم در حال مطالعه هستید مدام فلسفه‌بافی کنید که چرا من باید این‌ها را بخوانم، این‌ها به چه دردی می‌خورد و غیره؛ که مطمئن باشید نتیجه زیاد خوبی از این روش نخواهید گرفت؛ اما درنهایت ما به نظر شما احترام می‌گزاریم …

بدون برنامه غیرممکن بود!

همه رتبه‌های برتر به این موضوع اقرار می‌کردند که برنامه‌ریزی پایه موفقیت آن‌ها را تشکیل می‌داده؛ اما اگر این بار تصمیم دارید برای خود برنامه‌ریزی کنید، مراقب باشید که این برنامه نیز، به سرنوشت شوم برنامه‌هایی که قبلاً برای خود باذوق و شوق نوشته‌اید دچار نشود و برای همیشه روی کاغذ باقی نماند. بهترین کار این است که یک برنامه خوب با اجرای عالی داشته باشید. پیشنهاد من به شما این است که اولاً برنامه‌ای منطبق بر واقعیت بنویسید و ثانیاً تعادل را در آن رعایت کنید. البته می‌توانید از یک مشاور هم در این زمینه کمک بگیرید.

زندگی جاری است!

کم نیستند دانش‌آموزانی که به بهانه کنکور زندگی را بر خود و هم بر خانواده حرام می‌کنند. این افراد استدلالشان این است که اگر فقط درس بخوانند و هیچ کار دیگری انجام ندهند به موفقیت خواهند رسید! اما بررسی‌های ما چیزی غیرازاین را نشان می‌دهد یعنی اکثر رتبه‌های برتر اعتقاد داشتند که باید مهمانی‌ها و تفریح‌های بیهوده را کم کنند اما قطع کردن در مدل ذهنی آن‌ها نبودآا. پیشنهاد ما به شما این است که در هفته 4 الی 6 ساعت به تفریح موردعلاقه خود بپردازید و یادتان باشد که این تفریح اتلاف وقت نیست؛ بلکه شما در حال شارژ انرژی روحی خود، برای هفته آتی هستید.

این کتاب راز مشترک آن‌ها بود!

به‌جرئت می‌توانم بگویم تمامی رتبه‌های برتر، در یک مورد اتفاق‌نظر داشتند و آن، منبع طراحان سؤالات آزمون سراسری بود! بله منبعی استراتژیک و فراموش‌شده. آن‌ها تقریباً در تمامی دروس یک‌بار متن کتاب درسی را مطالعه کرده بودند و در دروس تمرینی مثل ریاضی و فیزیک، تمرینات کتاب درسی را یک‌بار حل کرده بودند و منبع دوم آن‌ها، تست‌های آزمون‌های سراسری سال‌های گذشته بود. ازنظر رتبه‌های برتر این تست‌ها یک‌بارمصرف نبودند بلکه یک منبع ارزشمند، برای پیش‌بینی روند سؤالات کنکور به شمار می‌آمدند. پس شما هم حتماً یک‌بار کتاب درسی را مطالعه نمایید و از حل تست‌های آزمون‌های سراسری نیز غافل نشوید.

شما هم سال دیگر می توانید جزو رتبه های برتر باشید و به هدف خود دست پیدا کنید به شرطی که از همین لحظه این اصول را رعایت کنید

امیر مسعودی مدرس برتر فیزیک کنکور

مقالات

جای بهتری برای زندگی کردن از امیر مسعودی

جای بهتری برای زندگی کردن از امیر مسعودی

هرلحظه در این کره خاکی، به ازای هر نفری که از دنیا می‌رود یک شخص دیگر، چشم به این جهان باز می‌کند. این قانون طبیعت است: قدیمی‌ها می‌روند و جدیدها می‌آیند. ما انگار بعضی‌ها هیچ‌وقت قصد ندارند این دنیا را ترک کنند و در کمال تعجب همیشه زنده هستند! و جالب اینجاست افرادی برای همیشه زنده می‌مانند که دنیا را جای بهتری برای زندگی کرده‌اند. بزرگانی مثل استیو جابز، اینشتین، پروفسور حسابی، امامان و پیامبران و … اما یک سؤال: قبول دارید که اگر می‌خواهیم جهان را جای بهتری برای زندگی کردن بکنیم اول باید زندگی خودمان را عالی کنیم تا بعداً با علمی که داریم، ثروتی که داریم، مهارت‌هایی که داریم و … این امکان را برای دیگران به وجود بیاوریم که آن‌ها هم زندگی بهتری داشته باشند! پس این‌طور باید خلاصه کنم که اول باید خودمان را بسازیم و بعد دنیا را …

بر سنگ‌قبر یک کشیش (دروست مینستر انگلستان) چنین نوشته‌شده است:

آن هنگام که جوان بودم و فارغ از همه‌چیز و تخیلم مرز و محدوده‌ای نمی‌شناختم؛ در سر آرزوی تغییر دنیا را می‌پروراندم. بزرگ‌تر و خردمندتر که شدم، دریافتم که جهان تغییرناپذیر است؛ پس افق اندیشه‌ام را محدودتر کردم و تصمیم گرفتم که کشورم را تغییر دهم؛ اما این اتفاق هم نیفتاد!

پس از سال‌ها زندگی و تجربه، آخرین تلاش ناامیدانه خودم را صرف تغییر خانواده‌ام کردم اما؛ افسوس آن‌ها نیز که نزدیک‌ترین افراد به من بودند تغییر نکردند.

اکنون در بستر مرگ آرام آرمیده‌ام، بزرگ‌ترین حقیقت و تجربه زندگی‌ام را می‌خواهم به شما بگویم: تنها اگر خودم را تغییر داده بودم، آنگاه نمونه‌ای می‌شدم برای اعضای خانواده‌ام تا آنان نیز خود را تغییر دهند. باانگیزه و تشویق آن‌ها چه‌بسا کشورم نیز اصلاح می‌شد و شاید با همین روند امروز می‌توانستم دنیا را نیز تغییر دهم …

تمام حرف من همین است که ما باید از خودمان شروع کنیم. یادت باشد صدای عمل ما، به‌مراتب بلندتر از صدای گفتار و حرف‌های ماست. به قول سعدی: به عمل کار برآید به سخن‌دانی نیست. بیا امروز تصمیم بگیریم که باکارهایی که می‌کنیم، با تلاش و اراده‌ای که داریم به تمام رؤیاهایمان برسیم و بعدازآن مطمئن باش که حرف‌هایی که می‌زنیم، کاریزماتیک‌ترین حرف‌های تاریخ بشر خواهد بود؛ و ما سازنده بخشی از تاریخ کشورمان خواهیم شد. این را از من همیشه به یاد داشته باش که معمولی بودن ساده است چون همه می‌توانند به این شکل باشند، اما فوق‌العاده بودن نه!

مهم نیست که ما تا الآن چقدر کم‌کاری کرده‌ایم! چقدر بهانه آورده‌ایم! خواستن هیچ‌وقت برابر با توانستن نبوده و نخواهد هم بود. امروز ما فعل خواستن را باهم قرار است صرف کنیم تا به توانستن برسیم. بهترین فرصت برای شروع همین الان است نه هفته آینده، شنبه و فردا. بین هزاران دیروز و میلیون ها فردا فقط یک الان وجود دارد. فرصتی که قرار است ما را به هدف‌هایمان برساند همین لحظه است. دوست دارم همین الآن رشته و دانشگاه هدف خودت را در بر روی یک برگه بنویسی و امضا کنی که هر کاری که از دستت برمی‌آید برای رسیدن به این هدف بزرگ انجام دهی. این امضا قرار است سند موفقیت تو باشد که مسلماً حق توست. بعد از امضا کردن این سند فقط یک گام دیگر تا موفقیت فاصله‌داریم و آن تلاش برای اجرای برنامه درسی است. قرارمان این است که ما برای تغییر دنیا از خودمان شروع کنیم تا بعد از مرگمان همه از ما به‌عنوان یک قهرمان یاد کنند. کسی که خوب زندگی کرد و زمین را جای بهتری برای زندگی دیگران کرد.

 

امیر مسعودی مدرس برتر فیزیک کنکور

مقالات

متن انگیزشی امروز از امیر مسعودی

متن انگیزشی امروز از امیر مسعودی

سلام. امیدوارم که حالت عالی باشه و هر روز عالی تر از قبل …

امروز قراره که در مورد موضوعی مهم باهات صحبت کنم. موضوعی که روش تصمیم‌گیری تو رو تو زندگی به کلی تغییر میده و انگیزش زیادی برای درس خوندن بهت میده. نمی‌دونم این افسانه قدیمی رو در مورد عقاب، شنیدی یا نه اما داستانی در رابطه با این موجود وجود داره که واقعاً مو به تن آدم سیخ می‌کنه!

عمر عقاب 70 سال است ولی وقتی به 40 سالگی که می‌رسد چنگال‌هایش بلند شده و انعطاف گرفتن طعمه رو دیگه نداره. نوک‌تیزش، کند و بلند و خمیده می‌شه و شهبال‌های کهن‌سالش براثر کلفتی پر، به سینه‌اش می‌چسبه و پرواز رو براش جهنم می‌کنه. در این هنگام عقاب بر سر دوراهی مهمی قرار می‌گیره. اینکه مثل مرغ روی زمین فقط راه بره و یا دوباره متولد شود و مثل قدیم آسمون رو زیر پر و بالش بگیره؟! انتخاب با عقاب است که به زندگی خود را همان جور که می‌خواد ادامه بده و یا اینکه …

اما چگونه ممکنه که دوباره متولد شود؟ عقاب به قله‌ای بلند می‌رود نوک خود را آن‌قدر بر صخره‌ها می‌کوبد تا کنده شود و منتظر می‌ماند تا نوکی جدید بروید با نوک جدید تک تک چنگال‌هایش را از جای می‌کَند تا چنگال نو دربیاد و بعد شروع به کندن پرهای کهنه می‌کنه. این روند دردناک حدود 150 روز طول می‌کشه ولی … پس از 5 ماه عقابی تازه متولد می‌شه که می‌تواند 30 سال دیگه با زندگی کنه ولی این بار عقابی باعظمت.

کاری ندارم که این افسانه، واقعی هست یا نه! از لحاظ علمی اثبات شده که همچین اتفاقی می‌افته یا نه؟! اما من می‌خوام از این داستان یه درس مهم برای خودم و خودت بگیرم، درسی از جنس تغییر. عقاب می‌تونست انتخاب کنه که زنده باشه و به همون وضع قدیمی به زندگیش ادامه بده، اما یادت باشه در اینصورت، فقط زنده بوده و زندگی نمی‌کرده! زنده بودن با زندگی کردن از زمین تا آسمون فرق دارن با هم. اما فقط انسان‌های کمی این فرق رو متوجه میشن و خوش به حال اونایی که، اونجور که دلشون می‌خواد زندگی میکنن. این جمله رو همیشه با خودت بگو: یا چیزهایی رو که دوست دارم رو بدست میارم، یا چیزهایی رو که دارم باید دوست داشته باشم. انتخابش با خودته. آدم‌های موفق اجازه نمی‌دن که هیچکس برای آینده‌شون تصمیم بگیره. اونا معمار آینده و زندگی خودشون هستن.

امروز روز تصمیم‌گیری توست روزی که قراره تصمیم بگیری که عادت‌های غلط خودتو اصلاح کنی و برای آینده و آرزوهای بزرگی که تو ذهنت داری بجنگی. امروز، روز تحول توست. روزی که قراره دوباره متولد بشی و با خودت و خدای خودت عهد ببندی که برای رسیدن به هدفت هیچی کم نذاری. من هم به تو قول میدم تا آخرین لحظه (تاخود کنکور و حتی بعدش!) در کنارت باشم و روش مطالعه، برنامه‌ریزی و انگیزش لازم برای رسیدن به هدفت رو بهت یاد بدم. امروز روز تولد دوباره توست پس …
تولدت مبارک!

امیر مسعودی مدرس برتر فیزیک کنکور