اخبار, اسلایدشو, مقالات

انتخاب رشته آسان است ویژه سال ۹۷ ( رایگان )

انتشارات گیلنا تقدیم می کند:

انتخاب رشته آسان است

انتخاب رشته آسان از دیدگاه استاد

ویژه کنکور ۹۷

برای انتخاب رشته حرفه ای، بر روی رشته و منطقه خود کلیک کنید و فایل را دانلود کنید پس از دانلود می توانید مشاهده کنید که با رتبه خود در چه رشته و شهرهایی پذیرفته می شوید.

به‌طور مثال :

۱) اگر رتبه‌ی شما در حد ۴۰۰۰ می‌باشد حدود ۳۰ رشته را از بین رشته‌های قبولی‌ رتبه‌های ۳۰۰ تا ۳۰۰۰ انتخاب کنید (یعنی ۳۰ رشته‌ی افسانه‌ای، که اگر خیلی خوش شانس باشید ممکن است در یکی از آن‌ها قبول شوید و نامتان در تاریخ کنکور افسانه شود مثل همان خانمی که با رتبه ۸۳۲ کشوری برایش انتخاب رشته کردم و با اینکه بومی تهران نیز نبود و همچنین سهمیه منطقه ۲ بود اما به لطف خداوند پزشکی شهید بهشتی قبول شد).

۲) ۴۰ رشته از رشته‌های قبولی رتبه‌های ۳۰۰۰ تا ۴۰۰۰ (یعنی خوش بینانه) ۳) ۴۰ رشته از رشته‌های قبولی رتبه‌های ۴۰۰۰ تا ۵۰۰۰ (یعنی منطقی)

۴) ۲۰ رشته از رشته‌های قبولی رتبه‌های ۵۰۰۰ تا ۷۰۰۰ (یعنی کف) ۵) ۲۰ رشته هم پیام نور، پیام نورهای دور از مرکز و غیرانتفاعی‌های تازه تاسیس (بدبینانه)

مهم: انتخاب رشته نهایی خود را حتما با پرینت انتخاب رشته‌ی نرم افزاری سازمان سنجش مقایسه کنید، رشته‌هایی که مشترک می‌باشند بالای ۹۵ درصد رشته‌هایی است که شما در آن‌ها قبول می‌شوید.

مهم: از سال گذشته بر خلاف سال‌های قبل رشته‌های دانشگا‌ه‌های بین‌الملل که شهریه بالایی دارند، متمرکز اعلام شده‌اند (مصاحبه آن‌ها حذف شده‌ است) پس در انتخاب آن‌ها دقت کنید. دانشگاه بین‌الملل از رتبه‌ ۲۵۰۰ تا ۳۸۰۰۰ در سال قبل پذیرش داشته است.

مهم: در هنگام انتخاب رشته به شبانه‌های استان‌های بومی خود توجه ویژه‌ای داشته باشید زیرا شانس قبولی شما در آن‌ها چندین برابر بیشتر از شبانه‌های غیر بومی شماست.

تذکر مهم : مهم ترین چیز در انتخاب رشته رتبه در زیر گروه است ، یعنی اگه داروسازی می خواهید ببینید رتبه تان در زیر گروه ۲ چند شده است و اگر پزشکی یا دندان پزشکی می خواهید رتبه تان در زیر گروه ۱ را بررسی کنید و در دانشگاه ازاد به تراز ها (نمره کل نهایی )در زیر گروه ها توجه نمایید که برا دریافت تراز های قبولی دانشگاه آزاد به همین سایت در زمان انتخاب رشته دانشگاه ازاد مراجعه نمایید.

جهت انجام حرفه ای انتخاب رشته با پرداخت هزینه با شماره تماس ۰۹۱۲۱۰۰۱۳۹۲ هماهنگ کنید

 

اسلایدشو, مقالات

تابستان یک کنکوری!

سلام! یک سلام به گرمی روزهای داغ تابستان به همه شما داوطلبان عزیز کنکوری که آزمون سراسری سال ۱۳۹۷ را پشت سر گذاشته‌اید و به شما عزیزانی که قصد دارید در کنکور سال ۱۳۹۸ شرکت کنید. حتماً شما عزیزانی که تازه کنکور داده‌اید، الان با شنیدن نام کنکور، عکس‌العمل‌های متفاوتی نشان می‌دهید: بعضی از شما غرق رؤیاهای زیبا شده و خود را در رشته و دانشگاه مورد نظرتان تصور می‌کنید و بی‌صبرانه تا اعلام نتایج لحظه شماری می‌کنید. برخی از شما هم احساس خستگی کرده و حتی دوست ندارید تا مدت‌ها نام کنکور را بر زبان آورده و بشنوید. گروهی هم با خود می‌گویند: «ای بابا! هنوز کنکور تمام نشده، دوباره حرف کنکور شد؛ بگذارید کمی راحت باشیم»؛ البته در این میان، عده‌ای هم هستند که می‌خواهند در سال ۱۳۹۸ کنکور را تجربه کنند و معمولاً تصور خاصی نسبت به کنکور ندارند یا نگاهشان به کنکور، آمیخته با ابهام و پر از اما و اگرهاست.
   جزو هر دسته‌ای که هستید، ما برنامه‌ای خاص برای تابستان شما پیشنهاد می‌کنیم. شما با بهره گیری از این برنامه تا حدود بسیار زیادی می‌توانید از تابستان خود بهتر استفاده کنید. قبل از هر چیز روی سخنمان با شما عزیزانی است که تازه آزمون سراسری را پشت سر گذاشته‌اید. به آن دسته عزیزانی که کنکور را با موفقیت پشت سر گذاشته‌اند تبریک می‌گوییم. می‌توانید از همین الان برای برنامه‌هایی که در نظر داشتید بعد از کنکور انجام دهید، وقت گذاشته و از آنها لذت ببرید. منتظر چه هستید، فقط همین ایام تابستان را وقت دارید و بعد از آن دوباره باید به مطالعه درس‌های جدید در دانشگاه مشغول شوید؛ البته در کنار تفریح و استراحت، به انتخاب رشته هم فکر کنید تا بتوانید با یک انتخاب دقیق و اصولی، مزد زحمات خود را به طور کامل دریافت کنید.
    شما داوطلبان عزیزی که نمی‌دانید در کنکور چه نتیجه‌ای خواهید گرفت هم با امید به آینده و لحظه‌های خوبی که تکرار نمی‌شود، خودتان را مهمان یک استراحت درست و حسابی در روزهای داغ تابستان نمایید. بدون دغدغه و نگرانی از اعلام نتایج و «چه خواهد شد»هایی که انرژی و توان شما را به تحلیل می‌برد، فقط استراحت کرده و از زندگی‌تان لذت ببرید و هر وقت، نگرانی از نتیجه کنکور به سراغتان آمد با خود بگویید که «هر چه پیش آید در مسیر خوشبختی و سعادت من خواهد بود و نه چیز دیگری؛ پس با توکل به خدای مهربان، تا اعلام نتایج نهایی، از همه لحظه‌های زندگی که تکرار نخواهد شد، لذت خواهم برد».
شما عزیزان پس از اعلام نتایج اولیه آ‌زمون سراسری می‌توانید، بسته به رتبه‌ای که می‌آورید و هدفی که دارید، یا انتخاب رشته کرده و در صورت قبول شدن، در مهر ماه سال جاری دانشجو شوید، و یا اینکه خود را برای آمادگی و شرکت در یک کنکور بهتر و موفقیت بیشتر در آینده، آماده کنید. برای گذراندن روزهای تابستان پس از اعلام نتایج اولیه هم می‌توانید برنامه‌های مختلفی را در نظر بگیرید. اگر جزو آن دسته از داوطلبانی هستید که اطمینان دارید حتماً در یکی از رشته‌های تحصیلی در یکی از دانشگاه‌ها قبول می‌شوید، تابستان را با انجام برنامه‌های دلخواه خود بگذرانید، اما اگر تصمیم گرفته‌اید که دوباره کنکور دهید، دو راهکار، پیشِ روی شما عزیزان وجود دارد: اینکه کل تابستان یا بخش زیادی از آن را استراحت کرده و سپس مطالعه را شروع کنید، یا اینکه بلافاصله پس از اعلام نتایج اولیه، و بدون هیچ استراحتی، دوباره شروع به مطالعه کنید. زمان شروع مطالعه مجدد، به میزان توانایی و اطلاعات شما بستگی دارد و اینکه تصمیم دارید در چه رشته‌ای قبول شوید؛ اما در مجموع، پیشنهاد ما به شما این است که با توجه به اینکه چند ماه را به طور مستمر در حال مطالعه بوده‌اید، شروع مطالعه بلافاصله بعد از اعلام نتایج اولیه، باعث خستگی‌تان خواهد شد و به این ترتیب، در ماه‌های بعد و زمانی که شما باید به طور مستمر و در ساعات طولانی‌تری مطالعه کنید دچار خستگی و فشار روحی خواهید شد؛ پس یک استراحت اصولی برای آمادگی بهتر و توان بیشتر شما لازم است. حتماً دقت داشته باشید که زمان مناسبی را برای استراحت خود، فارغ از درس و کنکور، اختصاص دهید، و حتی اگر اصرار به مطالعه دارید، از ساعات بسیار کم شروع کرده و رفته رفته و به آرامی، ساعات مطالعه خود را بیشتر کنید.
     حالا روی صحبتمان با شما عزیزانی است که اصلاً از نتیجه کنکور خود راضی نبوده و به اصطلاح خودمان «خراب کرده‌اید». ممکن است که عکس‌العمل شما داوطلبان عزیز به این کنکور، متفاوت باشد. برخی عصبانی، گروهی غمگین، عده‌ای ناامید و دسته‌ای بی‌تفاوت و … هستند، اما حتماً همه شما عزیزان می‌دانید که گذشته‌ها، گذشته است و دیگر کاری نمی‌شود برای جبران آن زمان‌های از دست رفته انجام داد. حتماً به این نکته توجه کنید که کنکور تمام شد، اما زندگی ادامه دارد؛ بله زندگی ادامه دارد و منتظر کسی نمی‌ماند؛ پس برای آینده تحصیلی و شغلی خود، یک تصمیم درست بگیرید؛ تصمیمی که حتماً به دانشگاه ختم نمی‌شود و می‌تواند راه دیگری باشد که حتی در آن موفق‌تر و بهتر باشید. این تصمیم نیاز به مشورت و تفکر طولانی دارد؛ اما اگر تصمیم گرفتید که دوباره در کنکور شرکت کنید، حتماً زمانی را هم برای استراحت و رفع خستگی فکری و جسمی خود کنار بگذارید. ممکن است که برخی از شما عزیزان، به خاطر عذاب وجدان کم کاری در سال قبل و … تصمیم بگیرید تا بلافاصله مطالعه را شروع کنید؛ اما به خاطر داشته باشید که یک شروع توام با خستگی نمی‌تواند ثمره خوبی داشته باشد؛ زیرا در ادامه راه طولانی که تا کنکور در پیش دارید و در زمانی که لازم است بیشتر درس بخوانید و در شرایطی که دیگر داوطلبان، مشغول مطالعه هستند و رقابت بالا گرفته است، ممکن است به دلیل خستگی یا دلزدگی از ادامه راه باز بمانید. نگران نباشید، می‌توانید با جدیت و پشتکار عالی در کنکور سال آینده به آنچه می‌خواهید برسید؛ به شرطی که یک برنامه‌ریزی خوب و یک همت مثال زدنی داشته باشید.
نوبتی هم که باشد، نوبت شما دانش‌آموزان عزیزی است که امسال می‌خواهید برای اولین بار در کنکور شرکت کنید. ضمن عرض «خسته نباشید» به شما عزیزان به خاطر اینکه فصل امتحانات را پشت سرگذاشته‌اید، باید اشاره کنیم که وضعیت شما با داوطلبانی که تا الان یک یا چند بار کنکور را گذرانده‌اند، فرق می‌کند. اول اینکه داوطلبان پشت کنکوری، درباره نوع سؤالات، میزان سختی و آسانی آنها، چگونه برای کنکور درس خواندن، نحوه تست زنی و … تجربه‌هایی دارند که ممکن است بیشتر شما عزیزان این تجربیات را نداشته باشید. دوم آنکه این گروه، در مقایسه با شما، بعضی از درس‌ها را به میزان بیشتری برای کنکور مطالعه کرده‌اند و می‌توانند آنها را در مدت زمان کمتری نسبت به شما مطالعه کرده و موفق شوند؛ پس لازم است که شما دانش‌آموزان عزیز، در مقایسه با بیشتر داوطلبان پشت کنکوری، مطالعه بیشتر و بهتری داشته باشید.
     برای انجام این کار، لازم است که مدتی را استراحت کنید. روزهای این استراحت بستگی به میزان خستگی شما و نیازتان به تمدید نیرو دارد. ممکن است که دانش‌آموزی به مدت بیشتر و دانش آموز دیگری به مدت کمتری برای انجام این کار نیاز داشته باشد؛ پس این شما هستید که بهتر از هر کسی و با شناخت روحیه خودتان باید برای شروع مطالعه در تابستان تصمیم بگیرید. اگر نیاز به استراحت بیشتری دارید، به دلیل استرس یا … زودتر شروع نکنید؛ زیرا در ادامه راه آمادگی برای کنکور و زمانی که نیاز است بیشتر درس بخوانید حتماً خسته خواهید شد و این خستگی نابهنگام، بیشتر به ضرر شماست.  به همین خاطر، لازم است که کارهایی را انجام دهید که ما در اینجا آنها را برای شما توضیح خواهیم داد:
۱-    هدف گذاری کنید
یکی از کارهای مهمی که شما عزیزان باید در تابستان انجام دهید این است که هدف خود از کنکور را به روشنی مشخص کنید. اینکه فقط بگویید: «می‌خواهم کنکور بدهم» درست نیست. باید بدانید که به چه رشته یا رشته‌هایی علاقه‌مندید، چه دانشگاه یا دانشگاه‌هایی را دوست دارید و برای رسیدن به این رشته‌ها و دانشگاه‌ها چه کارهایی را باید انجام دهید، و برای پذیرفته شدن در رشته یا رشته‌های مورد نظر شما، مطالعه عمیق و دقیق چه درس‌هایی مهم‌تر است.
۲-   برنامه‌ریزی کنید
برای انجام هر کاری، حتی یک خرید ساده هم، داشتن برنامه‌ریزی، بسیار مهم و راهگشاست. برنامه‌ریزی به شما کمک می‌کند تا مطالعه شما نظم پیدا کرده و در وقت کمتری به مطالعه درس‌هایتان بپردازید. شما برای یک برنامه‌ریزی خوب و اصولی، باید ببینید که در شبانه روز چند ساعت می‌توانید مطالعه کنید و آیا عادت به مطالعه صبح دارید یا شب، و چه درس‌هایی را باید بیشتر و چه درس‌هایی را باید کمتر مطالعه کنید. همین طور باید ببینید که چه کارهای دیگری را در کنار مطالعه می‌خواهید انجام دهید؛ مثلاً زمان ورزش و … را مشخص کنید.
۳- مقدمات را آماده کنید
 برای مطالعه به منظور آمادگی در کنکور، لازم است که شما جزوه‌ها و کتاب‌هایی داشته باشید و بر اساس آنها جلو بروید. تابستان، بهترین فرصت برای این منظور است که شما جزوه‌ها یا کتاب‌هایی را که ندارید یا به صورت ناقص دارید، آماده و کامل کنید. در این زمینه به نکات دیگری هم دقت کنید؛ مثلاً ببینید که در کدام مکان می‌توانید مطالعه بهتری داشته باشید.
۴-   به جبران ضعف‌های درسی بپردازید
تقویت و جبران نقاط ضعف درسی، یکی از کارهایی است که شما می‌توانید در روزهای بلند تابستان انجام دهید. وقتی مجبور می‌شویم که برای آزمونی مانند کنکور، به طور پیوسته مطالعه کنیم، ممکن است که برخی از عوامل، روند مطالعه ما را کند ساخته یا متوقف کنند. برای اینکه با چنین مشکلی مواجه نشوید، حتماً سعی کنید که قبل از شروع به مطالعه اصلی، وقتی را در تابستان، برای رفع اشکال در دروس مختلف اختصاص دهید. جبران نقاط ضعف و یادگیری چنین درس‌هایی در فضای تابستان، به خاطر داشتن فرصت یادگیری بیشتر و عمیق‌تر، در کنار استرس کمتر، بسیار مفید‌تر خواهد بود.
۵-   توجه به عادات مطالعاتی
تابستان فصل مناسبی است تا در قالب یک برنامه زمانی افزایشی مناسب، عادات مطالعاتی خوب خود را به تدریج افزایش و عادات نادرست مطالعاتی خود را به تدریج کاهش دهید. داشتن عادات مطالعاتی خوب برای آمادگی در کنکور، یک نقطه قوت محسوب می‌شود؛ پس سعی کنید که از همین تابستان برای دست پیدا کردن به این عادت مهم اقدام کنید تا از پاییز به بعد با بهترین شیوه، مطالعه را ادامه دهید. در کنار این موضوع به مسایل دیگری، مانند نحوه مرور درست، خلاصه نویسی خوب و اصولی و … نیز توجه کرده و برای تقویت آنها هم تمرین کنید.
۶-   تابستان، فصل انتخاب‌ها
تابستان برای دانش‌آموزان کنکوری، فصل مهمی است. می‌توان گفت که تابستان برای این افراد، فصل انتخاب‌های مهم و سرنوشت‌ساز است: فصل انتخاب برنامه یکساله، انتخاب منابع مطالعاتی، انتخاب یک مشاور و همراه در زمینه کنکور و …؛ پس لازم است که در این زمینه، بسیار هوشمندانه عمل کنید و از دیگران در این مورد الگو نگیرید؛ زیرا کاری که همگان انجام می‌دهند، الزاماً کار درستی نیست؛ پس منحصر به فرد باشید.
۷- تنظیم ساعات خواب و بیداری

بعد از امتحانات، بیشتر دانش‌آموزان تمایل دارند که بیشتر بخوابند و استراحت کنند. به این نکته توجه داشته باشید که شما باید از مهر ماه به طور پیوسته و مرتب درس بخوانید؛ پس از همین الان باید به آرامی، ساعات خواب و بیداری خود را با توجه به عادات مطالعه‌تان مرتب کرده و تنظیم نمایید. بعضی از داوطلبان عقیده دارند که تنظیم ساعات خواب و بیداری، خیلی سخت و مشکل است و همیشه، یکی از دغدغه‌های مربوط به مطالعه، همین موضوع است. باید اشاره کنیم که انجام این کار، یعنی تنظیم عادات مطالعه، اصلاً کار دشواری نیست. از نظر بیولوژیکی، بدن تقریباً پس از مدتی می‌تواند به ساعات جدید خواب و بیداری عادت کند؛ پس برای اینکه به ساعات مورد نظر خود به منظور خواب و بیداری در دوره آمادگی برای کنکور برسید، حتماً به آرامی و کم کم اقدام کنید؛ مثلاً سعی کنید که روز اول، نیم ساعت زودتر از خواب بیدار شوید یا نیم ساعت زودتر بخوابید، و این کار را در دو تا سه روز بعدی تکرار کنید و سپس طول این ساعات را افزایش دهید.  

اسلایدشو, مقالات

معرفی رشته پزشکی

دیباچه:

در حال حاضر، نظام آموزش پزشکی عمومی‌، شامل ۴ دوره علوم پایه، فیزیوپاتولوژی، کارآموزی بالینی و کارورزی بالینی است .دوره علوم پایه دوره علوم پایه پزشکی ۵ ترم تحصیلی است که با اتمام آن،‌ دانشجویان مجاز به ورود به دوره بعدی(فیزیوپاتولوژی) هستند و پیش از ورود به دوره بعدی،‌ امتحان جامع علوم پایه پزشکی از تمام دانشجویان به طور سراسری و همزمان، توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در تمام دانشگاه‌های علوم پزشکی به عمل می‌آید و قبول‌شدگان،‌مجاز به ورود به دوره فیزیوپاتولوژی خواهند بود. این امتحان، در بردارنده‌ی مباحث تدریس شده در دوره علوم پایه است.

 

درس‌های این رشته در طول تحصیل

دروس علوم پایه

بیوشیمی، بافت‌شناسی،، تشریح (نظری- عملی)، تشریح (آناتومی) (نظری ـ عملی)، فیزیولوژی(نظری ـ عملی)، ایمونولوژی(نظری)،اپیدمیولوژی، روانشناسی، جنین‌شناسی، تغذیه، ژنتیک، زبان تخصصی، آسیب‌شناسی عمومی، انگل‌شناسی، میکروب‌شناسی دوره فیزیوپاتولوژی این دوره شامل ۳۱ واحد درسی است که دو ترم تحصیلی طول خواهد کشید. در پایان این دوره معدل دانشجو از دروس فیزیوپاتولوژی، باید دست‌کم ۱۲ باشد، در غیر این صورت دانشجو باید درس‌هایی را که در آنها نمره کمتر از ۱۲ آورده است،‌ مجدداً بخواند. حداکثر مدت مجاز،‌در مراحل اول و دوم (علوم پایه و فیزیوپاتولوژی) ۵ سال است. در پایان این دو دوره دانشجویانی که همه‌ی واحدها را با موفقیت بگذرانند، به دوره‌ی کارآموزی بالینی راه می‌یابند. باید توجه داشت که ملاک قبولی در امتحانات این مرحله، کسب حداقل نمره ۱۲ از ۲۰ است؛ در حالی که در دروس پایه، ملاک کسب نمره ۱۰ از ۲۰ می‌باشد.

 

 

دروس فیزیوپاتولوژی

آسیب‌شناسی اختصاصی، فارماکولوژی، سیمیولوژی، دوره‌های فیزیوپاتولوژی ارگان‌ها .دوره ‌کارآموزی بالینی دانشجویان پزشکی در این مرحله قادر هستند تا آموخته‌های خود را از دروس مختلف با یافته‌های بالینی از بیماران بستری در بیمارستان‌ها تطبیق داده و با بهره‌گیری مناسب از روش‌های تشخیص آزمایشگاهی، بیماری را تشخیص دهند و اقدامات مناسب درمانی را برای بیمار انجام دهند. این دوره شامل ۹۷ واحد درسی است که در چهار بخش اصلی ارائه می‌گردد و عمدتاً مسائل رایج در پزشکی عمومی را شامل می‌شود که عبارتند از داخلی، جراحی، زنان و کودکان. در سایر بخش‌ها که بخش‌های فرعی محسوب می‌شوند نیز بیماری‌های شایع در آنها آموزش داده می‌شود. با توجه به این مطلب، چهار رشته اصلی جراحی، داخلی، زنان و کودکان زمان بیشتری را به خود اختصاص می‌دهند.

 

در دوره کارآموزی، دانشجویان باید روش برخورد با بیمار، تهیه شرح حال بیمار و نحوه تشخیص و درمان را فرا بگیرند تا در دوره‌ بعدی – کارورزی- که خود تصمیم گیرنده خواهند بود، بتوانند به کمک بیماران بشتابند و تصمیمات لازم را اتّخاذ نمایند. در دوره کارآموزی نمره قبولی در دروس عملی و نظری ۱۲ است و معدّل کلّ دوره کارآموزی باید بالای ۱۴ باشد و چنانچه کمتر از ۱۴ باشد، باید واحدهای با نمره کمتر از ۱۴ تکرار شود تا معدل کل به ۱۴ برسد. در پایان این دوره، دانشجویان قبل از ورود به دوره کارورزی در امتحانی به نام امتحان جامع کارورزی شرکت می‌نمایند و پس از قبولی به دوره کارورزی وارد می‌شوند. چنانچه دانشجویی در امتحان مربوط قبول نگردد، حداکثر ۴ مرتبه می‌تواند در این امتحان شرکت نماید.

 

 

دروس کارآموزی بالینی

بیماری‌های اعصاب، بیماری‌های عفونی، کارآموزی داخلی، بیماری‌های جراحی، بیماری‌های ارتوپدی، بیماری‌های عفونی، کارآموزی جراحی، تاریخ و اخلاق پزشکی، بیماری‌های کودکان، پزشکی قانونی و مسمومیت‌ها، فارماکولوژی بالینی،‌ کارآموزی چشم،‌ کارآموزی پوست، کارآموزی بهداشت، کارآموزی بخش کودکان،‌ بهداشت، کارآموزی گوش و حلق و بینی، کارآموزی ارتوپدی. بیماری‌های زنان و زایمان، کارآموزی رادیولوژی، بیماری‌های روانی، کارآموزی روانپزشکی.

 

دوره کارورزی بالینی این دوره آخرین مرحله آموزش پزشکی است و آن را دوره انترنی نیز می‌گویند. این دوره ۶۴ واحد درسی است و ۱۸ ماه به طول می‌انجامد. در دوره کارورزی،‌دانشجویان مسؤولیت معاینه‌ی بیماران و تشخیص و اقدامات درمانی را در بیمارستان بر عهده خواهند داشت و آموخته‌های خود را در دوره‌های قبل به طور عملی انجام خواهند داد تا آماده پذیرش شغل پزشکی در جامعه شوند و بتوانند به طور مستقل به درمان بیماران بپردازند. در پایان این دوره و قبل از فراغت از تحصیل، کارورزان باید درس پایان‌نامه را که ۶ واحد درسی است، آغاز کنند.

 

 

دروس کارورزی بالینی

کارورزی بخش جراحی، کارورزی بخش چشم، کارورزی بخش سوانح و سوختگی، کارورزی بخش ارتوپدی، کارورزی بخش ارولوژی، کارورزی بخش اطفال، کارورزی بخش بهداشت، کارورزی بخش گوش و حلق و بینی،‌ کارورزی بخش داخلی، کارورزی بخش زنان و زایمان، کارورزی بخش اورژانس، کارورزی بخش نفرولوژی، کارورزی بخش پوست، کارورزی بخش روانپزشکی .

 

 

توانایی‌های لازم

تصور بسیاری از داوطلبان ورود به دانشگاه به خصوص داوطلبان علاقه‌مند به رشته پزشکی این است که دانشگاه مثل یک قیف برعکس است که ورود به آن مشکل و خروج از آن بسیار ساده است. در حالی که به گفته‌ دانشجویان این رشته، یک دانشجوی پزشکی باید آمادگی مطالعه، تحقیق و پژوهش را در حد بسیار گسترده و فراگیر داشته باشد؛ یعنی اگر دانشجو بسیار کوشا و علاقه‌مند نباشد و تنها برای عنوان "دکتری" وارد این رشته شده باشد، حتی نمی‌تواند مدرک دکترای عمومی خود را به دست بیاورد. زیرا دوره پزشکی عمومی نسبت به رشته‌های دیگر، طولانی‌تر است و در طی این مدت دانشجو باید درس‌های متعدد، متنوع، حجیم و نسبتاً پیچیده و دشواری را مطالعه کند.

 

 

موقعیت شغلی در ایران

امروزه از گوشه و کنار می‌شنویم که برای فارغ‌التحصیلان پزشکی بازار کار مناسبی وجود ندارد. در حالی که هنوز در بسیاری از شهرهای کوچک و مناطق محروم با کمبود پزشک مواجه هستیم. از سوی دیگر فارغ‌التحصیل پزشکی حتماً نباید در مطب بنشیند و نسخه بنویسد، بلکه در زمینه پزشکی شغل‌های مختلفی هست که می‌توان انجام داد. برای مثال زمینه‌های تحقیقی بسیاری در این رشته وجود دارد. امّا متأسفانه تعداد فارغ‌التحصیلانی که مایلند در این زمینه کار کنند، بسیار انگشت‌شمار است.

اسلایدشو, مقالات

21 باید و نبایدبرای موفقیت تضمینی در کنکور

21 روش تضمینی برای موفقیت در کنکور سراسری

دانش آموزانی که باید در آزمون سراسری شرکت کنند بهتر است شب امتحان آرامش خود را حفظ کنند و به استراحت بپردازند. شاید این جمله برای دانش آموزان نزدیک به کنکور آشناست، جمله ای که کاملا درسته اما نیاز به رعایت کلی فاکتور ریز و درشت داره.

شاید خیلی از  کنکوری‌ها در تلاشند که بهترین و جدیدترین شیوه‌ها  را برای یادگیری دروس، فرا بگیرند. خود شما هم حتما برای درس خواندن، ممکن است راه‌های عجیب غریبی را هم امتحان کرده‌باشید یا برای درس خواندن خودتان را در کتابخانه حبس کرده باشید و نتیجه هم گرفته باشید اما مطعنا همه دنبال یک روش ثابت شده و عملی هستیم. روشی که علاوه بر اصولی بودن، ما رو در برنامه ریزهامون ثابت قدم نگه داره. روش های از جمله: قصه گویی دروس برای درک بهتر یا تغییر مکان مطالعه و حتی رژیم های  غذای مخصوص دوران امتحان.

 

 اگر شما هم مثل ما و خیلی از داوطلبان کنکور نیاز به برنامه ای کاربردی برای بهبود روند مطالعه خود دارید در مقاله21 روش تضمینی برای موفقیت در کنکور سراسری همراه ما باشید.

  1- مطالعه قبل از خواب خوش شبانه

 

روشی که اکثر پزشکان برای تقویت حافظ خیلی توصیه کردند مطالعه کوتاه قبل از به خواب رفتن در رخت خوابه! روشی که وقت شما رو کمتر  از 15 دقیقه میگیره اما نتایجش بعد از چند هفته در شما حس میشه. در طول خواب، مغز خاطرات جدید را تقویت می‌کنه که در نتیجه با روش ما هرچیزی را که دقیقا پیش از خواب مرور کرده‌ایم به خاطر خواهیم آورد.این یعنی با برنامه ریزی و انجام همین 15 دقیقه کوتاه می توانید در امتحان با تمرکز و عمل کرده بهتری ظاهر شوید. اما سعی نکنید که تمام درس خواند رو به رختخواب‌ منتقل کنید، چرا که این کار داشتن یک خواب خوب شبانه رو ازتون میگیره .

 

2- وای فای خاموش

 

استفاده از شبکه های مجازی و گشت و گذار در اینترنت همیشه کاری لذت بخش بوده اما برای موفقیت در هر زمینه ای شما نیاز به رعایت کردن بعضی موارد می شید.  وقتی  کاملا روی دروس تمرکز داریم با صدای تلگرام یا سایر شبکه‌های اجتماعی توجه‌تان به سمت گوشی یا کامپیوتر جلب می شود و این یعنی از دست دادن تمرکز کافی برای درک و فهم بهتر دروس پایه ای. هیچ نگران نباشید اگر برای درس خواندن به کامپیوتر یا موبایل احتیاج دارید، از برنامه‌هایی استفاده کنید تا اینترنت را برای مدتی کوتاه قطع کند و شما بتوانید به مطالعه‌ی خود بدون کوچک ترین حواس‌پرتی بپردازید.

 

3- مدیتیشن یا مراقبه کوتاهی داشته باشید

 

کمی قبل تر از اینکه 4 ساعت به چند صفحه کاغذ زل بزنید، برای 4 دقیقه به دیوار خیره شید. تحقیقات نشان داده‌اند که مراقبه یا مدیتیشن می‌تواند اضطراب را کاهش دهد و گستره‌ی توجهات را بالا ببرد. در حالی که این تحقیقات بیشتر بر روی انجام منظم مراقبه تاکید دارند، اما چند دقیقه انجام این‌ کار برای کسب آرامش هیچ ضرری نخواهد داشت و نتیجه آن خیلی زود قابل تماشاست.

تفاوت کلی بین انجام دادن و یا ندادن مراقبه (مدیتیشن)، این است که مغز ما هنگام انجام این کار، پردازش فوق سریع و اکتیو اطلاعات را که همواره در حال انجام آن است، متوقف می‌کند. مغز ما شروع به نمایش کاهش امواج بتا می‌کند؛ امواجی که نشان‌دهنده‌ی عملیات پردازش اطلاعات در مغز هستند.جالب اینجاست این تغییرات حتی پس از ۲۰ دقیقه مراقبه، در صورتی که قبلا آن را انجام نداده باشیم، خود را نشان می‌دهند.

 

4-موسیقی مطالعه را لذت‌بخش‌تر می‌کند

 

موزیک در هنگام مطالعه استرس را کم و تمرکز مغر را بیشتر و بیشتر می کند. در این بین سلیقه های متفاوت و بی شمار کار شمارو سخت نخواهد کرد. موسیقی ، به ویژه نوع کلاسیک آن، اضطراب و تنش را کاهش می‌دهد.تاثیر موسیقی به این بستگی دارد که چه قدر لازم است در کاری که انجام می‌دهید غرق بشوید، که به این معنی است که آن کار تا چه حد به خلاقیت احتیاج دارد. تحقیقات نشان می‌دهد که اگر یک کار از پیش تعیین شده و ذاتا تکراری باشد، موسیقی می‌تواند خیلی به انجام آن کمک کند.

 پس یادداشت‌های فیزیک و زبان خود را با یک موسیقی همراه کنید تا مقداری استرس را از خود دور نمایید.

 

 5-رایحه‌ها‌ی خوش‌بودر اتاق داشته باشید

 

استفاده از بوها و روغن‌های خوش بو برای رسیدن به یک مدل فیزیکی یا حالت احساسی مطلوب یا کمک به درمان یک بیماری را رایحه‌درمانی یا عطردرمانی می‌گویند. رایحه‌درمانی یکی از شاخه‌های پزشکی جایگزین (آلترناتیو) به‌شمار می‌آید.علم پزشکی توانسته ثابت کند،  استشمام اسانس‌هایی مثل رزماری یا اسطوخدوس در کسب آرامش پیش از آزمون کمک شایانی خواهد کرد. کمی آرام باشید و از مرور‌های دیوانه‌وار دقیقه نودی دست بردارید و برای چند دقیقه سعی کنید عطردرمانی کنید.

 

6-چربی‌های اُمگادار در رژیم غذایی فراموش نشود!

 

یافته‌های علمی و آزمایش شده نشان می‌دهد اسیدهای چرب اُمگا۳ که در ماهی، آجیل و روغن زیتون یافت می‌شوند، ظرفیت عجیب و بالایی در افزایش عملکرد مغز دارند. آزمایشی در کانادا به خوبی نشان داد خوردن ترکیبی از اسیدهای چرب اُمگا۳ و اُمگا۶ پیش از امتحان، اضطراب ناشی از آزمون را به صورت چشم گیری کاهش خواهد داد.

 

7-باید برنامه‌ریزی زمانی مرتب داشته باشید

 

یکی از مهم‌ترین مهارت‌هایی که یک دانش‌آموز و یا یک فرد موفق می‌تواند داشته باشد، اختصاص داد  زمان مناسب برای برنامه‌ریزی با کیفیت است. بهتر است هفته‌‌ی خود را تنها با هدف بیهوده ای مثل مطالعه برای امتحان جغرافیا شروع نکنید؛ بلکه برعکس، نقطه هدف خود را به کارهای کوچکتر تقسیم کنید. با یک مداد بر روی تقویم جیبی یا سال نامه برای خود برنامه منظم بنویسید؛ برای مثال، هر روز از ساعت2 تا 4:30 تاریخ  و 9 تا 12 زیست شناسی و فیزک رو انتخاب کنید و در دفترچه و یا تقویم یاداشت بنمایید. 

 

 8- قصه‌گویی برای درک بهتر دروس

دوستان سعی کنید مطالبی که در حال مطالعه آن هستید را به صورت قصه یا داستان (کاملا مفهومی) درآورده و برای خود تعریف کنید. این کار باعث می شود شما دروس را با درک کاملتری فرابگیرید و مطالبی را که حتما باید از حفظ باشید به داستان تبدیل کنید تا اطلاعات آن مطلب برای شما معنای بیشتر پیدا کنند. برای مثال، برای درس ریاضی می‌توان معادلات ریاضی را  در دنیای واقعی برای خود تجسم کرد و ساخت.

 

 9-هرزگاهی تغییر مکان لازم است

سعی کنید چند وقت یکبار مکان و محل درس خواندن خود را تعویض کنید به مکان هایی که تمایل دارید برید.براساس تحقیقات در سال ‌2010 مرور مطالب در مکان‌های مختلف در هر روز احتمال فراموشی آن درس را به شدت کاهش می‌دهد. هر بار که ما مکان مطالعه‌ی خود را تغییر می‌دهیم (مثلا از کتابخانه به کافی‌شاپ یا از کافی‌شاپ به پارک)، مغز خود را وادار می‌کنیم که هر بار ارتباط تازه‌ای با مطلب تشکیل دهد، درنتیجه آن مطلب یه یک خاطره‌ی قوی‌تر تبدیل می‌شود.

 

10-حتما بنویسیدبرای موفقیت در کنکور سراسری و هر آزمون دیگری از مهارت‌های نوشتاری خودغافل نشوید.  هنگامی که مطلبی را می‌نویسیم خیلی ایمن‌تر در ذهن ما ذخیره می‌شود تا اینکه آن را تایپ کنیم یا حفظ. مهم‌ترین بخش‌های مطالب درسی خود را در یک برگه‌ی کاغذ دیگر مجددا بنویسید و از فرمول ها یا مطالب مهم درسی اثری خلافانه خلق کنید حتی نقاشی کنید.

اسلایدشو, گزارش تصویری, مقالات

مدیریت رمان برای کنکور

) تکنیک های ذهنی مدیریت زمان

حذف باورهای ذهنی غلط

دانش آموز عزیز، اگر باور تو این است که وجود برنامه یا عدم آن هیچ تأثیری بر روند مطالعه‌ی شما نخواهد داشت، قطعاً اشتباه می کنید، چنین تفکری مانع استفاده از برنامه های درسی خواهد شد. گروهی از دوستان گمان می‌کنند که می‌توانند به صورت ذهنی تمام مسایل را بررسی نمایند و به مطالعه‌ی تمامی دروس بپردازند و با این کار نه تنها بیهوده به ذهن خود فشار می‌آورند، بلکه به هیچ وجه نمی‌توانند جای یک برنامه‌ریزی خوب را پر کنند.

مطمئناً زمانی که یک برنامه‌ریزی صحیح و کامل را به‌کار گیرید، تأثیر شگرف آن را در پیشبرد بهینه ی امور درسی خود مشاهده خواهید کرد.

 

چند باور غلط ذهنی درباره ی مدیریت زمان

الف) برنامه ریزی قدرت خلاقیت را از ما می گیرد و ما را خشک و کلیشه ای بار می آورد.

توضیح : اگر برنامه ریزی با روحیه ی شما مطابق باشد و تمام موارد زندگی را مورد توجه قرار داده باشد، نه تنها خلاقیت شما را کاهش نمی دهد بلکه با افزایش امکانات زمانی، موجبات پرداختن به تمام امور مورد علاقه‌ی شما را مهیا می سازد. یک برنامه‌ریزی خوب، چنان توانایی‌های فکری و ذهنی شما را افزایش می‌دهد که با آرامش خاطر می‌توانید در مورد تمامی مسایل درسی و حتی امور روزمره‌ی زندگی خود بیندیشید و با فکری آزاد و ذهنی باز به رویارویی با مسایل خود بپردازید.

ب ) چون برنامه های درسی معمولاً به طور کامل و دقیق اجرا نمی شوند، محکوم به شکست هستند.

توضیح : اگر برنامه ی درسی، به طور اصولی، نیازهای دانش آموز را مورد بررسی قرار دهد و با توان دانش آموز هماهنگ باشد ، بیش تر آن اجرا می شود.

نکته ۱ : اگر ۸۰ درصد یک برنامه‌ی درسی منطقی اجرا شود ، اجرای آن در حد بسیار عالی ارزیابی می شود.

نکته ۲ : اجرای یک برنامه هر چند به مقدار کم می تواند یک شروع بسیار خوب برای هر کاری باشد به شرط آن که در روزهای بعد بتوانید این اجرا را رشد داده و آن را بیش‌تر کنید.

نکته‌ی بسیار مهم در این خصوص، در مورد آن دسته از دوستان کنکوری است که با وجود اینکه دیگر فرصت چندانی به کنکور باقی نمانده است و دیگر آلان زمان از این سو به آن سو پریدن و از این شاخه به آن شاخه رفتن نمی‌باشد، هنوز به تغییر در روش‌ها مشغولند و هنوز به درستی نمی دانند چه می‌خواهند و چه می‌توانند بکنند و این تنها نتیجه‌ای که دارد این است که در نهایت حسرت و افسوسی برایشان به جا می‌ماند؛ پس به هوش باشید، زمان اندک است و بسیار ارزشمند و امروز و از همین حالا شروع کنید و با تکیه بر یک برنامه‌ریزی صحیح و مطمئن، از تمامی توانایی‌های خود بهره بگیرید تا بتوانید بهترین نتیجه را کسب نمایید.

پ ) برنامه ی درسی به معنای حذف هر گونه استراحت و تفریح و به معنای پر کردن کل زمان با مطالعه است.

توضیح : در یک برنامه ی درسی صحیح تمام نیازهای روزمره‌ی فرد از جمله استراحت، خواب، تفریح در حد تعادل باید مورد توجه قرار گیرد. در غیر این صورت برنامه قابل اجرا نخواهد بود.

برنامه ریزی مثبت ضمیر ناخود آگاه :

به طور کلی رفتار و عملکرد هر انسانی تحت تأثیر ناخودآگاه او شکل می گیرد، از آن جایی که هر انسانی بیش از آن که تحت تأثیر عقل و منطق خود باشد، تحت تأثیر احساسات خود است اگر بتوانید ضمیر نا خود آگاه خود را مثبت طراحی کنید نسبت به درس و مطالعه احساس خوبی خواهید داشت و این شروع یک موفقیت بزرگ است.

تجسم خلاق مثبت و تأثیر آن بر ضمیر ناخود آگاه

اگر مدام خود را در حالتی ببینید که در حال اجرای قوی برنامه هستید و با جملات مثبت و محرکی که از ذهن خود می گذرانید، این تصاویر را تقویت کنید، به تدریج این تصاویر جملات مثبت، موجب طراحی جدیدی در ذهن شما می‌شود و احساس فوق العاده‌ای نسبت به مطالعه در شما ایجاد خواهد کرد. مدام به خود بگویید که من با برنامه‌ریزی صحیح می‌توانم به تمام آرزوهایم برسم و از تمام توانم به بهترین نحو ممکن استفاده نمایم. تأثیر شگرف جملات مثبت بر ذهن را دست کم نگیرید. این جملات مثبت می‌تواند مسیر زندگی شما را تغییر دهد.

مثال : دانش آموزی که تا به حال از درس شیمی لذّت نمی برده است و نمرات او همیشه در این درس کم بوده است، اگر مدتی ( حدود یک ماه ) نقش یک دانش آموز خوب را بازی کند و همواره خود را در نقش او تصور کند که همیشه دوست دارد در کوچک ترین فرصت ها به مطالعه‌ی این درس بپردازد و خود را در حالت مطالعه‌ی آن درس ببیند و لذّت آن را در ذهن خود احساس کند و یا حتی تجسم نماید، پس از مدتی احساس او نسبت به این درس تغییر کرده و تمایلات مثبت او واقعی می شود.

این تجسم مثبت و به‌کارگیری جملات مثبت نه تنها در درس خواندن که در تمامی امور زندگی ما می‌تواند معجزه آفرین باشد.

البته در کنار این تصاویر، نقش جملات مثبت بسیار مؤثر است.

به طور مثال: (( به درس شیمی خیلی علاقه پیدا کرده ام )) (( از خواندن شیمی لذت می برم )) (( به زودی دانش آموزی قوی در درس شیمی خواهم شد )) (( دوست دارم زمان مطالعه‌ی شیمی خود را افزایش دهم و در هر فرصتی به آن بپردازم ))  (( در درس شیمی استعداد عجیبی در خود کشف کرده‌ام . ))

سؤال : آیا این تصاویر و جملات مثبت خود فریبی نیست ؟

پاسخ : خیر، بلکه نقش جدیدی است که شما در زندگی بازی می‌کنید و به زودی این نقش، واقعیت زندگی شما خواهد شد. در واقع می‌توان گفت که این یک روش مبارزه با فرسودگی و ناامیدی در یک زمینه‌ی خاص و یا یک درس به‌خصوص است.

سؤال : چرا در برخی از دانش آموزان تجسم خلّاق مثبت و سیگنال‌های مثبت، موجب تغییر رفتار و اجرای برنامه درسی نمی شود ؟

پاسخ : به دو علت، اول این که خیلی زود این تصاویر و جملات مثبت را رها می کند.

دوم باید با احساس اولین نشانه‌های مثبت در ذهن، درس خواندن را افزایش داده و کیفیت آن را ارتقاء دهد تا این هم افزایی حالت مثبت ذهن را تقویت کند و موجب تغییر منش در فرد شود.

در پایان این نکته را عرض کنم که به هوش باشید که زمان اندک است و فرصت این پا و آن پا کردن ندارید، تصمیم خود را بگیرید و با انتخاب برنامه ای صحیح و مناسب، به مطالعه‌ی دروس بپردازید تا بتوانید در مدت زمان باقیمانده، بیشترین راندمان را داشته باشید.

نکته ی دیگری هم که باید خدمتتان عرض نمایم این است که گمان نکنید برنامه‌ریزی، یک امر پیچیده است که حتماً باید برای آن به این و آن مراجعه کرد و با صرف هزینه‌ای گزاف به یک برنامه‌ی صحیح دست یافت؛ به هیچ وجه این طور نیست بلکه شما اگر خودتان بخواهید با اندکی تمرکز بر توانایی‌ها و امکانات خود، می‌توانید بهترین برنامه‌ریزی را برای خود انجام دهید.06speedReading2-300x205

اسلایدشو, گزارش تصویری, مقالات

قله ی ریاضیات گسته رافتح کنید

درس ریاضیات گسسته یکی از سه درس ریاضی سال چهارم دبیرستان است که با ۱۰ الی ۱۴ سؤال در کنکور سراسری، نقش مهمی در تعیین سرنوشت دانش‌آموزان دارد. البته با توجه به ۲ یا ۳ سؤالی که از پایه‌های این درس یعنی جبر و احتمال مطرح می‌شود، معمولاً حدود ۱۳ یا ۱۴ سؤال از این مفاهیم در کنکور وجود دارد.

پس از آموختن مطالب اصلی درس، جزئیاتی که در تمرینات کتاب درسی مورد توجه قرار گرفته , باید حتماً مورد بررسی قرار بگیرد. کتاب، بسیاری از مطالب هر فصل را در قالب تمرین های  پایان فصل مطرح نموده است و به دست آوردن خیلی از خواص و روابط را به عهده‌ی دانش‌آموز است.

 

بنابراین هرگز از تمرین ها و جزئیات متن کتاب غافل نشوید! چون به غیر از نظریه‌ی اعداد، اکثر مطالب این درس نزدیکی تنگاتنگی با بحث آنالیز ترکیبی و مسائل شمارش دارد. به طور کلی  توصیه‌ می‌شود که حتماً بحث آنالیز ترکیبی و کاربردهای آن در شمارش را به خوبی فرا گرفته و از کاربردهای آن در درس گسسته مطلع باشید.

حل تست :

 پس از آموختن مطالب درسی لازم است در هر فصل، دو گروه تست را مورد بررسی قرار دهید. گروه اول تست‌هایی هستند که به صورت آموزشی و برای آموختن کاربردهای مطالب آموخته شده (به خصوص کاربرد اثبات های انجام شده)به کار می رود . در واقع در این مرحله شما درس را یاد می‌گیرید و متوجه می شوید که در هر فصل , سبک سوالات چگونه است. به یاد داشته باشید، بهترین راه یادگیری عمیق این درس، رفع اشکال دقیق تست‌هاست. توصیه می‌شود, تعداد کمتری تست انتخاب کنید (به صورت منتخب) و برای رفع اشکال آن وقت کافی اختصاص دهید. رفع اشکال دقیق تست‌ها و پرهیز از استفاده از روش‌هایی مانند عدد‌گذاری یا حذف گزینه‌ها و یاد گرفتن بهترین راه حل برای حل تست‌ها و مهم ترین عامل تسلط بر این درس است.

 گروه دوم، تست‌هایی است که برای افزایش تسلط و سرعت و دقت حل می شود که ترجیحاً این تست‌ها باید در شرایط آزمون و مخصوصاً با در نظر گرفتن زمان انجام شود. بهتر است بین تست‌های آموزشی و دوره‌ای فاصله بگذارید. مثلاً تست‌های آموزشی را پس از تدریس معلم و تست‌های تمرینی را قبل از آزمون به عنوان دوره و جمع بندی بزنید. تست‌های کنکورهای پیشین به عنوان یک منبع کاملاً استاندارد می‌تواند شما را یاری کند، لذا حتماً از بررسی تست‌های کنکورهای سال‌های قبل غافل نشوید.کتابهای تستهای کنکورهای  داخل و خارج کشور در این زمینه اهمیت فراوانی دارد . شرکت در آزمون های آزمایشی به عنوان یک خودآزمایی استاندارد، پایان بخش مرحله‌ی یادگیری شماست.

homc6k3-300x279