مقالات

متن انگیزشی از امیر مسعودی برای دانش آموزان

متن انگیزشی از امیر مسعودی برای دانش آموزان

از جلسه کنکور بیرون می آیید و به سمت خانه می روید. دوست دارید از مسیر حوزه تا خانه تان چه حسی داشته باشید ؟ دوست دارید وقتی پدر و مادرتان از شما می پرسند “کنکورت چطور بود؟” چه جوابی به آنها بدهید؟ دوست دارید وقتی دوستانتان از شما می پرسند “چطور دادی؟” چه چیزی به آنها بگویید؟ دوست دارید جواب تلفن های فامیل و آشنا را با خوشحالی بدهید؟ یا اینکه به خانواده تان بگویید هر کس که تماس گرفت بگویید من در خانه نیستم؟!

دوست دارید وقتی معلم و مشاور تحصیلی می پرسند “از کنکورت راضی بودی؟” چه جوابی به آنها بدهید؟ اصلا تمام این هار ا که کنار بگذارید، دوست دارید وقتی با خود خلوت می کنید چه چیزهایی در ذهن تان باشد؟ به خودتان بدهکار باشید یا بگویید تمام تلاش ام را کردم و نتیجه هر چیزی که بشود من راضی ام. دوست دارید به خودتان بدهکار شوید یا هیچ حسابی با خود نداشته باشید؟!

افزایش انگیزه برای درس خواندن

یک لحظه با خودتان فکر کنید. اگر همین روندتان را تا کنکور ادامه بدهید چه رتبه ای بدست خواهید آورد؟ دوست دارید زمانی که برای انتخاب رشته پیش مشاوره تحصیلی خود می روید چه صحبتی داشته باشید؟ بگویید با این رتبه ای که آوردم چه رشته و چه دانشگاهی بروم آینده بهتری دارد یا بگویید با این رتبه ای که آوردم اصلا می شود یک رشته خوب قبول شوم؟! دوست دارید تحت جبر انتخاب رشته کنید یا با خیال راحت هر رشته ای که می خواهید را انتخاب کنید؟

در این کلیپ انگیزشی کنکور می خواهیم تجارب جالبی را بیان کنیم. بعضی از پدر مادرها در حین جلسات مشاوره تحصیلی و برنامه ریزی درسی فرزندان شان می گویند: ما نتوانستیم یک رشته خوب قبول شویم. مجبور شدیم در بازار کار کنیم و درس نخوانیم. اما شما اشتباه ما را تکرار نکن. درس بخوان تا به چیزی که می خواهی برسی.

بعضی دیگر از پدر مادر ها از فرزندانشان می خواهند رشته پزشکی یا دندان پزشکی را بخوانند. چون خودشان نتوانسته اند در این رشته ها تحصیل کنند، می خواهند به زور فرزندانشان را به تحصیل در این رشته ها ترغیب کنند.

اما خود شما چه چیزی دوست دارید؟ دوست دارید چه جوابی به نسل بعد از خودتان بدهید تا مثل بعضی از پدر مادر ها حسرت نداشته باشید؟ آیا می خواهید برای فرزندان تان الگو باشید؟ یا زمانی که از شما پرسیدند چه شد که این رشته را انتخاب کردی در جواب آنها سکوت کنید و هیچ پاسخی نداشته باشید؟ به آنها بگویید رتبه ای که در کنکور کسب کردید به شما اجازه ادامه تحصیل در رشته بهتری را نداد؟ یا بگویید تلاش تان را کردید و در همان رشته ای که علاقه داشتید، موفقیت شدید؟

موضوع اصلی این کلیپ انگیزشی این است که “چگونه به خودت بدهکار نباشی؟” یعنی زمانی که مسیری که طی کردید را مرور می کنید، بگویید اگر صد بار دیگر قرار بود این مسیر را طی کنم باز هم همین مسیر را انتخاب می کردم. کاری کنید که ایجاد انگیزه برای درس خواندن در شما شود.

در ایامی که در کشورمان زلزله کرمانشاه اتفاق افتاد، در یکی از خبرگذاری ها عکس داوطلبی منتشر شد. فردی که بعد از زلزله در آن شرایط بحران زده از مسئولین هلال احمر خواسته بود کتاب های درسی اش را برایش بیاورند. مسوولین به او گفته بودند برای چه کتاب هایت را می خواهی در صورتی که مدرسه ها تعطیل هستند؟ او در جواب پاسخ داد: من پشت کنکوری هستم!

یک لحظه خودتان را با این داوطلب متعهد مقایسه کنید. احتمالا خانه این عزیز خراب شده است و ممکن است اقوام و آشنایانش هم در این واقعه فوت کرده باشند. قطعا مدرسه شان هم خراب شده و معلوم نیست معلمی باشد تا به او ادامه آموزش های درسی اش را بدهد. حتی وضعیت اسکان و خوراکش هم قطعا آشفته است. مکانی ندارد تا به راحتی در آنجا به مطالعه درسی اش مشغول شود و.. اما شما چه؟

قطعا برای شمایی که این بخش را مطالعه می کنید شرایط و وضعیت بهتری مهیاست. سقف بالای سرتان. حضور خانواده در کنارتان. وجود مدرسه و معلم. وجود شرایط مناسب درس خواندن برای کنکور. مسکن و خوراک مناسب و..

شاید شرایط ایده آلی که مد نظرتان است کاملا مهیا نباشد اما شرایط فعلی تان نسبت به آن داوطلب عزیز قطعا بهتر است. به قدری کافی است تا بتوانید یک رتبه معقول در کنکور کسب کنید.

داوطلب زلزله زده نگران آینده اش است. در وضعیت آشفته تلاشش را قطع نمی کند زیرا می خواهد به خودش بدهکار نباشد! او هر آنچه که در توانش است را انجام می دهد. زیرا به خودش و اهدافش متعهد است. شما چقدر به خودتان متعهد هستید و برای کسب موفقیت در کنکور تلاش می کنید؟

هنوز هم عده بسیاری از داوطلبان نیمه خالی لیوان را می بینند. آنها به پدر و مادرشان غر می زنند و از شرایط فعلی می نالند. همیشه پر توقع هستند و دیگران را مقصر می دانند. به دنبال بهانه تراشی های مختلفی اند تا بتوانند دلیل موفق نشدن شان را توجیه کنند.

نمی دانند که با این ترفندها تنها خودشان را گول می زنند. هیچ افزایش انگیزه ای برای کنکور نخواهند داشت و خودشان را از آینده ای درخشان محروم می کنند. از اینجا به بعد شمایید که باید برای خودتان بجنگید. تلاش کنید. برنامه ریزی کنید. از تمام امکانات خود بیشترین بهره را ببرید. بیل گیتس می گوید: ” اگر فقیر بدنیا آمدید تقصیر شما نیست اما اگر فقیر از دنیا بروید این تقصیر شماست”

در آخر، بعد از کنکور هر حسی که دوست دارید را باید از الان برایش تلاش کنید و آن را بسازید. روزهای خوب آمدنی نیستند ساختنی اند. باید آنها را بسازید و بدانید انتظار برای آمدن روزهای خوب یک رویا است. به جای بهانه تراشی برای شکست ها، باید صبر و تلاش کنید. برای موفقیت تان بجنگید تا به چیزی که می خواهید برسید.

امیر مسعودی مدرس برتر فیزیک کنکور

مقالات

امیر مسعودی و مسیر تحصیل مجدد برای پزشکی

امیر مسعودی و مسیر تحصیل مجدد برای پزشکی

بیش از نیمی از کسانی که با مرکز مشاوره ما تماس می گیرند، لیسانس یا فوق لیسانس دارند. آنها برای تحصیل مجدد در رشته پزشکی تماس گرفته اند. می پرسند: به نظر شما دادن کنکور مجدد بعد از لیسانس کار درستی است؟ آیا تحصیل مجدد در رشته پزشکی خوب است؟ تحصیل مجدد در رشته دندان پزشکی چطور؟ برای تحصیل مجدد در رشته پزشکی چه درصدی برای دروس لازم است؟ کنکور مجدد پزشکی سخت است؟! اصلا چگونه رشته پزشکی قبول شویم؟

این موضوع یکی از چالش برانگیزترین موضوعات برای افرادی است که می خواهند کنکور مجدد دهند. قبل از برنامه ریزی برای این افراد، سوالاتی از آنها می پرسیم تا شرایط آنها را بهتر درک کنیم. همچنین فرصت ها و تهدیدات این اقدام را توضیح می دهیم تا تصمیم عاقلانه تری در این مورد بگیرند.

وقتی صحبت از کنکور مجدد پزشکی می شود، بسیاری از مراکز بخاطر سواستفاده مالی می گویند بله حتما انجام دهید. ما در اینجا توصیه نمی کنیم که حتما اینکار را انجام دهید. زیرا انجام این کار برای هر فردی نتیجه مطلوبی نخواهد داشت. ممکن است شخصی اقدام به این کار کند اما اواسط مسیر از درس خواندن خسته شود. به اصطلاح عامیانه ببرد. این بخش اطلاعات کافی و مورد نیاز برای تصمیم عاقلانه تر در این خصوص ارائه شده. دلایل افراد برای انجام این کار و موانع و فرصت های آن را شرح می دهیم. با مطالعه این بخش دیدتان بازتر خواهد شد و تصمیم درست تری خواهید گرفت.

دلایل علاقه به تحصیل مجدد در رشته پزشکی

کسب درآمد و پول

اولین دلیل عمده ای که خیلی ها را به تحصیل مجدد پزشکی ترغیب می کند، کسب درآمد و پول است. بخاطر کسب درآمد و پول حاضر اند سختی های بسیاری را تحمل کنند. می گویند: می خواهم پزشکی بخوانم که درآمدم بالاتر برود. چه درآمدی بهتر از این که پزشک در اتاق عمل هفت میلیون بگیرد. یک جراحی بینی برای سه ساعت ده میلیون سود دارد. چه کاری انجام دهیم که در عرض سه ساعت این مقدار پول را کسب کنم و…

درآمد بالای پزشکی واضح و روشن است. اما پزشکانی که این درآمدها را کسب می کنند در ازای آن زحمات زیادی کشیده اند و زمان های طولانی را مشغول به تحصیل بوده اند. کسی که بخواهد پزشکی بخواند اول باید هفت سال برای دوره عمومی وقت بگذارد. بعد سه الی چهار سال برای دوره تخصصی اش در نظر بگیرد. در مجموع بین ده الی یازده سال طول می کشد.

با ده سال زمان گذاشتن در رشته دیگری هم می توانید در آن رشته متخصص شوید و به همین درآمد برسید. می توانید در رشته دیگری تحصیل کنید که به آن علاقه مند هستید. مثلا کسی که با بیست و سه سال سن و با رشته مهندسی مکانیک است ده میلیون تومان، از راه طراحی موتور خانه ها و طراحی تاسیسات مکانیکی ساختمان ها و برج ها، کسب درآمد می کند. پس کسب درآمد بالا حتما با تحصیل در رشته پزشکی میسر نمی شود. پزشکانی هم هستند که حتی اجاره مطب شان را نمی توانند بدهند. درست است که پول یک انگیزه خوب است اما تحصیل نباید فقط بخاطر پول باشد. باید زمانی را که صرف این کار می کنید در نظر بگیرید. در هر رشته ای که تحصیل کنید شاید کمی دیرتر به پول برسید، اما مطمئنا خواهید رسید.

 

پرستیز شغلی

خیلی ها بخاطر پرستیژ شغلی تصمیم به تحصیل مجدد در رشته پزشکی و دندانپزشکی می گیرند. می گویند: من پزشک یا دندان پزشک بشوم پرستیژ خیلی بالاتری خواهم داشت! در روانشناسی تکاملی این موضوع مطرح است، که پزشک ها و دندان پزشک ها را افراد بالاتری در جامعه می بینند. اما این موضوع نباید جوری تلقی شود که تنها پزشکان جایگاه اجتماعی بالاتری دارند! ممکن است در سوپرمارکت محله تان یک فروشنده ای خوشنام، منصف، خوش برخورد هم موفق باشد. این فرد هم از جایگاه اجتماعی بالایی برخوردار است و پرستیژ شغلی دارد.

آیا می شود تنها به 1% جامعه احترام گذاشت و به 99% دیگر بی اعتنا بود؟ آیا یک وکیل، روانشناس، معلم، سخنران، فروشنده، مدیر، استاد دانشگاه و نانوا جایگاه اجتماعی ندارند؟ تنها رشته پزشکی نیست که از پرستیژ بالایی برخوردار است. بلکه در هر رشته ای اگر در آن سرشناس شوید و کارتان را درست انجام دهید، می توانید این پرستیژ را بدست آورید.

تائید طلبی و رضایت دیگران

انگیزه یک عده از افراد برای تصیل مجد در رشته پزشکی یا دندان پزشکی، خوشحال کردن دل پدر و مادرشان است. لطفا بخاطر دل مادر و پدرتان این کار را انجام ندهید. ممکن است خیلی ها غر بزنند که حتما رشته پزشکی را بخوانید. اما قرار نیست عمرتان را به خاطر چیزی که دیگران دوست دارند، یا آرزویی که دیگران برایتان در نظر گرفته اند، تلف کنید. هرگز به خاطر حس تائید طلبی و رضایت دیگران، سراغ این رشته نروید.

علاقه

می توان برای سه دلیلی که تا این مرحله بررسی شد، پیشنهاداتی مطرح کرد. اما آخرین دلیل در رابطه با علاقه ذاتی است. اگر علاقه ذاتی نباشد هیچ موفقیتی نمی توان کسب کرد. باید واقعا به رشته پزشکی از صمیم قلب علاقه داشته باشید. علاقه ای که از سمت خودتان باشد نه فشار اطرافیان. اینکه فقط احساس می کنید آن را بیشتر دوست دارید نمی تواند دلیل منطقی باشد.

شخصی رشته پرستاری خوانده بود. تصمیم گرفته بود رشته پزشکی بخواند. او می گفت رشته پزشکی را بیشتر دوست دارم. این شخص در محیط بیمارستان کار کرده بود و کاملا درک کرده است که کار پزشکی چگونه است. می توان گفت برای این شخص علاقه واقعی بوجود آمده است. اما کسی که فقط احساس می کند این رشته را دوست دارد ممکن است تحت تاثیر جو باشد.

بنابراین اگر تحصیل مجدد در رشته پزشکی بخاطر مواردی بود که در سه دلیل اول مطرح شد، یعنی بخاطر کسب درآمد، پرستیژ شغلی و تایید دیگران، هرگز این کار را انجام ندهید اما اگر واقعا به آن علاقه مند هستید این کار را انجام دهید.
موانع موجود بر سر راه قبول در رشته پزشکی

بدون شک هر مسیری در کنار خوشی هایی که دارد ممکن است ناخوشی هایی هم داشته باشد. مهم این است که برای رسیدن به چیزهایی که دوست می دارید، مجبورید چیزهایی را تحمل کنید که دوست ندارید. همیشه موانعی در راه موفقیت وجود دارد که در این بخش آنها را توضیح می دهیم. تا بدانید قرار است با چه موانعی برخورد کنید. تا هنگام مواجهه با آنها بهترین اقدام را انجام دهید.

نا امیدی و سرزنش دیگران

برخی از اطرافیان به محض اینکه متوجه شوند برای تحصیل مجدد در رشته پزشکی در حال تلاش هستید، شروع به گفتن حرف هایی نا امیدانه می کنند. مثلا می گویند: سنی ازت گذشته بیخیال! اصلا می تونی موفق بشی؟ فقط درصد کمی پزشکی قبول میشن فکر می کنی تو هم بتونی قبول شی؟ ما دعا می کنیم برات اما خیلی سخته..

این افراد بیشتر از آن که انگیزه تان را تقویت کنند، شما را سرکوب می کنند. هر کاری می کنند تا به شما بگویند این کار سخت است و نمی توانید از پس آن برآیید. در مواجهه با این افراد لطفا فقط سکوت کنید. اجازه دهید موفقیت تان در کنکور این سکوت را بشکند.

وقتی می خواهید از کوهی شروع به بالا رفتن کنید، نیازی نیست به همه بگویید من می خواهم به قله کوه صعود کنم! قبل از رفتن خیلی ها می گویند مسیر سختی داری. در راه ممکن است گرگ ببینی. ممکن است مار نیشت بزند. هوا در بالای کوه سرد است. آنقدر حرف های نا امیدانه می زنند تا شما را از رفتن پشیمان کنند. احتمالا دیگر هم نخواهید رفت. اما شما شروع به بالا رفتن کنید. به هیچکس هم چیزی نگویید! زمانی که به قله رسیدید و پرچم تان را زدید، همه صعودتان را خواهند دید.

 

کمبود وقت

بسیاری فکر می کنند با اختصاص دادن زمان کمی، می توانند موفق شوند. چنین نیست. برای موفقیت در رشته پزشکی باید زمان بگذارید. یک خانم بیست و هشت ساله ای برای برنامه ریزی کنکور تماس گرفته بود. او لیسانس مامائی داشت و همزمان در دو مطب کار می کرد. در طول روز حداکثر چهار ساعت می توانست برای درس خواندن زمان بگذارد. با این حال قصد قبولی در رشته دندان پزشکی دانشگاه تهران را هم داشت! درخواست او مثل معجزه می ماند. با این ساعات کم مطالعه نمی توان در چنین رشته و دانشگاهی تحصیل کرد.

باید شرایط تان را برای تحصیل مجدد در رشته پزشکی، در نظر بگیرید. زمان تان را برای درس خواندن درست تخمین بزنید. شرایط تان را واقع بینانه بررسی کنید. زمان کم برای درس خواندن مانع موفقیت در این رشته خواهد بود.

 

حوصله و انگیزه

سومین مانع، میزان انگیزه برای درس خواندن است. باید ببینید آیا انگیزه تان قوی است؟ اصلا حوصله درس خواندن را دارید؟ باید بررسی همه چیز را بررسی کنید تا وسط مسیر نا امید نشوید. مطمئن شوید که واقعا می خواهید این کار را انجام دهید. نه اینکه شروع کنید و بعد از مدتی آن را کنار بگذارید. اگر همچنان شک دارید یا مطمئن به انجام آن نیستید، پیشنهاد می کنیم اصلا این کار را شروع نکیند.

درست است که بی انگیزگی برای همه افراد اتفاق می افتد. اما باید انگیزه تان به قدر کافی قوی باشد تا شروع کنید. شما هم زمان هایی ممکن است بی انگیزه شوید که برای حل آن می توانید از مشاور تحصیلی خود کمک بگیرید. اما هرگز هدف اصلی که موفقیت در کنکور است را، فراموش نکنید تا انگیزه تان را بالا نگه دارد.

راهکار ها و پیش نیازهای موفقیت

رعایت استاندرهای مطالعاتی

اولین پیش نیاز موفقیت در کنکور رعایت استاندارد های مطالعاتی هست. ساعت مطالعه رتبه های برتر قبل از عید 40 الی 50 ساعت و بعد از عید حدود 50 الی 60 ساعت است. باید بتوانید خودتان را به این استاندارد مطالعاتی نزدیک کنید. تعداد تست هایی که باید حل کنید، هفته ای بین 500 الی 1000 است. برای رتبه برتر شدن حتما ساعت مطالعه استاندارد و حل تست را در برنامه ریزی درسی خود بگنجانید.

یادگیری مهارت ها

دومین پیش نیاز بالا بردن مهارت ها است. مهارت ها همان ابزارهایی هستند که سرعت رسیدن به موفقیت را برایتان چندین برابر خواهند کرد. برای مثال افزایش سرعت مطالعه. یادگیری تندخوانی. افزایش تمرکز. تقویت حافظه و دیگر مهارت هایی از این قبیل، کمک خواهد کرد تا در زمان کمتر نتیجه مطلوب تری بگیرید. کسی که تمرکز بالایی در مطالعه داشته باشد در 1:30 دقیقه مطالعه، 1:20 دقیقه آن مفید خواهد بود.

یا کسی که استرس زیادی برای کنکور دارد. دائم نگران این است که آیا قبول می شود یا نه، اگر نتواند این استرس را کنترل کند با سرعت کمتری می تواند مسیرش را ادامه دهد. همچنین یادگیری مهارت های دیگری مثل هنر آزمون دادن و تحلیل آزمون هم نتایج فوق العاده تری برایتان رقم خواهد زد.

برنامه ریزی درسی

یکی از مهم ترین عوامل موفقیت در کنکور داشتن برنامه ای منسجم است. زمانی که برنامه ریزی درسی خوبی داشته باشید دیگر خیال تان راحت خواهد بود. می دانید چه درس هایی را در چه زمانی باید بخوانید. دیگر می دانید هر روز باید چه کارهایی انجام دهید. چه مقدار درس ها را مرور کنید. برای برنامه ریزی درسی خود حتما از یک مشاور تحصیلی کمک بگیرید.
یادتان باشد منابع ما 2 نوع اند:

1- منابع تجدید پذیر

2- منابع تجدید ناپذیر

 

پول منبع تجدید پذیر است اما زمان نه. چقدر پول می توان داد تا یک سال جوان تر شد؟ اگر یک سال اشتباه درس بخوانید و زمان تان را از دست بدهید دیگر چگونه می توانید زمان از دست رفته را برگردانید؟ در صورتی که اگر از کسی که تخصص او مشاوره تحصیلی است کمک بگیرید، می دانید که چگونه یک سال کنکور را بگذرانید. به نحوی که بتوانید در شته پزشکی قبول شوید. پس ارزش دارد که برای تحصیل مجدد در رشته پزشکی هزینه صرف کنید. در عوض زمان تان را درست مدیریت کنید. داشتن یک مشاوره تحصیلی بسیاری از مشکلات تان را حل خواهد کرد.

 

اصلاح خود

در مسیر کنکور بیش از هر چیزی نیازمند اصلاح خود و روندتان هستید. برای این اقدام می توانید در یک آزمون آزمایشی شرکت کنید. پیشنهاد ما برای رتبه بندی آزمون های آزمایشی از لحاظ کیفیت اول گزینه دو بعد قلم چی است. سپس آزمون های آزمایشی سازمان سنجش است. حتما در یک آزمون آزمایشی شرکت کنید. آزمون هایتان را تحلیل کنید و مشکل تان را پیدا کنید تا در آزمون های بعدی آن را تکرار نکنید. نکته مهم در اصلاح خود داشتن صبر است. موفقیت یک شبه بوجود نمی آید. موفقیت یک شبه برای تحصیل مجدد در رشته پزشکی، تنها در کتاب ها است. موفقیت در واقعیت نیازمند این است مرحله به مرحله جلو بروید. با صبر و حوصله برای رسیدن به مرحله نهایی تلاش کنید.

به عنوان جمع بندی برای تحصیل مجدد در رشته پزشکی، باید واقع بین باشید. تمام فرصت ها، تهدیدات و توانایی های خود را در نظر بگیرید. تصمیمی بگیرید که ده سال بعد وقتی فکر می کنید بگویید اگر باز هم زمان به عقب برگردم همین مسیر را انتخاب می کنم. کاری کنید که هیچ گونه حسرتی نداشته باشید. طوری نشود که هر وقت پزشک یا دندان پزشکی را ببینید بگویید کاش من هم پزشک بودم! مسیر درست را انتخاب کنید و حتما از مشاوره تحصیلی کمک بگیرید. تا بتوانید تصمیم درست تری برای آینده خود بگیرید.

 

امیر مسعودی مدرس برتر فیزیک کنکور

مقالات

شناخت موانع مطالعه مفهومی و عمیق با راهنمایی امیر مسعودی

شناخت موانع مطالعه مفهومی و عمیق با راهنمایی امیر مسعودی

مشکل بسیاری از داوطلبان که ساعات مطالعه بالایی دارند، تست های زیادی حل می کنند، اما در نهایت نتیجه مناسبی نمی گیرند، چیست؟! چرا یک عده با تلاش زیاد باز هم نمی توانند به رتبه دلخواه شان دست پیدا کنند؟ زیرا روش مطالعه مفهومی را بلد نیستند.

در این بخش 6 مانع مطالعه مفهومی در کنکور را بررسی می کنیم. اگر این موانع را رد کنید و به نکات عملی آن توجه کنید، می توانید با سرعت بیشتری به هدف تان برسید.

1- عادات مطالعاتی غلط

راه رفتن

یکی از عادت های غلط مطالعه مفهومی، راه رفتن در حین مطالعه است. زمانی که راه رفتن همزمان با درس خواندن باشد، بخشی از انرژی بدن برای راه رفتن صرف می شود. بخش دیگر انرژی جهت تمرکز مغز برای برخورد نکردن با اشیاء صرف می شود. راه رفتن در حین مطالعه اشتباه است. بهترین روش مطالعه نشستن در یک مکان مشخص است. ترجیحا نشستن پشت یک میز. به صورتی که میز خلوت باشد و روبه روی شما دیوار قرار بگیرد. روی دیوار هم عاری از هر گونه شی، تابلو و.. باشد.

شنیدن موسیقی

یکی دیگر از عادت های غلط، شنیدن موسیقی همراه با مطالعه است. موسیقی های بی کلامی وجود دارد که از آن برای درمان و یادآوری خاطرات و شرایطی که در گذشته اتفاق افتاده استفاده می شود. مثلا ممکن است موقع یادگیری مطلبی، موسیقی خاصی گوش دهید. اگر در آینده دوباره آن موسیقی را بشنوید، احتمالا آن مطلب در ذهن تان تداعی می شود. اما این مقوله در زمینه روش های مطالعه نمی گنجد. زیرا را نمی توان در جلسه کنکور شرایط شنیدن موسیقی را فراهم کرد! همچنین ممکن است موسیقی که هنگام یادگیری گوش می دهید، تمرکزتان را در مطالعه از بین ببرد. پس بهتر است از این روش مطالعه نیز چشم پوشی کنید.

 

بلند خواندن

عادت غلط بعدی، بلند بلند مطالعه کردن است. متاسفانه بعضی از افراد به اشتباه فکر می کنند که اگر یک موضوعی را بلند بلند بخوانند، چون یکبار می خوانند و یک بار می شنوند، آن موضوع بهتر برایشان جا می افتد. این فرضیه کاملا غلط است و با تکنیک ها و روش های تندخوانی در تضاد است.

چک کردن گوشی

چک کردن مدام گوشی موبایل هم جزء دیگر عادت غلط مطالعاتی است. بعضی از افراد عادت دارند هر 5 دقیقه گوشی خود را چک کنند. یا از حالت لاک به آنلاک در بیاوردند. اگر تمرکز را به یک هواپیما تشبیه کنیم، زمانی که در حال بالا رفتن و اوج گرفتن است، با چک کردن گوشی هواپیمای تمرکزتان سقوط خواهد کرد. هر بار که این هواپیما بخواهد دوباره اوج بگیرد مجدد سقوط می کند. اینگونه قطعا دیرتر به مقصد خواهید رسید و یا ممکن است اصلا به مقصد نرسید!

محیط گرم

علاوه بر این افرادی نیز عادت دارند هنگام مطالعه در مکانی گرم و نرم باشند. مثلا در کنار بخاری. مطالعه در چنین مکانی باعث خواب آلودگی شما می شود. در صورتی که محیط مطالعه و دمای آن، باید مناسب و مطبوع باشد. پس عادات غلط مطالعاتی خود را بررسی کنید و آنها را کم کم کنار بگذارید زیرا این عادات ترمز دستی موفقیت شما خواهند بود.

2- دیدگاه منفی در مطالعه مفهومی

مانع دومی که بر سر راه روش مطالعه مفهومی قرار دارد، دیدگاه منفی است. خیلی ها قبل از شروع مطالعه با ذهنیت منفی بر آن درس حاضر می شوند. می گویند:” ما که این درس را نمی فهمیم اما به اجبار آن را می خوانیم!” بعد از گذشتن یک ساعت با همان ذهنیت منفی کتاب را می بندند و هیچ چیزی از آن را هم نفهمیده اند! اگر قبل از شروع هر کاری ذهنیت منفی داشته باشید، ذهن تان به دنبال نشانه هایی می رود که شما را در آن کار ناموفق کند. در این صورت اگر به کوچک ترین مشکلی بر بخورید سریع عقب می کشید. در مطالعه هم همین است.

داستان نمکدان

برایان تریسی در یکی از کتاب هایش مثال جالبی آورده. او می گوید پدری از پسرش می خواهد نمکدان را از آشپزخانه بیاورد. پسر قبل از رفتن به آشپزخانه می گوید نمکدان در آشپزخانه نیست. پدر می گوید بله هست. پسر به آشپزخانه می رود اطراف را نگاه می کند و باز هم به پدرش می گوید نیست! اینبار پدر خودش به آشپزخانه می رود و آن را پیدا می کند. پسرش با تعجب نگاه می کند که چگونه خودش نتوانسته آن نمکدان را ببیند. در واقع چشمان پسر نمکدان را دیده. یعنی اطلاعات وارد مغز شده و محرک های آن فعال شده. اما چون قبل از گشتن ذهنیت نبودن نمکدان را داشته، مغز نیز آن را فیلتر کرده و در نهایت پسر نتوانسته نمکدان را پیدا کند.

 

خیلی ها برای یادگیری مطالب جدید مقاومت می کند. در برابر موفقیت گارد می گیرند. همین موضوع مانع مطالعه مفهومی است. ممکن است در زمان مدرسه شکست خورده باشید. ممکن است برچسب بازنده بودن روی خودتان می زنید. شکست خوردن یک مسئله است. اما داشتن مدل ذهنی بازنده بودن یک انتخاب است. بسیاری از داوطلبان ناخودآگاه این را انتخاب می کنند. با ذهنی باز به مطالعه و برنامه ریزی درسی خود ادامه دهید. بگوئید:”من تا الان موفقیت های زیادی در درس هایم نداشته ام اما دلیلی نمی شود که از این به بعد هم موفق نشوم” دیدتان را مثبت کنید و با صبر و حوصله شاهد موفقیت هایتان باشید.

3- انجام ندادن کار سخت

سومین مانع انجام ندادن کار سخت است. برای موفقیت در کنکور باید تراز و درصد همه دروس را به یک اندازه بالا ببرید. خیلی ها فکر می کنند اگر درس زبان را 20% بزنند و درس عربی را 80% بزنند، به تراز دلخواهشان می رسند. چنین روشی اشتباه است. برای رسیدن به رتبه دلخواه باید از انجام کارهای سخت تر شروع کنید.

هر چه که برای موفقیت تان لازم است را اول انجام دهید. شاید همه درس ها را دوست نداشته باشید. اما برای موفقیت باید عادت کنید کارهایی که علاقه ندارید هم انجام دهید. از همان اول سراغ درس هایی که به آنها کمتر علاقه دارید بروید. خودتان را متعهد کنید که شبی نیم ساعت آنها را مطالعه کنید. زیرا آنها بخشی از مسیر شما برای رسیدن به موفقیت تان است.

خیلی ها فقط مطالعه می کنند. درس ریاضی را مثل زیست مطالعه می کنند! روش مطالعه ریاضی نمی تواند مثل روش مطالعه زیست شناسی باشد. همچنین از حل تست فراری هستند. مطالعه به این شیوه و نتیجه ای نخواهد داشت. اول باید خوب بخوانید و سپس تست حل کنید. تا به صورت مفهومی مطالب را یاد بگیرید ممکن است بارها و بارها در حل تست شکست بخورید. اما باید آنقدر شکست بخورید تا راه شکست دادن را یاد بگیرید.

4- مطالعه بدون هدف

مانع چهارم بی هدف مطالعه کردن است. بسیاری از داوطلبان برنامه مشخصی برای مطالعه ندارند. اگر برنامه ای تعیین می کنند آن برنامه استاندارد نیست. در یک روز درس های ریاضی، فیزیک، زیست و زبان را قرار می دهند. اما دقیقا مشخص نمی کنند که چه مباحثی را باید بخوانند. آیا به آزمون های آزمایشی شان می رسند؟ آیا اگر با همین روند جلو بروند می توانند تا کنکور درس هایشان را تمام کنند؟

علت موفق نشدن بسیاری از داوطلبان کنکور بی برنامه بودن و نداشتن یک برنامه ریزی درسی مناسب است. باید مشخص کنید که دقیقا چه مباحثی را به چه مقدار مطالعه کنید. استراتژی مطالعه تان باید درست و اصولی تعیین شود. قرار نیست که فقط مطالعه کنید و ساعات مطالعه بالایی داشته باشید. بلکه باید مطالعه ای هدفمند همراه با برنامه در نظربگیرید و به آن پایبند باشید. بهتر است برای داشتن برنامه ای مناسب و اصولی از یک مشاور تحصیلی یا یک مشاور کنکور کمک بگیرید تا سریع تر شما را به هدف دلخواهتان برساند.

5- زمانی مناسب برای شروع مطالعه

یک عده از داوطلبان منتظر یک روز عالی برای شروع مطالعه هستند. می گویند از روز شنبه برنامه مطالعاتی مان را شروع خواهیم کرد! در اولین جلسات مشاوره تحصیلی، بعضی از دانش آموزان گمان می کنند برنامه شان از روز شنبه شروع خواهد شد! در صورتی که بلافاصله بعد از تعیین برنامه، باید آن را اجرا کنند. همانطور که گفتیم کار سخت را همان اول باید انجام دهید. کار سخت همان کاری است که بسیاری از افراد از آن فراری هستند. افراد موفق شنبه را به خاک سپرده اند. برای آنها هر روز شنبه است و از لحظه لحظه زمانشان نهایت استفاده را می کنند.

پس بنابراین عادت غلط منتظر شدن برای رسیدن یک روز ایده آل برای شروع را کنار بگذارید. از همین حالا شروع کنید. اگر عادت استفاده درست از زمان را در خود پرورش دهید، می توانید مباحث را به موقع جمع بندی کرده و موفقیت های بزرگی کسب نمایید.

6- یادگیری روش صحیح مطالعه

آخرین مانع مطالعه مفهومی، ندانستن روش صحیح مطالعه است. بسیاری از داوطلبان روش های صحیح مطالعه را نمی دانند. برای مثال نمی دانند روش مطالعه زیست گیاهی با روش مطالعه ژنتیک فرق می کند. نمی دانند چگونه آیات دین و زندگی را مطالعه کنند تا از یادشان نرود. نمی دانند مبحث قرابت معنایی در ادبیات و آرایه را در زبان فارسی چگونه مطالعه کنند. خواندن جزوه ی این دروس به تنهایی کاری را از پیش نمی برد.

یادگیری روش صحیح مطالعه را حتما در برنامه خود قرار دهید. می توانید از افراد با تجربه در این زمینه نیز کمک بگیرید تا با سرعت بیشتری به هدف دلخواهتان برسید. برای اطلاع بیشتر از بهترین روش درس خواندن برای کنکور می توانید با مشاوران ما تماس بگیرید

امیر مسعودی مدرس برتر فیزیک کنکور

مقالات

امیر مسعودی از برترین روش درس خواندن با شما می گوید

امیر مسعودی از برترین روش درس خواندن با شما می گوید

داوطلبان کنکوری می پرسند بهترین روش درس خواندن چیست؟ روش درس خواندن رتبه های برتر در سال های قبل چگونه بوده است؟ چقدر تست می زدند؟ چقدر مطالعه می کردند؟ چه کتاب های کمک آموزشی استفاده می کردند؟ چه کلاس های آموزشی شرکت می کردند؟
در این بخش بررسی می کنیم که بهترین روش درس خواندن برای کنکور چگونه است. تا شما هم بتوایند جزء رتبه های برتر شوید!

روش درس خواندن رتبه های برتر به سه بخش تقسیم می شود:

۱) مراحلی که قبل از مطالعه انجام می دهند.
۲) مراحلی که در حین مطالعه انجام می دهند.
۳) مراحلی که بعد از مطالعه انجام می دهند.

مراحل قبل از مطالعه

1- آمادگی ذهنی
2- پیش خوانی و سوال گذاری

آمادگی ذهنی

اولین قدم روش صحیح درس خواندن، از دبیری شروع می شود که آموزش می دهد. برای آموزش، نیاز به یک دبیر خاص یا یک دبیر برند و معروف نیست. زیرا 70 الی 80 درصد دبیرها می توانند یک مبحث را خوب آموزش دهند و به شما منتقل کنند. به شرطی که شما هم آماده یادگیری باشید! اگر با ذهنیت منفی نسبت به دبیر در کلاس درس حاضر می شوید، نمی توانید آماده یادگیری هیچ مبحثی باشید.

شنونده ی فعال بودن در کلاس درس، اولین قدم برای یادگیری است. شما می توانید از دبیری که چندین سال سابقه تدریس دارد، نکات بسیار زیادی یاد بگیرید. اما وقتی با ذهنیت منفی در کلاس حاضر شوید به درس آن دبیر توجه نخواهید کرد. این ذهنیت منفی کار را برای شما را سخت تر می کند. در سال کنکور باید سختی های بیشتری را تحمل کنید. یادگیری، مطالعه، برنامه ریزی درسی و روش درس خواندن تان را حرفه ای تر انجام دهید. زمانی که در کلاس هستید، خوب به دبیر گوش دهید. سوال بپرسید. نکات تستی را بپرسید. اگر درس را متوجه نشدید دوباره از دبیر بخواهید برایتان توضیح دهد و.. با انجام اینها در اصل به خودتان کمک کرده اید.

پیش خوانی و سوال گذاری

بعد از آمادگی ذهنی، مرحله پیش خوانی دروس و سوال گذاری است. وقتی ذهن شما قبل از مطالعه، موضوعی را پیش خوانی کند، سوالاتی بوجود می آید. ذهن برای یادگیری کنجکاوتر می شود. زمانی که به کلاس درس روید و ادامه مطلب را از دبیرتان بشنوید، ذهن تان آرام می شود. آن مطلب را کامل آموزش می بیند و جواب سوالات را پیدا می کند. پس این روش درس خواندن، به صورت پیش خوانی و سوال گذاری، برای جا افتادن مطالب به شکل عمیق تر در ذهن بسیار کاربرد دارد.

قبل از شروع کلاس، در زنگ تفریح یا در زمان های آزاد، کتاب درسی را ورق بزنید. تیترها را نگاه کنید. عناوین را به خاطر بسپارید. تست های مباحث را تحلیل کنید. بعد از آن وقتی دبیر شروع به تدریس می کند ذهن شما کاملا آماده است.

نکته مهم در رابطه با پیش خوانی و سوال گذاری این است که در این روش افرادی دچار توهم یادگیری و غرور کاذب می شوند. فقط منتظر هستند تا با این روش دبیر را به چالش بکشانند. این افراد باید پیش خوانی را به نیت آماده سازی ذهن برای یادگیری بهتر و مفهومی تر انجام دهند نه برای به چالش کشیدن دبیران!

 

مراحل حین مطالعه

3- مطالعه جزوه
4- مطالعه کتاب درسی
5- حل تست و تمرین
6- یادداشت برداری در حین مطالعه

مطالعه جزوه

وقتی می خواهید مطلبی را خوب یاد بگیرید، بدون شک در قدم اول باید یک جزوه ساده را بخوانید. یک جزوه ای که مفهوم موضوع را ساده تر توضیح دهد و مطالعه شما را آسان تر کند. این روش درس خواندن باعث می شود که ذهن تان راحت تر مباحث را یاد گرفته و تحلیل کند.

یک جزوه خوب می تواند جزوه ی دبیرتان باشد. جزوه ی کتاب کمک آموزشی باشد. یادداشت هایی که خودتان سر کلاس نوشته اید باشد و هر چیز دیگری. پس همزمان که مطالب را مطالعه و تحلیل می کنید، برای خودتان خلاصه نویسی و جزوه برداری کنید.

بسیاری از افراد در این دام میافتند که جزوه همه ی درس است. برای مثال معلم چند تمرین در جزوه حل کرده است و این افراد فقط همان ها را به همراه جواب آنها مطالعه می کنند! خواندن جزوه به این روش برای هیچ درسی کافی نیست. در واقع جزوه به تنهایی 20 الی 30 درصد مطالعه شما را تشکیل می دهد. بنابراین مطالعه جزوه درسی لازم است اما نباید به این شکل باشد که شما فقط به خواندن جزوه درسی اکتفا کنید. بلکه باید مراحل دیگر مطالعه را نیز در نظر بگیرید.

مطالعه کتاب درسی

بعد از مطالعه جزوه درسی، نوبت مطالعه ی کتاب درسی است. بسیاری از دانش آموزان و داوطلبان کنکور از مطالعه کتاب درسی فراری اند! طراحان سوالات کنکور هیچ وقت از جزوه درسی یا جزوه های دبیران مدارس یا آموزشگاه ها، برای طراحی تست های کنکور استفاده نمی کنند! طراحان سوالات کنکور تنها و تنها از اصل کتاب درسی برای طراحی سوالات استفاده می کنند. در واقع منبع اصلی سوالات کنکور از اصل کتاب درسی است نه جزوه های آموزشی.

اگر سوالات کنکورهای برگزار شده را بررسی کنید در درس هایی مثل ریاضی، فیزیک، شیمی، می بینید 20 الی 25 درصد سوالات کنکور عینا مانند کتاب درسی، بدون تغییر عدد یا با تغییر عدد مطرح شده اند!

رتبه های برتر کنکور می گویند:” ما همیشه حداقل یک بار کتاب درسی را برای هر درس کامل می خواندیم” اما متاسفانه بسیاری از داوطلبان این منبع اصلی را مطالعه نمی کنند. پس مطالعه کتاب درسی یکی دیگر از ارکان بهترین روش درس خواندن است.

دروسی مثل زیست شناسی، دین و زندگی، روانشناسی، تاریخ و جغرافیا و بخش اعظمی از دروس رشته انسانی منبع اصلی برای مطالعه هستند. پس باید به شکل عمیق تری مطالعه شوند. برای درس های دیگری مثل ریاضی و فیزیک اگر موفق به مطالعه کل کتاب درسی نشدید، حداقل تمرین های آن را حتما یکبار بررسی و حل کنید. ظاهر تمرینات کتاب ساده است اما زمانی که به صورت عملی بخواهید آنها را حل کنید احتمالا به پیچیدگی تمرینات بیشتر پی می برید. دیگر ساده از کنار تمرینات کتاب درسی رد نمی شوید!

حل تست و تمرین

بعد از مطالعه کتاب درسی نوبت به حل تست های آموزشی است. هیچ رتبه برتری در کنکور نتوانسته بدون حل کردن تست های آموزشی رتبه برتر شود. شانس موفقیت در کنکور بدون حل تست های آموزشی بسیار پائین است. سرعت عمل در جلسه کنکور و حل سوالات کنکور، نیازمند این است که از قبل آنقدر مدل های مختلف سوالات و تست های متنوعی را حل کرده باشید که در جلسه کنکور براحتی و با سرعت سوالات را جواب دهید.

رتبه های برتر به طور منظم ۷۰۰ الی ۸۰۰ تست آموزشی در هر هفته حل می کنند. شما هم باید تست های آموزشی زیادی حل کنید. حل تست برای درس هایی مثل ریاضی و فیزیک، اولویت بیشتری نسبت به مطالعه جزوه این دروس دارد. یعنی حدود 60 الی 70 درصد زمان شما برای حل تست های درس هایی مثل ریاضی و فیزیک که درس های تمرینی هستند، باید سپری شود. اما برای درس های خواندنی اولویت با مطالعه کتاب درسی و سپس جزوه و بعد از آن حل تست های آموزشی است.

پس حتما برای تست های آموزشی را در روش درس خواندن خود قرار دهید. رتبه های برتر کنکور تست های هر کتاب کمک آموزشی را دست کم 6 بار حل کرده اند. بعضی از داوطلبان گمان می کند تست های کنکور یکبار مصرف هستند و تنها یکبار باید حل شوند و دیگر نیازی به مرور آنها ندارند. این کاملا اشتباه است. تست ها را باید چندین بار حل کنید تا خوب بر آنها مسلط شوید.

یادداشت برداری و خلاصه نویسی

مرحله بعدی یادداشت بردای و خلاصه نویسی است. در تمام مراحل روش های درس خواندن، می توانید یادداشت بردای کنید. می توانید در کلاس درس، همزمان که یک شنونده فعال هستید، نت برداری کنید. همچنین با پیش خوانی، سوال گذاری و نکاتی که در حین مطالعه کتاب جزوه و حل تست ها نیز به ذهنتان می رسد را می توانید، در خلاصه نویسی هایتان وارد کنید. در آخر هم می توانید یادداشت ها را به شکل دسته بندی شده به روش درخت دانش در بیارید. از این یادداشت ها و خلاصه نویسی ها می توانید به عنوان منبع بسیار مهمی برای مرور در خرداد ماه استفاده کنید. مرور دروس در خرداد ماه یکی از عوامل مهم موفقیت در کنکور می باشد. تعداد مرور در ماه های آخر رابطه مستقیمی با رتبه در آزمون سراسری دارد.

مراحل بعد از مطالعه

7- مرور منظم
8- محک زدن خودتان

مرور منظم

زمانی که درسی را مطالعه کردید ممکن است همان موقع آن را کامل یاد بگیرید. اما بعد از یک الی دو ماه آن را فراموش خواهید کرد. بعضی از افراد که در آزمون های آزمایشی ترازهای بالایی کسب می کنند، اما در کنکور موفق نمی شوند. دلیلش این است که آنها فقط برای همان آزمون آزمایشی مطالب درسی را مطالعه می کنند. بعد از اتمام آزمون، دیگر سراغ آن مطالب نمی روند. این اشتباه است. مبحثی را که برای مطالعه آن زمان گذاشته اید و یاد گرفته اید را باید با مرور های منظم به طور کامل به خاطر بسپارید. زیرا بخش قابل توجهی از سرعت عمل در کنکور بستگی به تعداد مرور دارد.

محک زدن خودتان

بعد از مطالعه مباحث، حل تست و یادداشت برداری، از خودتان آزمون بگیرید. بعد از هر آزمون اگر درصدتان پایین بود بررسی کنید که مشکل چیست. مهارت آزمون دادن، تحلیل آزمون های قبلی، روش مطالعه صحیح، مطالعه کتاب های کمک آموزشی مناسب می تواند دلایل موثر برای کسب یک نتیجه خوب در آزمون باشد. تمامی این موارد را می توانید با مشاور تحصیلی خود در میان بگذارید. یکی از اشکالات افرادی که در کنکور موفق نمی شوند، این است که بازخورد روش درس خواندن خود را نمی بینند.

بررسی کنید که چگونه درس ها را مطالعه می کنید. مثلا اگر یک فصل زیست شناسی را مطالعه کردید، ببینید آیا می توانید آن را به شخص دیگری که زیست شناسی بلد نیست، به شکلی ساده آموزش دهید؟ اگر بتوانید آموزش دهید می توان گفت شما مفهوم آن مطلب را کاملا متوجه شده اید. اما اگر نتوانید آموزش دهید به این معنی است که در یادگیری تان مشکلاتی وجود دارد. بنابراین حتما مرور های منظم داشته باشید و با آزمون گرفتن از خودتان یا شرکت در آزمون های آزمایشی خودتان را محک بزنید.
بزرگی می گوید: شخصی که در زندگی اش به هدف بزرگی رسیده، دو اصل داشته، اول اینکه او چیزی را می دانسته که شما نمی دانید و دوم اینکه تلاشی کرده که شما نکردید! اگر این دو تا اصل را در کنار هم بپذیرید بدون شک شرط های لازم برای موفقیت را پذیرفته اید.

امیر مسعودی مدرس برتر فیزیک کنکور

مقالات

آموزش تکنیک های برتر تندخوانی به روش امیر مسعودی قسمت دوم

آموزش تکنیک های برتر تندخوانی به روش امیر مسعودی

در بخش اول آموزش تند خوانی سه تصور غلط را بررسی کردیم. همچنین فواید تندخوانی و معایب کندخوانی را شمردیم و در نهایت فرمول محاسبه سرعت مطالعه را معرفی کردیم. قبل از خواندن بخش دوم آموزش تندخوانی، حتما سرعت مطالعه خود را حساب کنید. زیرا اگر ندانید که چه سرعتی در مطالعه خود داشته اید و بعد از انجام روش های تندخوانی، الان به چه سرعتی رسیده اید، میزان پیشرفت خود را متوجه نخواهید شد.

 

دلایل کندخوانی

1- کلمه خوانی

از ابتدای دبستان به دانش آموزان آموزش می دهند که کلمه کلمه بخوانند. برای مثال بابا، آب، داد. سارا، انار، دارد. باگذشت زمان به جای خواندن تک تک کلمات دو یا سه کلمه را با هم خواندیم.خیلی ها یادشان رفته که کلمات در جملات معنی پیدا می کنند. مثلا کلمه شیر چندین معنی دارد. شیر جنگل. شیر آب. شیر آشامیدنی! تا زمانی که لغت شیر در جمله به کار نرود نمی توانیم بفمیم که منظور از شیر کدام معنی آن است. بسیاری از افراد به کلمات توجه بیشتری دارند تا جملات. این خود موجب کندخوانی می شود. اولین قدم برای یادگیری تند خوانی، پرهیز از کلمه خوانی است.

2- بلند خوانی

متاسفانه بسیاری از مشاوران تحصیلی به اشتباه به داوطلبان می گویند، اگر می خواهید مبحثی را خوب بفهمید آن را بلند بلند بخوانید. زیرا وقتی بلند بلند تکرار کنید یکبار می گویید و یکبار هم می شنوید. همین باعث درک بهتر می شود. این روش کاملا اشتباه است. زیرا اثبات شده است که بلندخوانی یکی از موانع مهم تند خوانی است.

3- لب خوانی

بعضی از افراد بلند بلند نمی خوانند. اما زمانی که کتابی را مطالعه می کنند لب هایشان دائما تکان می خورد. این روش هم اشتباه است.

4- درون خوانی

مانع جدی دیگر تند خوانی، درون خوانی است. به این شیوه که یکبار می خوانند و یکبار دیگر در دلشان آن را تکرار می کنند.

5- برگشت غیر ارادی چشم به عقب

اکثر افراد هنگام مطالعه ناخودآگاه چشم هایشان به عقب بر می گردد و مطالب قبلی را نگاه می کنند. یا به یکباره چشم هایشان آن خط را گم می کند. سرگردانی چشم بین خطوط هم دلیل دیگر کندخوانی است.

6- عدم علاقه به موضوع

آخرین دلیل کندخوانی علاقه نداشتن به موضوع مطالعه است. خیلی ها با اکراه و بی میلی مطالعه می کنند. با خودشان می گویند اصلا چرا باید این درس ها را بخوانیم. اصلا این ها به چه درد ما می خورد. انتگرال به چه کاری می آید. عربی به چه دردی می خورد. با گفتن اینها علاوه بر اینکه به آن موضوع بی علاقه هستند، بلکه روز به روز بی علاقه تر هم می شوند و همین باعث می شود که از سرعت مطالعه آنها کم شود.

اما بپردازیم به پنج تکنیک مهم و کاربردی تند خوانی که باعث افزایش 50 الی 100 درصد سرعت مطالعه می شود.
تکنیک های تندخوانی و آموزش روش های تند خوانی برای کنکور

1- به جای کلمه خوانی جمله خوانی کنید.

لطفا از این به بعد بجای اینکه کلمه خوانی، جمله خوانی کنید. همانطور که گفتیم کلمات در جملات معنی پیدا می کنند. این کار نیاز به تمرین خاصی ندارد بلکه یک تصمیم ذهنی است. از این به بعد روی کلمات مکث نکنید و جمله ها را بخوانید.

برای اطلاع از کلمه خوان بودن یا جمله خوان بودن خودتان ببینید که هنگام زیر کلمات را خط می کشید یا زیر جملات! اگر زیر کل جملات خط می کشید نشان دهنده جمله خوان بودن شماست.

در ابتدای انجام این روش ممکن است سرعت مطالعه تان افت کند. اما بعد از یک هفته سرعت مطالعه تان افزایش خواهد یافت. بنابراین منتظر نباشید به محض انجام تکنیک های تند خوانی سرعت مطالعه تان سریعا بالا رود. بلکه با صبوری و مداومت در انجام آن کم کم آن را افزایش دهید.

 

2- استفاده از خط بر

تکنیک خط بر دومین روش آموزش تند خوانی است. در دوران دبستان، موقع مطالعه کتاب های درسی با چیزی شبیه خودکار یا انگشت مان خطوط کتاب را دنبال می کردیم تا چشم هایمان خط را گم نکند.

وقتی که انگشت یا یک قلم چشم ها را هدایت کند، سرعت مطالعه بالاتر خواهد رفت. همچنین دیگر برگشت غیر ارادی چشم به عقب را نخواهید داشت. شاید اگر دیگران شما را ببینند برایشان عجیب باشد. اما بدانید همین حرکت به ظاهر ساده کمک شایانی به تند خوانی می کند.

 

3- به جای لب خوانی،بلندخوانی و درون خوانی،چشم خوانی کنید.

سرعت چشم ها خیلی بیشتر از سرعت زبان است. گفتار انسان تقریبا بین 100 تا 200 کلمه در دقیقه است. اما چشم ها می توانند تا هزار کلمه حتی بیشتر را مطالعه کنند. زمانی که صحبت، لب خوانی، درون خوانی و بلند خوانی کنید، سرعت مطالعه تان بسیار پائین می آید. اگر از این به بعد سعی کنید با چشم هایتان بخوانید سرعت مطالعه تان به طرز چشم گیری افزایش خواهد یافت. این راه شروع بسیار خوبی برای یادگیری تند خوانی است.

 

4- قانون پارکینسون

چهارمین تکنیک تند خوانی، قانون پارکینسون است. بسیاری از افراد وقتی تحت فشار قرار می گیرند راندمان و کارایی شان بالاتر خواهد رفت. قانون پارکینسون به این شرح است که” مدت زمان انجام یک کار در یک بازه ی زمانی که برای آن مشخص شده است می تواند منقبض یا منبسط شود”

اگر به شما بگویند شش روز دیگر امتحان زیست شناسی دارید، روز پنجم به مطالعه مشغول می شوید. اما اگر بگویند شش ساعت دیگر امتحان دارید، در این شش ساعت تمام مباحث زیست را مطالعه خواهید کرد.

این موضوع را در یک نمودار که محور عمودی آن تلاش و محور افقی آن زمان است، وارد می کنیم. اگر زمان خیلی کم باشد تلاش هم کم است. اگر زمان خیلی زیاد باشد باز هم تلاش کم است. می گویید وقت برای مطالعه هست! اما اگر زمان در یک حد معقول باشد و در شما ایجاد ترس و انگیزه کند، باعث می شود تلاش تان بالاتر برود. دیگر آن کار را در همان بازه زمانی مشخص انجام می دهید.

پس اگر مطالعه حجمی زمانی تعیین کنید، از اتلاف وقت تان جلوگیری خواهدکرد. اگر قبلا چهار صفحه از یک درس را در نیم ساعت می خواندید الان در نیم ساعت می توانید شش صفحه بخوانید.

 

5- علاقه مند شدن به موضوع مطالعه

فرض کنید ده عنوان درس برای مطالعه در برنامه درسی خود دارید. ممکن است از این ده عنوان تنها هفت عنوان آن را دوست دارید. دلیل دوست داشتن آن هر چیزی می تواند باشد. به هر دلیلی ممکن است به مابقی عناوین درسی علاقه نداشته باشید. اما بدانید لحظه لحظه مطالعه و تمرین هر درسی، همیشه لذت بخش نیست.

ورزشکاری که در حال تمرین کردن و وزنه برداشتن است، از لحظه لحظه تمرینش لذت نمی برد. او به خاطر هدفی که برای خودش تعیین کرده است حاضر است سختی های تمرین را تحمل کند. شما هم هدفی تعیین کرده اید که قرار است به آن برسید. هدف شما ممکن است پزشکی، دندان پزشکی، وکالت، موسیقی دان، گرافیست یا هر چیز دیگری باشد. برای رسیدن به آن هدف باید سختی هایی تحمل کنید تا زودتر به آن برسید.

شاید بعضی درس ها برایتان جذاب نباشد اما بالاخره مطالعه آنها جز برنامه درسی و لازمه رسیدن به هدف تان است. اول و آخر باید تمام دروس رشته خود را مطالعه کنید تا به هدف دلخواهتان برسید.

پس غر زدن و بهانه تراشی را کنار بگذارید. دنبال راهی باشید تا درس ها را بهتر متوجه شوید و به آنها علاقه مند شوید. با خود بگویید” این دروس وسیله رسیدن به هدفم است پس آن ها را دوست می دارم و با دقت و علاقه مطالعه خواهم کرد.” این تغییر دیدگاه کمک خواهد کرد تا سختی های مسیر برایتان لذت بخش تر و ساده تر شود. انتخاب با شماست. از آن درس لذت ببرید یا آن را مانعی برای رسیدن به هدف های بزرگ تان قرار دهید!

امیر مسعودی مدرس برتر فیزیک کنکور

مقالات

آموزش تکنیک های برتر تندخوانی به روش امیر مسعودی قسمت اول

آموزش تکنیک های برتر تندخوانی به روش امیر مسعودی

داوطلبان زیادی شاکی اند که وقت کم می آورند. به سر فصل های آزمون نمی رسند. احتمالا نمی دانند که واقعا وقت کم می آورند یا خودشان ناخواسته اتلاف وقت می کنند. اگر دقیق تر شویم متوجه خواهیم شد بسیاری از این داوطلبان سرعت مطالعه پائینی دارند. مثلا در نیم ساعت تنها دو صفحه از یک مبحث را می خوانند. همین سرعت مطالعه کم باعث می شود که نتوانند درس ها را کامل بخوانند.

آموزش تکنیک ها و روش های تندخوانی کاری است که برای این دسته از داوطلبان انجام می دهیم. این بخش آموزش تند خوانی رایگان است. با انجام تکنیک های تندخوانی می توانید سرعت مطالعه خود را حداقل 50% افزایش دهید. اگر این تمرینات را جزء عادات مطالعه خود قرار دهید، تا بیش از 50% نیز سرعت مطالعه تان افزایش خواهد یافت.

سه تصور غلط در رابطه با تندخوانی

1- اولین تصور غلط این است که خیلی ها گمان می کنند برای یادگیری و مطالعه مبحثی، باید آن را آرام آرام بخوانند. با طمانینه. فکر می کنند اگر آرام آرام بخوانند، بهتر آن مبحث را یاد می گیرند.

2- دومین تصور غلط این است که بسیاری از افراد می گویند زمانی که سرعت مطالعه بالاتر برود، تمرکزمان کمتر می شود. نمی توانیم مطالب را درست متوجه شویم.

3- سومین تصور غلط این است که گمان می کنند برای موفق شدن در کنکور و آوردن یک رتبه خوب، باید تمام مطالب کتاب درسی را کامل و با جزئیات مطالعه کنند. حتی پاورقی ها و بیشتر بدانید های کتاب درسی را هم مطالعه می کنند. می گویند در غیر این صورت رتبه خوبی نخواهیم آورد!

این سه تصور غلط، شایع ترین و رایج ترین تصورات در رابطه با روش های مطالعه و تندخوانی است که در مقاله تک تک آنها را بررسی می کنیم.

آرام آرام خواندن

روانشناسان تعریف جالبی از ذهن و فضای آن ارائه کرده اند. می گویند ذهن انسان در هر کسری از ثانیه یک فضایی دارد. اگر در این فضا بیش از ظرفیت آن اطلاعات وارد کنیم، نمی تواند در خود جای دهد. اگر کمتر از ظرفیت آن اطلاعات وارد کنیم بخشی از آن فضا خالی می ماند. که ذهن دوست دارد آن فضای خالی را پر کند. این همان قانون خلاء است که ذهن انسان دوست دارد با هر چیزی که اطراف آن است و به آن دسترسی دارد فضای خالی اش را پر کند.

زمانی که سرعت مطالعه تان پایین است ذهن تان این فرصت را دارد تا به عوامل حواس پرتی فکر کند. همین باعث می شود تمرکزتان از بین برود و نتوانید از زمان مطالعه به شکل مفید استفاده کنید.

سرعت مطالعه مطلوب نه خیلی تند است که هیچ چیزی متوجه نشوید و نه خیلی کند است که حواس تان را پرت کند. سرعت مطالعه مطلوب سرعتی است که ذهن شما را در بهینه ترین حالت ممکن قرار دهد تا بتوانید بیشترین بهره را از آن ببرید.

 

سرعت بالا تمرکز پائین

فرض کنید در یک مسیری با سرعت بیست کیلومتر بر ساعت رانندگی می کنید. در این وضعیت فرصت خواهید داشت به عوامل حواس پرتی زیادی فکر کنید. برای مثال شیشه ماشین خود را تمیز کنید. با بغل دستی خود صحبت کنید. آهنگ عوض کنید. اما اگر به جای سرعت بیست کیلومتر بر ساعت با سرعت صد و بیست کیلومتر بر ساعت در حال رانندگی باشید، قطعا فرصت صحبت با بغل دستی، چک کردن گوشی و یا پاک کردن شیشه را نخواهید داشت. در آن وضعیت تمام تمرکز و حواس تان روی یک چیز است. آن هم رانندگی و مسیری است که پیش روی شماست.

معنای تمرکز هم همین است که در آن واحد تنها به یک چیز فکر کنیم و تنها یک کار را انجام دهیم. برعکس تمرکز موازی کاری است. موازی کاری به معنای انجام همزمان چند کار با هم است. موازی کاری با تمرکز در تناقض است. بنابراین می توان نتیجه گرفت که اگر سرعت مطالعه به یک حد مطلوبی برسد که نه ماکسیمم باشد و نه مینیموم، در واقع در یک نقطه بهینه و مشخص باشد، تمرکز به بالاترین سطح خود خواهد رسید. پس بالا رفتن سرعت مطالعه با بالاتر رفتن سطح تمرکز مرتبط است.

 

خواندن جزئیات

این تصور یکی از کشنده ترین تصورات در رابطه با موفقیت در کنکور است. خیلی ها که در امتحانات مدرسه یا امتحانات نهایی معدل های بالایی گرفتند، نتوانستند در کنکور مانند امتحانات مدرسه موفق شوند. زیرا آنها تشریحی خوان بودند. برای مثال فردی که در مدرسه معدل 19/5 داشت، در کنکور رتبه 19 هزار کسب کرد. آنها عادت کرده بودند مانند مدرسه همه مطالب را ریز به ریز و با جزئیات مطالعه کنند.

اگر برای کنکور 80% درصد مطالب دو بار خوانده شود بهتراست یا 100% مطالب یکبار؟! قطعا دوبار مرور کردن مطالب درسی خیلی موثرتر است. در بخش تقویت حافظه گفتیم زمانی که یک مطلب وارد ذهن می شود بیست و چهار ساعت بعد از یادگیری 80% آن فراموش خواهد شد. پس قطعا اگر مطالب درسی هم تنها یکبار خوانده شوند فراموش خواهند شد.

اینک با آگاهی از تصورات غلطی که در رابطه با روش های مطالعه وجود دارد به موضوع اصلی این قسمت، یعنی تندخوانی (تند خوانی) می پردازیم. به علت حجم بالا مطالب آن به دو بخش تقسیم شده است. که در این بخش ابتدا معایب کندخوانی را بررسی و سپس توضیح می دهیم که تندخوانی چیست و فواید آن چیست. در نهایت به محاسبه سرعت مطالعه می پردازیم.

معایب کندخوانی

1- خستگی و دلزدگی از درس خواندن

2-بی علاقگی

3-ایجاد وسواس در مطالعه(شک کردن به اینکه آیا مطالب را فهمیده ایم؟آیا دوباره بخوانیم؟)

4-حواس پرتی و از بین رفتن تمرکز در حین درس خواندن

5- کاهش فهم و درک از مطالعه

6-عدم پیشرفت مطالعه طبق برنامه درسی پیش بینی شده

فواید تند خوانی

1-کمک به صرفه جویی در وقت و انرژی

2-فعالیت کمتر چشم ها

3-استفاده بهینه از مغز

4-کمک به افزایش اعتماد به نفس

5-کمک به افزایش تمرکز و درک شما از مطلب

اگر تکنیک های تندخوانی را انجام دهید، سرعت مطالعه و سطح تمرکزتان در مطلوب ترین حالت ممکن قرار می گیرد.

محاسبه سرعت مطالعه

قبل از یادگیری و آموزش تند خوانی باید از سرعت مطالعه خود آگاهی پیدا کنید. تا بدانید که در چه سطحی هستید و به چه سطحی باید ارتقاء پیدا کنید. محاسبه سرعت مطالعه را با استفاده از یک فرمول جهانی می توان بدست آورد. از طریق این فرمول سرعت مطالعه خودتان را محاسبه کنید و ببینید در کدام دسته قرار خواهید گرفت.
نحوه محاسبه

ابتدا کتابی را که متن دارد انتخاب کنید. یک زمان مشخص در نظر بگیرید و آن را مطالعه کنید. طبق فرمول اعداد خود را در آن قرار دهید و سرعت مطالعه تان را محاسبه کنید. برای مثال کتاب دین و زندگی یا زیست شناسی را باز کنید. ابتدای یک پاراگراف را مشخص کنید. دو دقیقه زمان بگیرید. شروع کنید به خواندن. بعد از دو دقیقه نقطه پایانی را مشخص کنید. برای مثال از خط دوم یک صفحه شروع به خواندن کرده اید و در دو دقیقه به خط دهم آن صفحه رسیده اید. حالا کلمات محدوده ای را که در دو دقیقه مطالعه کرده اید را بشمارید و بر عدد سه تقسیم کنید.

عددی که از این تقسیم به دست می آید میانگین کلمات یک خط است. حالا تعداد خطوط خوانده شده را بشمارید و میانگین کلمات یک خط را در آن ضرب کنید. عدد بدست آمده در این مرحله صورت کسر می شود. حالا باید این عدد را بر زمان بر حسب ثانیه تقسیم کنید. مثلا اگر دو دقیقه صرف خواندن تان شده بر حسب ثانیه صد و بیست می شود. بعد از این مرحله کل این کسر را تا اینجا در عدد 60 ضرب کنید.

در اینجا عددی که بدست می آید تعداد کلمه بر دقیقه است و واحد آن wpm است که می شود(word per minutes)

 

 

شما جزو کدام دسته اید؟

اکنون باید ببینیم که عدد بدست آمده که سرعت مطالعه شما می باشد در کدام دسته قرار می گیرد.

سرعت مطالعه 10 کلمه بر دقیقه تا حدود 150 کلمه در دقیقه سرعت مطالعه پائین محسوب می شود.
سرعت مطالعه ی 150 کلمه بر دقیقه تا 400 کلمه بر دقیقه سرعت مطالعه متوسط محسوب می شود.
سرعت مطالعه 400 کلمه بر دقیقه تا 600 کلمه بر دقیقه سرعت مطالعه مطلوب و مفهومی محسوب می شود.
سرعت مطالعه 600 کلمه بر دقیقه به بالا سرعت مطالعه ی تندخوان های حرفه ای است.

در هر کدام از این دسته ها که باشید باز هم می توانید پیشرفت کنید و خود را ارتقاء دهید. اگر سرعت مطالعه تان بالای ششصد کلمه بر دقیقه است نیاز به آموزش های حرفه ای تری دارید.

جالب است بدانید آماری از سرعت مطالعه تحصیل کرده های ایرانی منتشر شده است. افرادی که دیپلم به بالا بوده اند سرعت مطالعه 90 تا 130 کلمه بر دقیقه داشتند. این فاجعه بزرگی است!

متاسفانه در کشور ایران سرانه ی مطالعه بین 1 الی 3 دقیقه در روز است. همین دلیل اصلی مطالعه کم می باشد. در بخش دوم آموزش تندخوانی، به ادامه دیگر نکات و تکنیک های تندخوانی خواهیم پرداخت.

امیر مسعودی مدرس برتر فیزیک کنکور