مقالات

آموزش روش صحیح مطالعه با امیر مسعودی ( بخش اول )

آموزش روش صحیح مطالعه با امیر مسعودی ( بخش اول )

روش های صحیح مطالعه برای کنکور

یکی از دغدغه هایی داوطلبان کنکور سراسری، آگاهی از روش های صحیح مطالعه برای کنکور است.

به دلیل زیاد بودن حجم مطالب و نیاز به مطالعه عمیق آن ها، آشنایی داوطلبان با روش های صحیح درس خواندن، باعث می شود هم معدل آن ها که در کنکور سراسری تاثیر دارد بالا شود و هم مطالب را به صورت عمیق و مفهومی مطالعه کنند.

برای برخی از افراد مطالعه کار بسیار سخت و طاقت فرسایی است. این افراد خیلی زود از درس خواندن خسته می شوند و یا باید بارها یک متن را بخوانند تا متوجه شوند. گاهی اوقات حتی ممکن است پس از بارها خواندن یک متن، باز هم آن را متوجه نشوند. گاهی هم پیش آمده که دانش آموزی با وجود ساعت ها مطالعه‏، باز هم تراز پایینی کسب کرده است. مثلا دانش آموزی با 8 ساعت مطالعه در روز، توانست به تراز 4300 برسد، اما همین دانش آموز با به کارگیری روش های صحیح مطالعه برای کنکور و با همان ساعت مطالعه در روز، توانست خود را به تراز 7000 برساند.

حواس پرتی و عدم اطلاع از روش های صحیح مطالعه برای کنکور، یادگیری را به میزان زیادی کاهش می دهد. مطالعه اصولی و فعال باعث می شود که مشکل اکثر این افراد کاهش یابد.

به راستی چرا برخی از افراد می توانند تمرکز حواس و انگیزه زیادی برای درس خواندن داشته باشند و برخی دیگر نمی توانند؟ از دلایل عمده ی آن عدم تمرکز و یا شیوه مطالعه ی نادرست است؛ این که دانش آموز نمی داند چگونه وارد مبحث درسی شود و چه مقدار زمان بگذارد؟ کدام قسمت ها را دقیق تر مطالعه کند و یا اینکه چه زمانی به مرور بپرازد؟ جواب همه این سوالات بستگی به نحوه درس خواندن صحیح و افزایش تمرکز حواس دارد.

 

امیر مسعودی مدرس برتر فیزیک کنکور

مقالات

امیر مسعودی و راهکارهای افزایش تمرکز در مطالعه قسمت (1)

امیر مسعودی و راهکارهای افزایش تمرکز در مطالعه قسمت (1)

تمرکز حالتی ذهنی و روانی است که در آن تمام قوای حسی و روانی فرد بر روی موضوعی معطوف می گردد. ذهن انسان همواره تمایل دارد که فعالیت داشته و درگیر چیزی باشد، بنابراین اگر کاری که شما انجام می دهید ذهن شما را درگیر نکرده باشد و تمرکز کافی روی انجام آن نداشته باشید، ذهن شما به سمتی می رود که بتواند خود را مشغول کند، این تعریفی از حواس پرتی است. داشتن تمرکز در تمام امور از جمله مطالعه و درس خواندن از ضروریات است.

فردی که تمرکز بالایی دارد:

تحقیقات نشان می دهد افرادی که در کارهایشان تمرکز دارند بازدهی به مراتب بیشتری نسبت به افراد حواس پرت دارند و حتی در تبدیل کردن نقاط ضعف خود به قوت موفق تر از بقیه عمل می کنند. ارتباط مستقیمی میان تمرکز و قدرت یاد گیری وجود دارد.
شما بر هر آن چه که توجه خود را جلب کنید، قلب و ذهن شما هم به آن سو کشیده می شود. پس لازم است به این نکته مهم توجه داشته باشیم که تمرکز کردن بر امور کم ارزش سرعت رسیدن شما را به امور مهم تر و دارای ارزش، کم می کند.
اگر فرد در کاری که انجام می دهد تمرکز کافی داشته باشد، در آن کار رشد می کند و در نتیجه اعتماد به نفس بیشتری پیدا می کند و موفق تر خواهد شد.
فردی که بر افزایش تمرکز خود کار کرده است، می تواند به سرعت در برابر حوادث عکس العمل های خوب و درست از خود نشان دهد.
افزایش تمرکزدر دانش آموزان به آن ها کمک می کند که مطالب را با سرعت زیادی به حافظه خود بسپرند و در مواقع لزوم از آن ها استفاده کنند. تمرکز خطاهای احتمالی را کاهش می دهد.
برای شروع هر کاری در اولین مرحله باید هدف از انجام آن مشخص شود، افزایش تمرکز کمک شایانی به هدف مند کردن افکار شخص خواهد کرد.
افرادی که تمرکز دارند در برابر حوادثی که در پیرامون شان رخ می دهد با آرامش برخورد می کنند، زیرا حواس پرتی باعث ایجاد نگرانی و اضطراب در فرد می شود. افراد متمرکز در کمال آرامش بهترین عکس العمل ها را نشان می دهند.
افزایش تمرکز باعث پر رنگ بودن افکار در ذهن فرد می شود و این باعث می شود از پرداختن به امور پوچ جلوگیری شود و در نتیجه در وقت و انرژی صرفه جویی می شود.

روش تار عنکبوت

اگر به تار عنکبوت یک بار دست بزنیم با تکان خوردن تار،عنکبوت تکان خورده و فورا واکنش نشان می دهد، اما با تکرار در تکان دادن تار، دیگر عنکبوت عکس العملی از خود نشان نمی دهد. ما هم اگر در زمان مطالعه عواملی را که باعث حواس پرتی مان می شوند نادیده بگیریم و در برابر آن ها ضعف نشان ندهیم می توانیم در حفظ تمرکز خود قدم بزرگی برداریم.

 

امیر مسعودی مدرس برتر فیزیک کنکور

مقالات

نتیجه بهتر با توصیه های علمی امیر مسعودی قسمت (2)

نتیجه بهتر با توصیه های علمی امیر مسعودی قسمت (2)

۱۱. با یک تیم درس بخوانید

برخی افراد با قرار گرفتن در یک تیم می توانند بهترین عملکرد را از خود نشان داده و بهتر درس بخوانند. این افراد می‌توانند با عضو شدن یا تشکیل دادن یک گروه مطالعه این ویژگی را دنبال کرده و شرایط بهتری برای مطالعه‌شان فراهم کنند.

۱۲. برنامه ریزی کنید

وقت گذاشتن برای برنامه ریزی به تنهایی مسئله مهمی به شمار می رود و این مسئله تنها به برنامه‌ ریزی اول هفته محدود نمی‌شود. اگر بتوانید برای هر ساعت از خود برنامه بگذارید و انجام آنها را در اولویت قرار دهید، قادر خواهید بود به دستاورد‌های بی شماری در درس خواندن دست بیابید.

۱۳. ذهن خود را آرام کنید

پیش از آنکه هر امتحانی را شروع کنید، به مدت ۳ دقیقه به دیوار زل بزنید. محققان باور دارند که مدیتیشن می‌تواند اضطراب را کاهش داده و توجه افراد را افزایش دهد. حتی آرام بودن ساده هم می تواند تاثیرات مطلوبی بر فعالیت شما بگذارد.

۱۴. ورزش کنید

پژووهشگران باور دارند نیم ساعت ورزش هوازی روزانه می‌تواند سرعت پردازش ذهن را بالا ببرد. پس با بهره گرفتن از مسئله می‌توانید هر روز به طور همزمان باهوشتر و قویتر شوید.

۱۵. امگا ۳ بخورید

اسید چرب امگا ۳ که به عنوان یکی از مواد تقویت کننده‌ی ذهن معروف است، در ماهی‌ها، دانه های روغنی و روغن زیتون وجود دارد. علاوه بر این، به گفته محققان مصرف امگا ۳ و امگا ۶ می‌تواند استرس پیش از امتحان را از بین ببرد.

۱۶. به خود زنگ تفریح بدهید

دانشمندان اثبات کرده‌اند که زنگ تفریح دادن به خود و ترک کردن محل مطالعه می‌تواند بهره‌وری و توانایی شما برای تمرکز را بالا ببرد.

۱۷. بیدار نمانید

محققان باور دارند که شب بیداری و درس خواندن شبانه نه تنها مفید نیست بلکه می‌تواند تاثیر منفی در عملکرد یک شخص بگذارد و باعث شود استرس بیشتری را تجربه کند. پس بهتر است در فصل امتحانات هر شب ۷ تا ۹ ساعت بخوابید تا تمامی زحماتتان بیهوده به باد نرود.

۱۸. اینترنت را قطع کنید

بهترین کار این است که در حین مطالعه سراغ کامپیوتر نروید تا فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی نتوانند تمرکزتان را از بین ببرند. اگر برای مطالعه به کامپیوتر شخصیتان احتیاج دارید می‌توانید از اپلیکیشن‌های به خصوصی کمک بگیرید تا بتوانید اینترنت را به مدت کوتاهی قطع کنید.

۱۹. از نرمش روزانه، یوگا، ماساژ یا صرفا طبیعت بهره ببرید

تحقیقات نشان می‌دهد که نرمش یا کشش عضلات می‌تواند بر انگیزه و انرژی افراد تاثیر شگرفی بگذارد. علاوه بر این، فعالیت‌های یاد شده و حتی تنفس در طبیعت می‌تواند استرس ناشی از امتحان را به صفر برساند.

۲۰. بهترین توصیه علمی و روش درس خواندن را برای خود برگزینید

برخی صبح‌ها بهتر درس می‌خوانند، برخی شبها. برخی در گروه توانمند‌ترند و برخی در تنهایی. به همین دلیل بهتر است که گزینه‌های موجود را به درستی امتحان کرده و بهترین راه را برای خود برگزینید.

 

امیر مسعودی مدرس برتر فیزیک کنکور

 

مقالات

نتیجه بهتر با توصیه های علمی امیر مسعودی قسمت (1)

نتیجه بهتر با توصیه های علمی امیر مسعودی قسمت (1)

با فرا رسیدن فصل امتحانات و نزدیک شدن به کنکور، بسیاری از دانش آموزان و دانش جویان آنچنان نگران وقت از دست رفته و نتیجه‌ی امتحاناتشان می‌شوند که به تمامی رسانه‌های در دسترسشان سر زده و تمامی راه‌ها را برای موفق شدن در این مسئله امتحان می‌کنند.

با این حال بسیاری از مطالب پشتوانه‌ی علمی ندارند و بیشتر راهکار‌هایی هستند که برخی روانشناسان به طور کلی برای این مبحث مطرح می‌کنند اما در این میان یک سری توصیه به خصوص به چشم می خورند که کارشناسان موفق شده‌اند با بررسی و آزمایش‌های فراوان به آنها دست یافته و داده‌هایی علمی و عملی درباره‌ی کاربردی بودن آنها وجود دارد.

این توصیه‌ها به علت قطعیتی که دارند بدون شک می‌توانند به بسیاری از دانش آموزان و دانش‌جویان در راستای رسیدن به نتایج مطلوب در امتحانات کمک کنند. در این مقاله ۲۰ حقیقت و توصیه‌ علمی به چشم می‌خورند که می توانند شما را در فصل امتحانات یاری دهند؛

۱. زمانی که خوابتان می‌آید، درس بخوانید

زمانی که خوابتان می‌آید به جای آنکه کتاب غیر علمی در دست بگیرید، سعی کنید چند دقیقه به مطالعه بپردازید. محققان کشف کرده‌اند که مغز در حین خواب، حافظه را تقویت می‌کند و به همین دلیل احتمال دارد که تمام مسائلی را که پیش از خواب به آنها فکر می‌کنید را بهتر به یاد آورید.

۲. در فواصل زمانی کوتاه مطالب را مرور کنید

یک روش یادگیری جدید به نام« تکرار با فاصله» وجود دارد که بر اساس آن باید اطلاعات را به قسمت‌های کوچکتر تقسیم کرده و آنها را طی یک مدت طولانی دوره کرد. این روش به طور قطع بهتر جواب می‌دهد چرا که حفظ کردن یک مقاله‌ بلند به صورت کلی بسیار سخت‌تر است از به ذهن سپردن تعداد زیادی مطلب کوتاه.

۳. از جزییات مطالب داستان بسازید

جزییاتی موجود در یک مبحث را به صورت یک داستان عجیب درآورید تا بتوانید با بازگو کردن آن در ذهنتان، تمامیشان را به یاد آورید.

۴. حرکت کنید

تحقیقات زیادی نشان می‌دهد که درس خواندن در مکان‌های مختلف می‌تواند احتمال به یاد سپاری آنها را بالا می‌برد چرا که با هر تغییر مکان، ذهن مجبور می‌شود که در یک فضای جدید، مباحث را دوباره به یاد بسپارد.

۵. هر وقت خسته شدید مباحث درسی را عوض کنید

تمام انرژی خود را صرف یک مبحث نکنید. در عوض سعی کنید مطالب متفاوت زیادی در یک روز بخوانید. این تکنیک باعث می‌شود که استراتژی مناسبی در راستای حل مسائل و پاسخ دادن به سوالات در پیش بگیرید.

۶. از خودتان سوال بپرسید

سوال پرسیدن از خود می‌تواند بهترین گزینه برای مرور مطالب خوانده شده باشد. نگران نباشید و سعی کنید در آرامش مطالب خوانده شده با یک سری سوال ساده مرور کنید.

۷. مطالب را روی کاغذ بنویسید

پژوهشگران باور دارند که ذهن در هنگام نوشتن یک مطالب، آن را در محلی بسیار امنتر ذخیره می‌کند و به یاد آوردنش آسانتر می‌شود. سعی کنید همه‌ی یادداشت‌های مهم خود را دوباره بنویسید تا بتوانید تمامی آنها را به ذهن بسپارید.

۸. بلند بلند بخوانید

بلند بلند خواندن درس نیز می‌تواند به فرآیند یادگیری کمک کند چرا که شما یکبار مطلب را می‌خوانید و یک بار آن را می‌شنوید.

۹. قهوه و چای بنوشید
همه از تاثیر کافئین بر درس خواندن خبر دارند اما باید مراقب بود که یادگیری و هوشیاری شما به این نوع نوشیدنی‌ها وابسته نشود.

۱۰. برای خودتان جایزه بگذارید

این جایزه می‌تواند یک شیرینی یا پیاده روی شبانه یا حتی ۵ دقیقه پرسه در شبکه‌ی اجتماعی محبوبتان باشد. اینکه بدانید پس از تمام شدن بخشی از مطالعه‌ی شما، یک جایزه انتظارتان را می‌کشد، می‌تواند اشتیاقتان را برای به اتمام رساندنش بالا ببرد.

امیر مسعودی مدرس برتر فیزیک کنکور

مقالات

مشکل عدم تمرکز در مطالعه

افزایش تمرکز با امیر مسعودی

کمیاب ترین گوهر زمانه و اکسیر موفقیت در هر کاری به ویژه در کنکور، افزایش تمرکز هنگام درس خواندن است.

برای چه به آن اکسیر موفقیت و گوهر نایاب می گویند؟

در بازار سرمایه هر چیزی که عرضه آن کم شود و تقاضا برای آن بالا برود، قیمت اش بیشتر می شود. مثل گوهر کمیاب می شود. در زمان هایی قیمت طلا افزایش یافت. امروزه دعوا نه بر سر طلا و نفت است. دعوای امروز بر سر تمرکز ذهن و توجه است. همه در حال تلاش اند که تمرکز و توجه شما را به سمت خودشان جلب کنند. از شبکه های مختلف اجتماعی گرفته تا صنعت ها و کسب کار های مختلف. هر کدام می خواهند تمرکزتان را به سمت خود جلب کنند.
اما چرا نمی توانیم روی یک کار درست تمرکز کنیم؟

آخرین باری که در کنار خانواده تان یک فیلم را تماشا کردید، به یاد آورید. آیا تمام تمرکزتان بر روی تماشای آن فیلم بوده؟ یا در کنار آن گوشی موبایل تان را نیز چک کرده اید؟ چندین بار به موضوعات مختلفی هم فکر کرده اید؟
داستان فیس بوک

داستان فیس بوک را یادتان هست؟ زمانی که مردم دیگر از فیس بوک خسته شدند، صاحب آن تصمیم گرفت اینستاگرام را خریداری کند. تا دوباره بتواند توجه مردم را به سمت خود جلب کند. اینستاگرام هم با اسقبال عظیمی از سمت مردم سراسر جهان مواجه شد. اما علت موفقیت اش چه بود؟

صاحب فیس بوک دریافته بود که مردم دیگر حوصله مطالعه متن ها را ندارند. از این جهت با راه اندازی اینستاگرام، که فقط شامل تصویر و ویدیو است، کاری کرد تا توجه و تمرکز بیشتری به خود جلب کند. البته او این نکته را می دانست که مردم حوصله دیدن فیلم های طولانی را هم ندارند. به همین خاطر حداکثر مدت زمان ویدیو های اینستاگرام را 1 دقیقه قرار داد. که این خود عامل دیگری برای جذابیت این شبکه اجتماعی است.

حق می دهیم به داوطلبان کنکوری که علاقه خود را نسبت به درس از دست بدهند. سراغ شبکه های اجتماعی جذاب تری بروند. اما چاره چیست؟ یک داوطلب کنکوری برای موفقیت در کنکور، باید راه های افزایش تمرکز را در خود پرورش دهد. تا بتواند به اهداف اش در آینده برسد. اما راه های افزایش تمرکز هنگام درس خواندن را چگونه می توان بدست آورد؟ در این بخش سه تکنیک افزایش تمرکز را به همراه تمرین هایی عملی توضیح می دهیم.

سه تکنیک افزایش تمرکز

موازی کاری ممنوع

این اصل اولین و مهم ترین پیش نیاز افزایش تمرکز هنگام درس خواندن است. معنای تمرکز انجام یک کار به طور کامل و با توجه کامل است. اما موازی کاری دقیقا برعکس تمرکز می باشد. موازی کاری به معنی انجام چندین کار همزمان با هم است. موازی کاری را باید به طور کامل کنار بگذارید.

بسیاری از افراد گمان می کنند اینکه چندین کار را همزمان با هم انجام دهند یک هنر و افتخار است! در صورتی که کاملا در اشتباه هستند. مثل شخصی که هنگام کار کردن، گوشی اش را چک می کند و همزمان به ایمیل هایش هم جواب می دهد و چای هم می نوشد! با انجام همه این کارها با هم احساس می کند بازدهی بسیار بالایی هم دارد.

اما در علم روانشناسی ثابت شده که اصلا ذهن انسان نمی تواند چندین کار را در آن واحد با هم انجام دهد. این ما هستیم که به خاطر سوئیچینگ سریع ذهنی فکر می کنیم، چندین کار را در یک لحظه انجام می دهیم.

موازی کاری

موازی کاری در مطالعه را هم باید کنار بگذارید. با انجام تمرین های افزایش تمرکز ذهن، روش مطالعه تان را اصلاح کنید. زمانی که در حال مطالعه هستید گوشی موبایل خود را کنار بگذارید. جلوی تلوزیون ننشینید و همزمان با فیلم، مطالعه نکنید. هنگام درس خواندن راه نروید. چیزی نخورید و دراز نکیشید. بسیاری از موارد دیگری که باعث حواس پرتی تان می شود را کنار بگذارید. هدف اصلی تان درس خواندن با تمرکز بالا باشد.

تخلیه درون

حتما برایتان پیش آمده که موقع درس خواندن ذهن تان با انواع و اقسام فکرها مشغول می شود. برای مثال بعضی داوطلبین وسط مطالعه، به این فکر می کنند که اگر در کنکور قبول نشوند چه می شود؟! یا با خود فکر می کنند اگر نتوانند زحمات پدر و مادرشان را جبران کنند چه می شود؟! و بسیاری از انواع مختلف افکار در ذهن شان می آید که تمرکزشان را از دست می دهند.

در این حالت دو راهکار وجود دارد:

  • تخلیه ذهن بر روی کاغذ
  • پذیرش مسائلی که از دسترس تان خارج است

می توانید تمام افکاری را که در زمان درس خواندن ذهن تان را به خود مشغول می کند را در یک کاغذ یادداشت کنید. تا ذهن تان تخلیه شود. یا در فرصتی مناسب با یک دوست یا مشاور صحبت کنید. اگر افکاری سراغ تان آمد که برای حل آنها هیچ راه حلی ندارید، آن مسئله را بپذیرید. قبول کنید که برای حل آن، کاری از دست تان بر نمی آید. پس بهتر است به مطالعه خود ادامه دهید.

حذف محرک های مزاحم محیطی

برای افزایش تمرکز در محیط مطالعه، باید تمامی اشیاء و مواردی که باعث حواس پرتی می شوند را حذف کنید. مطالعه باید ویژگی های زیر را داشته باشه:

محیطی که از سکوت نسبی برخوردار باشد. نه سکوت مطلق و نه وجود صداهای مختلف. زیرا در جلسه کنکور ممکن است صداهای مختلفی شنیده شود. مثل راه رفتن مراقبان. صحبت کردن مراقبان در بلندگو. تکان خوردن صندلی ها. خوردن خوراکی و صدا های دیگری. بنابراین سکوت مطلق در جلسه کنکورهیچ وقت برقرار نیست. اگر به محیطی با سکوت مطلق عادت کرده باشید با شنیدن کوچک ترین صدایی به راحتی تمرکزتان را از دست خواهید داد.
نشستن پشت یک میز حالت استانداردی است که کمک می کند تمرکز بیشتری برای درس خواندن داشته باشید.
پاک کردن محیط و جمع آوری تمام وسایلی که تمرکزتان را به خود جلب می کند. مانند قاب عکس روی میز. جملات انگیزشی که به دیوار چسبانده اید و..
دمای محیطی مناسب
مطالعه در کتابخانه هم، باعث افزایش تمرکز بیشتر هنگام مطالعه می شود.

تمرین تمرکز ذهن

تمرین تمرکز ذهن با تکنیک های افزایش تمرکز متفاوت است. زیرا تکنیک کاری است که تصمیم می گیرید از این به بعد آن را انجام دهید و خیلی سریع می توانید آن را به مرحله عمل برسانید. اما تمرین نیازمند زمان است تا کم کم در عادات رفتاری تان نهادینه شود. صبوری و ممارست در انجام آن را می طلبد.
اما تمرین مهم تمرکز این است که“ عادت کنید در لحظه زندگی کنید.”

در دیدگاه روانشناسی گشتالت، علت اصلی افسرده شدن انسان ها یا افسوس خوردن آنها از گذشته و نگرانی شان برای آینده را، در رعایت نکردن دو چیز می داند:

  • افزایش تمرکز
  • لذت بردن از لحظه لحظه زندگی

اما چطور می توانید این کار را انجام دهید؟ برای رعایت کردن این دو اصل باید هر کاری که انجام می دهید را با دقت و تمرکز انجام دهید. برای مثال زمانی را که در حال غذا خوردن با خانواده تان هستید. در حال تماشای یک فیلم. هنگام مطالعه. هنگام شنیدن موسیقی و..

در زمان انجام هر کاری تمام تمرکز ذهنی تان را به سمت آن کار ببرید. با انجام این تمرین به جای اینکه مثل همیشه کارها ناخودآگاه انجام دهید، آنها را خودآگاه و با فکر کردن انجام خواهید داد. لذت انجام آن کار برایتان بیشتر خواهد شد. به راحتی می توانید به صورت خودآگاه بر هر موضوع و کاری که بخواهید ذهن تان را متمرکز کنید.

زندگی تنها یک مرحله و یک کار بخصوص نیست. اگر بخواهید لذت بردن از زندگی تان را تنها معدود به زمان هایی کنید که برای مثال تفریح می کنید یا در سفرید، نمی توانید لذت کافی را از زندگی ببرید. اما زمانی که از انجام تک تک کارهای تان بیشترین لذت را ببرید، عادتی را در خود پرورش می دهید که زندگی را برایتان جذاب تر و دوست داشتنی تر خواهد کرد.

امیر مسعودی مدرس برتر فیزیک کنکور

مقالات

چرا تمرکز نداریم؟ از امیر مسعودی

چرا تمرکز نداریم؟ از امیر مسعودی

تمرکز چیست؟
چطور می توان تمرکز را افزایش داد؟

تمرکز یعنی تداوم دقت و توجه در انجام امور، که امری مستمر و مداوم باشد. یا به عبارتی، تمرکز حواس، حالتی ذهنی و روانی است که در آن حالت، تمام قوای حسی، روانی و فکری انسان روی موضوع خاصی متمرکز می‏ شود تضمین کننده انجام صحیح کارها و رهایی از خطرات احتمالی است.

مسئله ای که بسیاری از ما درگیر آن هستیم، عدم تمرکز است. ما با اینکه بیشترین تلاش خود را برای دستیابی به تمرکز می کنیم، بیشتر به عدم تمرکز می رسیم. به طور مثال یک دانشجو در زمان امتحانات تصمیم می گیرد به کتابخانه دانشگاه برود ، تا در آنجا با تمام تمرکز و توجه به مطالعه بپردازد. اتفاقی که می افتد این است که دانشجو هر چه تلاش می کند نمی تواند به تمرکز کافی دست پیدا کند و نتیجه این می شود که پس از ساعتی ماندن در کتابخانه ، کلافه و مضطرب به دلیل انجام ندادن برنامه ریزی خود از کتابخانه خارج می شود.

سوال اینجاست؟

چرا تمرکز نداریم؟

دلایل عدم تمرکز را در کجا باید جست و جو کنیم؟

مهم ترین مسئله مجبور شدن است. وقتی خود را مجبور می کنید که کاری را انجام دهید، یعنی کاری خلاف میل شما دارد اتفاق می افتد. واکنش مغز و بدن شما نسبت به آن موقعیت، یک حالت دفاعی است.

بیایید یک بازی مغزی را با خود انجام دهید. مغز ما به راحتی فریب می خورد. می توانید او را فریب دهید به طوری که هیچ آسیبی به عملکردهای دیگر مغزتان وارد نشود. می توانید به او بگویید که اصلا برای انجام این کار مجبور نیست! امری اختیاری است.

مسئله ی بعدی، فشارهای روانی است. باید سطح فشارهای روانی و یا همان استرس های شخصی خود را پایین بیاورید. اگر بودن در فضا یا مکانی شما را ازار می دهد، حتما آنجا را ترک کنید. اگر موضوعی شخصی بخشی از ذهن شما را مشغول کرده، قبل از اینکه به برنامه ریزی خود بپردازید، سعی کنید آن موضوع را حل کنید و گرنه در یادداشت مناسبی برای خود زمانی را مشخص کنید. بیشتر مسائلی که حواس شما را در طول مطالعه پرت می کنند، همین مسائل جزیی و حداقل هستند.

موضوع بعدی؛ ترس های ماست. وقتی شما می خواهید در کنکور قبول شوید، یا اینکه می خواهید برنامه ای را به فرجام برسانید، یا حتی وقتی تصمیم می گیرید به فضای جدیدی بروید ، این ترس ها با شما همراهند. ترس از عدم موفقیت باعث عدم تمرکز می شود.

راهکاری به شما پیشنهاد می کنیم. ترس هایتان را یکی یکی بنویسید. هر چه هست را یادداشت کنید. گاهی این ترس ها در ذهن ما بزرگ تر از واقعیتی هستند که وجود دارند. و وقتی که روی کاغذ به صورت عنوانی و یا حتی موضوعی نوشته می شوند، بسیار کوچک و حداقل می شوند.

آماده سازی فضای ذهنی مورد بعدی است. وقتی ذهن آماده نیست، هر چه تلاش کنید بی فایده است. پس قبل از اینکه شروع به مطالعه کنید این موضوع را حل کنید. فضای ذهنی خودتان را آرام و سپید کنید. خود را موقعیت آرامش قرار دهید. اگر استرس ، ترس و یا هر چه آزارتان می دهد را بشناسید، راحت تر می توانید با ان کنار بیایید. از شناخت خود و احساس تان نترسید. فضای ذهنی شما متعلق به خودتان است.

چند راهکار برای رسیدن به تمرکز پیشنهاد می شود:

برنامه ریزی کنید.

برنامه ریزی برای دستیابی به موفقیت موضوعی است که اثبات شده است. برنامه ریزی هم راه و روش خود را دارد. پیش از برنامه ریزی باید مدیریت زمان را خوب بشناسید. و در برنامه ریزی درست، احتمالات را هم در نظر بگیرید. اما ممکن برنامه ریزی شما در روزهای اول به سختی و یا حتی به شکلی نامنظم پی گیری شود. نگران نباشید. انعطاف داشته باشید و برای شرایط جدید خود ، برنامه ریزی جدیدی کنید.

تصمیم بگیرید.

وقتی تصمیم بگیرید که کاری را انجام دهید، خودتان را به چهارچوب مشخصی مقید می کنید که می تواند شما را یک قدم به موفقیت نزدیک کنید.

این چهارچوب به هیچ وجه اجبار نیست. بلکه نظم و انضباط است.

تغییر افکار دهید.

زمانی که افکار منفی و حواس پرت به سراغتان می آید ، به آنها بگویید الان زمان فکر کردن و درگیر شدن با موضوعاتی مثل این نیست! دست به مدیریت افکار بزنید. نگذارید ذهن شما ، مغز شما، شما را به هر جهتی ببرد. این شما باشید که او را هدایت می کنید.

 

امیر مسعودی مدرس برتر فیزیک کنکور