مقالات

امیر مسعودی و راهکارهای افزایش تمرکز در مطالعه قسمت (1)

امیر مسعودی و راهکارهای افزایش تمرکز در مطالعه قسمت (1)

تمرکز حالتی ذهنی و روانی است که در آن تمام قوای حسی و روانی فرد بر روی موضوعی معطوف می گردد. ذهن انسان همواره تمایل دارد که فعالیت داشته و درگیر چیزی باشد، بنابراین اگر کاری که شما انجام می دهید ذهن شما را درگیر نکرده باشد و تمرکز کافی روی انجام آن نداشته باشید، ذهن شما به سمتی می رود که بتواند خود را مشغول کند، این تعریفی از حواس پرتی است. داشتن تمرکز در تمام امور از جمله مطالعه و درس خواندن از ضروریات است.

فردی که تمرکز بالایی دارد:

تحقیقات نشان می دهد افرادی که در کارهایشان تمرکز دارند بازدهی به مراتب بیشتری نسبت به افراد حواس پرت دارند و حتی در تبدیل کردن نقاط ضعف خود به قوت موفق تر از بقیه عمل می کنند. ارتباط مستقیمی میان تمرکز و قدرت یاد گیری وجود دارد.
شما بر هر آن چه که توجه خود را جلب کنید، قلب و ذهن شما هم به آن سو کشیده می شود. پس لازم است به این نکته مهم توجه داشته باشیم که تمرکز کردن بر امور کم ارزش سرعت رسیدن شما را به امور مهم تر و دارای ارزش، کم می کند.
اگر فرد در کاری که انجام می دهد تمرکز کافی داشته باشد، در آن کار رشد می کند و در نتیجه اعتماد به نفس بیشتری پیدا می کند و موفق تر خواهد شد.
فردی که بر افزایش تمرکز خود کار کرده است، می تواند به سرعت در برابر حوادث عکس العمل های خوب و درست از خود نشان دهد.
افزایش تمرکزدر دانش آموزان به آن ها کمک می کند که مطالب را با سرعت زیادی به حافظه خود بسپرند و در مواقع لزوم از آن ها استفاده کنند. تمرکز خطاهای احتمالی را کاهش می دهد.
برای شروع هر کاری در اولین مرحله باید هدف از انجام آن مشخص شود، افزایش تمرکز کمک شایانی به هدف مند کردن افکار شخص خواهد کرد.
افرادی که تمرکز دارند در برابر حوادثی که در پیرامون شان رخ می دهد با آرامش برخورد می کنند، زیرا حواس پرتی باعث ایجاد نگرانی و اضطراب در فرد می شود. افراد متمرکز در کمال آرامش بهترین عکس العمل ها را نشان می دهند.
افزایش تمرکز باعث پر رنگ بودن افکار در ذهن فرد می شود و این باعث می شود از پرداختن به امور پوچ جلوگیری شود و در نتیجه در وقت و انرژی صرفه جویی می شود.

روش تار عنکبوت

اگر به تار عنکبوت یک بار دست بزنیم با تکان خوردن تار،عنکبوت تکان خورده و فورا واکنش نشان می دهد، اما با تکرار در تکان دادن تار، دیگر عنکبوت عکس العملی از خود نشان نمی دهد. ما هم اگر در زمان مطالعه عواملی را که باعث حواس پرتی مان می شوند نادیده بگیریم و در برابر آن ها ضعف نشان ندهیم می توانیم در حفظ تمرکز خود قدم بزرگی برداریم.

 

امیر مسعودی مدرس برتر فیزیک کنکور

مقالات

روشهای امیر مسعودی برای مطالعه و درس خواندن

روشهای امیر مسعودی برای مطالعه و درس خواندن

در این مطلب سعی می کنیم تا به مقایسه انواع روشهای مطالعه صحیح برای دانش جویان و دانش آموزان عزیز بپردازیم . تا کسانی که به دنبال بهترین روش مطالعه می باشند . با شناخت نکات مثبت و نقاط ضعف هر روش مطالعه بهتر بتوانند شیوه و سبک مطالعه و خواندن را برگزینند:

روش مطالعه خواندن بدون نوشتن
در این روش فرد از زمانی که کتاب را باز می‌ کند، شروع می‌کند به خواندن متن و پشت سرهم بدون توقف‌ متن‌ها را می‌خواند تا زمانی که خسته شود یا زمان مطالعه به پایان برسد. اکثر افراد از این روش استفاده می‌کنند. ولی این بدترین روش برای مطالعه است. زیرا در این حالت تمرکز فرد در سطح پایین قرار دارد، مطالعه‌گر در حالت منفعل قرار می‌گیرد و احتمال خواب آلودگی زیاد است.

روش مطالعه گزینشی
برخی معتقدند از آنجا که شیوه نگارش کتابهای درسی، تحلیلی است، اطلاعات کلیدی در اوایل و اواخر فصل قرار دارد، بنابراین در مطالعه اینگونه کتابها باید نکات زیر رعایت شود.
ـ چند پاراگراف اول هر فصل را بخوانید.
ـ چند پاراگراف آخر را نیز بخوانید.
ـ اگر کتاب دارای پرسشهایی باشد آنها را مطالعه کنید.
ـ تیتر ها و عنوانهای فرعی را بخوانید.
ـ یکی دو خط از هر پاراگراف در اواسط متن را که به نظر مهم می آید، بخوانید.
ـ بخش نهایی کتاب یا خلاصه نتایج را هم بخوانید.
این روش نیز روش مناسبی برای مطالعه نیست. زیرا فرد نمی‌تواند بر کلیت مطالب تسلط پیدا کند.

روش مطالعه برجسته سازی (خط کشیدن زیر نکات مهم)
در این روش فرد همان‌طور که متن را می‌خواند، زیر نکات مهم خط می‌کشد یا با ماژیک فسفوری آن را رنگ می‌کند.
دو نوع برجسته سازی: کسانی که زیر نکات مهم را خط می‌کشند نیز دو حالت دارد.

1ـ اول مطالعه و فهم بعد خط: کسانی که اول مطلب را مطالعه می‌کنند و می‌فهمند بعد زیر نکات مهم را خط می‌کشند از روش مناسب‌تری استفاده می‌کنند. زیرا با مراجعه بعدی این نکات مهم تداعی‌گر سایر نکات می‌شود.

2ـ انحصار توجه به خط کشیدن: برخی افراد به جای اینکه مطلب را مطالعه کنند و بفهمند تمام توجه آنها به خط کشیدن و برجسته کردن منحصر می‌شود. وقتی یک فصل را تمام می‌کنند. می‌بینند که تنها چیزی که آنها به دست آورده‌اند خط خطی کردن کتاب است اما از فهم مطلب چیزی عایدشان نگشته است.

روش مطالعه حاشیه نویسی
در این روش فرد ابتدا متن را می‌خواند بعد خلاصه آن یا نکات مهم آن را در حاشیه کتاب یادداشت می‌کند. این روش نسبت به دو روش قبلی بهتر است ولی بازهم روشی کامل برای درک عمیق مطالب و خواندن کتب درسی نیست ولی می تواند برای یادگیری مطالبی که از اهمیتی چندان برخوردار نیستند مورد استفاده قرار گیرد.

روش مطالعه خلاصه نویسی
در این روش شما مطالب را می خوانید و آنچه را که درک کرده اید بصورت خلاصه بروی دفتری یادداشت می کنید که این روش برای مطالعه مناسب است و از روشهای قبلی بهتر می باشد چرا که در این روش ابتدا مطالب را درک کرده سپس آنها را یادداشت می کنید اما بازهم بهترین روش برای خواندن نیست.

مراحل این روش
الف: در اتاقی آرام بنشینید و کتاب را باز کنید، اولین صفحه فصل مورد نظر را بیاورید و چند برگه یادداشت تمیز و یک قلم هم در کنار دستتان بگذارید.
ب: عنوان فصل و عنوان بعد از آن را، اگر وجود داشته باشد، یادداشت کنید.
ج: اولین بند را بخوانید و سپس خواندن را متوقف کنید.
د: آنگاه به دقت به آنچه خوانده اند بیندیشید و در کلماتی هر چه کمتر و به زبان خودتان آن را خلاصه کنید، این خلاصه می تواند حتی چهار یا پنج کلمه باشد و به صورت جمله هم نباشد.
هـ: مواظب باشید زیاد ننویسید و خلاصه با خود بند برابر نشود و رونویس کامل از آن نباشد. فایده واقعی این روش زمانی آشکار می شود که بخواهید برای امتحان آماده شوید اگر فصل‌ها را خوب خلاصه کرده باشید، با مرور چند تا از این خلاصه ها خود را از خواندن کل کتاب معاف کرده اید.(1)

روش مطالعه کلید برداری
در این روش شما بعد از درک مطالب، بصورت کلیدی نکات مهم را یادداشت می کنید و در واقع کلمه کلیدی کوتاه ترین، راحت ترین ،بهترین و پر معنی‌ترین کلمه ای است که با دیدن آن، مفهوم جمله تداعی شده و به خاطر آورده می شود. کلید برداری روشی بسیار مناسب برای خواندن و نوشتن نکات مهم است.
در این روش، شخص نکته های مهمی را (نه کل مطالب را) که احیاناً نویسنده کتاب آنها را مشخص کرده است یا خود فرد مهم بودن آنها را تشخیص می دهد، روی برگه هایی یادداشت می کند و در زمان مناسب مثلاً هنگام امتحان از آنها استفاده می کند.

روش مطالعه خلاقیت و طرح شبکه‌ای مغز
در این روش شما مطالب را می‌خوانید بعد از درک حقیقی آنها نکات مهم را به زبان خودتان و بصورت کلیدی یادداشت می کنید و سپس کلمات کلیدی را بروی طرح شبکه ای مغز می نویسد ( در واقع نوشته های خود را به بهترین شکل ممکن سازماندهی می کنید و نکات اصلی و فرعی را مشخص می کنید) تا در دفعات بعد به جای دوباره خوانی کتاب ، فقط به طرح شبکه ای مراجعه کرده وبا دیدن کلمات کلیدی نوشته شده بروی طرح شبکه ای مغز ، آنها را خیلی سریع مرور کنید . این روش درصد موفقیت تحصیلی شما را تا حدود بسیار زیادی افزایش میدهد و درس خواندن را بسیار آسان می کند. و بازده مطالعه را افزایش میدهد.

روش مطالعه پس ختام
این روش مطالعه از شش مرحله با نامهای زیر تشکیل شده است.
منفی : این روش در ابتدای امر کمی طولانی و وقت گیر است. و دانش آموز از بکار بردن آن هراس دارد. اما پس از مدتی استفاده از آن این روش قدرت خود را نشان می دهد. نکته مثبت: باعث می شود فرد با تمرکز فکر بخواند . به طور فعال به یادگیری بپردازد. و هنگام مطالعه کسل و خواب آلوده نشود.

 

امیر مسعودی مدرس برتر فیزیک کنکور

نرم افزار

روش های امیر مسعودی برای مطالعه بهتر

روش های امیر مسعودی برای مطالعه بهتر

 

1- در فواصل زمانی کوتاه اما پیوسته درس بخوانید:

آمار نشان داده که ذهن انسان در زمان های کوتاه و مکرر بسیار متمرکزتر از زمان های طولانی عمل می کند. بنابراین حتی اگر فقط ده دقیقه برای درس خواندن فرصت دارید، آن را به فواصل زمانی کوتاهتر تقسیم کنید. همچنین بهتر است پس از هر ده دقیقه درس خواندن به خودتان استراحت بدهید.

از آنجا که مغز انسان به منظور “ساخت پروتئین” و تجدید نیرو به زمان نیازمند است، این روش کارایی بسیاری دارد. زمان استراحت به مغز فرصت جذب آموخته ها را می دهد، در مقابل درس خواندن برای مدت زمان طولانی نه تنها کسالت آور است، بلکه باعث خستگی، ایجاد استرس و گیج شدن می شود، در نتیجه قدرت یادگیری را کاهش می دهد.

۲- با خیالی آسوده استراحت کنید:

اگر زمان شما اجازه می دهد به منظور تجدید قوا، یک روز کامل را به استراحت بگذرانید. (مثلا” هر یک ماه یکبار ، مخصوصا” بعد از دادن یک آزمون آزمایشی ، یک استراحت یک روزه یا نصفه روزه ، به خود بدهید.)با این کار ممکن است احساس عذاب وجدان کنید و مرتبا با خود بگوئید : “باید امروز را هم درس می خواندم” و زمان گرانبهایی را که به استراحت تخصیص داده اید، با استرس سپری کنید. اما همانطور که در بالا اشاره شد، فراموش نکنید که در حالت استرس مغز اطلاعات جدید را جذب نمی کند. یک روز را به فراغت بگذرانید و احساس بدی از درس نخواندن خود نداشته باشید. فقط سعی کنید در این یک روز بیشتر به فعالیتهای مورد علاقه و خواب بپردازید . کمتر فعالیت ذهنی سنگین ، مثل شرکت در بحثهای سیاسی یا دیدن چند فیلم سینمایی فلسفی و … بپردازید . بیشتر به فعالیتهای سبک بدنی و ورزشی و نشاط آور بپردازید.

۳- وضعیت جسمی خود را در نظر بگیرید:

در زمان‌هایی که خسته، عصبانی، حواس پرت و شتاب زده هستید درس نخوانید. زمانی که مغز انسان در حالت آرامش است، مانند یک اسفنج اطلاعات را جذب می‌کند، برعکس زمانی که استرس دارید، تلاش شما برای یادگیری بی فایده است، زیرا در چنین حالتی مغز اطلاعات را دفع می‌کند. هیچگاه در زمانی که فکر شما به چیزهای دیگری مشغول است، خود را مجبور به درس خواندن و یادگیری نکنید، این کار چیزی جز اتلاف وقت نیست. به همین دلیل همیشه توصیه می کنیم که به حواشی کنکور و نتیجه ی کنکور و حرف مردم و درکل ،موارد استرس زا فکر نکنید.

شعار همیشگی من(( شما فقط درس بخوانید و حداکثر تلاشتان را انجام دهید و در نهایت نتیجه را به خدا واگذار کنید.))

۴- درس ها را در همان روز مرور کنید:

زمانی که چیز جدیدی یاد می گیرید، سعی کنید در همان روز نکات مهمش را دوره کنید. با گذشت چند روز، برای یادآوری آن مطالب به تلاش بیشتری نیاز خواهید داشت. به هر حال یک مرور سریع در انتهای روز، باعث ماندگاری بیشتر در مغز و یادآوری آسانتر مطالب خواهد بود. مخصوصا” در مورد دروس اختصاصی و مطالب سنگین ، مرور و حل کردن چند تمرین ، چند ساعت بعد از تدریس ، بسیار مفید خواهد بود.

۵- مرحله به مرحله پیش بروید:

ممکن است باور نداشته باشید که همیشه از کل به جزء و از بزرگ به کوچک رسیدن ، روش کارایی در امر یادگیری در سنین مختلف است. در زمان درس خواندن ابتدا سعی کنید یک درک کلی از مطلب داشته باشید سپس وارد جزئیات شوید، با این روش امکان موفقیت شما بیشتر می شود.

۶-محیطی مناسب برای درس خواندن فراهم کنید:

برای مطالعه ی مفید داشتن جایی مخصوص این کار ضروریست. بهترین مکان برای مطالعه میز شخصی و اتاقی جدا از جریان های غیر درسی است.

بهتر است میز مطالعه در کنج اتاق قرار داشته باشد به طوری که شما رو به دیوار قرار بگیرید. قرار گرفتن در محیطی بسته می تواند تا حد زیادی در حفظ تمرکز موثر باشد. از اطراف میز کار خود پوستر.مجله. کتاب غیر درسی. ضبط. تلفن وهر چیزی که حواستان را پرت می کند بردارید.

تمام وسایل مورد نیاز برای مطالعه را روی میز قرار دهید تا هنگام مطالعه دائما مجبور نباشید از جای خود بلند شوید.

نور اتاق مطالعه باید کافی و تلفیقی از نور سفید و زرد باشد. مثلا یک لامپ معمولی برای چراغ مطالعه و یک لامپ مهتابی برای اتاق. یا یک لامپ کم مصرف برای چراغ مطالعه و یک لامپ معمولی برای اتاق.

چراغ مطالعه باید حداقل ۳۰ سانتی متر با کاغذ فاصله داشته و اگر راست دست هستید در سمت چپ میز و اگر چپ دست هستید در سمت راست میز قرار گیرد.

مطالعه مقدس استپس همیشه درست پشت میز بنشینید یعنی تمام مفاصل بدنتان زاویه ی ۹۰ درجه داشته باشند. هرگز هنگام درس خواندن لم ندهید. دستتان را زیر سرتان نگذارید. روی میز نخوابید و … وهمیشه صاف بنشینید و هر وقت خسته شدید از جای خود بلند شوید. کمی داخل اتاق قدم بزنید و چند حرکت کششی انجام دهید سپس دوباره مشغول مطالعه شوید.

حتی اگر میز مطالعه ی شخصی هم ندارید روی صندلی نشسته ودرس بخوانید چون روی زمین زودتر خسته می شوید.وهرگز.هرگز.هرگز دراز کشیده و در رختخواب درس نخوانید.

تمام موارد بالا شرایط ایده آل برای مطالعه اند و لازم نیست همه ی این شرایط محیا باشند تا شما درس بخوانید. یادتان باشد کسانی در شرایطی کاملا متضاد با اینها به بهترین موفقیت ها رسیده اند.

خودِ درس خواندن اصل است پس هیچگاه اصل موضوع را فراموش نکنید.

۷- میزان خستگی مغزتان را در نظر داشته باشید:

کاملا طبیعی است که گاهی مغز انسان در اثر خستگی، مطالب را فراموش می کند، این امر هرگز بدان معنا نیست که شما آدم کودنی هستید، به جای عصبانی شدن، سعی کنید چنین حالتی را پیش بینی کنید و با آن کنار بیایید.

تصور کنید که مغز شما لایه های اطلاعات را به ترتیب روی هم می چیند، با قرار گرفتن اطلاعات جدید در سطوح بالا، اطلاعات لایه های پایین تر کهنه شده و به آسانی قابل دسترس نخواهند بود، بنابراین به فراخوانی شما دیرتر جواب می دهند، مرور کردن تنها روش جلوگیری از چنین پیشامدی است. تست زدن بعد از خواندن مطلب هم یک نوع مرور محسوب می شود، تا آزمون!

۸- با برنامه ریزی مناسب، درس خواندن را به عادت تبدیل کنید:

عموما” اگر ساعات مشخصی از روز را برای درس خواندن برنامه ریزی کنید، خیلی زود به آن عادت خواهید کرد. بدون تخصیص ساعات مشخصی از روز، ممکن است هیچگاه وقت درس خواندن پیش نیاید. یک روش مناسب برای این کار یادداشت کردن زمان در دفتر روزانه است، درست مثل اینکه از پزشک وقت گرفته اید. برای این کار می توانید از جدول برنامه ریزی اسکینر ،استفاده کنید.

۹-هدف داشته باشید:

یکی از دلایل اصلی که باعث می شود افراد به اهداف خود نرسند این است که معمولا آنها را دست نیافتنی می پندارند. در صورتی که با برنامه ریزی و مدیریت صحییح می توان به کلیه اهداف خود دست یافت.

کافی است سعی کنید فرق بین اهداف کوتاه مدت و بلند مدت خود را دریابید، اهداف بلند مدت را مانند یک رویا در ذهن بپرورانید و نگه دارید، در عین حال فعالیت های روزانه زندگی را به اهداف کوتاه مدت اختصاص دهید. مثلا” پولدار شدن ، مهندس شدن ، پزشک شدن و …. اهداف بلند مدت و مبهمی هستند. هر کدام از اینها مسیرهایی را می طلبند که شما باید این مسیرها را با تلاش و دستیابی به اهداف کوتاه مدت ، سپری کنید . مثل فارغ التحصیلی از دانشگاه با معدل خوب و اندوختن مهارت و تجربه در حین تحصیل ، قبل از آن ، گذشتن از سد کنکورو…. تا برسد به کوتاه مدت ترین هدف ، مثل اینکه فردا از ۸ تا ۱۰ باید زیست بخوانم و….

۱۰- ناامیدی دشمن یادگیری است:

افرادی که دائما خود را به دلیل کندی در یادگیری سرزنش می کنند، حتی اگر پیشرفتی مناسب و قوه یادگیری بالایی داشته باشند، همواره در استرس به سر می برند. در مقابل افرادی که به خود و سرعت یادگیری شان اطمینان دارند، حتی اگر از هوش و استعداد کمتری نسبت به گروه قبل برخوردار باشند، نتیجه کارشان بهتر است، زیرا این افراد انرژی خود را صرف نگرانی و حساسیت های بی مورد نکرده ، آهسته و پیوسته پیش می روند.

نکته ی آخر:

روش تست زدن درس های عمومی

پس از آنکه اطمینان نسبی حاصل کردید که درس را یاد گرفته اید. پس از گذشت حداقل ۴۸ ساعت و حداکثر ۱۳۰ ساعت به سراغ تست ها بروید.

حتما تست ها را با نمونه سوالات کنکور های سراسری سال های گذشته شروع کنید و بعد به سراغ نمونه سوالات آزاد بروید.

حتما از همان ابتدا تست ها را در زمان معین بزنید و برای هر تست عمومی به طور متوسط ۳۰ ثانیه زمان در نظر بگیرید.

پس از اتمام درصد خام خود را به این ترتیب محاسبه کنید:

تعداد صحیح ضربدر سه منهای تعداد غلط تقسیم بر کل سوالات ضربدر سه اگر این درصد زیر ۵۰ باشد باید بدون تعارف بگویم شما هیچ چیز از درس نفهمیده اید و باید از اول درس را بخوانید.

درصد ایده آل بالای ۸۰ درصد است.

البته گاهی درصد پایین در اثر کمبود زمان به وجود می آید. اگر اوایل به این موضوع برخوردید ، زیاد مهم نیست ولی بعد از چند سری تست زدن نباید وقت کم بیاورید.

امیر مسعودی مدرس برتر فیزیک کنکور

مقالات

بهترین روش مطالعه زیست شناسی از امیر مسعودی برای کنکور 99

بهترین روش مطالعه زیست شناسی از امیر مسعودی برای کنکور 99

درس زیست شناسی تعیین کننده ی رتبه ی شما در کنکور 99 خواهد بود. بدون شک هر یک درصد امتیاز بیشتر در این درس میتواند رتبه شما را شاید تا هزاران نفر جا به جا کند . بنابراین در مطالعه ی روزانه ی خود باید توجه فوق العاده ویژه ای به این درس داشته باشید.

اما در حال حاضر که زمان کمی به کنکور مانده افراد دو دسته میشوند:

۱- افرادیکه تابحال مطالعه ی مناسبی در زیست شناسی نداشته اند .

۲- افرادیکه توانسته اند تقریبا زیست شناسی را تمام کنند و تابحال مطالعه ی مناسبی داشته اند

 

برای هر دو گروه توصیه ها و نکاتی ارائه میشود که میتواند بسیار کارساز باشد.

 

توصیه هایی برای گروه اول

اگر تابه حال زیست شناسی را خوب نخوانده اید و هنوز تسلط مناسبی در آن ندارید نگران نباشید. هنوز هم وقت برای جبران خواهید داشت. در ابتدا سعی کنید برای زیست شناسی روزانه حداقل ۲ ساعت زمان بگذارید. البته این زمان برای شروع مطالعه ی کسانی است که تابحال مطالعه جدی نداشته اند . بعد از اینکه یک هفته توانستید هروز دقیقا به میزان ۲ ساعت مطالعه کنید از هفته ی دوم در هروز ۱۵ دقیقه به ساعت مطالعه ی خود اضافه کنید تا به زمان ۴ ساعت مطالعه زیست در روز برسید! باز هم تاکید میکنم شاید دانش اموزی نیاز کمتری برای مطالعه ی زیست در خود ببیند و شاید فرد دیگری نیاز بیشتری احساس کند. اما بصورت استاندارد شاید ۳-۴ ساعت مطالعه ی زیست شناسی در روز مناسب باشد.

اما در این مدت چه مباحثی را بخوانیم؟ اول از همه به مطالعات قبلی خود برگردید . ببینید کدام مباحث را بهتر خوانده اید و هنوز در ذهن دارید. و ببینید به کدام مباحث علاقه بیشتر دارید و فکر میکنید زودتر یاد میگیرید. در درجه ی دوم مباحثی را انتخاب کنید که کم حجم باشند . برای مثال مباحث مربوط به بحث ژنتیک که نیاز به یادگیری و فهم طولانی مدت دارند را در زمان حاضر کنار بگذارید. سعی کنید مباحث حفظی تر و فصل های اسانتر را انتخاب کنید. فراموش نکنید نباید سخت گیر باشید و وقت را از دست بدهید. شما از لحاظ وقت و زمان در محدودیت شدید هستید. در ابتدا قرار نیست کاری که در یکسال و شاید چند سال باید انجام میشد تنها در ۲ماه انجام دهید . مطمئن باشید اگر مباحث مناسب را انتخاب کنید و بخوانید حتما به درصد مناسبی خواهید رسید. در پایان وقتی مباحث را تمام کردید شروع به تست زنی و جمع بندی میکنید و این کار را یکماه تا بیست روز قبل از روز کنکور انجام دهید. به هیچ عنوان از مطالعه ی زیست شناسی ناامید نشوید هر چقدر بیشتر بخوانید نتیجه ی بهتری خواهید گرفت .

 

توصیه هایی برای گروه دوم

اگر تابه حال مباحث زیست را بخوبی پیش برده باشید میتوانید در مدت باقی مانده درصد خود را ارتقا دهید. اگر کل کتابهای دوم، سوم و پیش را خوانده اید باید تسلط خود را نسبت به انها بیشتر کنید. ایرادی که دانش اموزان دارند اینست که فکر میکنند با خواندن یک بار و دوبار کل مباحث درس را فهمیده اند . اما اینطور نیست! درس زیست شناسی نیاز به مرور و تکرار فراوان دارد. نگویید درس را بلد هستم و نیاز به خواندن ندارم! خیر ! از وقت زیست شناسی حتی اگر به مطالعه ی بقیه دروس نرسیدید ، نزنید! راز موفقیت در زیست شناسی برای دانش اموزان قوی فقط یک کلمه است(( مرور)) . و میدانم حتما دیده و شنیده اید که همیشه رتبه های برتر از مرور های فراوانشان در زیست شناسی صحبت میکنند. پس برنامه ی شما برای روزهای باقی مانده همان مرور مباحث گذشته میباشد. البته در مورد مباحثی مثل ژنتیک در سال سوم و سال پیش که بیشتر جنبه ی محاسباتی دارند پیشنهاد میکنم فرمولهای مهم را مرور کنید و در زمان مرور این مباحث سعی کنید تست هم بزنید .البته شما میتوانید جمع بندی پایانی را زودتر انجام دهید . به این صورت که وقتی احساس کردید که توانایی پاسخگویی به تست های کنکور را دارید از کنکور سال 98 شروع کنید و دقیقا براساس زمان استاندارد ۵۰ تست کنکور را پاسخ دهید و درصد بگیرید. اگر درصدتان کم شد نگران نباشید! این کنکور اصلی شما نیست! سوالات را با نهایت دقت و تمرکز تحلیل و بررسی کنید. حتما با زاویه ی دید طراحان اشنا شوید. مطمعن باشید سبک سوالات کنکور 99 در درس زیست شناسی شباهت بسیاری با کنکور سال قبل خواهد داشت . کنکور های ده سال اخیر را از خود ازمون بگیرید و وقتی این کار را نیز انجام دادید مجددا شروع به مرور کنید.

نکته ی مهم برای همه ی دانش اموزان تجربی این است که نباید در مطالعه وسواس داشته باشند. بعضی از دانش اموزان در این روزها بی جهت برای حل یک تست یا مطالعه ی یک صفحه زمان زیادی صرف میکنند که کاملا اشتباه است! اگر تست یا مطلبی را متوجه نشدید سریعا از ان عبور کنید و یا بعدا به ان مطلب مراجعه کنید اصرار بر فهم یک مطلب بعضی اوقات باعث خستگی و کاهش انرژی میشود و روند مطالعاتی شما را از بین خواهد برد.

 

امیر مسعودی مدرس برتر فیزیک کنکور

مقالات

حل مشکلات با دانش بیشتر از امیر مسعودی

حل مشکلات با دانش بیشتر از امیر مسعودی

فاصله خودت را تا مطالعه صحیح و اصولی، اندازه بگیر

دوست خوبم، اگر برای درس خواندن به اندازه کافی احساس راحتی نمی کنی و با مشکلی در یادگیری ات مواجه هستی، به یک مشاور تحصیلی مراجعه کن و با کمک وی مشکلت را به میزان حداقل برسان. برای رفع کردن هر یک از موانعی که بر سر یادگیری تو وجود دارد، به تحلیل، بررسی و ریشه یابی دقیق نیاز است تا بتوانی هر چه زودتر مشکلات یادگیری و یا عادت های اشتباه مطالعه ات را برطرف کنی و فرصت بیشتری برای عمل کردن به برنامه ریزی درسی ات داشته باشی.

پس اگر قبولی در کنکور هدف توست، باید برای آن برنامه ریزی و تلاش کنی و یادگیری تکنیک های تند خوانی و مطالعه صحیح هم یک تلاش بزرگ محسوب می گردد.

رایج ترین موانع مطالعه صحیح

آوای زیر

اگر از آن دسته دانش آموزانی هستی که در موقع درس خواندن کلمات را زیر لب زمزمه می کنی و کمتر می توانی بدون صدا و با تمرکز چشم هایت بر روی نوشته ها مطالعه کنی؛ باید به تو بگویم که همین کار از سرعت مطالعه ات کم می کند. معمولا این حالت در دانش آموزانی دیده می شود که در سال های اولیه تحصیل در حال یادگیری خواندن هستند، پس برای تو که در آستانه ی قبولی در کنکور قرار داری روش مناسبی نخواهد بود. توصیه ی ما این است که این عادت را به مرور در خود از بین ببری. اگر بخواهی مدام در ذهنت تکرار کنی که من نباید کلمات را زمزمه کنم و خودت را موظف به اجرای آن کنی، تمرکز و انگیزه ات را برای مطالعه از دست می دهی، پس سعی کن به مرور عوامل کاهش سرعت درس خواندن را ریشه کن کنی. تو تنها کسی نیستی که موقع خواندن، آوای زیر تولید می کند اما می توانی یکی از کسانی باشی که هوشیارانه سعی دارند به مرور زمان این عادت را کاهش دهند.

البته زمزمه کردن کلمات در هنگام مرور یک درس می تواند مفید باشد؛ زیرا باعث می شود که نکات مهم را به صورت تاکیدی برای خودت بازگو کنی و چون صدای خودت را می شنوی، مغز اهمیت آن قسمت از پاراگراف یا موضوع درسی را بهتر درک می کند.

استفاده از انگشت

بسیاری از دانش آموزان برای گم نکردن خطوط و, بیشتر در هنگام درس خواندن، انگشت خود را زیر خطوط قرار داده و با حرکت چشم آن را دنبال می کنند. همانطور که قبلا گفتیم ابزارهای راهنما برای هدایت حرکات چشمی بهتر است، باریک و بلند باشند تا محدوده دید شخص را کم نکنند و در یک نگاه بتوانی تعداد کلمات بیشتری را ببینی، پس استفاده از یک مداد بلند را به عنوان ابزار راهنما توصیه می کنیم.

برگشت به عقب

در حال درس خواندن هستی و مدام این احساس را داری که پاراگراف یا جمله قبلی را خوب متوجه نشدی، به همین دلیل سعی می کنی عبارات را مجدد بازخوانی کنی. اینکار اگر به صورت عادت در بیاید و یا با اضطراب و دلهره درک نکردن و عدم یادگیری همراه شود تو همیشه آن را تکرار خواهی کرد و انرژی و وقت زیادی را هدر خواهی داد. این کار یک برگشت آگاهانه به مطالب خوانده شده است اما زمانی که انجام این کار نا آگاهانه باشد و نتوانی آنرا کنترل کنی، پرش به عقب به وجود می آید، برخی از افراد برای مطالعه دچار این تیک بصری هستند، یعنی بدون اینکه متوجه باشند مدام به کلمه قبل، جمله قبل و یا خط قبل مراجعه می کنند و مطالب را از اول می خوانند، با این باور که اینگونه حتما یاد می گیرند؛ اما در حقیقت این عادات تعداد مکث ها و توقف چشم تو بر روی مطالب را افزایش می دهد و در نتیجه سرعت درس خواندن و تمرکز به میزان زیادی کم می شود.

راه حل: ابتدا چند خط یا یک پاراگراف را بخوان و بعد چشمانت را ببند و با تمرکز هر آنچه در ذهنت ماند را برای خودت بازگو کن.

دقت کن که حرکت چشمانت بر روی خطوط با ریتم و سرعت ثابتی همراه باشد. در پایان اگر که نیاز داشتی می توانی کل مبحث را دوباره خوانی کنی.

روش های افزایش قدرت تمرکز برای درس خواندن

آیا تا به حال فکر کرده ای که چه عواملی باعث می شود که در هنگام مطالعه تمرکزت را از دست بدهی؟ آیا تا به حال به دنبال شناسایی دلیل به وجود آمدن این حالت بوده ای؟ قطعا اگر بتوانی این دلایل را بشناسی،

می توانی راه های رفع آنها را نیز پیدا کنی. در ادامه به برخی از مواردی که باعث تضعیف تمرکز می شود اشاره شده است:

زمانی که در حال مطالعه متن یا مطلبی تخصصی هستی و معنای بیشتر واژگان و اصطلاحات را نمی دانی، دچار عدم تمرکز می شوی؛ زیرا برای درک مطالب لازم است که وقفه ایجاد شود و به احتمال زیاد به دنبال پیدا کردن معنای آن کلمات می روی.

راه حل: زیر کلماتی که نمیدانی خط بکش و اگر تا پایان پاراگراف متوجه مفهوم آنها نشدی، از فرهنگ لغت یا کتاب های تخصصی استفاده کن.

زمانی که در حال مطالعه دروس سخت باشی، در هر جمله با مفاهیم زیادی برخورد می کنی که ممکن است خیلی از آنها برای تو جدید باشند و همزمان با حرکت چشمانت بر روی متن نتوانی مفهوم آنها را درک کنید. در چنین شرایطی مثلا برای خواندن دروسی مثل فیزیک، شیمی و ریاضی تو نیاز به ادغام روش های مختلف مطالعه خواهی داشت و باید اینکار را در چند مرحله انجام بدهی؛ در ابتدا نگاهی اجمالی به متن بیندازی و سپس هر پاراگراف را جداگانه بخوانی و تحلیل کنی، ارتباطات موضوعی بین آنها را کشف نمایی و هم چنین فرمول ها را با استفاده از روش تصویر یا نقشه ی ذهنی به خاطر بسپاری.
سرعت درس خواندن خودت را ارزیابی کن. در هر دقیقه چند کلمه می خوانی، سرعت مطالعه تو باید با موضوع و حجم درسی که در حال خواندن آن هستی، هماهنگی داشته باشد.(البته این خواندن باید همراه با درک باشد). همیشه آرام خواندن نشان دهنده دقت زیاد نیست. در برخی موارد باید درس هایی سخت را سریع بخوانی؛ یعنی یک پاراگراف یا مبحث را به صورت سریع مرور کنی تا ذهن تو برای یادگیری عمیق مطالب آمادگی و پیش زمینه داشته باشد.

درس خاصی را دوست نداری و خود را مجبور به خواندن آن می کنی؛ اول از همه این باور را بپذیر که برای رسیدن به موفقیت باید از این مسیر عبور کنی حتی اگر آنچنان مورد علاقه ات نباشد. به جای اینکه تمرکزت را بر روی این قرار می دهی که من مثلا درس ریاضی را دوست ندارم ولی مجبورم آن را بخوانم، بهتر است که تکنیک مناسبی را برای مطالعه در نظر بگیری و در ساعت مناسب و در مکان مناسب مطالعه داشته باشی. با این روش تا حد زیادی می توانی حواست را بر روی عوامل دیگری به جز اینکه، آیا آن درس را دوست داری یا خیر متمرکز کنی.

بعد از هر 30 تا 40 دقیقه درس خواندن، به چشم ها و مغزت استراحت بده و به موضوعی به جز درس فکر کن. اگر این کار را با کنترل خودت انجام دهی نه تنها موجب کاهش تمرکزت نمی شود، بلکه فرصتی را برای استراحت ذهنی فراهم می کند.

فائزه قایم دوست، نفر سوم کنکور تجربی سراسری سال 94 می گوید:

در حالی که روزانه ۱۲ ساعت برای کنکور درس می خواندم ولی به سلامتی ام هم اهمیت می دادم. در کنار مطالعه، خواب کامل و مناسب در هر روز را داشتم و سعی کردم در کنار درس و تحصیل به سلامت بدن نیز اهمیت دهم، اعتقاد دارم نباید برای به دست آوردن چیزی، دیگر داشته های زندگی را از بین برد.

برخلاف تصور اشتباه اکثر افراد، ایجاد وقفه های کوتاه بین زمان های درس خواندن نتایج مثبتی به همراه خواهد داشت، همانطور که کسی که به ورزش می پردازد و به سلامتی جسمی اش اهمیت می دهد از اعتماد به نفس، انگیزه و آمادگی ذهنی بیشتری برخوردار است.

امیر مسعودی مدرس برتر فیزیک کنکور

مقالات

الفبای مطالعه از امیر مسعودی

الفبای مطالعه از امیر مسعودی

زمان و مکان مطالعه ازجمله اصول اولیه در مطالعه است که باید با دقت بیشتری به آن‌ها پرداخته شود. در ادامه به ذکر نکاتی در مورد این مهم می‌پردازیم.

مکان مطالعه:

عده‌ای از دانش‌آموزان پارک و فضاهای باز خارج یا داخل خانه را برای مطالعه انتخاب می‌کنند. تعدادی اتاق گرم‌ونرم با تمام امکانات رفاهی را برای درس خواندن در اختیاردارند و گاه در این اتاق تمام وسایل سرگرمی نظیر تلویزیون، رادیو، ضبط و وسایل موسیقی نیز وجود دارد، اما سؤال اینجاست که چه محلی برای درس خواندن مناسب است؟

در فضای باز عوامل مانند پارک حواس‌پرتی زیاد است. اتاق گرم‌ونرم با تمام امکانات رفاهی، پیش از آمادگی برای درس خواندن برای سرگرمی‌های غیر‌درسی مناسب است و اگر خیلی راحت باشد، صفحه اول یا دوم کتاب که مطالعه شد، خواب فرامی‌رسد. در اتاقی که پدر، مادر یا دیگران حضور دارند، خواندن به همراه توجه کردن به‌ صحبت‌های دیگران بازده یادگیری را کاهش می‌دهد و امکان آن‌که ذهن در چند نقطه کار کند و در تمام موارد تمرکز داشته باشد، غیرممکن است. جمع شدن برای درس خواندن نیز معمولاً به حرف‌های خارج از درس می‌انجامد و موجب اتلاف وقت می‌شود.

در مورد انتخاب بهترین مکان برای مطالعه به نکات زیر توجه کنید. مکان مطالعه باید:

آرام و بی‌سروصدا باشد و عوامل مزاحم همانند رفت‌وآمد یا صدای تلفن و تلویزیون در آن، کمترین حد خود را داشته باشد.

لطفاً شرطی نشوید!

متأسفانه بعضی از داوطلبان به صدای تیک‌تیک ساعت هم واکنش نشان می‌دهند و آن‌ را عامل مزاحمی در مطالعه خود می‌دانند. یادتان باشد سکوت محض نه‌تنها کمک‌کننده نیست بلکه یک عامل مخرب نیز محسوب می‌شود.

تحقیقات دانشمندان نشان داده است که سروصدا در محیط بر تمرکز حواس تأثیر زیادی ندارد و تنها تأثیر آن بر سرعت مطالعه خواهد بود و به اعتقاد آنان هر فردی می‌تواند با همان کیفیتی که در محیط‌های آرام به فعالیت می‌پردازد در محیط‌های پرسروصدا هم کار کند؛ بنابراین شما در زمان رفت‌وآمد در تاکسی و یا اتوبوس نیز می‌توانید به مطالعه یک مبحث ساده بپردازید، برای مثال واژگان زبان را مرور کنید.

نور کافی داشته باشد.

هوای تازه در آن مکان جریان داشته باشد.
اتاق منظم باشد. آشفتگی فضای اتاق منجر به آشفتگی فکر و عدم توانایی در تمرکز کافی خواهد شد.
سعی در انتخاب مکان ثابت و راحت برای مطالعه داشته باشید. ثابت بودن مکان مطالعه یکی از عوامل مهم در ایجاد تمرکز، هنگام درس خواندن است.

زمان مطالعه:

مطالعه، زمان خاص ندارد. از هر فرصتی برای یادگیری باید استفاده کرد. عاشقان مطالعه، می‌نشینند، راه می‌روند، دراز می‌کشند، قبل از خواب، حتی زمان خواب نیز درباره مطالب موردعلاقه خود بررسی و تفکر می‌کنند. بااین‌همه در سال کنکور، بهتر است به نکات زیر در مورد زمان مطالعه توجه کنید:

معمولاً تا یک ساعت پس از بیدار شدن از خواب هوشیاری افراد پایین است، بهتر است مطالعه خود را پس‌ازاین زمان شروع کنید. از طرف دیگر، خوابیدن بلافاصله پس از پایان مطالعه هم به فراموش کردن مطالب در کمترین زمان کمک می‌کند. پس سعی کنید حتی اندک زمانی بین پایان مطالعه و خواب بگنجانید؛ اما همین زمان پیش از خواب مناسب‌ترین زمان برای مرور دروس است که قبلاً مطالعه شده‌اند.
بهترین ساعت مطالعه بدن خود را شناسایی کنید. اینکه شما در چه ساعاتی از روز بیشترین بازده مطالعاتی رادارید، کاملاً شخصی و منحصربه‌فرد است. از این زمان‌ها برای مطالعه مطالب سخت و مباحث جدید استفاده کنید.
مرور مطالب بلافاصله پس از پایان کلاس هم تأثیر زیادی در بهبود کیفیت آموزش دارد چراکه ذهن شما آماده تثبیت مطلبی است که تازه فراگرفتید.

امیر مسعودی مدرس برتر فیزیک کنکور