مقالات

نتیجه تحقیق از عصبانیت نوجوانان و کنکور از امیر مسعودی

نتیجه تحقیق از عصبانیت نوجوانان و کنکور از امیر مسعودی

در اطرافمان نوجوانانی را می بینیم که پشت کنکوری اند و به شدت عصبی و پرخاشگر هستند. در بین آن ها دیده می شود که آن ها تا قبل دوره دبیرستان همیشه جز شاگردان ممتاز بوده اند اما با ورود به دوره دبیرستان کم کم افت کرده و به هر بهانه ای شروع به پرخاشگری و قهر و تهدید خانواده به ترک تحصیل، فرار و خودکشی می کنند. برای کاهش پرخاشگری آنان چه باید کرد!

افزایش شدت پرخاشگری همزمان با اضطراب ها و دل نگرانی های دوران پشت کنکور است. بنابراین گام اول بینش دادن به مادرو دختر در رابطه با مسئله کنکور است. یک سال پشت کنکور ماندن بهتر است از تشدید مشکلات رفتاری و خراب شدن رابطه والد فرزندی.

دانش آموزان نرمال از نظر رفتاری، در سال آخر دبیرستان به خاطر رقابت نفس گیر کنکور از لحاط روانی به هم ریختگی فراوانی دارند چه رسد به افرادی که سابقه روانی مشکل دارهم داشته باشند. اگر مادر و فرزند هر دو برای جلسه خانوادگی همکاری نشان دهند می توان قراردادی با مشارکت هر دو برای مدیریت استرس تا زمان کنکور نوشت و برای هر دو طرف تکالیفی رفتاری را پیش بینی کرد.

اگرچه این نوع پرخاشگری خود می تواند نشانه افسردگی و سایر اختلالات روانی باشد ولی از آنجا که مراجع هنوز به سن بزرگسالی نرسیده و در یک سال بحرانی (کنکور) به سر می برد نمی توان تشخیص مطمئنی برای مشکل او عنوان کرد اما اگر این نوع عملکرد بعد از کنکور هم ادامه پیدا کند مطمئنا مراجعه به روانپزشک و دارو درمانی اولویت پیدا خواهدکرد.

یکی از بزرگ‌ترین مشکلات بین والدین و فرزندان در نوجوانی، پرخاشگری و خشم فرزندان است که شاید باور نکنید اما جلوگیری از آن راه‌ حل ساده‌ای دارد؛ راه‌ حل این است که دستگاه «تولید خشم »را از برق بیرون بکشید! شاید بگویید این دیگر چه حرفی است. خب اجازه بدهید کمی توضیح بدهیم:

مقایسه مداوم فرزندان آن هم از کودکی با بچه‌های فامیل، دوستان و حتی همبازی‌های مهد کودک‌شان باعث می‌شود که آن ها در نوجوانی با توجه به سرخوردگی ناشی از مقایسه و رقابت دائم، بیش از حد معمول حساس و خشمگین باشند.

خوب است بدانید بچه‌ها وقتی نمی‌توانند فاصله خودشان را با کسانی که پدر و مادر با آن ها مورد مقایسه قرار می‌دهند، پر کنند، احساس شکست و طرد شدگی خواهند کرد؛ احساس تلخی که مقدمه صدمات روانی زیادی است؛ بنابراین به جای مقایسه فرزندان‌تان با بقیه، به استعدادهای آن ها و علایق‌شان توجه کرده و احترام بگذارید. با این کار اعتماد به نفس فرزندان‌تان رشد کرده و تقویت آن ها در مسیری که دوست دارند، باعث شکوفایی‌شان می‌شود؛ در نتیجه با توجه به توانایی‌ها و مهارت‌های‌شان، احساس برتری و سرآمد بودن کرده و در نوجوانی استرس کمتری را تجربه می‌کنند. همه این مسائل باعث می‌شود که فرزند شما دیگر پرخاشگر نباشد.

 

امیر مسعودی مدرس برتر فیزیک کنکور

مقالات

امیر مسعودی و اشاره به عواملی که زحمات کنکوری ها را هدر میدهد قسمت (3)

امیر مسعودی و اشاره به عواملی که زحمات کنکوری ها را هدر میدهد قسمت (3)

شما در جایی نسبت به کتابهای کنکوری که بصورت میکروطبقه بندی شده هستند، انتقاداتی وارد کرده بودید آیا ممکن است چنین کتابهایی نیز باعث بروز پدیده قفل شدن حافظه شوند؟

بله متأسفانه کتابهای میکروطبقه بندی شده به دلیل ساختار اشتباهی که از نظر روانشناسی مطالعه و یادگیری در پیش گرفته اند حسابی مورد توجه طراحان کنکور هستند و بخوبی ابتکار عمل را به دست آنها داده اند. این کتابها مسیر شبکیه چشم به عنوان یک حافظه کوتاه مدت تا نیمکره راست مغز به عنوان حافظه دراز مدت را دچار اختلال می کنند. این یک پدیده خطرناک برای حافظه است. بگونه ای که ظاهرا اطلاعات درسی بصورت کاملا منظم و میکرو ، طبقه بندی شده اند اما وقتی دانش آموز در آزمونهایی که حالت جامع یا ترکیبی دارد می خواهد به تستها پاسخ دهد یک وقفه طولانی و بی نظمی شوکه کننده رخ می دهد، بگونه ای که حافظه کوتاه مدت او قادر نیست تا راه حل مورد نظر برای پاسخ گویی به آن تست ها را از میان آنهمه اطلاعاتی که بصورت میکرو طبقه بندی هستند استخراج کند و یا سرعت فرد برای رسیدن به راه حل سؤالات به شدت کاهش می یابد و در نتیجه او زمان کافی برای به پایان رساندن آزمون را ندارد و اغلب تستها دست نخورده باقی می مانند.

به همین دلیل اغلب از دانش آموزان می شنوید که در درس های عمومی و اختصاصی بصورت مبحثی خیلی خوب تست می زنند اما در آزمون های جامع یا ترکیبی که شامل مباحث مختلف است یا وقت کم می آورند یا نتیجه اصلا در حد انتظار نیست.

البته این دلیل بر عدم استفاده از کتابهای میکروطبقه بندی نیست بلکه باید به دانش آموزان یاد داد که چگونه از این نوع کتابها استفاده کنند تا به مشکلات قفل شدن حافظه دچار نشوند.

همچنین دبیرانی که در تدریس خود از فرمول ها و نکات تستی فراوان استفاده می کنند نیز ناخواسته در قفل شدن حافظه دانش آموزان خود نقش دارند. بخصوص فیلم های آموزشی کنکور که با تکنیک روش سازی نه تنها باعث قفل شدن حافظه فرد در سر جلسه کنکور می شوند بلکه مشکل دیگری را نیز برای حافظه فرد بوجود می آورند و آن پیش داوری حافظه است.

پیش داوری حافظه؟!

بله این هم یکی دیگر از مشکلات حافظه است. پیش داوری حافظه یعنی حافظه شما بر اساس تجربه ای که از حل تستهای قبلی کنکور بدست آورده است ناخواسته آنها را با تست های جدید تعمیم داده و شبیه سازی می کند و اینکار خطرناک باعث می شود تا اطلاعات و راه حلهای ثبت شده در حافظه ما به آن صورتی که دوست داریم، یادآوری شوند نه آنگونه که واقعا بوده است. این مشکل اغلب زمانی رخ می دهد که طراح کنکور سراسری تستی را که در آزمون های قبلی داده و مدتی قبل توسط یک دبیر در کلاس ها یا دی وی دی های کنکور حل شده است را با کمی تغییر دستکاری کرده باشد اما دانش آموز متوجه آن تغییر ظریف نمی شود و با همان شیوه ای که در فیلم های آموزشی آموخته است اقدام به حل تست می کند و حتی ممکن است به پاسخ هم برسد اما پاسخ غلط .
این همان اتفاقی است که در آزمون های سراسری ۹۴ ، ۹۵ و ۹۶ در دروس عمومی و اختصاصی دو رشته تجربی و ریاضی بوضوح قابل مشاهده بود.
البته تستهایی که با این تاکتیک طراحی می شوند یک خطر دیگر نیز برای دانش آموزانی که از فیلم های آموزشی کنکور یا کلاس های نکته و تست استفاده کرده اند دارد و آن اینکه در بسیاری از مواقع دانش آموز به پاسخی می رسد که در گزینه ها نیست و این شوک روحی بدی به فرد وارد می کند زیرا هم به پاسخ صحیح نرسیده است و هم زمانی را که به حل آن تست اختصاص داده بدون کسب هیچ نتیجه مثبتی از بین برده است و اگر چندین مرتبه با چنین تستهایی مواجه شود خودتان تصور کنید که چه اتفاقی خواهد افتاد!

اثرات قفل شدن حافظه چیست؟

تأثیر اولیه و مستقیم آن، از دست رفتن زمان به دلیل مکث زیاد دانش آموز روی تستهایی است که از این تاکتیک در طراحی آنها استفاده شده است. اثر بعدی؛کاهش شدید اعتماد به نفس فرد در سر جلسه آزمون است، زیرا این مشکل باعث می شود تا همه ی محاسبات دانش آموز برای کسب رتبه ی برتر بهم بخورد. او تا قبل از ورود به سر جلسه تصور می کرده که قادر است تا با کسب درصدهای بالا به هدف خود برسد اما ناگهان با تستهایی برخورده است که توانایی های او را به شدت زیر سؤال برده اند و شانس موفقیت چنین دانش آموزی در کسب رتبه های برتر را تقریبا به صفر رسانده اند.

راهکارهای حل مشکل قفل شدن حافظه چیست؟

این فارغ التحصیل دانشگاه استنفورد در پاسخ می گوید: این یک امر بدیهی است که برای موفقیت در آزمونی که روانشناسان و طراحان حرفه ای سازمان سنجش در طراحی آن نقش دارند و ناخواسته استرس شدیدی در آن حاکم بوده و سرعت عمل در یادآوری مطالب و رسیدن به پاسخ صحیح به شدت تعیین کننده است، می بایست سبک زندگی غلط و شیوه های سنتی مطالعه را کنار گذاشت و با آموزش مهارت های صحیح مطالعه ، یادگیری و تست زنی در کنار بهبود عملکرد حافظه بتوان با سرعتی بسیار بالا به مطالعه و یادگیری مطالب و پاسخگویی به پرسش های چهارگزینه ای پرداخت.

اصلاح برنامه غذایی ، آموزش مهارت هایی برای استفاده از ظرفیت های بالقوه حواس چندگانه و خلاقیت فردی ، تقویت حافظه و اصلاح روشهای طبقه بندی اطلاعات در نیمکره چپ و راست برای رفع مشکل قفل شدن حافظه از اهمیت بسزایی برخوردار است. در ادامه نیز ارائه برنامه های درسی منظم و علمی که مبتنی بر اصول روانشناسی موفقیت و بهبود عملکرد حافظه هستند توانایی فرد در پاسخگویی به انواع سؤالات کنکور و از جمله تستهایی که از تله های قفل شونده حافظه بهره می گیرند را افزایش می دهد.
به همین دلیل در ابتدا باید از دانش آموز ؛ یک سری تست های حافظه و عملکرد شناختی گرفته شود تا بتوان بطور دقیق مشکل را شناسایی کرد، سپس باید یک برنامه علمی برای اصلاح مسیرهای دریافت اطلاعات مغز او طراحی نمود و با ارسال سیگنال هایی مشخص به بازسازی مسیرهایی پرداخت که مستعد قفل کردن حافظه هستند.

 

امیر مسعودی مدرس برتر فیزیک کنکور

 

مقالات

امیر مسعودی و اشاره به عواملی که زحمات کنکوری ها را هدر میدهد قسمت (2)

امیر مسعودی و اشاره به عواملی که زحمات کنکوری ها را هدر میدهد قسمت (2)

 

پس به همین دلیل است که بسیاری از دانش آموزان علیرغم پایه ی درسی قوی و مطالعه زیاد قادر نیستند در آزمون سراسری رتبه ی خوبی کسب کنند؟
این موضوع صرفا تنها دلیل ناکامی آنها نیست، بلکه مشکلاتی نظیر عدم پایداری حافظه ، سوء ارجاع یا بی دقتی ، حدس پذیری ، حواس پرتی ، پیش داوری حافظه و سایر عوامل در عدم موفقیت چنین دانش آموزانی مؤثر هستند اما برای رسیدن به رتبه های برتر کنکور ؛ قطعا قفل شدن حافظه یکی از بزرگترین موانع است.

به عنوان مثال در همین کنکور سراسری ۹۶ به دلیل رقابت شدیدی که در رشته های ریاضی و علوم تجربی وجود داشت روانشناسان و طراحان کنکور با طراحی و چیدمان دقیق تستهایی که بر اساس استراتژی قفل کردن حافظه طراحی شده بودند، بخوبی از این شیوه برای قفل کردن حافظه دانش آموزان بهره بردند و بگونه ای هدفمند مانع از موفقیت بسیاری از بچه های نخبه و درسخوانی شدند که تا قبل از برگزاری کنکور سراسری و حداقل بر روی کاغذ یا بر اساس رتبه ای که در آزمون های آزمایشی بدست آورده بودند شانس کسب رتبه های برتر کنکور را داشتند.

البته باید به این نکته اشاره کنم که آزمون های آزمایشی به هوشمندی آزمون های سراسری طراحی نمی شوند و نمی توانند ملاک خوبی برای ارزیابی صحیح وضعیت درسی یک دانش آموز باشند.

تصور نمی کنید اگر دانش آموزی مراقب باشد که در تله این تستهای قفل ساز حافظه گرفتار نشود و از آنها عبور کند قادر خواهد بود تا رتبه ی خوبی کسب کند؟
این مشاور تحصیلی که خود رتبه 10 کشوری در کنکور سراسری رشته ریاضی بوده است در پاسخ گفت:
تشخیص چنین تستهایی و چگونگی پاسخ دهی سریع به آنها به این سادگی ها نیست که یک دانش آموز بقول شما مراقب باشد تا در تله آنها گرفتار نشود، بلکه عبور یا حل سریع چنین تستهایی مستلزم اصلاح نکاتی است که در ادامه گفتگو اگر مورد سؤال شما بود حتما به آن پاسخ خواهم داد. اما فعلا در این حد اشاره کنم که چون اغلب دانش آموزان درسخوان براحتی در تله این تستها گرفتار می شوند، حتی اگر در خوش بینانه ترین حالت موفق به حل این تستها نیز بشوند قاعدتا زمان زیادی را از دست خواهند داد و این امر باعث می شود تا آنها از نظر روحی و روانی بهم ریخته و در نتیجه اعتماد به نفس شان به شدت کاهش یافته و استرس شان نیز چندین برابر شود. بدیهی است فردی که استرس بالایی دارد دیگر انگیزه و تمرکز لازم برای ادامه مسیر را ندارد و همین موضوع باعث می شود یا تعداد تست هایی که به اشتباه پاسخ داده است افزایش یابد و یا با کاهش زمان مواجه شده و نتواند حتی بسیاری از تستهایی که فاقد استراتژی قفل کردن حافظه بودن را نیز پاسخ دهد.

این تاکتیک کلیه داوطلبین کنکور سراسری را شامل می شود یا یک استراتژی مشخص برای داوطلبینی است که به اصطلاح خیلی خوب و حسابی درس خوانده اند؟
تمرکز اصلی روانشناسان و طراحان کنکور سراسری بر روی کسانی است که برای تصاحب رشته های مطرح دانشگاههای برتر تهران تلاش می کنند. بدیهی است کسانی که کمتر درس خوانده اند، درصدهایشان در حدی نیست که بشود روی موفقیت آنها حساب باز کرد. بنابراین افتادن یا نیفتادن در این تله ها کمک خاصی به آنها نمی کند. اما دانش آموزانی که خیلی خوب درس خوانده اند برای آنکه از قافله کسب رتبه های برتر کنکور عقب نمانند حاضر نیستند حتی یک تست را براحتی از دست بدهند بنابراین احتمال گرفتار شدن آنها در تستهایی که بر اساس استراتژی قفل کردن حافظه طراحی می شوند، بسیار بیشتر است.

مشاور برتر تحصیلی کشور در سال گذشته در ادامه افزود :

بدون در نظر گرفتن سهمیه های مختلف و پردیس های دانشگاهی ، این استراتژی هوشمندانه سازمان سنجش؛ در رشته تجربی که تعداد شرکت کنندگان کنکور ۹۷ آن تقریبا چهار و نیم برابر رشته ریاضی است و تعداد رشته ها و دانشگاه‌های خوبش نیز محدودتر است برای جداسازی آن حدود ۸۰۰ نفر نخست متقاضی رشته های پزشکی ، دندانپزشکی و داروسازی دانشگاههای تهران و ایران و شهیدبهشتی و در رشته ریاضی که تعدد رشته ها و دانشگاههای خوب آن بسیار بیشتر است برای جداسازی آن ۱۵۰۰ نفر اول رشته های مطرح مهندسی دانشگاههای تهران صورت می گیرد.

به عنوان مثال پیش بینی می شود، امسال در رشته تجربی حدود ۲۵۰۰ رقیب جدی وجود داشته باشد که درصدی از آنها نیز نخبگان رشته ریاضی هستند که قصد دارند تا در رشته تجربی کنکور بدهند. حال روانشناسان و طراحان سنجش با بهره گیری از تاکتیک قفل شدن حافظه می بایست کاری کنند تا آن حدود ۸۰۰ نفر اول که تقریبا سه رشته پرطرفدار بهترین دانشگاههای تهران را پر می کنند از سایرین جدا شوند.

آیا گیر افتادن در تله قفل شدن حافظه، امری ذاتی است و یا به میزان هوش افراد بستگی دارد؟

هیچکدام . گیر افتادن در این تله هیچ ارتباطی با آی کیوی بچه ها ندارد. چه بسا دانش آموزی از نظر ضریب هوشی در حد متوسط باشد اما بخاطر مهارت هایی که کسب کرده است کمتر در این تله ها بیفتد و در نتیجه رتبه ی بهتری هم کسب کند و بالعکس.
بر اساس تجربیات کاری خود باید بگویم: تغذیه نامناسب ، روش های مطالعه سنتی و ناکارآمد، ساعتهای مطالعه زیاد و خسته کننده ، محدود کردن فعالیتهای دانش آموز ، تکالیف سنگین درسی ، برگزاری امتحانات پی در پی ، شیوه های غلط تدریس ، برنامه ریزی درسی غیرعلمی، مشاوره های تحصیلی ناشیانه و ساده لوحانه که بعضاَ بدون توجه به ساختار روحی و روانی دانش آموز صورت می گیرد ، منابع مطالعاتی غلط ، کلاس ها و فیلم های آموزشی کنکور مبتنی بر نکته و تست های فراوان به شدت در شکل گیری قفل شدن حافظه مؤثر هستند.
زیرا هر نوع فشار و بمباران اطلاعاتی مغز می تواند منجر به بروز مشکلاتی نظیر قفل شدن حافظه، پیش داوری حافظه، بروز بی دقتی ، حواس پرتی های مکرر و حتی فراموشی های ناگهانی شود.

 

امیر مسعودی مدرس برتر فیزیک کنکور

مقالات

شیوه کاربردی حذف حواس‌ پرتی و افزایش تمرکز امیر مسعودی

شیوه کاربردی حذف حواس‌ پرتی و افزایش تمرکز امیر مسعودی

هشت ترفندی را که برای حذف موجبات حواس‌پرتی و افزایش تمرکز نوشته شده است، از نظر بگذرانید.

حتما در این موقعیت قرار گرفته‌اید که حین انجام کاری که به تمرکز زیادی نیاز دارد، حواس‌تان پرت موضوعی می‌شود که به کار در دست انجام هیچ ارتباطی ندارد! این مساله نه تنها موجب عقب افتادن روند امور می شود، بلکه استرس آدم را هم زیاد می‌کند. اما خوشبختانه، تمرکز کردن جزو مسائلی است که می‌توان با کمی تمرین و ممارست آن را تقویت و از پیشامد چنین شرایط ناخوشایندی پیشگیری کرد.

هشت ترفندی که برای حذف موجبات حواس‌پرتی و افزایش تمرکز نوشته شده است :

۱- ذهن خود را آماده کنید

پیش از انجام هر کاری ذهن خود را آماده و خالی کنید. برای این منظور یک یا دو دقیقه به خود زمان داده در یک جای راحت بنشینید و نفس عمیق بکشید. برای این کار لازم نیست حتما چهارزانو بنشینید و مراسم خاصی اجرا کنید. فقط کافی است بدن‌تان ریلکس باشد و با نفس‌های عمیق به خود آرامش دهید. پس از انجام این کار متوجه می‌شوید که چقدر تمرکزتان زیاد شده است.

۲- درک کنید که تمرکزتان کجا باید باشد

تمرکز کردن همچنین شامل این است که درک کنید ارزش و نتیجه این حواس‌پرتی‌ها چه خواهد بود! به گفته دکتر ران وب «موفقیت زمانی حاصل می‌شود که همه تمرکز خود را روی کاری بگذارید که در دست انجام است.» وی همچنین بیان داشته که برای این منظور باید زمان کافی برای کشف موضوعاتی در نظر بگیرید که ارزش تمرکز کردن در طول سال، ماه، هفته و روز را دارند. سپس به تقویم خود نگاه کرده و برای تمرکز، زمان تعیین کنید. این کار باعث می‌شود تا افراد از انجام کارهای غیر ضروری و لحظه آخری دور بمانند. این دو مورد، قاتلین اصلی تمرکز به شمار می‌روند.

۳- به مدت ۳۰ دقیقه در روز دسترسی به اینترنت را قطع کنید

اگر قصد دارید روی موضوع مهمی تمرکز کنید، لازم است از شبکه‌های اجتماعی و ایمیل خود بیرون بیایید. حتی اگر چک کردن ایمیل برایتان حکم نفس کشیدن را دارد، توصیه می‌کنیم که به خودتان لطف کرده و ۳۰ دقیقه در ابتدای صبح یا یک بازه زمانی مشخص هنگام غروب، اینترنت خود را قطع کنید. شاید باور نکنید که در این زمان کوتاه با قطع دسترسی به اخبار، ایمیل ها و عکس ها و … چه کارهای ارزشمندی می توانید در زندگی خود به انجام برسانید.

۴- قهوه بنوشید

نوشیدن قهوه پس از بیدار شدن، نه تنها موجب هوشیاری بیشتر شما می‌شود که به افزایش میزان تمرکزتان هم کمک می‌کند. در تحقیقاتی که در فرانسه منتشر شد، ثابت شد که بین تمرکز کردن و کافئین ارتباط مستقیم وجود دارد. با این که کافئین نمی‌تواند موجب تقویت حافظه یا قدرت یادگیری شود اما قدرت این را دارد تا با افزایش محرک‌ها به کاهش حواس‌پرتی فرد کمک کرده و باعث شود تا شخص با تمرکز بیشتری وظایف خود را به انجام برساند.

۵- دمای محیط را کنترل کنید

گرما یا سرمای شدید در محیط کار می تواند موجب حواس‌پرتی شود. در نتیجه تحقیقات دانشمندان دانشگاه کورنل، افرادی که در دمای بین ۲۰ تا ۲۵ درجه سانتیگراد کار می کنند، کمترین میزان خطا و بیشترین کارایی را دارا هستند. محققان دانشگاه هلسینکی نیز بهترین دما برای انجام بهتر امور را ۲۱٫۵ درجه سانتی‌گراد اعلام کرده‌اند.

۶- به موسیقی گوش کنید

صداهای محیطی می توانند موجب حواس‌پرتی شوند. بنا بر تحقیقات دانشمندان دانشگاه کارولینای شمالی، گوش سپردن به موسیقی دلخواه در زمان انجام کارها، به انجام هر چه بهتر آنها کمک شایانی می کند. هر آوایی که برایتان خوشایند است را در گوشتان پخش کرده و به کارتان مشغول شوید. با این کار متوجه خواهید شد که تا چه اندازه می توانید به تمرکزتان در کار بیفزایید.

۷- بین کارهای خود فاصله بیندازید

به جای این که تسلیم حواس‌پرتی شوید، خودتان آن را بسازید. دانشمندان دانشگاه ایلینویز در پی تحقیقات خود متوجه شدند اشخاصی که پس از ۵۰ دقیقه کار، یک استراحت کوتاه به خود می‌دهند، بسیار بهتر از کسانی وظایفشان را انجام می‌دهند که بی‌وقفه کار می کنند. محققان به دنبال آزمایش پدیده ای که «کاهش هوشیاری» یا از دست رفتن تمرکز نامیده می شود ثابت کردند که وقفه های کوتاه در خلال کار موجب افزایش انرژی ذهنی می شود. در همین راستا، توصیه می شود هنگام انجام کارهای طولانی مدت هر ۵۰ دقیقه یک بار، چند دقیقه کوتاه به خود استراحت دهید، مثلا چای بنوشید، راه بروید یا …

۸ – روی کاغذ خط‌خطی کنید

در جلسه ها و کنفرانس های طولانی، برای افزایش تمرکز و کاهش حواس‌پرتی‌های خود بهتر است روی کاغذ نقش و نگار بکشید. خط‌خطی کردن کمک می کند تا محرک ها در بهترین حالت مانده و عواملی که موجب سررفتن حوصله و حواس‌پرتی می شوند، تا حدی زیادی کاهش پیدا کنند.»

امیر مسعودی مدرس برتر فیزیک کنکور

مقالات

از نظر امیر مسعودی مطالعه‌ چه‌ دروسی کمک به رتبه تک رقمی می کند

از نظر امیر مسعودی مطالعه چه دروسی کمک به رتبه تک رقمی می کند

خیلی‌ها بر این باورند که با هزینه میلیونی و شرکت در کلاس‌های کنکور شانس صد در صدی برای قبولی در کنکور را خواهند داشت. اما میتوان بدون این هزینه های میلیونی نیز در کنکور قبول شد.اگر میخواهید در کنکور قبول شوید ولی نمیتوانید به انواع کلاس‌های تست زنی بروید و معلم خصوصی استخدام کنید
دانش آموزانی که تصمیم گرفته اند که برای شرکت در کنکور به صورت جدی اقدام کنند و به خودشان می گویند «من تا الان جدی درس نخوانده ام» چند پیشنهاد می دهیم تا بتوانند به نتیجه مورد نظرشان در کنکور برسند.باور کنید که می توانید ممکن نیست هیچ دانش آموزی در مقطع پیش دانشگاهی وجود داشته باشد که ذهنش به طور کلی از اطلاعات درسی خالی باشد. با توجه به این که یک دانش آموز سال پیش دانشگاهی، ۱۱ سال تحصیل کرده و درس خوانده است، به هیچ وجه نباید با خودش فکرکند که هیچ درسی را به خوبی فرا نگرفته است.
نکته ای که در این جا خیلی مهم به نظر می رسد این است که بعضی دانش آموزان باور ندارند که ذهن شان خالی از مطالب مفید و حتی کافی در درس خاصی نیست. چنین دانش آموزانی باید در اولین قدم باور کنند که ذهن شان خالی نیست و اطلاعات زیادی دارند.
باورهای منفی مانع پیشرفت می شود و نباید به خودشان القا کنند که زمان بسیار کم و درس های بسیاری مانده است.

تست زدن درس های پیش دانشگاهی

با توجه به این که درس های پیش دانشگاهی یک تمام شده است و دانش آموزان درس های پیش دانشگاهی یک را فرا گرفته اند، بهتر است یک هفته به خودشان فرصت بدهند و فقط تست های درس های پیش دانشگاهی یک را بزنند.
با این کار مشکلات درسی ترم یک برای آن ها حل خواهد شد و می توانند ترم ۲ را هم با کلاس پیش بروند. یعنی در همین ترم هم درس های پیش دانشگاهی ۲ را بخوانند و هم تست های مرتبط با آن را بزنند.

دروس طلایی را با دقت بیشتری بخوانید

درس های پایه هم از اهمیت و ضریب بالایی در کنکور برخوردار هستند و باید از بعضی از آن ها به عنوان درس های طلایی نام برد. برای خواندن درس های پایه، بهتر است داوطلبان آن ها را بر اساس ضریب شان در کنکور بخوانند.
وقتی به دانش آموزان گفته می شود که درس های شان را بر اساس ضریب بخوانند یعنی الزاما دلیلی ندارد که همه کتاب های دبیرستان را کامل بخوانند و می توانند فقط کتاب هایی را که از اهمیت بیشتری برخوردارند با دقت و چندین بار مطالعه کنند. داوطلبان باید مطالبی که در کنکور اهمیت خیلی بیشتری دارد و فصل هایی را که تعداد تست های بیشتری از آن ها در کنکور می آید بیشتر و با دقت تر مطالعه کنند.
البته دانش آموزان نباید هیچ کتابی را کلاً کنار بگذارند. یعنی نگویند مثلا من فلان کتاب را به هیچ وجه نمی خوانم و کنار می گذارم. تنها اجازه ای که این دانش آموزان دارند این است که بعضی فصل های بعضی کتاب های خاص را حذف و آن ها را تا حد امکان کمتر یا اصلا نخوانند. بهتر است این فصل ها قسمت هایی از کتاب باشد که در کنکورهای قبل تعداد تست های کمتری از آن ها آمده است.

زمان برای خودتان ذخیره کنید

اگر دانش آموزی فکر می کند در درسی خیلی ضعیف است و آن درس در رشته او از اهمیت بالایی برخوردار است، باید در این زمان باقی مانده با کمک معلم هایش و تلاش خودش این ضعف را برطرف کند.
در این زمان باقی مانده تا کنکور، ذخیره زمان بسیار مهم است؛ ذخیره زمان یعنی این که یک دانش آموز حجم محدود از درس ها را در زمان کمتری بخواند که به همین دلیل توصیه می شود که برای درس خواندن از دوستان موفق ترش کمک بگیرد تا زمان کمتری برای یادگیری از او گرفته شود.

زمان های مرده را با مرور زنده کنید

مرور برگه های خلاصه برداری شده که داوطلب از درس هایی که خوانده، برداشته است هم کمک زیادی به فرد می کند.
داوطلبان می توانند از این برگه ها در زمان هایی که تلف می شود مانند وقتی که در مترو یا اتوبوس هستند برای مرور درس هایی که خوانده اند، استفاده کنند تا از زمان های باقی مانده تا کنکور بهترین استفاده را کرده باشند

 


امیر مسعودی مدرس برتر فیزیک کنکور

مقالات

ملاک ها و متغیرها در انتخاب رشته با امیر مسعودی

ملاک ها و متغیرها در انتخاب رشته با امیر مسعودی

علم تصمیم‌گیری بر پایه‌ی معیارها و متغیرها بنا شده است. در واقع تعیین ملاک‌ها یا متغیرها و اولویت‌بندی‌ آن‌ها از عوامل مهم تصمیم‌گیری‌های موفق است. پس اگر می‌خواهید به هنگام انتخاب رشته، تصمیم‌گیری درستی داشته باشید، باید معیارهای صحیحی را پیدا کنید و با اولویت‌بندی‌ آن‌ها تصمیم درست را بگیرید.

علم تصمیم‌گیری بر پایه‌ی معیارها و متغیرها بنا شده است. در واقع:

تعیین ملاک‌ها یا متغیرها و اولویت‌بندی‌ آن‌ها از عوامل مهم تصمیم‌گیری‌های موفق است. پس اگر می‌خواهید به هنگام انتخاب رشته، تصمیم‌گیری درستی داشته باشید، باید معیارهای صحیحی را پیدا کنید و با اولویت‌بندی‌ آن‌ها تصمیم درست را بگیرید.

انتخاب رشته از مهم‌ترین و حساس‌ترین مراحل زندگی هر شخص به شمار می‌آید و مسیر زندگی آینده‌ی او را تعیین می‌کند، به همین دلیل این مسئله از اهمیت بالایی برخوردار است. بنابراین، بهتر است قبل از هر چیزی با معیارها و ملاک‌هایی ضروری انتخاب رشته شوند، آشنا شویم.

هرکس بنابه شخصیت و نوع زندگی و اهداف خود معیار‌ها و ملاک‌های مهمی برای انتخاب رشته دارد، اما باید گفت این معیار‌ها برای بسیاری از دانش‌آموزان تا حدودی یکسان است، فقط میزان اهمیت آن با یکدیگر متفاوت و متغیر است.

برای مثال دانش آموزی به دنبال شغل پردرآمد است و آینده‌ی شغلی رشته‌ی انتخابی برای او از اهمیت بالایی برخوردار است، اما دانش‌آموز دیگری علاقه‌ی شدیدی به طراحی و گرافیک دارد و صرفا ادامه‌ی تحصیل را به عنوان مسیری جهت رسیدن به علاقه‌ی خود انتخاب می‌کند. ما در این مطلب سعی داریم چندین نمونه از این معیار‌های اصلی و مهم را برای دانش آموزان عزیز شرح دهیم تا در انتخاب رشته‌ی خود و رسیدن به موفقیت از آن‌ها بهره ببرند.

۱) به علایق شخصی خود اهمیت دهید

یکی از اصلی‌ترین و مهم‌ترین معیار و ملاک‌ها، علاقه‌ی فرد به رشته و زمینه‌ی خاص است. شخصیت افراد با یکدیگر متفاوت است به همین دلیل همه‌ی افراد حتی اعضای یک خانواده نیز از علایق متفاوتی برخوردارند.

باید بدانید علاقه یک شرط اساسی و مهم در انتخاب رشته است، چه بسا افرادی که از روی توصیه و یا تقلید از دیگران رشته‌ای را انتخاب کرده‌اند و زمان زیادی را نیز صرف تحصیل کرده‌اند، اما بعد از مدت‌ها به دلیل نداشتن علاقه، آن را کنار گذاشته‌اند.

پس ابتدا با تحقیق و بررسی و با استفاده از منابع و کتاب‌های معتبر، علایق خود را به صورت صحیح و شفاف بشناسید. نام رشته‌هایی را که به علایق شما نزدیک است، یادداشت کنید و با در نظر داشتن رتبه ‌و علاقه‌ی خود آن‌ها را انتخاب کنید.

۲) استعداد ذاتی خود را بشناسید

با این‌که اغلب، استعداد را مترادف با هوش، علاقه و مهارت می‌دانند، اما استعداد، میزان نسبی پیشرفت یک فرد در یک حوزه یا فعالیت خاص است. در این مطلب می‌توانید به صورت کامل در مورد شناسایی استعدادها و تبدیل آن‌ها به مهارت بخوانید.

یک فرد با داشتن مهارت در انجام دادن یک کار می‌تواند موفق شود و آینده‌ی شغلی خوبی داشته باشد. استعداد از مهم‌ترین ملاک‌های انتخاب رشته‌ی دانشگاهی محسوب می‌شود، اما متاسفانه بیشتر دانش آموزان به این نکته‌ی مهم توجه نمی‌کنند و بعد از گذشت سال‌ها نتایج آن را لمس می‌کنند، زمانی که دیگر دیر شده است.

پس قبل از دیر شدن بهتر است در کنار علایق، استعدادهای خود را کشف کنید و آن‌ها را با رشته‌های انتخابی خود مطابقت دهید.

۳) تعداد واحدها و دروس رشته‌ی مدنظر خود را بررسی کنید

بسیاری از افراد و دانش‌آموزان بدون این‌که اطلاع دقیقی از یک رشته‌ی تحصیلی داشته باشند، به انتخاب آن اقدام می‌کنند. در حالی‌که، قبل از انتخاب رشته می‌بایست اطلاعات کامل از آن رشته داشته باشید.

تعداد و عناوین دروسی که برای‌تان انتخاب شده است؟
چرا این دروس برای این گرایش انتخاب شده‌اند؟
پس از پایان دوران تحصیل چه تخصص‌ها و مهارت‌هایی باید داشته باشید و … .

۴) به خواسته‌ها و نظر اعضای خانواده‌تان اهمیت دهید

اعضای خانواده نزدیک‌ترین افراد به شما هستند و هیچ‌ مشاوری همانند آن‌ها نمی‌تواند به اندازه‌ی آن‌ها دلسوز شما باشند. با دقت به حرف‌ها و خواسته‌های آن‌ها توجه کنید، خصوصا در مورد انتخاب دانشگاه و آینده‌ی شغلی باید با آن‌ها به توافق برسید.

این موضوع به هیچ وجه به معنای فدا کردن خواسته‌های خودتان و انجام خواسته‌های والدین‌تان نیست. با خانواده‌ی جلسه‌ای ترتیب دهید و تمام دلایل خود را برای انتخاب‌های خود شرح دهید و از آن‌ها بخواهید تا نظرشان را بگویند، مطمئنا اگر جلسه را منطقی و با عشق برگزار کنید، جلسه به خوبی پیش خواهد رفت و بهترین تصمیم اتخاذ خواهد شد.

۵) آینده‌ی شغلی رشته‌ای را که انتخاب می‌کنید، در نظر بگیرید

سال‌ها قبل شاید این نکته زیاد برای دانش آموزان اهمیت پیدا نکرده بود، اما با گذشت سال‌ها و افزایش تعداد فارغ التحصیلان هر رشته و کمبود فرصت‌های شغلی امروزه این ملاک به عنوان یک ملاک مهم برای افراد تبدیل شده است.

علاوه بر استعداد و علاقه باید آینده‌ی شغلی خود را نیز در نظر بگیرید. در این راه از افرادی که در این رشته تحصیل کرده‌اند، دوستان و آشنایان و افراد با تجربه و مشاوران تحصیلی کمک بگیرید، تا کامل با جوانب مثبت و منفی آینده‌ی شغلی رشته‌ی انتخابی خود آگاه شوید.

۶) هزینه‌ها و مشکلات احتمالی را مدنظر قرار دهید

هزینه‌ها شاید یکی از معیار‌های اصلی نباشد اما در طول تحصیل، دانشجو را با مشکلات زیادی روبرو می‌کند. قبل از انتخاب رشته و تطابق آن با معیار‌های گفته شده، اندکی نیز به هزینه‌ها و مشکلات احتمالی پیش رو توجه داشته باشید.

بعضی از رشته‌های دانشگاهی دارای واحدهای عملی‌اند و این واحدها نیازمند صرف هزینه و تلاش و پشتکار دانشجو است. برای مثال رشته‌ی معماری یکی از رشته‌های پرهزینه است که برای انجام پروژه‌ها باید ابزار و امکانات زیادی را تهیه کنید، این امر می‌تواند برای افرادی که از وضعیت مالی مناسبی برخوردار نیستند مشکل ساز شود، یا بعضی از رشته‌ها نیازمند آمادگی جسمانی حضور در بعضی نقاط خارج از شهر را دارند. دانش آموزان باید در انتخاب رشته‌ی خود این موارد را نیز درنظر بگیرند.

برای آگاهی از این مسائل می‌توان از افراد تحصیل کرده در این رشته پرس و جو کرد.

۷) به مکان جغرافیایی دانشگاهی که انتخاب می‌کنید، توجه کنید

شما می‌توانید در دورترین مکان از محل زندگی خود تحصیل کنید و یا این‌که تصمیم بگیرید، در همان شهر زادگاه خود بمانید. همه چیز بستگی به خواست شما دارد.

اگر درشهرستان کوچکی زندگی می‌کنید، احتمالا برای پیشرفت و زندگی در شهرهای بزرگ برنامه‌ریزی کنید. یا ممکن است رشته‌ای که دوست دارید، فقط در دانشگاه‌های خاصی ارائه شوند و … . باید این موضوع را به صورت شفاف برای خود مشخص کنید، این‌که می‌خواهید در بهترین دانشگاه‌ها درس بخوانید یا می‌خواهید در رشته‌ی مورد علاقه‌ی خود شروع به تحصیل کنید و برای‌تان فرقی ندارد که کدام دانشگاه باشد! در این مطلب می‌توانید مزایا و معایب تحصیل در شهرهای دیگر را بخوانید.

نتیجه‌گیری

در انتها باید گفت تمام تلاش ما در زندگی برای رسیدن به رضایت درونی و احساس آرامش است. پس قبل از هر تصمیمی عواقب آن را بسنجید و ببنید که آیا در نهایت رضایت درونی شما را به ارمغان می‌آورد یا خیر؟

از سر اجبار یا برای عقب نماندن از سایر دوستان رشته‌ای را انتخاب نکنید. صرفا برای به یدک کشیدن نام و نشان خاص مانند دکتری یا مهندسی زندگی و آینده‌ی خود را تباه نکنید.

ابتدا قبل از هرکاری با افراد آگاه مشورت کنید، صرفا به خاطر این‌که تحصیلات دانشگاهی داشته باشید، وارد دانشگاه نشوید. به خود و آینده‌ی خود بها دهید، این مرحله یکی از حساس ترین مراحل زندگی یک فرد است که سرنوشت او را تغییر خواهد داد.

 

امیر مسعودی مدرس برتر فیزیک کنکور